Chmura wiedzy

Nie wariuj: jak wydawać pieniądze w trudnych czasach

Euro od dawna jest droższe niż pięćdziesiąt rubli, a dolar czterdzieści. Ropa spadła poniżej 90 USD za baryłkę i nadal aktywnie spada. Inwestorzy zagraniczni opuszczają rynek rosyjski, banki tracą licencje. Nikt nie wie, co stanie się jutro.

We wrześniu w ankiecie Banku Centralnego odnotowano maksymalną tendencję populacji do dokonywania dużych zakupów w całej historii obserwacji. W obawie przed jeszcze większym spadkiem rubla i rosnącymi cenami Rosjanie wydają jak przed kryzysem. Jednak przedstawiciel „M. Video” Anton Panteleev zapewnia, że ​​szum jest wciąż daleki od skali roku kryzysowego 2009. „Teraz jest okres, w którym zmienia się konsumpcja odwiedzających, ale wynika to nie tylko z kryzysu, ale także z faktu, że przed świętami ludzie zaczynają aktywnie kupować”, wyjaśnia Panteleev dla Life wokół. Szczególnie popularne są towary modowe - na przykład kamery akcji i ekspresy do kawy, które spadły w cenie.

Życie wokół poprosiło ekspertów, aby ci powiedzieli, jak zarządzać swoimi pieniędzmi w tym niespokojnym czasie.

Natalya Smirnova

CEO firmy
„Doradca osobisty”

Rosyjska gospodarka ma problemy. Nasze największe banki z udziałem państwa zostały odcięte od tlenu i nie mogą pożyczać pieniędzy za granicą, to znaczy mają kryzys płynności. Oznacza to, że mniej chętnie rozdają pieniądze - oprocentowanie pożyczek zaczyna rosnąć, a uzyskanie pożyczki będzie coraz trudniejsze.

Ropa naftowa staje się tańsza, co oznacza, że ​​nasze państwo może nie otrzymać pewnej części pieniędzy i będzie coraz trudniej finansować swoje wydatki. Państwo spróbuje to zrekompensować - podniesie podatki, co czyni.

Firmy, które planowały rozwój na kredyt, ucierpią: mogą nie otrzymać niezbędnych pieniędzy. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw nie będą mogli się rozwijać: kredyty będą droższe, a dochody niższe.

Cierpi zwykły laik. Pracownicy są bardziej narażeni na cięcia wynagrodzeń, a nawet zwolnienia. Od przyszłego roku utrzymanie mieszkań wzrośnie. Podnosi się także podatek od dywidend, właściciele akcji spółek i akcji będą musieli zapłacić nie 9%, ale 13%.

Teraz prawie wszystkie importowane towary rosną w cenie, a jak wiadomo, prawie wszystkie importowane towary są importowane, jeśli chodzi o drogie zakupy, takie jak sprzęt i samochody.

Wniosek jest prosty: w przyszłym roku wydatki ludzi wzrosną, a dochody spadną.

Jak wydawać pieniądzew trudnych czasach

Nie możesz kupić wszystkiego na przyszłość. ze strachu, że jutro wszystko nagle wzrośnie. Waluta jest już wysoka, ceny są zbliżone do maksimum. Wiele osób kupiło drogi sprzęt w 2009 roku, a potem nagle straciło pracę. Trzeba było na czymś żyć, a już trudno było sprzedać to, co kupiono.

Staraj się gromadzić na nieprzewidziane wydatki - skrytka w wysokości trzech miesięcznych kwot wydatków. Jeśli dana osoba wydaje 10 tysięcy rubli miesięcznie, lepiej zaoszczędzić 30 tysięcy rubli, a najlepiej na depozycie bankowym: nic nie rośnie na szafce nocnej, ale nawet wydaje się na drobiazgi.

Staraj się nie brać pożyczek. Jeśli dostaniesz teraz pożyczki, aw niedalekiej przyszłości wydatki wzrosną, a dochody spadną, spłata pożyczki będzie jeszcze trudniejsza. W 2008 r. Nastąpił kryzys. Sytuacja poprawiła się w ciągu niecałego roku, ale ci, którzy w 2009 roku starali się uzyskać pożyczki jak najszybciej, zaciągali pożyczki według najwyższych stóp procentowych i zaciągali płatności przez kilka lat.

Jeśli naprawdę potrzebujesz pieniędzywziąć pożyczkę w rublach. Kiedy rubel spada do dolara i euro, tak jak jest teraz, kredyt staje się droższy.

Musimy starać się nie wydawać, bez względu na to, jak dziwnie to może brzmieć. Oszczędzanie w kryzysie nie jest dla nas zwyczajem, ale właśnie to musimy zrobić.

Wykorzystaj swoje oszczędności w odpowiednim momencie - w szczytowym momencie kryzysu możesz poważnie zwiększyć swoje oszczędności, jeśli wcześniej nie wydawałeś ich na samochód. Inwestuj na giełdzie, która gwałtownie spadła z powodu kryzysu. Teraz możesz bardzo tanio kupować akcje naszych największych firm, a następnie, jak pokazano na przykładzie z 2009 roku, kiedy mogłyby one dać 150 procent rocznie, znacznie zwiększyć przychody.

Nie ma wiecznych kryzysów - nawet Wielka Depresja się skończyła. Kryzys to czas możliwości. Aby skorzystać z tych możliwości, ludzie muszą mieć pieniądze, a nie samochody, laptopy i pralki.

Anton Soroko

Analityk w Finam Investment Holding

Zawsze radzę przechowywać wszystkie oszczędności w trzech walutach, co pomaga uniknąć wahań kursów walut. Ponadto uważam, że przeceniamy wpływ upadku rubla na Rosjan. Ze względu na upadek waluty krajowej pakiet zakupów i wynagrodzeń nie ulega zmianie. Tak, ceny towarów importowanych wzrosły, ale nie katastrofalnie. W przypadku rosyjskich papierów wartościowych spadek rubla jest większy niż minus. Większość eksporterów skorzystała, ponieważ rosną przychody w rublach.

W jakie aktywa warto zainwestować

W okresach niestabilności gospodarczej czują się dobrzesprzedawcy papieru koncentrują się na niższym segmencie cenowym, np. sieć Pyaterochka, „Penny” a nawet Magnes. W raportach Magnit za trzeci kwartał istnieją bardzo dobre wskaźniki - przychody wzrosły o 34%, a zysk netto - o 54%.

Poczuj się dobrze ihutnicy dzięki rewitalizacji na rynkach towarowych. Istnieją osobne historie korporacyjne, takie jakSeverstal iNornickelgdzie spodziewane są znaczne dywidendy specjalne przez dziewięć miesięcy od sprzedaży aktywów innych niż podstawowe.

Wyglądają dobrze papiery naftowe i gazowe na przykład z wysokimi dywidendamiSurgutneftegazrównież „Lukal ”.Możliwe pozytywne dlaRosnieft poprzez alokację środków z Narodowego Funduszu Opieki Społecznej. Wszystko będzie zależy to jednak od kwoty pożyczki, którą firma otrzyma w wyniku. Jestem pewien, że nie dostaną 2 bilionów dolarów.

Jest tańsze Bashneft iAFK Sistema - Ich cena będzie zależeć od rozwoju sytuacji w „sprawie Evtushenkova”. A oto dokumentyMTS, które spadły w związku z tą kwestią w większym stopniu z powodu paniki, może być ciekawą inwestycją, ponieważ działalność operacyjna i finansowa operatora są luźno związane z tą sytuacją. Udziały MTS najprawdopodobniej wzrosną nawet po wydaniu wyroku winy.

Trzymaj się z dala od dokumentów sektor motoryzacyjny: W sytuacji kryzysowej dobra trwałe, w tym samochody osobowe, są najgorsze. Obserwujemy spadek w segmencie ładunków i pasażerów, więc jak na razie nie interesujemy się nimi. Jednak w przyszłości pojawią się interesujące możliwości inwestycyjne: iAvtoVAZ a tyKamaz Są zagraniczni inwestorzy strategiczni, którzy będą inwestować w tym obszarze w przyszłości.

Nie warto kupować banki papieruw przypadku których sankcje najbardziej uderzyły, uderzyły również w ograniczenie aktywności konsumentów. Nawet po zniesieniu sankcji banki będą potrzebowały czasu, aby przywrócić wyniki, więc nabycie ich akcji niesie teraz dość wysokie ryzyko.

Obejrzyj wideo: Jak wyglądały nagrania scen erotycznych w "Sztuce kochania"? #Sława (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy
Skrzynie

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy

Dog Cleaning Matthew Osbourne stworzył Pooper-scooper.com w 1987 roku, a Matt Boswell, który otworzył Pet Butler w Kolumbii, podjął swój pomysł. Matthew pisze na swojej stronie, że zawsze interesowały go nowe pomysły biznesowe. „To zabawne, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że ktoś zaoferował psom gówno za określoną tygodniową kwotę, śmiałem się” - wspomina przedsiębiorca.
Czytaj Więcej
Susan Kane „Introwertycy”
Skrzynie

Susan Kane „Introwertycy”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najbardziej odkrywcze fragmenty. Tym razem czytamy książkę Susan Kane, konsultanta biznesowego, którego prezentację można było zobaczyć na TED. Książka jest taka, że ​​wbrew powszechnemu przekonaniu skromni introwertycy mogą tworzyć wielkie firmy i wymyślać pomysły, które mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej
Mihai Chiksentmihayli „Stream”
Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia. Mihai CHIKSENTMIKHAYA Amerykański psycholog, autor 20 książek Co to jest przepływ Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli.
Czytaj Więcej