Weź i zrób

Jak otworzyć mobilną kawiarnię

Zdjęcia

Konstantin Mitrokhov

Władze Moskwy nie określiły jeszcze zasad handlu ciężarówkami z żywnością i mobilnymi punktami gastronomicznymi, ale nie przeszkadza to aktywnemu rozwojowi branży. Mini-samochody dostawcze z kawą można teraz znaleźć zarówno w parkach metropolitalnych, jak i w pobliżu stacji metra (w tym drugim przypadku najprawdopodobniej działają one nielegalnie). Teraz w Moskwie jest ponad 60 firm, które sprzedają kawę z kół. Jesienią Duma otrzyma projekty poprawek do ustawy o handlu, które powinny określać dla nich zasady gry. Po tym uczestnicy rynku mogą stać się jeszcze bardziej. Cena wstępu do niego wynosi teraz około miliona rubli - za pieniądze można kupić samochód, sprzęt, zapasy, wynająć miejsce w parku i garaż. Inwestycje można zwrócić za rok. Życie wokół nauczyło się od założyciela jednej z pierwszych mobilnych kawiarni w Moskwie, jak założyć ten biznes.

Zaleta

Niedrogi sposób wejścia na moskiewski rynek gastronomiczny

Aleksiej Fiedosow

założyciel sieci mobilnych kawiarni Cofellano

Jeden z pierwszych, który zaangażował się w mobilnej kawiarni w 2011 roku. Teraz ma dziesięć samochodów, które działają w różnych parkach miasta.

Instrukcja obsługi

Jak otworzyć mobilną kawiarnię

Krok 1

Zakup maszyn i urządzeń


Krok 2

Wynajem miejsc


Krok 4

Uzyskiwanie uprawnień


Krok 1. Zakup maszyn i urządzeń

Aby założyć firmę, możesz kupić nową lub używaną furgonetkę, a także sprzęt do parzenia kawy (nie można tego zrobić bez ekspresu do kawy i młynka do kawy). Wszystko to będzie kosztować 500-900 tysięcy rubli.

Aleksiej Fiedosow: „Niektórzy kupują używane samochody, inni biorą nowe i robią wszystko dla siebie. Wszystko zależy od życzeń klienta - istnieją całe warsztaty specjalizujące się w konwersji mobilnych kawiarni. Najpopularniejsze marki samochodów to Peugeot Partner, Renault Kangoo, Citroën Berlingo. Sprzęt do kawy można również kupić od znanych marek, takich jak San Marco lub Cimbali, lub w bardziej przystępnej cenie MCE. ”

Krok 2. Wynajmij miejsce

Mobilne kawiarnie w Moskwie nie są zbyt mobilne i zgodnie z prawem mogą pracować tylko w jednym ze stołecznych parków, na parkingu centrum handlowego lub w innym obiekcie handlowym. Stawka czynszu zależy od prestiżu miejsca i wynosi od 10-30 do 100 tysięcy rubli miesięcznie. Najwyższe ceny znajdują się w centralnych parkach miasta. Warto również zastanowić się, gdzie zostawisz samochód w nocy.

Aleksiej Fiedosow: „Teraz mobilnych kawiarni nie można legalnie przenosić, są one utożsamiane z obiektami niestacjonarnymi. To coś w stylu straganu, po prostu nie trzeba podłączać elektryczności i komunikacji. Jednocześnie praca na uboczu to stronnictwo, z powodu którego możesz mieć problemy z policją „

Krok 3. Zakup materiałów eksploatacyjnych

Do pracy potrzebujesz ziaren kawy i mleka. Przy dużych ilościach można kupować od dostawców hurtowych, materiały eksploatacyjne do jednej maszyny można kupić w sklepie. W sumie trafi do nich około 30% miesięcznych przychodów, które zwykle wynoszą 150-200 tysięcy rubli z jednego samochodu.

Aleksiej Fiedosow: „Kupujemy kawę od dostawców hurtowych, mniejsze firmy kupujemy w Metro. Warto wziąć pod uwagę, że 80% sprzedaży przypada na cappuccino. Kawa jest produktem popytu impulsowego: ludzie widzą markową maszynę i nadają się do wypróbowania. Ale jeśli jakość kawy jest niska, kupujący nie wrócą do ciebie. ”

Krok 4. Uzyskiwanie uprawnień

Na maszynach musi znajdować się certyfikat sanitarny. Jest to ważne, ponieważ mobilne kawiarnie okresowo sprawdzają Rospotrebnadzor i SES. Ponadto ważne jest, abyś miał pozwolenie na handel w tym miejscu z tobą i dzierżawę.

Aleksiej Fiedosow: „W tym roku pojawiło się wiele samochodów. Teraz w parkach jest mniej miejsc niż w samochodach - wszystko dlatego, że cena wejścia na rynek jest niska. Teraz stworzyliśmy mobilne stowarzyszenie kawiarni, które opracowuje jednolite zasady gry i standardy jakości. Współpracujemy z Moscow City Park a administracją regionu moskiewskiego chcemy, aby wszystkie samochody były zgodne z normą Euro-4, ludzie pracowali w jednorazowych rękawiczkach i przestrzegali norm sanitarnych. Ci, którzy będą przestrzegać tych zasad, dadzą znak jakości.

Krok 5. Zatrudnianie pracowników

Początkowo przedsiębiorca może sam pracować. To prawda, że ​​aby osiągnąć średni poziom dochodów, będzie musiał pracować codziennie. Wraz z rozwojem firmy możliwe będzie zatrudnienie innych pracowników.

Aleksiej Fiedosow: „Możesz pracować z jedną maszyną dla dwóch osób - musisz zatrudnić jeszcze dwóch asystentów, którzy będą pracować na zmiany. Ważne jest, aby mieli oni prawo jazdy. Jeśli chcesz zmienić, szef przejmuje kontrolę. Pracownicy muszą być również przeszkoleni. Mamy dwóch dzień i wciąż jest dzień ćwiczeń ”.

Obejrzyj wideo: Ma 26 lat, własną kawiarnię i foodtrucka. Poznaj historię Filipa! (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Młodzi arystokraci
Ludzie w mieście

Młodzi arystokraci

Alexander Shatohin Dyrektor Departamentu Relacji z Klientami W oddziale ze strony matki jestem potomkiem Kutuzowa z jednej linii, a Golenishchev-Kutuzov z drugiej. Michaił Illarionowicz Golenishchev-Kutuzov jest również względnym, ale bardzo odległym siedmio kuzynem. Jako dziecko moja mama powiedziała mi, że jej dziadek został zastrzelony za swoje szlachetne narodziny w 1937 roku.
Czytaj Więcej
Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?
Ludzie w mieście

Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?

Miliony obywateli Ukrainy mieszkają w Rosji. Pracują, komunikują się, żenią i rodzą się bez względu na rewolucje i zmiany obywatelstwa. Ale ostatnie wydarzenia znacznie skomplikowały ich życie. Ktoś nie może uzyskać pozwolenia na pracę w kraju, w którym mieszka od kilkunastu lat. Kto boi się, że nie będzie mógł wrócić do swojej ojczyzny.
Czytaj Więcej
Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga
Ludzie w mieście

Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga

Astrologia, paranonauka, która bada wpływ planet na losy ludzi, ma swoje korzenie w głębokiej przeszłości: w starożytnej Mezopotamii była zaangażowana w przewidywanie wydarzeń o zasięgu ogólnokrajowym. Główną metodą aktywności astrologicznej jest konstruowanie i interpretacja wykresów astrologicznych - schematyczne obrazy lokalizacji ciał niebieskich w pewnym momencie.
Czytaj Więcej