Komentarze

Oto naród: naukowiec z Limnological Institute o zakazie łapania omula

Minęło ponad sześć miesięcy od wejścia w życie zakazu łapania Bajkału Omula. Znalezienie znanego przysmaku nie było takie proste: po pierwsze, sprzedaż omulów jest teraz nielegalna, a po drugie, rybacy i sprzedawcy często przechodzą endemikę Bajkału jako dorsz lub sielawa. Restauracje w opisach potraw piszą długie: „Bajkańska ryba”, nie podając nazwy. Miejscowa ludność straciła legalny dochód, a turyści - jeden z obowiązkowych punktów programu na wycieczce nad jezioro Bajkał. Wszystko po to, aby nadrobić zaludnioną ludność, która według prokuratury generalnej zmniejszyła się o połowę.

W przeddzień sezonu turystycznego Life wokół poprosiło Igora Chanajewa, ichtiologa i starszego badacza z Instytutu Limnologicznego SB RAS, o skomentowanie wykonalności zakazu i jego możliwych konsekwencji.


Igor Chanajew

ichtiolog i starszy badacz w Limnological Institute of SB RAS

Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile omulu znajduje się w Bajkale. Aby wprowadzić taki zakaz, musisz opierać się na prawdziwych danych. Mogę podać rękę do granicy, że po raz ostatni złożone prace trałowo-akustyczne nad rejestracją omula w jeziorze Limnological Institute przeprowadzone w 2011 roku. Od tego czasu nikt inny nie uważał omul. Skoncentrowanie się na danych rybaków w tej sprawie jest rozmową o niczym. Kto zgłasza rybakowi, ile ryb złowił? Wartości tutaj mogą się różnić o rząd wielkości.

Nie jesteśmy uniwersytetem, który powinien udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tę decyzję. Być może ten zakaz nie jest bez znaczenia i rzeczywiście przyczyni się do uzupełnienia zapasów omul. Chociaż nie sądzę, że jest to tak niezbędny środek. Po pierwsze, ta decyzja nie znajduje potwierdzenia w aktualnych danych naukowych, a po drugie, uważam, że konieczne było działanie w inny sposób. Istnieje wiele innych poważnych problemów, na które należy zwrócić uwagę w tej sprawie.


Zakaz Rosrybolovstvo niżej podpisany w swojej niekompetencji

W okresie tarła ryby były wywożone wagonami z Selenga, wiem o tym ze źródła. Według nieoficjalnych danych około 90% omulów spawnujących jest łapanych przez kłusowników. I nie są aresztowani. Kto jest za to odpowiedzialny? Poniżej znajdują się fabryki hodowli ryb na Bajkale. Wyobraź sobie, że ich załadowanie może osiągnąć nawet cztery miliardy jaj rocznie. Według baikalskich fabryk rybnych w ubiegłym roku ładunek kawioru wyniósł zaledwie 123 miliony. Posiadając już puste rośliny hodowlane o takich zdolnościach, zgodnie z programem planujemy budowę kolejnej w rejonie Morza Małego. Dlaczego jest to konieczne i czy jest teraz tak konieczne? Jeśli istniał zamiar uzupełnienia stada omul, konieczne było przede wszystkim skupienie się na istniejących wylęgarniach. W moim rozumieniu Rosrybolovstvo podpisało ten zakaz niekompetencji i niemożności zmiany sytuacji.

Cóż, na połów omula nałożono zakaz, ale pozwolił on na połów innych ryb w strefie przybrzeżnej, w szczególności siei i lipienia, które w Bajkał są o kilka rzędów wielkości mniejsze niż omul. Problem z populacją tego samego lipienia pojawi się dosłownie w drugim sezonie, jeśli nie do końca tego roku. Obecnie obfitość lipienia w południowym basenie jeziora jest już bardzo niewielka.


Czy jest napisane na wystawianych sieciach rybackich, aby omul do nich nie wszedł?

I wreszcie główne pytanie: czy jest napisane na wystawianych sieciach rybackich, aby omul do nich nie wszedł? Wszystko to doprowadzi do wzrostu liczby spraw karnych. Przede wszystkim cierpi na tym miejscowa ludność, która została pozbawiona możliwości uzyskania omulu na żywność i za niewielki dochód. Istnieją teraz trzy kategorie ludzi: niektórzy złapali i nadal łapią omul, sprzedając go pod postacią obranych, inni upuścili ręce i po prostu pili, podczas gdy inni próbowali jak najszybciej opuścić wybrzeże jeziora Bajkał i zrobić coś innego. Nie wierzę w żaden program zatrudnienia. Co to jest zaaranżować rybaka w hotelu, aby komuś służył? Tak, nigdy nie będzie. W tej sytuacji nie podjęto żadnych rzeczywistych działań, aby pomóc miejscowej ludności.

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej