Weź i zrób

Jak zarządzać swoją emeryturą

Do końca roku Rosjanie, którzy nie ukończyli 48 roku życia, mają szansę przenieść finansowaną część emerytury do niepaństwowego funduszu emerytalnego (NPF). Jeśli nie zostanie to zrobione, 22% wynagrodzenia płaconego przez pracodawcę na fundusz emerytalny jako składki na ubezpieczenie pozostanie całkowicie do dyspozycji państwa. Jeśli wybierzesz niepaństwowy fundusz emerytalny, wówczas 16% zostanie przeznaczone na wypłatę emerytur bieżącym emerytom, a 6% będzie stanowić część finansowana, fundusz będzie uczestniczył w pomnażaniu go.

To prawda, główny księgowy grupy edukacyjnej LANIT, Alexander Pyatinsky, przypomina, że ​​w ciągu ostatnich dwóch lat wprowadzono moratorium na zbycie sfinansowanej części emerytury: tylko niepieniężne fundusze zgromadzone przed 2014 r. Mogą zostać przekazane do niepaństwowych funduszy emerytalnych. Ponadto ustalany jest roczny limit odliczeń od części finansowanej (w 2015 r. Jest to 711 tysięcy rubli). Wszystko, co zarabiasz z góry, idzie w wysokości 10% do wspólnej części. Od czasu ostatniego zasilenia środków finansowaną częścią przed 2014 r. Ważne jest, aby spojrzeć na limit na 2013 r. - 568 tys. Rubli. Oznacza to, że w 2013 r. Maksymalna kwota składek na część finansowaną może wynosić 34 080 rubli, twierdzi Piatatyński.

Instrukcja obsługi

Jak przenieść oszczędności emerytalnedo funduszu niepaństwowego

Krok 1

Poznaj rynek

Krok 3

Zgłoś swój wybór FIU

Krok 2

Zawrzyj umowę z funduszem

Alternatywa

Sam oszczędzasz na emeryturę

Krok 1. Poznaj rynek

Przed przelaniem pieniędzy do funduszu warto zbadać ten rynek. Na stronie internetowej funduszu emerytalnego znajduje się lista 102 organizacji, które mają prawo do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, ale stała się już nieaktualna. Powinieneś kierować się listą funduszy zawartych w systemie ubezpieczeń depozytów - w sumie jest ich 32. Aby dokonać wyboru, warto sprawdzić ocenę wiarygodności (na przykład robi to agencja Expert), a także porównać ich rentowność.

Daniil Skidan, współpracownik NPF: Najpierw przyjrzałem się ocenom najbardziej wiarygodnych niepaństwowych funduszy emerytalnych. Teraz wiele funduszy zbankrutuje. Na przykład latem była historia upadku imperium finansowego Anatolija Motylewa. Potem spojrzałem na rentowność: ważne jest, aby była wyższa niż inflacja. Istnieją dość wiarygodne fundusze, które mają wysokie zwroty. Ale ta opłacalność jest raczej ulotna: trudno powiedzieć, ile ostatecznie otrzymam. Będzie to zależeć od wielkości mojej pensji i może się różnić.

Zgłoś o pracy funduszy

Krok 2. Zawrzyj umowę z funduszem

Aby przelać pieniądze do NPF, musisz wysłać wniosek do wybranego funduszu. Czasami, aby podpisać umowę, nie trzeba nawet przychodzić do biura funduszu: specjaliści przychodzą do domu. Z dokumentów potrzebny będzie paszport i zaświadczenie ubezpieczeniowe (SNILS).

Daniel Skidan: Wybrałem fundusz, poszedłem na stronę, wysłałem wniosek, a przedstawiciel funduszu przyszedł do mnie. Wypełniliśmy wszystkie dokumenty, wyjaśnił warunki umowy i podał kartę z hasłem konta osobistego na stronie. Następnie operator funduszu ponownie zadzwonił i wyjaśnił moje dane.

Dokumenty: paszport, SNILS

Krok 3. Zgłoś swój wybór FIU

Możesz ubiegać się o wybór funduszu niepaństwowego, odwiedzając dowolny oddział rosyjskiego funduszu emerytalnego lub pełnomocnictwo notarialne. Ponadto banki partnerskie funduszy mogą wygenerować jednorazowy podpis elektroniczny, który umożliwia podpisanie wyciągu bez przybycia FIU.

Daniel Skidan: Po zawarciu umowy wszystkie dokumenty zostały sporządzone przez mój fundusz.

Puste oświadczenia

Alternatywa Sam oszczędzasz na emeryturę

Przeniesienia sfinansowanej części emerytury do funduszu niepaństwowego trudno uznać za gwarancję komfortowej starości. Wysokość potrąceń tutaj zależy od wynagrodzenia, a ponadto państwo może ponownie zmienić zasady i wszystko zamrozić. Alternatywą może być samodzielne oszczędzanie pieniędzy na emeryturę. Aby to zrobić, musisz zawrzeć umowę z zarządem lub firmą ubezpieczeniową, wybierając ją zgodnie z poziomem niezawodności i rentowności.

Ilya Panteleimonov, niezależny doradca finansowy: Ponad trzy lata temu poważnie myślałem o stworzeniu osobistej emerytury, ponieważ doskonale rozumiałem, że w młodości trzeba zapewnić przyszłość. Początkowo, podobnie jak wielu Rosjan, rozważał możliwości rosyjskiego systemu emerytalnego. Doszedłem do takich wniosków: nie jest to wykonalne, najważniejsze pytanie brzmi, czy jednostka analityki finansowej w ogóle istnieje. Jeśli chodzi o NPF, nie jest jeszcze jasne, tylko tworzy się system, a nie szlifuje. Pozostały prywatne firmy: inwestycje, ubezpieczenia. Pojawiło się następujące pytanie: czy można zaoszczędzić pieniądze w obcej walucie? Jest to ważne, ponieważ rubel bardzo deprecjonuje, istnieje ryzyko nagromadzenia „wielu zer”, których nie będziesz żył tak, jak chcesz przez 30-40 lat. Okazało się, że takich możliwości jest niewiele. Ponadto moim zdaniem bezpieczeństwo prawne inwestycji jest niewystarczające przez tak długi okres.

Zaczął studiować zagraniczne firmy. Znalazłem odpowiednią opcję - brytyjski broker ubezpieczeniowy, obiecujący średni zysk w wysokości 7-9% rocznie w dolarach. Mój kontrakt jest ważny przez ponad dwa lata, płacę 700 USD miesięcznie, które firma inwestuje w akcje i obligacje. Zarządzam umową online, zdalnie, mieszkając w Rosji. Za 30 lat będę miał 2 miliony dolarów. Jeśli weźmiemy pod uwagę inflację dolara i policzymy ją na dzisiejszych pieniądzach, to jest to 850 tysięcy dolarów w cenach bieżących. W przyszłości planuję przyznać sobie gwarantowaną rentę w wysokości 8–9 tysięcy dolarów miesięcznie - powinna ona trwać do 120 lat.

POKRYWA: shutterstock.com/ mizar_21984

Obejrzyj wideo: Jak ZARZĄDZAĆ ludźmi Jednominutowy Menedżer spotyka małpę - Ken Blanchard (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej