Komentarze

„Główny problem - każdy chce iść za darmo”: Jak przetrwać sale koncertowe w Petersburgu

W tym tygodniu jedno z najbardziej aktywnych i znanych miejskich miejsc koncertowych, Scena Erarta, która działa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Wasiliewskiej, ostatecznie zamyka się w Petersburgu. Erarta stwierdziła, że ​​scena dla muzeum była „równoległą działalnością” i przyniosła „tylko straty” od momentu otwarcia: „W latach 2017-2018 frekwencja na wydarzeniach wyniosła nie więcej niż 14% ogólnej liczby odwiedzających muzeum”. 30 czerwca w Erarta Scene odbędzie się wielki festiwal pożegnalny, w którym wezmą udział stali mieszkańcy i przyjaciele miejsca kultury.

Życie wokół opowiadało o cechach życia Erarty ze swoim dyrektorem programowym Denisem Rubinem, a przedstawiciele kilku innych miejskich sal koncertowych opowiadali, w jaki sposób kluby zarabiają pieniądze, gdzie oszczędzają i jakie trudności napotykają.


Denis Rubin

Dyrektor programowy etapu Erarta

Pod względem ekonomicznym Scena Erarta przetrwała. Jeśli mówimy o programie, żyją artyści, szczęśliwe twarze publiczności. Nie mogę komentować prawdziwych powodów zamknięcia. Mieliśmy te same problemy, co inne sale koncertowe.

Założyłem program koncertowy, teatralny i eventowy sceny Erarta. Było to miejsce w wielu formatach, w którym wykłady, koncerty i przedstawienia odbywały się na równych warunkach. Kino się nie zakorzeniło, dlatego staraliśmy się organizować wydarzenia międzykulturowe: oglądamy film równocześnie ze spotkaniem z reżyserem. Mieliśmy trzy zasady: wydarzenie powinno być wysokiej jakości, wyjątkowe i pasować do formatu muzeum.

Jak większość witryn, zarabiają na sprzedaży biletów. Aby to zrobić, musieliśmy zarobić jedną trzecią więcej niż wydaliśmy na to wydarzenie. Ponadto wynajęli sale na imprezy firmowe i otrzymali stałe zarobki: porównali etap Erarty z innymi obiektami pod względem pojemności i wyposażenia, i osiągnęli sumę 100 tysięcy rubli za to wydarzenie. Jeden z problemów: nie mieliśmy własnego baru, który pomógłby również w pokryciu wydatków.

Ze wszystkimi wykonawcami były specjalne ustalenia. Standardowy formularz obejmuje opłatę oraz kierowcę domowego i technicznego - zakwaterowanie i wyposażenie. Scena opłacona w całości za wizy, loty, hotel, transport i jedzenie.

W Petersburgu - konkretna publiczność. Trudno przekonać cię do pójścia na koncert

Z zagranicznymi wykonawcami jest oczywiście droższy, a przepływ pracy jest trudniejszy. Wystąpiły problemy z walutą: ustalamy jedną cenę, a ze względu na zmiany kursu wychodzi inna. Ale, nawiasem mówiąc, zagraniczni goście są spokojniejsi i mniej gwiazdorscy.

Do 30 procent całkowitego budżetu wydaliśmy na reklamę: media, sieci społecznościowe, reklamę zewnętrzną. Proces rozpoczął się za dwa miesiące. Ale są artyści, którzy nie wymagali dodatkowych postów w sieciach społecznościowych, a budżet reklamowy został utrzymany.

W Petersburgu - konkretna publiczność. Trudno namówić na koncert: jeśli w Moskwie boją się przegapić nowy zespół, to automatycznie traktujemy go źle. Największy problem - każdy chce iść za darmo. Nie dlatego, że jest drogi, ale dlatego, że ludzie zaczynają być szanowani: jest przyjacielem artysty lub instytucji. Możesz pochwalić się przed dziewczyną.


Vlad Zamorina

Dyrektor artystyczny klubu A2

A2 różni się od innych sal koncertowych w Petersburgu. Nie organizujemy wydarzeń - zaangażowani są w to organizatorzy koncertów. Wszystko, co dzieje się na scenie, nie jest naszym zmartwieniem. Klub zapewnia tylko miejsce. Dlatego do moich obowiązków należy pomoc w sprzedaży biletów i reklamie, praca z organizatorami i dbanie o publiczność.

Jednym ze sposobów utrzymania się na powierzchni jest bycie uniwersalnym, widownia klubu jest zróżnicowana. Nie ma ogólnego kierunku: amerykańscy metalowcy i jeźdźcy z Jekaterynburga mogą wystąpić w ciągu jednego tygodnia.

Zarabiamy na równi z wydarzeń, sprzedaży reklam organizatorom i działalności baru. W klubach, jak w każdym biznesie, sezonowość jest wyrażana. Jest to uzasadnione logiką: latem wszyscy chcą się dobrze bawić na festiwalach, a po wakacjach noworocznych nie mogą wyjść z domu. Ale jeśli artysta jest dobry, zawsze zyska publiczność. A jeśli na początku klubu były problemy z dochodami, teraz nie są.

Zarabiamy na równi z wydarzeń, sprzedaży reklam organizatorom i pracy baru

Klub to droga historia, ale nie oszczędzamy. Dla równowagi staramy się przyciągać więcej wydarzeń i gości. Dużo personelu tymczasowego: barmani, garderoby, sprzątaczki. Więcej niesamowitych pieniędzy wydaje się na bezpieczeństwo. Przestrzegamy prawa: jeden strażnik na każde sto widzów. A pojemność klubu wynosi 3,5 tysiąca osób.

Teraz nie mówimy o przetrwaniu. Mieliśmy szczęście z zespołem, partnerami i organizatorami. Wszyscy koncentrują się na wyniku: od właścicieli klubów i akcjonariuszy po kontrolujących je facetów. Stale inwestujemy również w rozwój: budujemy naszą stronę internetową i prowadzimy sieci społecznościowe. W ręce gra także doskonała pojemność - to jedyne miejsce tej skali w Petersburgu.

Jeśli chodzi o scenę Erarty, byłem zdenerwowany - zawsze uwielbiałem przychodzić z chłopakami na koncerty. To wspaniała platforma i specjalna nisza. Jestem pewien, że przy dobrym zarządzaniu mogłaby dalej pracować.


Alexander Yakovlev

Dyrektor artystyczny Opera Club

Tworzę harmonogram i staram się, aby był wyrazisty. Początkowo strona była głównie ciężką muzyką, teraz staramy się przekraczać granice gatunków. Ale klub jeszcze się nie zamachnął.

Praca na plus nie zawsze działa. Wydarzenia w różnych miejscach czasem się pokrywają. Jeśli zagram koncert artysty w tym samym dniu co Muse, istnieje ryzyko, że publiczność będzie znacznie mniejsza. Pomimo monitorowania harmonogramów kolegów, lodowce wciąż się zderzają - i ktoś wychodzi ze zwycięzcy.

Początkowo tańsze bilety kupujemy, ale w Petersburgu taki program nie działa dobrze, więc organizatorzy są bardzo zdenerwowani. Dwa dni przed koncertem następuje ostry skok.

Trudno jest wstrząsnąć publicznością w Petersburgu. Idź też na koncert jednej grupy w stolicy: Moskale zatańczą przy drugiej piosence, a Petersburgowie najpierw zapytają o cenę. Nie ma w tym nic złego: ktokolwiek podbił Petersburg, odniesie sukces w innych miastach.

Każdego miesiąca wydajemy na wynagrodzenia pracowników, zakupy produktów i reklamę. Witryna nie jest własnością, więc płacimy za czynsz. Jest to również trudne z kursem walutowym: kiedy ponownie się czołgał, wielu promotorów cieszyło się, że mieli czas zapłacić zagranicznym wykonawcom. Dlatego podczas obliczania koncertu utrzymuję kurs wymiany otwarty. Są też artyści, którzy nie chcą grać z nami z powodów politycznych.

Dla niektórych publiczność pije dobrze, podczas gdy dla niektórych nie, ale z biletami wszystko jest w porządku

Zawsze korzystamy z reklamy zewnętrznej. Czasami dystrybuujemy plakaty w barach, klubach i sklepach. Używamy tarcz, naklejek i radia. Popularna promocja w Internecie. Również w cenach wszystko ma charakter sytuacyjny: budżet reklamowy niektórych artystów wynosi 5 tysięcy, a sala jest pełna. Niektórym z 30 tysiącami trudno jest sprzedać bilety.

Staramy się oszczędzać, kiedy pozwala na to sytuacja. Podpisujemy umowę partnerską z taksówką, ale jest to indywidualne w przypadku każdego koncertu. Ułatwiamy również warunki jeździecowi z gospodarstwa domowego: artystów przechowujemy w hotelach, z którymi zawarto umowę.

Koncert to nie tylko występ artysty i sprzedane bilety. Dostajemy też pieniądze z baru. Dla niektórych publiczność pije dobrze, a dla innych nie, ale z biletami wszystko jest w porządku.

Teraz przetrwamy i tym samym żyjemy. Zamknięcie sceny Erarty jest dalekowzrocznością właścicieli. Było to jedno z ciekawych miejsc do wypełnienia i harmonogramu.


Mariam Khalatyan

organizator koncertu klubu „Kosmonauta”

Nasze występy są głównie solo. Jeśli artyści już występowali na naszej stronie, wybieramy najbardziej dochodowe. Kiedy wybieramy artystę, który po raz pierwszy występuje w Cosmonaut, bierzemy pod uwagę ekonomię projektu od podstaw. Głównymi składnikami wydatków są opłaty, kampania reklamowa, a także zawodnicy domowi i techniczni.

Koszt reklamy zależy od specyfiki artysty. Planujemy to przed kontraktem z artystą. Staramy się nie marnować pieniędzy. Klub ma partnerów, więc wiele usług jest objętych handlem wymiennym.

W przypadku młodych artystów SMM działa lepiej: posty na Instagramie, Vkontakte i prerolls na YouTube. Korzystamy z reklamy zewnętrznej, radia i telewizji. Zaczynamy, gdy tylko koncert trafi do sprzedaży. Najspokojniejszy etap to półtora miesiąca przed występem.

Wcześniej było wiele projektów zagranicznych. Kilka lat temu porzucili ten pomysł na rzecz artystów krajowych z powodów ekonomicznych. Organizatorzy sprowadzają obcokrajowców na naszą stronę i zawierają umowę najmu z klubem. To dla nas idealny schemat.

Często artyści mówią, że publiczność w Petersburgu jest bardziej troskliwa - ludzie przychodzą na koncerty, aby słuchać, a nie śpiewać i tańczyć

Często artyści mówią, że publiczność w Petersburgu jest bardziej troskliwa - ludzie przychodzą na koncerty, aby słuchać, a nie śpiewać i tańczyć. Dlatego musisz zwiększyć wysiłki, aby promować koncert, aby go zainteresować.

Sytuacja finansowa klubu jest stabilna. Zyskujemy na koncertach - mają one stałą cenę wynajmu. W innych przypadkach jest różnie. Ale większość organizowana jest przez naszą grupę artystyczną - to nasz główny dochód. Oczywiście musisz okresowo zwiększać czynsze, aby zachować równowagę między kosztami a przychodami.

Szkoda, że ​​inne średniej wielkości miejsce zostało zamknięte - scena Erarta. W Petersburgu bardzo brakuje klubów dla 500–600 osób. Jednocześnie rozumiem decyzję kierownictwa Erarty. Prowadzenie koncertów podziemnych lub niezależnych zespołów dla wąskiej publiczności jest ekonomicznie nieopłacalne. Być może ważniejsze jest, aby scena zachowała oryginalną koncepcję i przestała działać, niż rozcieńczyć oryginalny harmonogram popularnymi projektami za pieniądze.Tekst: Julia Radkevich

Cover: „Scena Erarta”

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej