Chmura wiedzy

Deripaska, Giner i inni: Kto boi się ukraińskich sankcji w Rosji

Rada Najwyższa Ukrainy przygotowuje się do wprowadzenia sankcji antyrosyjskich. Premier Arsenij Jaceniuk twierdzi, że wstępna lista osób, wobec których zostaną nałożone sankcje, jest już gotowa. 172 osoby i 65 firm popadły w niełaskę wobec władz ukraińskich. Według Rady Najwyższej ich działania stanowią zagrożenie dla interesów narodowych państwa ukraińskiego, jego integralności i suwerenności, a także prowadzą do okupacji kraju oraz naruszenia praw i wolności obywateli Ukrainy.

Jeśli z urzędnikami wszystko jest mniej lub bardziej jasne, to niektórzy rosyjscy biznesmeni ryzykują umieszczenie ich na czarnej liście, ponieważ są właścicielami największych firm na Ukrainie.

Evgeny Giner

Prezes i współwłaściciel klubu piłkarskiego CSKA powiedział niedawno, że 85% jego aktywów znajduje się na Ukrainie:

„Cierpię finansowo iw innym znaczeniu tego słowa, w mojej firmie (...) Jestem obywatelem tego kraju. Nie brakuje mi go. Ponieważ przemysł energetyczny należy do mnie,” przyznał Giner na spotkaniu Komitetu Wykonawczego RFU.

Wraz z Alexandrem Babakovem Eugene Giner jest właścicielem grupy VS Energy. To największy ukraiński właściciel regionalnych firm energetycznych, w tym Sevastopolenergo i Odessaoblenergo. Ponadto grupa VS Energy jest właścicielem sieci Premier Hotels i udziału Igora Kołomojśkja w żelazostopie grupy prywatnej. W 2012 r. Przychody firmy wyniosły 8 miliardów hrywien (ponad 31 miliardów rubli).

Konstantin Grigorishin

Główne aktywa kolekcjonera sztuki i przyjaciela Suleimana Kerimowa znajdują się na Ukrainie. Jest to 75% holdingu „Standard energetyczny”, którego sfera zainteresowań obejmuje energię ukraińską. Grigorishin posiada duże udziały w grupie firm zajmujących się sieciami elektrycznymi, kilku zakładach inżynieryjnych i Ukrrichflot. Nazwa Grigorishin na Ukrainie jest również powiązana z siecią aptek Zaporizhzhya ZAO Medintrade, LLC Kozacka Mewa, firma budowlana LLC ESK, instytut projektowo-technologiczny Kievgorstroy, LLC Yasnogorodskaya Ostrich Farm i kilka innych mniejszych firm. W ciągu ostatnich trzech lat miliarder aktywnie inwestował w Zaporozhtransformator. Na koniec 2013 roku zysk firmy wyniósł 41 milionów dolarów.

Musa i Mavlit Bazhaevs

Według rosyjskich doniesień medialnych główna działalność rodziny Bazhaev, która kontroluje Alliance Oil Company, koncentruje się na Ukrainie. Grupa Alliance obejmuje rafinerię ropy Chersoniu i 165 stacji benzynowych na Ukrainie.

Victor Nusenkis

Potentat węgla z rosyjskim obywatelstwem uważany jest za jednego z najbogatszych ludzi na Ukrainie. Głównym sponsorem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego jest współwłaściciel i szef koncernu Energo oraz założyciel grupy Donetskstal. Donetskstal jest największym producentem i eksporterem komercyjnego koksu wysokiej jakości na Ukrainie oraz handlowego żelaza w krajach WNP i Europie Wschodniej. Przychody firmy w 2012 r. Wyniosły 16,3 mld hrywien (63,75 mld rubli), zysk - 1,2 mld hrywien (4,7 mld rubli).

  

Oleg Deripaska

Rosyjski miliarder posiada 48,1% udziałów w UC Rusal, który na Ukrainie jest właścicielem fabryki tlenku glinu w Mikołajowie i fabryki aluminium w Zaporożu. Zakład w Mikołajowie jest jednym z najbardziej energooszczędnych przedsiębiorstw z tlenku glinu na świecie. W 2013 r. Zakład wyprodukował 1,5 miliona ton tlenku glinu.

  

Alexander Katunin

Rosyjski biznesmen posiada pakiet kontrolny w największej ukraińskiej firmie metalurgicznej, Industrial Union of Donbass. W 2010 roku szwajcarska firma Katunina Carbofer, korzystając ze środków VEB, nabyła 50% + 2 akcji od ukraińskich biznesmenów Vitaliya Gaiduka, Siergieja Taruty i Olega Mkrtchyana. Korporacja posiada takie przedsiębiorstwa, jak Alchevsk Hutniczy Zakład, Alchevsk Coke and Chemical Plant, Dneprovsky Hutniczy Zakład imienia F.E. Dzierżyński. ISD jest także właścicielem holdingu Media Media Group. W 2012 roku przychody firmy wyniosły 3,56 miliarda dolarów.

  

Michaił Fridman

Alfa-Bank Michaiła Fridmana zajmuje dwunaste miejsce pod względem aktywów na Ukrainie (518,3 mln dolarów). Ponadto Grupa Alfa na Ukrainie jest właścicielem operatora komórkowego Kyivstar, który w 2011 r. Został przejęty przez lokalną spółkę VimpelCom. Przychody połączonej spółki w 2012 r. Wyniosły 1,6 mld USD. Ponadto w skład Alfa Group wchodzi największy operator loterii M.S.L., stworzony na podstawie radzieckiego Sportloto.

  

Oleg Bojko

Holding inwestycyjny Finstar rosyjskiego biznesmena Olega Bojki rozwija głównego konkurenta firmy Fridman's M.S. - operator loterii państwowej „Patriot”. Obecnie na Ukrainie jest 21 tysięcy punktów sprzedaży loterii. Ukraińską częścią działalności Olega Bojki kieruje jego wujek Aleksander Bojko. Zysk netto ukraińskich aktywów rodzinnych wynosi 12,2 mln USD.

  

Igor Keśajew

W 2010 roku właściciel sieci Dixy, miliarder tytoniu Igor Keśajew, wszedł na rynek ukraiński. Grupa spółek Magapolis przejęła ukraińską spółkę dystrybucyjną tytoniu LLC West-Tobacco-Group i Podilla-Tyutyun. Według Forbesa przychody firmy handlowej Megapolis-Ukraina w 2012 r. Wyniosły 4,1 mld USD. Zysk netto wynosi 54,9 miliona USD.

  

Vladimir Evtushenkov

MTS Ukraine jest jednym z największych ukraińskich operatorów telefonii komórkowej. Obsługuje ponad 22 miliony subskrybentów. W 2013 r. Zysk spółki na Ukrainie wzrósł o 24,3% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 2,464 mld hrywien, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym operatora.

  

Roman Abramowicz

Evraz, firma metalurgiczno-wydobywcza należąca do Romana Abramowicza i Aleksandra Abramowa, wraz z Vadimem Nowinskim i Andriejem Klamką, jest właścicielem południowej kopalni i zakładu przetwórczego OJSC w Krivoy Rog. W 2012 roku przychody firmy wyniosły 1,1 miliarda dolarów, zysk netto - 295,9 miliona dolarów. Ponadto Evraz należy do kombajnu wydobywczego i przetwórczego Sukhaya Balka OJSC, który specjalizuje się w produkcji rudy żelaza, oraz Zakładu Metalurgicznego w Dniepropietrowsku o nazwie Pietrowski ”(wytapia żeliwo) i„ EVRAZ Bagleykoks ”(zaangażowany w koks metalurgiczny).

  

Andrey Klyamko

Andrey Klyamko i Vadim Novinsky są właścicielami 23,75% Metinvestu, największej ukraińskiej spółki dochodowej. Metinvest jest głównym ukraińskim producentem rudy żelaza i stali. Według Forbesa w 2013 r. Zysk netto firmy wyniósł 463 mln USD. Ponadto pod kontrolą Klyamko i Novinsky jest spółka naftowa i gazowa Regal Petroleum.

  

Vagit Alekperov

Vagit Alekperova jest uważana za jedną z największych firm na ukraińskim rynku sprzedaży detalicznej produktów naftowych. Lukoil jest właścicielem 76% spółki Karpatneftekhim, która produkuje polichlorek winylu (tworzywo do izolacji drutów, rury, okna i inne produkty) oraz polietylen. W 2012 roku przychody spółki wyniosły 497,1 miliona dolarów. Jednak na początku 2014 r. Karpatnieftiechim został zatrzymany. Zakład pracował na rosyjskich surowcach, które do tego czasu się zakończyły.

  

Aleksiej Mordaszow

Majątek Dyrektora Generalnego Severstal OJSC na Ukrainie reprezentuje największe w kraju przedsiębiorstwo produkujące wyroby metalowe dla przemysłu i budownictwa (30% rynku), Dneprometiz OJSC i handlowiec metalu Severstal-Ukraina. Mordaszow kupił Dneprometiz od grupy TAS Siergiej Tigipko w 2007 roku, płacąc za to około 50 milionów dolarów. W lutym 2014 r. Media podały, że Severstal pozbywa się Dneprometiz. „Szukamy inwestora dla naszej działalności na Ukrainie”, wyjaśnił Alexander Shevelev, CEO spółki.

  

 

Iskander Makhmudov

Największy producent taboru kolejowego dla kolei na Ukrainie i w Europie Wschodniej, Luganskteplovoz, jest częścią grupy Transmashholding Iskandra Makhmudova. Konflikt zbrojny na Ukrainie już uderzył w aktywa Makhmudowa w regionie. Z powodu zniszczonej elektrowni w Ługańsku Ługańskepłowłow zawiesił działalność na miesiąc. Firma została już zatrzymana na kilka dni na początku lipca. Szef rosyjskich kolei, Vladimir Yakunin, zauważył, że z powodu wydarzeń na Ukrainie w tym roku Luganskteplovoz nie będzie w stanie w pełni wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec kolei rosyjskich.

  

 

Victor Kharitonin

W 2011 r. Pharmstandard Viktor Kharitonin i Yegor Kulkov kupili jednego z największych producentów leków na Ukrainie - Biolek. Pharmstandard-Biolek należy do 20 najlepszych ukraińskich firm farmaceutycznych. Jego przychody w 2012 roku wyniosły 21 milionów dolarów.

  

 

Arkady Rotenberg

Przyjaciel Władimira Putina jest właścicielem centrum handlowego Ocean Plaza w centrum stolicy Ukrainy. Powierzchnia handlowa centrum handlowego wynosi 70 tysięcy metrów kwadratowych. Dziś jest to największe centrum handlowe w Kijowie. Otwarcie Ocean Plaza miało miejsce pod koniec 2012 roku. Sześć miesięcy wcześniej kompleks handlowy został sprzedany firmie deweloperskiej Arkady Rotenberg „TPS Real Estate”. Transakcja - 350 milionów dolarów - była rekordem dla ukraińskiego rynku nieruchomości.

Obejrzyj wideo: Ukraina przyłącza się do sankcji wobec Rosji (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej