Weź i zrób

Jak otworzyć pub rzemieślniczy

Życie wokół zaczyna mówić o tym, jak otworzyć projekt, który jest pożądany, użyteczny lub jeszcze nieznany w Moskwie. W pierwszym numerze - pasek rzemiosła. Przygotowaliśmy instrukcje dla tych, którzy zamierzają otworzyć inny pub z piwem rzemieślniczym, i dowiedzieliśmy się od jednego z najbardziej udanych barmanów w mieście o cechach tego biznesu.

Przez dwa lata swojego istnienia w stolicy puby te stały się niezwykle popularnym sposobem na zarabianie pieniędzy w dziwacznych miejscach dla maniaków piwa: co miesiąc otwieranych jest co najmniej kilkanaście placówek. Powodem jest dość proste wejście na rynek. Licencja na takie puby nie jest wymagana; możesz wydać około miliona rubli na uruchomienie i odzyskać koszty w ciągu sześciu miesięcy lub roku.

Zaleta

Możesz otworzyć własną instytucję bez pozwolenia na alkohol i wydatków na kuchnię

Andrey Lipa

współzałożyciel baru „Pine and Linden”

Najpierw zacząłem pisać o piwie rzemieślniczym na swoim blogu na Instagramie, a ostatniej jesieni otworzyłem pub Pine and Lipa na Pokrovce z partnerem, Sanchirem Badakovem. Mimo bardzo skromnej okolicy instytucja przyciąga tłumy miłośników piwa. Tego lata na kieliszku piwa stała linia. Lipa łączy swój sukces z przyjazną atmosferą, którą udało mu się stworzyć w instytucji.

„Sosna i lipa” - pub rzemieślniczy

Moskwa, ul. Pokrovka, 31

Instrukcja obsługi

Co musisz zrobić, aby otworzyć pasek rzemiosła

Krok 1

Zarejestruj firmę i wybierz system podatkowy

Krok 2

Znajdź pokój

Krok 3

Kup sprzęt

Krok 4

Zgadzam się z dostawcami

Krok 5

Zatrudnij personel

Krok 6

Powiadom Rospotrebnadzor

Krok 7

Rozpocznij promocję

Krok 8

Prześlij raporty do przepisów podatkowych i rosyjskiego alkoholu

Krok 1. Zarejestruj firmę i wybierz system podatkowy

Możesz zostać indywidualnym przedsiębiorcą, jeśli zamierzasz pracować sam lub zarejestrować LLC, jeśli chcesz prowadzić interesy z partnerami. Aby zarejestrować adres IP, potrzebujesz paszportu, wniosku w formie P21001 i 800 rubli. W przypadku LLC konieczne będzie zapłacenie 4 tysięcy rubli, wniesienie jej do wniosku podatkowego, karty, decyzji o ustanowieniu (jeśli jest jeden założyciel) lub umowy o założeniu i protokołu spotkania (jeśli jest kilku założycieli); list gwarancyjny od właściciela wynajmowanego lokalu. Firma będzie także potrzebowała księgowego.

Wybierając system podatkowy, możesz zwrócić uwagę na specjalne systemy podatkowe dla małych firm: uproszczony system podatkowy (STS), UTII i patent. W przypadku prętów z reguły bardziej opłacalne jest stosowanie STS „Przychody minus wydatki”.

Raporty są przekazywane tylko raz w roku, ale podatek będzie musiał być płacony kwartalnie: w Moskwie stawka wynosi 15%, aw Petersburgu - 7%. Ważne jest, aby nie zapomnieć o złożeniu zawiadomienia o stosowaniu uproszczonego systemu podatkowego w ciągu 30 dni od rejestracji firmy. W przypadku małych zakładów możesz kupić roczny patent na pracę, z którą nie musisz w ogóle przesyłać żadnych raportów. Ale czasami jest to dość drogie. Na przykład w centrum Moskwy trzeba zapłacić 360 tysięcy rubli, a w Petersburgu - 102 tysiące rubli. Dziesięć dni przed rozpoczęciem zgłoszenia patentowego należy złożyć powiadomienie w urzędzie skarbowym w miejscu, w którym znajduje się bar. Bar może również zapłacić UTII, ale w Moskwie i Petersburgu nie jest to możliwe.

Andrey Lipa: „To było dla nas łatwe - w mojej rodzinie była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która została zarejestrowana pod koniec 2009 r. Od lipca 2010 r. Nie prowadziła żadnej działalności finansowej. Co więcej, do początku 2015 r. Księgowy regularnie wysyłał zerowe raporty do podatku. to LLC. Jeśli chodzi o system podatkowy, uprościliśmy go. Chociaż uważam, że UTII jest najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku ”.

IP

Dokumenty:

paszport

Formularz wniosku P21001

  obowiązek państwowy 800 rubli

  czas do rejestracji - 5 dni roboczych

LLC

dokumenty:

Formularz wniosku P11001

czarter

decyzja o utworzeniu sporządzona decyzją jedynego założyciela lub protokołem z walnego zgromadzenia założycieli

dokumenty założycielskie osoby prawnej

  obowiązek państwowy 4 000 rubli

  czas do rejestracji - 5 dni roboczych

Krok 2. Znajdź pokój

Począwszy od dzielnicy Tverskaya, moda na bary rzemieślnicze obejmuje teraz nowe terytoria. Jednocześnie lokalizacja lokalu jest jednym z kluczowych czynników sukcesu. To miejsce nie powinno być zbyt daleko od metra, ale nie powinno być widoczne, aby nie przyciągnąć wielu przypadkowych osób. Koszty wynajmu są jednym z głównych wydatków baru - stawka czynszu dla centrum stolicy wynosi około 50 tysięcy rubli za metr rocznie.

Andrey Lipa: „Najpierw musisz zdecydować, dla kogo będzie bar. Na tej podstawie warto wybrać pokój. Mówiąc relatywnie, jeśli celem jest lokalny bar w części sypialnej, musisz poszukać dużego pokoju (będziesz potrzebować kuchni) około pięciu do siedmiu minut od metra. Jeśli celem jest otwarcie baru dla młodych ludzi w zawodach kreatywnych, musi to być miejsce w pobliżu głównych i sprawdzonych „miejsc władzy”. Nasze doświadczenie pokazuje, że odległość i wielkość pokoju nie są bardzo ważne ”.

Średnia cena za metr kwadratowy m:

20-50 tysięcy rubli rocznie

Krok 3. Kup sprzęt

Około 100 tysięcy rubli będzie wymaganych na zakup wyposażenia do baru z dziesięcioma dźwigami. Wśród niezbędnych rzeczy - cylinder CO2 do dostarczania dwutlenku węgla do „linii piwa”, reduktor do regulacji ciśnienia z cylindra, lodówki lub chłodziarki do piwa, głowice do nalewania każdej beczki, krany do napełniania piwa, a także akcesoria do łączników i złączek, węży, zacisków, trójników i kolektorów . Konieczne jest również pozyskanie kasy fiskalnej (15-20 tysięcy rubli), zawarcie umowy o jej utrzymanie i udokumentowanie jej w urzędzie skarbowym.

Andrey Lipa: „Nie jest to tutaj zbyt skomplikowane. Na rynku jest wystarczająca liczba firm, które sprzedają sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem jest chłodnia. Ale na przykład w małym pomieszczeniu, takim jak nasz, nie mamy gdzie go umieścić. Dlatego musieliśmy zainstalować chłodnice. To zmusza nas do tego, aby nie tworzyć nadwyżki towarów: po prostu nie mamy odpowiednich warunków do długoterminowego przechowywania beczek z piwem. Rozwiązujemy ten problem za pomocą niewielkiej liczby kranów, co pozwala nam dość szybko rozlewać beczki i często obracać dostępne odmiany. Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że przyszłość jest z barami z nieba podkładka, ale starannie dobrany asortyment dźwigów. "

Wyposażenie

100 tysięcy rubli

Kasa fiskalna:

15-20 tysięcy rubli

Umowa do konserwacji

Krok 4. Uzgodnij z dostawcami

Liczba piwowarów rzemieślniczych rośnie prawie tak szybko, jak liczba pubów. Z reguły są to miłośnicy piwa, którzy studiowali historię i technologię warzenia, a także zgodzili się z lokalnym browarem na warzenie piwa o niezbędnych właściwościach z niektórych surowców. Są tacy, którzy warzą piwo w rzemieślniczych warunkach - ich produkty zachowują się dość nieprzewidywalnie. Wśród firm, którym udało się osiągnąć stabilną jakość piwa, uczestnicy rynku o nazwie Tula Saldens, browar Petersburga Bakunin, browar AF Brew i moskiewski browar Victory Art Brew.

Andrey Lipa: „Tu też nie powinno być żadnych problemów. Wszystkie rosyjskie browary są znane i otwarte na współpracę. Dystrybutorzy są łatwo rozpoznawalni dzięki oznakowaniom na butelkach piwa - tam zawsze jest podana ich nazwa.”

Krok 5. Zatrudnij pracowników

Osobliwością sztabek rzemieślniczych jest to, że właściciel z reguły sam stoi za barem - pozwala to stworzyć duszną atmosferę i zaoszczędzić na wynagrodzeniu pracy. Ale nadal musisz zatrudnić kilku asystentów.

Andrey Lipa: „Szukamy pracowników wśród osób, które znamy i lubimy, którzy znają piwo na wysokim poziomie. Tak więc od samego początku była to Vanya Skorokhodov - wspaniała osoba i wielki koneser piwa. Po jego odejściu zaczęliśmy współpracę ze Stefanem Lukyanenko - był jednym z pierwszych, którzy przyszli do naszego baru, dobrze znał się na piwie (i dobrze znał kawę). Jest także dobrym przyjacielem chłopaków z czarnej spółdzielni i znał prawie wszystkich obecnych najlepszych przyjaciół naszego baru. Więc wszyscy byli zadowoleni z jego pojawienia się w kasie. „że przyjmujemy podejście, w którym pracownik powinien być przede wszystkim naszym przyjacielem. To przenosi relację na zupełnie inny poziom”.

Pracownicy:

księgowy

barman

sprzątaczka (możesz się bez tego obejść)

Krok 6. Powiadom Rospotrebnadzor

Do oficjalnego otwarcia baru piwnego nie jest wymagane uzyskanie specjalnych licencji i zezwoleń. Ale nie możesz tutaj sprzedawać nic mocniejszego niż piwo. Przed rozpoczęciem pracy musisz wysłać powiadomienie do Rospotrebnadzor - dla stanu oznacza to, że jesteś gotowy na zaplanowany audyt (mogą przyjść następnego dnia lub za kilka lat).

Należy również przestrzegać specjalnych wymagań sanitarnych dotyczących prętów i zasad bezpieczeństwa pożarowego: posiadać plan ewakuacji, gaśnice, system przeciwpożarowy i znaki bezpieczeństwa pożarowego.

Andrey Lipa: „Nic skomplikowanego”.

Uwaga o początku działalności

Krok 7. Rozpocznij promocję

Zazwyczaj dowiadują się o nowym barze od znajomych lub z wiadomości w mediach miejskich. Twórcy wydawcy skupiają się na promocji w formie ustnej - ważne jest, aby utworzyć społeczność stałych gości w obrębie instytucji, którzy polecą ją znajomym.

Andrey Lipa: „Natychmiast zdecydowaliśmy, że jakiś agresywny i natarczywy marketing nie jest dla nas. Na przykład liczba osób, które obserwujemy na Instagramie, nie zmienia się od momentu rejestracji naszego konta. To tylko nasi dobrzy przyjaciele. Nie umieszczamy żadnych tagów , w zasadzie nie umieszczamy etykiet piwa, gdy ogłaszamy aktualizacje w asortymencie (zdarzyło się to raz, ale po prostu nie mieliśmy wyjścia). Staramy się komunikować z naszymi subskrybentami spokojnym tonem i robić śmieszne / piękne zdjęcia. Nie spędzaliśmy cały czas nie ru la w sprawie promowania, czy polegać na ustnie, co prowadzi do baru tylko tych, których chcemy zobaczyć siebie. "

Krok 8. Prześlij raporty do przepisów podatkowych i rosyjskiego alkoholu

Instytucja musi składać kwartalne raporty do podatku i deklaracje do Rosalkogolregulirovanie. Raporty są przyjmowane tylko przez Internet do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale. Od przyszłego roku konieczne będzie prowadzenie rejestru sprzedaży piwa.

Andrey Lipa: „Potrzebny jest doświadczony księgowy.”

WITRYNAFederalna Służba Regulacji Rynku Alkoholu

W pracy nad materiałem wzięły udział następujące osoby: Anna Sokolova, Kuba Snopek, Natalya Shavkunova

Obejrzyj wideo: Jak otworzyć PUB (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy
Skrzynie

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy

Dog Cleaning Matthew Osbourne stworzył Pooper-scooper.com w 1987 roku, a Matt Boswell, który otworzył Pet Butler w Kolumbii, podjął swój pomysł. Matthew pisze na swojej stronie, że zawsze interesowały go nowe pomysły biznesowe. „To zabawne, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że ktoś zaoferował psom gówno za określoną tygodniową kwotę, śmiałem się” - wspomina przedsiębiorca.
Czytaj Więcej
Susan Kane „Introwertycy”
Skrzynie

Susan Kane „Introwertycy”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najbardziej odkrywcze fragmenty. Tym razem czytamy książkę Susan Kane, konsultanta biznesowego, którego prezentację można było zobaczyć na TED. Książka jest taka, że ​​wbrew powszechnemu przekonaniu skromni introwertycy mogą tworzyć wielkie firmy i wymyślać pomysły, które mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej
Mihai Chiksentmihayli „Stream”
Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia. Mihai CHIKSENTMIKHAYA Amerykański psycholog, autor 20 książek Co to jest przepływ Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli.
Czytaj Więcej