Weź i zrób

Jak otworzyć klub rowerowy

Zdjęcia

Asya Vogelhardt

W ciągu ostatniego roku w Moskwie otwarto kilka klubów rowerowych, gdzie odwiedzającym oferuje się połączenie treningu cardio i tańca na rowerach treningowych. Jedna lekcja tutaj kosztuje około 800 rubli. Ludzie są gotowi wypróbować nowy rodzaj fitnessu, ponieważ nie wymaga kupowania drogiej rocznej subskrypcji. Niszowe centra sportowe to globalny trend. Odwiedzający mogą połączyć ćwiczenia na rowerze stacjonarnym z jogą lub tańczyć w innym pokoju, nie przepłacając za niepotrzebne opcje. W tym przypadku, w przeciwieństwie do rynku centrów fitness nasyconych dużymi graczami, jest miejsce dla małych firm. Inwestycje w projekt mogą wynieść około pół miliona dolarów (klub Velobeat nadąży za tą kwotą, zanim osiągnie samowystarczalność), klub może osiągnąć rentowność nawet za rok, a za dwa lata może stać się plusem. Życie wokół nauczyło się od Asika Shpilmana, założyciela klubu rowerowego, jak założyć taki biznes.

Zaleta

Popularna forma fitnessu, która nie wymaga takich wydatków jak siłownia

Asya Shpilman

założyciel klubu Velobeat

Były pracownik funduszy inwestycyjnych otworzył we wrześniu klub rowerowy w Moskwie. Spojrzała na dużą amerykańską sieć SoulCycle, która ma półtoraset studiów w kraju i przygotowuje się do debiutu giełdowego. Moskali podobał się nowy rodzaj fitnessu, a teraz firma szuka pokoju dla drugiego klubu.

Instrukcja obsługi

Jak otworzyć klub rowerowy

Krok 1

Wybierz formę własności

Krok 2

Znajdź pokój

Krok 3

Kup sprzęt do ćwiczeń

Krok 4

Zatrudnij personel

Krok 5

Zamieść ogłoszenie

Krok 1. Wybierz formę własności

Krok 2. Znajdź pokój

Klub rowerowy zajmuje więcej miejsca niż salon kosmetyczny, ale mniej niż pełnoprawne centrum fitness. Powinien mieć przynajmniej jedną salę, recepcję, szatnie, toalety i prysznice. Ponadto warto zwrócić uwagę na jakość wentylacji: musi spełniać normy sanitarne.

Asya Shpilman: „Problem ze studiem fitness polega na tym, że potrzebuje on dużej powierzchni, a zatem niższej stawki czynszu w przeciwieństwie do salonu piękności. Teraz właściciele lokali proszą o 20 tysięcy rubli za metr rocznie, ale w obszarze Patriarchal ceny sięgają tysiąca dolarów za metr

Mam jeden punkt w mieście. Jego całkowita powierzchnia wynosi 250 metrów kwadratowych, 60 metrów zajmuje hala z 30 rowerami (ale możesz postawić mniej). Dla klubu ważny jest parking, dostępność komunikacyjna i lokalizacja. Hale w centrach biznesowych mogą przyciągać pracowników pobliskich biur, kluby w dzielnicach mieszkaniowych - lokalnych mieszkańców. Nawiasem mówiąc, nie ma tam jazdy na rowerze, są tylko sale fitness i zwykle są zatłoczone. ”

Wymagania dotyczące pokoju

SNiP z wymaganiami dla obiektów sportowych

Krok 3. Kup sprzęt do ćwiczeń

Rowery treningowe są zwykle eksportowane z USA. Tam kosztują 900-2000 USD, a dostawcy w Rosji oferują te same modele za 1500-3 500 USD. Możesz otworzyć mały klub z tuzinem rowerów, ale jeśli się powiedzie, będziesz musiał wprowadzić listy oczekujących na grupy.

Asya Shpilman: „Kupiłem rowery w USA, ale dostawca opóźnił dostawę i następnym razem zastanowię się, gdzie je zdobyć. Mamy rowery Schwinn, to lider rynku, ale są prostsze marki i modele. Różnią się jakością. Na niektórych są łańcuchy, jak na zwykłym rowerze, a my mamy pasy węglowe, kosztują więcej, ale wtedy łatwiej je serwisować ”.

 Koszty symulatora

od 900 dolarów za sztukę

Krok 4. Zatrudnij pracowników

Osobliwością jazdy na rowerze jest to, że odwiedzający nie tylko pedałują, ale także wykonują ruchy taneczne na rowerze, relaksują się i łagodzą stres. Dlatego, aby odnieść sukces, klub potrzebuje trenerów, którzy mogą wchodzić w interakcje z publicznością, a nie tylko pokazywać ćwiczenia.

Asya Shpilman: „Mamy dziesięć osób. Znalezienie trenerów jest najtrudniejsze. Klasyczna jazda na rowerze jest wszędzie, a ty możesz zwabić trenerów ze zwykłych klubów fitness. Ale w naszych treningach mieszanie tańca, medytacji i dyskotek jest świetne. Klasycznej jeździectwie się to nie podoba, ponieważ takie podejście jest mniej skuteczne pod względem sportowym. Ale myślę, że idziesz wolniej - będziesz kontynuować: niezwykłe treningi nie przeszkadzają, ludzie wracają. Nie ma specjalistów, którzy wiedzą, jak je prowadzić, więc przeprowadzamy przesłuchania wśród tancerzy, gimnastyczek, trenerów i następnie dv miesiąc trenować je. Ważne jest, że ludzie wiedzą, jak pracować z publicznością, i dobra jednostka gang bang ".

Stan

administrator, sprzątaczka, trener

Krok 5. Umieść reklamę

Aby promować klub, możesz skorzystać z różnych kanałów promocji: od reklamy kontekstowej po zaproszenia na szkolenia popularnych blogerów. Ale wiele osób ufa radom przyjaciół, więc reklama ustna jest najlepszą reklamą. To prawda, że ​​uzyskanie dobrej reputacji zajmie trochę czasu.

Asya Shpilman: „Rozdawaliśmy ulotki, składaliśmy oferty korporacyjne dla działów HR firm pracujących w City, próbowaliśmy reklamować się przez Yandex.Direct i na Facebooku. Ale przede wszystkim ludzie dowiadują się o nas od znajomych lub przez Instagram. Baza klientów gromadzi się powoli, krok po kroku , w przeciwieństwie do na przykład restauracji, w której każdy chce spróbować czegoś nowego. Teraz jazda na rowerze staje się modna, ale z pewnym niepokojem czekamy na lato. W całym przemyśle lato to spadek. Wzrost zaczyna się jesienią, w listopadzie znów jest dziura, a potem ludzie wracają po Nowym lat, a na wiosnę pojawiła się tych, którzy chcą przygotować się na lato ”.

Budżet

Ocena miesiąca umieszczenia reklamy kontekstowej szkolenia rowerowego na Yandex od 1 440 rubli

Obejrzyj wideo: Kłódka szyfrowa - jak działa i jak ją otworzyć nie znając kombinacji? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy
Skrzynie

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy

Dog Cleaning Matthew Osbourne stworzył Pooper-scooper.com w 1987 roku, a Matt Boswell, który otworzył Pet Butler w Kolumbii, podjął swój pomysł. Matthew pisze na swojej stronie, że zawsze interesowały go nowe pomysły biznesowe. „To zabawne, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że ktoś zaoferował psom gówno za określoną tygodniową kwotę, śmiałem się” - wspomina przedsiębiorca.
Czytaj Więcej
Susan Kane „Introwertycy”
Skrzynie

Susan Kane „Introwertycy”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najbardziej odkrywcze fragmenty. Tym razem czytamy książkę Susan Kane, konsultanta biznesowego, którego prezentację można było zobaczyć na TED. Książka jest taka, że ​​wbrew powszechnemu przekonaniu skromni introwertycy mogą tworzyć wielkie firmy i wymyślać pomysły, które mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej
Mihai Chiksentmihayli „Stream”
Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia. Mihai CHIKSENTMIKHAYA Amerykański psycholog, autor 20 książek Co to jest przepływ Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli.
Czytaj Więcej