Weź i zrób

Jak wynająć mieszkanie?

Eksperci rynku nieruchomości powiedzieli Life'owi, jak samodzielnie wynająć mieszkanie i nie pomylić z wyborem najemców.

Instrukcja obsługi

Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie?

Krok 1

Przygotuj mieszkanie do wynajęcia


Krok 3

Zaprezentuj mieszkanie poprawnie


Przygotuj mieszkanie do wynajęcia

Najpierw spójrz na mieszkanie oczami przyszłych mieszkańców: oceń, jak świeży jest w nim remont, sprawdź, czy sprzęt i komunikacja działają. Po usunięciu wszystkich możliwych problemów przywróć porządek w mieszkaniu. Podczas oglądania mieszkanie powinno wyglądać schludnie i wygodnie, co zwiększy twoje szanse na wynajęcie mieszkania w krótkim czasie. Nie zapomnij dokonać inwentaryzacji nieruchomości i odczytać liczniki.

Oksana Polyakova, Zastępca Dyrektora Działu Wynajem Mieszkań Nieruchomości: Jeśli mówimy o mieszkaniu klasy ekonomicznej lub komfortowej o dogodnej lokalizacji, to aby zwiększyć jego płynność i skrócić czas ekspozycji, konieczne będzie sprawdzenie stanu i przeprowadzenie lub aktualizacja naprawy. Istnieje zasada: wynajęcie takiej przestrzeni życiowej było opłacalne, należy zainwestować w naprawy w wysokości nieprzekraczającej stawki czynszu przez dwa do trzech miesięcy. Najważniejsze jest sprawność okablowania elektrycznego, hydraulicznego, urządzeń gospodarstwa domowego. Jeśli przed kryzysem dostępność napraw kosmetycznych odpowiadających statusowi mieszkania była w stanie podnieść czynsz o około 5-10% w klasie ekonomicznej io 10-15% w klasie biznesowej, teraz żadne dodatkowe korzyści i premie nie wpływają na wzrost ceny wynajmu . Mogą tylko uatrakcyjnić obiekt i uchronić go przed przestojami, a jego właściciela - przed utratą dochodów. O stylu można powiedzieć z doświadczenia, że ​​należy unikać wyraźnej indywidualności - lepiej trzymać się spokojnego klasyka, który nikogo nie denerwuje i zawsze jest modny.

Igor Kalganov, założyciel 33 usług wynajmu i sprzedaży nieruchomości dla słoni: Często właściciel domu chce szybko wynająć mieszkanie tak bardzo, że starzy najemcy ledwo zdążyli spakować swoje rzeczy, a nowi już czekają na wyciągnięcie ręki. Niewiele osób uważa, że ​​mieszkanie należy odpowiednio umyć, wykonać drobne naprawy, wymienić żarówki, przyciemnić - ogólnie rzecz biorąc, przywrócić ludzki wygląd. Za każdym razem, gdy widzę obudowę, widzę ten sam obraz: warto włączyć strumień wody we wszystkich kierunkach. Oderwane listwy przypodłogowe często pozostają oderwane, nie pobite półki mogą nadal opierać się o ścianę. Ciekawostki Ale wpływają one na koszt czynszu: nieporządne, nieporządne mieszkania są zawsze tańsze. Warto uporządkować - a to samo mieszkanie można wynająć za inną cenę. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​różnica wynosi 2-3 tysiące rubli miesięcznie.

Przygotowanie przed dostawą obejmuje wykonanie polisy ubezpieczeniowej mieszkania. Ponieważ najczęstszą przyczyną konfliktów z sąsiadami i następnej dziury gotówkowej jest powódź lub inne szkody. Przed wynajmem zalecamy ubezpieczenie nie tylko mieszkania, ale także odpowiedzialności osób trzecich. Polisa ubezpieczeniowa kosztuje niewiele (około 3 tysięcy rubli rocznie) i obejmuje milion szkód.

Zamieść ogłoszenie

Możesz wybrać jako platformę ogłoszenia albo wyspecjalizowane usługi lub grupy w sieciach społecznościowych, albo swój własny profil - z reguły ktoś z twoich znajomych znajduje się w poszukiwaniu mieszkania. Ważne jest, aby pomyśleć o samej reklamie: pożądane jest wskazanie wszystkich parametrów (dzielnica, wielkość mieszkania, dostępność mebli, cena) i możliwych ograniczeń (aby na przykład właściciel zwierzęcia nie spędzał czasu na oglądaniu mieszkania, jeśli nie jesteś gotowy do wynajęcia lokatorzy ze zwierzętami). Ważne są też zdjęcia: zdjęcia niskiej jakości mogą zepsuć wrażenie nawet dobrego mieszkania.

Igor Kalganov: Zawsze zalecamy robienie wysokiej jakości profesjonalnych zdjęć mieszkań - im lepszy obraz, tym więcej wyświetleń ma reklama. Możesz skontaktować się zarówno z niezależnym fotografem, jak i specjalistyczną usługą. Nie zapomnij usunąć rzeczy osobistych, zabawek, ubrań z ramy - wnętrze powinno być jak najbardziej zdepersonalizowane. Następnie, biorąc pod uwagę reklamę, osoba może łatwiej ocenić wnętrze i podjąć decyzję o wyświetleniu szybciej. W naszej praktyce reklamy z dobrymi zdjęciami są przekazywane w ciągu trzech do pięciu dni, a średni czas na umieszczenie domu w Moskwie wynosi około 20 dni.

Zaprezentuj mieszkanie poprawnie

Na spotkaniu z przyszłymi najemcami spróbuj wyobrazić sobie mieszkanie, abyś mógł je wynająć. W takim przypadku oczywiście nie przesadzaj: nie zapominaj, że wszelkie oszustwa szybko się otworzą i będziesz musiał ponownie poszukać lokatorów.

Oksana Polyakova: Praktyka pokazuje, że na pierwszym spotkaniu właściciele i potencjalni najemnicy są w euforii, chcą wywrzeć pozytywne wrażenie na sobie. Powinieneś zachowywać się spokojnie i tak organicznie, jak to możliwe, a nie podstępny: będziesz musiał długo komunikować się z najemcą, a jeśli natychmiast odczujesz wzajemne odrzucenie, lepiej odmówić interakcji.

Każdy wynajmujący wie, że konieczne jest pokazanie mieszkania w jak najkorzystniejszym świetle. Po pierwsze, aby przedstawić dokładnie zalety mieszkań, które są interesujące dla konkretnych najemców. Na przykład najemca z dziećmi powinien porozmawiać o dogodnej infrastrukturze (przedszkole, przychodnia, szkoła, sekcje, place zabaw itp.), Pokazać, czym jest jasne mieszkanie i wskazać najlepsze miejsce do organizacji zajęć dla uczniów. A dla pary bez dzieci te szczegóły są całkowicie nieciekawe, ale ważne jest, aby był duży salon-salon, w którym można przyjmować gości. Albo lokatorzy z psem: nie wynajmą mieszkania, w którym absolutnie nie ma możliwości chodzenia ze zwierzęciem.

Wyraź opinię na temat potencjalnych najemców

Lepiej osobiście poznać tych, którzy planują wynająć twoją nieruchomość. Zainteresowanie tym, co robią przyszli najemcy, z którymi będą mieszkać, nie jest bolesne. Na tym samym spotkaniu możesz omówić zasady i warunki wynajmu mieszkania.

Igor Kalganov: W Stanach Zjednoczonych praktyka sprawdzania najemcy jest znana i obowiązkowa, podczas gdy w naszym kraju wielu nie zastanawia się, którzy ludzie są wpuszczani do ich domu. I nie mówimy tylko o tym, że do lokatorów może wpaść przestępca (w Rosji na federalnej liście poszukiwanych znajduje się ponad 100 tysięcy osób). Warto sprawdzić wypłacalność najemcy: jeśli opóźnia spłatę kredytu, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z opłaceniem czynszu jest bliskie 100%. To prawda, że ​​takiej kontroli nie można zorganizować niezależnie.

Oksana Polyakova: W reklamie czasem widnieje napis „bez małych dzieci”. Przeciwnie, mam bardzo pozytywne nastawienie do takich lokatorów i zupełnie nie rozumiem, dlaczego obecność dzieci w domu przeraża niektórych właścicieli. Czy boją się, że dzieci namalują tapetę? Ale to nic w porównaniu z faktem, że rodzina zwiększa prawdopodobieństwo zamówienia w domu, a także fakt, że nie będzie hałaśliwych firm, że ludzie nie rozwiążą umowy z wyprzedzeniem lub pominą wynajem mieszkań.

Zawrzyj umowę i omów wszystkie szczegóły

Gdy polubisz najemców, a oni polubili twoje mieszkanie, możesz przystąpić do przygotowania umowy. Pisaliśmy o tym, jak nie popełnić błędu i zrobić to jakościowo.

Oksana Polyakova: Wśród właścicieli panuje ogólna tendencja do nieostrożności w utrzymywaniu dokumentacji w okresie wynajmu. Na przykład w 60% przypadków ignorują sporządzanie aktów dotyczących przedłużenia umowy, podpisywanie formularzy dodatkowych umów, rachunków za czynsz itp. Wiele osób uważa, że ​​za podpisaniem dokumentów nie ufają drugiej stronie transakcji. Kolejny przykład: zdecydowana większość właścicieli jest zaniepokojona bezpieczeństwem nieruchomości w wynajmowanych mieszkaniach, a tylko 3% z nich, nawet przed podpisaniem umowy najmu, dokonuje szczegółowej inwentaryzacji rzeczy (a przy okazji wszyscy ci właściciele są właścicielami drogich mieszkań). Z reguły inwentaryzacja ogranicza się do wykazu dużych artykułów gospodarstwa domowego i wyposażenia wnętrz ze znakami „nowy” lub „używany”. Jednak według statystyk naszej firmy przyczyną 30% sporów i roszczeń w okresie wynajmu jest właśnie uszkodzenie lub utrata wynajmowanej nieruchomości.

W sytuacji kryzysu i dużej konkurencji na rynku wynajmu (oferta jest 1,5 razy wyższa niż popyt) niektórzy właściciele zgadzają się podzielić kwotę kaucji ubezpieczeniowej na dwie, a nawet trzy części: warunki najmu, a także warunki dokonywania miesięcznego czynszu, są określone w umowie najmu kwatery mieszkalne. Niektórzy właściciele mieszkań o najniższej płynności w niezadowalającym stanie lub mieszkań wynajmowanych „do naprawy” zgadzają się nie pobierać kaucji - po prostu dlatego, że w tym mieszkaniu nie ma nic do zepsucia.

Igor Kalganov: Zawsze trzeba z góry przemyśleć, z kim się skontaktować w przypadku konfliktu i problemów prawnych. Istnieją sytuacje siły wyższej, gdy relacje z najemcami zaczynają się wyjaśniać - zawsze dzieje się to nieoczekiwanie i bardzo często nie ma standardowego rozwiązania problemu. Na przykład współpracujemy z agencją bezpieczeństwa, która w przypadku konfliktu dołącza do rozmowy jako strona trzecia, aby chronić właściciela. Niejednokrotnie najemca, który nie chciał spłacić długu ani odszkodowań, natychmiast przyznał się do winy i wycofał się, gdy tylko zdał sobie sprawę, że właściciel nie opuści sytuacji i miał do kogo się zwrócić. Właściciel domu musi mieć numer zaufanego prawnika, agencji bezpieczeństwa, księgowego - coś w rodzaju „przycisku paniki” na każdą okazję. Jeśli zajmiesz się tym z wyprzedzeniem, możesz uniknąć wielu problemów.


pokrycie: leunghchopan - Stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: 44. Umowa najmu lokalu mieszkalnego. (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej