Chmura wiedzy

Zachodni rolnicy, ministrowie i biznesmeni - o tym, kto wygrał i przegrał z zakazu importu do Rosji

Wczoraj Komisja Europejska odbyła regularne spotkanie w sprawie zakazu importu produktów do Rosji. Na spotkaniu próbowali ustalić, jakie szkody wyrządzili producenci z krajów zachodnich i nadal będą robić z sankcjami odwetowymi nałożonymi przez Rosję, i zgodzili się opracować listę środków wspierających. Wcześniej informowano, że Europa może stracić około 12 miliardów euro - w ubiegłym roku sprowadzono tak wiele produktów.

W najtrudniejszej sytuacji była Polska. Rosja nałożyła zakaz importu polskich jabłek 1 sierpnia ze względu na naruszenie wymogów certyfikacyjnych. Potem lokalna gazeta Puls Biznesu wyszła z prowokacyjną okładką: „Mów przeciwko Putinowi: jedz jabłka, pij cydr”. Rolnicy rozpoczęli bezpłatną dystrybucję zepsutych upraw, a polski ambasador w Stanach Zjednoczonych nagrał wideo z prośbą do Ameryki o wprowadzenie jabłek na rynek.

Finlandia, Estonia i Litwa w 2013 r. Były największymi dostawcami mleka i śmietany do Rosji. Fiński Valio (producent produktów mlecznych pod marką o tej samej nazwie, a także popularne sery Viola i Oltermanni) wysłał setki pracowników na przymusowy urlop i przyznał, że poniesie ogromne straty. Do 7 sierpnia firma dostarczyła 20% wszystkich produktów do Rosji. Litwa straci 2,5% PKB z powodu zakazu. Firma Pieno Žvaigždės (produkująca markę Sval) oszacowała swoje straty na 15% obrotów i obecnie szuka innych rynków. Burmistrz Rygi Neil Uszakow obawia się, że wprowadzenie rykowskich dziedzińców w Moskwie jest obecnie zagrożone i planuje odwiedzić Rosję, aby osobiście omówić sankcje z przywódcami tego kraju.

Uderzono w eksporterów owoców i warzyw z Francji, Grecji, Włoch i Hiszpanii. Pojazdy szybko psujące się zostały rozmieszczone na granicy rosyjskiej od początku sierpnia. Hiszpania przekierowała owoce i warzywa do Międzynarodowego Banku Żywności i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, ktoś sprzedaje uprawy za grosze.

Zgodnie z obliczeniami Ministerstwa Gospodarki Grecji sankcje mogą kosztować kraj 4% jego PKB.

Kraje te zwróciły się do Unii Europejskiej o odszkodowanie, które dotychczas zatwierdziła w wysokości 10% wartości plonów. Wiele osób korzysta z funduszy antykryzysowych i pomocy rządowej.

Rosyjskie sankcje wpłynęły na notowania dużych firm: indeks Oslo Seafood, który uwzględnia udziały trzynastu firm rybackich, spadł o 9%.

Straty krajów zachodnichz rosyjskich sankcji

(w milionach dolarów)

Marek Savitsky

Minister Rolnictwa RP

Rosja dwukrotnie naruszyła prawo międzynarodowe: nałożyła embargo na Polskęi przeciwko Unii Europejskiej

ALEXANDER STUBB

Premier Finlandii

Istnieje szansa na kryzys, jeśli sytuacja będzie się nadal rozwijać

ARKADIY ARIANOFF

Dyrektor Izby Handlowej Belgii i Luksemburga

Sankcje UE są bardzo głupie. Nie rozumiem na przykład środków związanych z tanią linią lotniczą Dobrolet i niektórymi, które uderzyły w zwykłych obywateli.

Algirdas Butkevicius

Premier Litwy

Konieczne jest natychmiastowe zintensyfikowanie pracy instytucji państwowych i struktur biznesowych nad nowymi kontaktami gospodarczymi i nowymi rynkami za granicą

Bill skraca

Lider Opozycji Australii

Kim oni są, aby nałożyć na nas sankcje? Kiedy Rosjanie mówią o sankcjach wobec nas, mam wrażenie, że zaczynam chorować

Jacques Myar

Francuski poseł

Rosja nie będzie w stanie przekonać do posłuszeństwa poprzez ukierunkowane sankcje. Francja musi prowadzić niezależną politykę i chronić swoje interesy

Rosja opublikowała listę krajów, które mogą zastąpić zachodnich dostawców na rynku. Wśród nich są Turcja, Brazylia i Chile. Pierwszy ocenił sytuację jako „szansę dla Ankary” i natychmiast otrzymał instrukcje od przedstawicieli UE: kraj, który chce dołączyć do strefy euro, powinien mieć inne zdanie. Parlament Europejski odwiedzie Brazylię i Chile od dostaw żywności do Rosji.

Przedstawiciel Superfresh

(największa firma mrożonej żywności w Turcji)

Wywoziliśmy produkty do Rosji jeszcze przed wejściem w życie sankcji. Teraz będziemy oferować szeroką gamę produktów mrożonych: warzywa, owoce, żywność przetworzoną i inne.

Turcja i Rosja już widziały wzrost gospodarczy dzięki współpracy handlowej. Jeśli sankcje nie zostaną wkrótce zniesione, będzie to miało pozytywny wpływ na nasz eksport do Rosji. Turcja postrzega Rosję jako partnera strategicznego, zakazy UE i USA nas nie dotyczą. Turecki biznes jest reprezentowany w całej Rosji, szczególnie w trzech sektorach - budownictwo, tekstylia, turystyka. Dzieje się tak od około trzydziestu lat, Unia Europejska i Ameryka nie będą w stanie temu zapobiec.

Esquiel Garcia Corado

Dziedzic rodzinnego gospodarstwa rolnego
w Argentynie

Argentyna może dostarczać do Rosji owoce, mięso, kurczaka, orzechy włoskie, pistacje i rośliny strączkowe (fasola, groszek). Eksport innych produktów, takich jak soja, pszenica, kukurydza lub ryż, jest kontrolowany przez nasz rząd w celu obniżenia cen.

Oczekiwania rolników pozostały takie same, jak były, ponieważ nie eksportują swoich produktów bezpośrednio, ale sprzedają je dostawcom. I dla tych dostawców ta sytuacja może otworzyć nowe możliwości.

Argentyńska gospodarka może doświadczyć pozytywnego efektu tylko wtedy, gdy rynek rosyjski oferuje wyższe ceny niż istniejące, ponieważ bardzo trudno jest zwiększyć produkcję żywności. Sytuacja na rynku rosyjskim otwiera możliwości znalezienia nowych klientów i oferowania swoich produktów tym, którzy są skłonni zapłacić za nie więcej.

Agnieszka Baranowska

Eksportuje z Polski do Europy Wschodniej

Głównym problemem dla większości rolników są kredyty bankowe, których nie można uzyskać w sytuacji, gdy nie ma popytu na towary i nie ma dochodów. Teraz rolnicy mogą stracić wszystko, nad czym pracowali od lat. Niektórzy niszczą produkty, sprzedają je za grosz, dają biednym i zabierają do domów dziecka. Trudno patrzeć na gnijący produkt: przecież za tym stoi praca.

Rząd twierdzi, że szuka nowych rynków, ale przyniesie rezultaty za rok, dwa, a problem należy rozwiązać teraz. Na rynku jest zbyt wiele owoców i warzyw, chociaż przeciętny konsument tego nie odczuwa.

Myślę, że w pewnym momencie rolnicy wyjdą i zażądają od rządu podjęcia odpowiednich środków.

Pracuję w eksporcie produktów od prawie siedmiu lat i jestem odpowiedzialny za rynki Europy Wschodniej. To nie jest pierwsze embargo: w 2011 roku przygotowywaliśmy się do otwarcia oddziału w Moskwie, ale latem Rosja nałożyła embargo na nasze produkty. Klienci zapewniali mnie, że dzieje się to każdego roku, Rosja nakłada zakaz na jakiś kraj, wszystko tam już zostało opracowane. Embargo z 2011 roku trwało kilka tygodni, a teraz wiemy, że czeka nas rok ciężkiej pracy.

Przykro mi z powodu polskich rolników i zwykłych ludzi, którzy nie mogą już sobie pozwolić na zakup niektórych produktów żywnościowych i warzyw.

Roger Waite

Rzecznik prasowy, Departament Rolnictwa, Komisja Europejska

Przepraszamy, że Rosja podjęła środki wpływające na import produktów europejskich. Najbardziej ucierpią rosyjscy nabywcy, ponieważ wpłynie to na dostępność towarów na rynku rosyjskim i ich ceny. Eksport rolny do Rosji wyniósł w zeszłym roku około 11 miliardów dolarów, ale rosyjskie sankcje nie obejmują wielu innych pozycji (na przykład alkoholu, zbóż i innych).

Wstępne dane pokazują, że wartość europejskiego eksportu nielegalnej żywności zbliża się do 5,3 mld USD.

Naszym głównym celem jest obecnie identyfikacja alternatywnych rynków eksportowych.

W ramach wspólnej polityki rolnej mamy możliwość wypłacania rekompensat rolnikom, którzy stracili swoje rynki i nie mają innych możliwości. Już ogłosiliśmy, że będziemy wspierać producentów brzoskwiń i nektaryn, ponieważ są to produkty łatwo psujące się.

Dimitra

Rośnie brzoskwinie w Grecji

Teraz w Grecji wszystko jest bardzo skomplikowane. W ubiegłym tygodniu kupujący przestali kupować produkty. W rezultacie większość owoców pozostaje na plantacjach, wiele z nich już zaczęło się psuć, a za kilka dni zmienią się w śmieci. Najgorsze jest to, że nikt nie myśli o kosztach rolników w ciągu roku. Nie wiemy, czy rząd czy Komisja Europejska przeznaczy pieniądze, i nie wierzymy w to szczególnie. W każdym razie rekompensata najwyraźniej dotyczy wyłącznie sprzedawców.

Teraz każdy rolnik próbuje znaleźć nabywcę, który może sprzedać towary w najlepszej cenie. Kupujący zgadzają się z warunkami rządowymi, starają się rozwijać nowe rynki, nie mają wyboru, a rolnicy cierpią.

W tekście użyte cytaty z The Guardian, Le Figaro, Interfax,
oficjalne komunikaty prasowe
Fotografia: Shutterstock.com
źródło danych wykresu: Statista

Obejrzyj wideo: Ardanowski: będziemy walczyć o wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej