Komentarze

Co stanie się z rublem?

Na dzisiejszej aukcji giełdy moskiewskiej dolar przekroczył 66 rubli - po raz pierwszy od listopada 2016 r. Euro wzrosło do 77 rubli, ile to kosztowało w kwietniu. Życie wokół nauczyło się od ekspertów, z czym jest związane, czego można oczekiwać i czy warto teraz uzupełniać zapasy waluty.

Co się teraz dzieje?

Natalia Orłowa

Szef Centrum Analiz Makroekonomicznych i Główny Ekonomista Alfa Bank

Dziś jest jasne, że sytuacja rynkowa ustabilizowała się po wyjściu Białego Domu zeszłej nocy z alternatywnymi propozycjami sankcji, które nie wyglądają tak boleśnie ekonomicznie jak propozycje Kongresu. Niemniej jednak proces przyjmowania sankcji wydaje się niezwykle nieprzejrzysty, a to oznacza, że ​​rubel pozostanie niski przynajmniej w nadchodzących tygodniach.

Po drugie, negatywny nastrój inwestorów rozprzestrzenia się teraz na wszystkie rynki wschodzące - lira turecka pozostaje pod presją, co dyktuje ostrożne podejście do innych walut.


Siergiej Korolew

Kierownik Działu Relacji z Klientami IC ZERICH Capital Management

Na dzisiejszej aukcji nastąpiło silne osłabienie rubla w stosunku do dolara, w tej chwili przekraczając poziom 66,7. Wynika to ze zwiększonego ryzyka geopolitycznego, a mianowicie media aktywnie piszą o szczegółach projektu ustawy, w której Rosja jest utożsamiana ze sponsorami terroryzmu. Ale najgorsze nie jest nawet status, ale okoliczności wynikające z tego - blokowanie rosyjskich banków państwowych podczas dokonywania płatności w dolarach amerykańskich, a także zakaz lotów do Aeroflot, którego akcje przestały dziś handlować na giełdzie z powodu agresywnej sprzedaży.

Oczywiście taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny, ponieważ w rzeczywistości pogorszy jedynie stosunki między krajami, zwłaszcza w przeddzień wyborów do Senatu Stanów Zjednoczonych - w Ameryce jest dość duży odsetek obywateli, którzy nie chcą eskalować konfliktu z Rosją. Ale rynek myślał inaczej.

Nie zapominaj także o wysokich kosztach ropy Brent - 72,3 USD za baryłkę, co z kolei wspiera naszą gospodarkę i pośrednio kurs waluty krajowej. Ogólnie rzecz biorąc, dzisiejszy ruch walutowy jest bardziej paniczny niż związany z podstawowymi czynnikami, więc w najbliższej przyszłości nastąpi systematyczny spadek pary dolar / rubel do poziomu 64.

Co stanie się potem

Timur Nigmatullin

Otkritie Brokering, analityk, analiza rynku, doradztwo inwestycyjne, zarządzanie

Osłabienie rubla jest oczywiście związane z ryzykiem geopolitycznym. W szczególności w najbliższej przyszłości planowane jest nałożenie sankcji przez Departament Stanu USA i Kongres. Z fundamentalnego punktu widzenia, z wyłączeniem sankcji, uczciwy kurs dolara odpowiada przedziale 55,5-61 rubli. Od początku roku Ministerstwo Finansów Rosji interweniuje w ruble, wykupując walutę z rynku na wszystkie dodatkowe dochody z ropy i gazu wchodzące do budżetu (dodatkowe zyski w tym przypadku oznaczają przychody budżetowe ze sprzedaży surowców po cenach powyżej 40 USD za baryłkę). To nie pozwala konsolidacji waluty krajowej poniżej poziomu 55,5 rubla za dolara, ale nie ogranicza ruchu w kierunku osłabienia. Obserwujemy teraz to osłabienie: w wyniku zaostrzenia polityki pieniężnej Fed i sankcji kwietniowych popyt na aktywa rubla gwałtownie spadł. Kurs przeniósł się do zakresu 60-65 rubli.

Ponadto, w ramach przygotowań do drugiej rundy sierpniowych sankcji, rozpoczęto przejście do szeregu oscylacji. Jeżeli sankcje zostaną przyjęte, nastąpi konsolidacja w tym zakresie. Jeśli nie, rubel będzie stopniowo się wzmacniał. Do końca roku czekamy teraz na 60-61 rubli za dolara w przypadku podstawowym. Oznacza to, że przyjęcie sankcji nie jest jeszcze uwzględnione w głównym scenariuszu.

Czy warto teraz kupować walutę?

Natalia Orłowa

Szef Centrum Analiz Makroekonomicznych i Główny Ekonomista Alfa Bank

Zdecydowanie nie warto kupować waluty po obecnym kursie - w sierpniu płynność rynku jest niska, kurs walutowy jest nadmiernie niestabilny, aw każdym razie w przypadku paniki nie należy tworzyć pozycji długoterminowych.

Obejrzyj wideo: Rubel 1741 Ivan VI z mennicy w Moskwie (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej