Weź i zrób

Jak uruchomić swoją markę biżuterii

Zdjęcia

Konstantin Mitrokhov

Nie bez pomocy sieci społecznościowych, a zwłaszcza Instagrama, branża jubilerska przeżywa nowy boom. Nowe firmy wchodzą na rynek, starając się przyciągnąć klientów nie tylko kamieniami szlachetnymi i metalami, ale także niecodziennym designem. Oprócz tego, że biżuteria jest bardzo pięknym biznesem, nie mają daty ważności, mogą pozostać w trendzie przez długi czas, niezależnie od sezonu (w przeciwieństwie do ubrań, które mogą szybko wyjść z mody). Ponadto małe towary nie potrzebują dużego magazynu. Istnieje wiele punktów wzrostu: ci, którzy chcą zaangażować się w biznes jubilerski, mogą zarówno samodzielnie wytwarzać biżuterię, jak i rozwijać swój projekt, powierzając produkcję profesjonalistom, kupując gotowe kolekcje według własnego gustu, rozwijając franczyzę lub sprzedaż hurtową, a także sprzedając swoje produkty na rynkach miejskich. Życie nauczyło się, jak założyć ten biznes (być może nie będziesz musiał przechodzić przez wszystkie opisane kroki, ale być może będziesz miał więcej).

Zaleta

stosunkowo łatwy sposób na wejście do branży modowej

Irina Burtseva

założyciel marki biżuterii
CHCESZ?

Zaczęła rozwijać swoją markę biżuterii w 2012 roku, potem była to walizka z różnorodną biżuterią i sprzedażą przez dziewczyny. Rok później rozpoczęła się produkcja i sprzedaż projektów za pośrednictwem sieci społecznościowych i rynków. Później otworzono pierwszy kiosk w Afimall, w Kazaniu, Nowosybirsku, Stawropolu i Ałma-Acie pojawiła się seria. Teraz firma ma trzy punkty w Moskwie, gdzie miesięcznie sprzedaje się średnio 1500 biżuterii.

Instrukcja obsługi

Jak uruchomić swoją markę biżuterii

Krok 1

Wybierz pomysł i wymyśl nazwę


Krok 2

Rozwiń tożsamość korporacyjną


Krok 4

Ustanowienie produkcji lub zaopatrzenia


Krok 5

Otwórz sklep lub róg


Krok 1. Wybierz koncepcję i wymyśl nazwę

Na początek warto zdecydować o koncepcji przyszłej marki. Ważne jest, aby wybrać styl biżuterii, ponieważ dosłownie wszystko będzie od niego zależeć - grupa docelowa marki, polityka cenowa, tożsamość korporacyjna, kanały sprzedaży i metody promocji. Im wyraźniej i poprawnie sformułujesz pomysł na markę, tym łatwiej będzie zaplanować kolejne kroki. Nazewnictwo jest również bardzo ważnym krokiem. Nazwa powinna odzwierciedlać ideę marki lub być kojarzona z jej twórcą, być dźwięczna i niezapomniana.

Irina Burtseva: „Tworząc własną markę, postanowiłem dać niezależnym dziewczętom szansę wyglądać jak milion bez wydawania ich na diamenty, aby biżuteria była przystępna. Kolekcja WANNA? BE! Ma lakoniczną biżuterię bez kamieni i szykowną, a jednocześnie modną i nowoczesną. Nasza klienci to dziewczyny, które nie chcą czekać na święta i prezenty, ale wolą kupować biżuterię dla siebie, chcą być inne i wyrażać się za pomocą akcesoriów, a my mówimy im „Want? Be!” i dajemy do tego szeroki wybór biżuterii. Stąd nazwa „

Krok 2. Opracuj tożsamość korporacyjną

Nie lekceważ logo, czcionek, kombinacji kolorów, zasad lokalizacji wszystkich elementów i odkładaj ich rozwój na później. Im szybciej powstanie tożsamość korporacyjna, tym szybciej zostanie ona zapisana w umysłach klientów, tym szybciej staniesz się zauważalny dla potencjalnych partnerów, prasy.

Irina Burtseva: „Wybierając projektanta, powinieneś kierować się jego portfelem. Przyjazne relacje i niska cena nie są kluczem do sukcesu, ale wręcz przeciwnie. Ale szczegółowy opis na pewno przyniesie korzyść tej sprawie.

Powoduje WANNA? BE! wyraźnie zmieniło się, kiedy zmieniliśmy logo, które w jakiś sposób sam namalowałem, na naszą maskę korporacyjną od profesjonalnego projektanta Anatolija Zenkowa. Nowe logo łączy litery W i B, moją miłość do superbohaterów, a co najważniejsze - pomysł marki: dać dziewczynie szansę na transformację, być fajnym. Główne miejsce w naszym biznesie zajmuje biżuteria, nic nie powinno od nich odciągać, dlatego tożsamość korporacyjna implikuje tylko dwa kolory - dużo, dużo bieli i trochę czerni. Co więcej, cała treść zdjęć jest bardzo jasna, stała się naszym znakiem rozpoznawczym w sieciach społecznościowych ”.

Krok 3. Uzyskaj uprawnienia

Przed założeniem firmy należy zarejestrować firmę lub uzyskać status indywidualnego przedsiębiorcy, a także uzyskać uprawnienia niezbędne do pracy z biżuterią.

Irina Burtseva: „Jeśli planujesz sprzedawać biżuterię zawierającą metale szlachetne (srebro, złoto, metale z grupy platynowców), to zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działanie, musisz uzyskać specjalne konto w komorze testowej. Aby to zrobić, na liście działań (OKVED) Twojej firmy powinna istnieć na przykład sprzedaż detaliczna biżuterii, przechowywanie i magazynowanie, hurtowy handel biżuterią, inne szczegóły można wyjaśnić na stronie internetowej Izby Probierczej, tam można również pobrać specjalną kartę rejestracyjną.

Następnie należy przejść szkolenie w wyspecjalizowanym ośrodku do walki z praniem dochodów pochodzących z przestępstwa i finansowaniem terroryzmu. W rezultacie ty i / lub księgowy otrzymacie certyfikat oficera Rosfinmonitoring i będziecie zobowiązani do przestrzegania szeregu niezbędnych zasad i środków. Jest to obowiązkowe: audyty Rosfinmonitoring słyną z bezwzględności i najwyższych kar. Tak, przepisy regulujące obrót metalami szlachetnymi w Rosji są naprawdę bardzo złożone i stanowią poważną barierę dla wejścia na rynek. Ale kto powiedział, że będzie łatwo?

Jesteśmy w WANNA? BE! staramy się przestrzegać wszystkich zasad, monitorować innowacje, konsultować się z prawnikami, a szczerze mówiąc, mój mózg czasami eksploduje od absurdu niektórych wymagań. Ale to musi być konieczne. W rzeczywistości kara to nie tylko gigantyczne grzywny, ale w niektórych przypadkach odpowiedzialność karna. Znak towarowy jest również zarejestrowany u nas, i to nie tylko w Rosji, ale także za granicą ”.

Krok 4. Skonfiguruj produkcję lub zaopatrzenie

Trzeba z góry zdecydować, którą konkretną biżuterię zaoferujesz swoim klientom, z jakich metali będą one wykonane, które kamienie będą użyte jako wkładki.

Witryna Centralne akcyzy celne

Irina Burtseva: „Jeśli chcesz samodzielnie tworzyć biżuterię, warto zastanowić się, czy możesz wykonać biżuterię próbną czy trójwymiarową, czy kunszt zapewnia nieprzerwane dostawy. Jeśli marka nie oznacza produkcji jednostkowej unikatowych produktów, prawdopodobnie potrzebujesz pomocy fabryki biżuterii w Rosji lub poza nim. Prawidłowo przygotuj umowy z dostawcami lub producentami i znajdź alternatywy, ponieważ w pewnym momencie nie możesz sobie pozwolić na pozostawienie pustych witryn. Ceny na czas dostawy i odprawy celnej, a także dodatkową parę tygodni do siły wyższej i opóźnień.

Cała biżuteria pochodząca z zagranicy musi zostać poddana odprawie celnej w specjalnej placówce Centralnego Urzędu Celnego Akcyzy, a proces ten może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Następnie cała biżuteria musi zostać przekazana brandingowi: każda musi mieć oryginalny rosyjski test. To nie mniej niż tydzień. (Dlatego kolekcję noworoczną zamawiamy w sierpniu.)

W przypadku produkcji rosyjskiej wszystko jest nieco prostsze, ponieważ zakład przejmuje testy. Jednak znalezienie odpowiedniego producenta w Rosji może być trudne. Ponadto ceny tutaj są zwykle wyższe niż ceny azjatyckie, nawet biorąc pod uwagę cła przywozowe i VAT.

Sam opracowuję wszystkie szkice z profesjonalnym projektantem biżuterii 3D, następnie wysyłamy modele 3D do fabryki, w której wykonywane są próbki sygnałów, a po ich zatwierdzeniu zamówiona jest partia. Od kilku lat współpracujemy głównie z jedną doskonałą tajską fabryką. W 2014 r. Skoki kursu dolara zmusiły nas do spojrzenia na rosyjską produkcję. Rozpoczęliśmy współpracę z dużą fabryką, a teraz prawie połowa naszego asortymentu nosi nazwę „Made in Russia”. Bardzo mało zainwestowałem w pierwsze zakupy, potem zainwestowałem w wszystko, co w nie zarobiłem, na pewnym etapie dodałem 25 tysięcy dolarów ze sprzedaży samochodu. Ale ogólnie rzecz biorąc, nie jest to firma, dla której można wcześniej przygotować jasny biznesplan ”.

Krok 5. Otwórz sklep lub róg

Możesz zacząć sprzedawać, uczestnicząc w rynkach. Możesz także spróbować dotrzeć ze swoją kolekcją do wielu markowych sklepów z biżuterią, które mają własne punkty sprzedaży (największe to Podium Market, Poison Drop, Magia di Gamma, ITEMS), choć jest to dość trudne: musisz spełnić szereg kryteriów. Potem możesz pomyśleć o własnym sklepie.

Irina Burtseva: „Centra handlowe są bardzo różne, mają swoje cechy charakterystyczne i przyciągają inną publiczność. Niektóre są bardziej modne, inne są rodzinne, trzecie to młodzież itd. Należy to wziąć pod uwagę. Warto spędzać dużo czasu w centrum handlowym o różnych porach dnia i dni tygodnia, aby zobaczyć na własne oczy kim są jego goście, ilu jest. Warto zapytać sprzedawców innych sklepów. Oczywiście zgodnie z instrukcjami nie powinni ci nic mówić, ale można uzyskać ogólne informacje. Istnieją oficjalne oceny popularności centrów handlowych, w Internecie są dostępne informacje o ruchu i informacje zwrotne.

Oceń centra handlowe pod kątem ich możliwości. Jakie masz kontakty? Ile jesteś gotów zapłacić za wynajem? Znajomość nazwiska i kontaktów konkretnego pracownika, z którymi możesz się skontaktować w razie potrzeby, zawsze dodaje punkty. W centrach handlowych odbywają się imprezy dla potencjalnych najemców, gdzie można osobiście spotkać odpowiednie osoby. Wiele centrów handlowych wynajmuje swoje powierzchnie za pośrednictwem agencji.

Centra handlowe niechętnie przyjmują nowe nieznane marki, ponieważ są zainteresowane stabilnymi najemcami przez długi okres. Ale jeśli poczujesz siłę w sobie, twoja koncepcja jest solidna i istnieje margines bezpieczeństwa przy płaceniu czynszu w przypadku słabej sprzedaży, to powinieneś spróbować. Będziesz potrzebować fajnej prezentacji z dużą ilością zdjęć i wyczerpujących informacji o Twojej firmie: koncepcja, polityka cenowa, kanały sprzedaży, publikacje, zespół. Po prezentacji centrum handlowe może poprosić o wizualizację sklepu lub kiosku - należy to przygotować wcześniej. Wszystkie materiały muszą być przygotowane przez profesjonalistów.

Witryny sklepowe z dekoracjami powinny być magnesem dla kupujących: zainspiruj ich do zakupu, ale nie odrywaj ich od ozdób dzięki wyszukanemu wzornictwu. Sklepy jubilerskie zazwyczaj znajdują się na niewielkim obszarze. Oznacza to, że liczy się każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. Ważne jest zorganizowanie zarówno miejsca do przechowywania, jak i gablot, aby zmieściły się w nich maksymalnie towary i wszystkie niezbędne rzeczy. Jednocześnie całe wyposażenie przyszłego sklepu czeka na codzienną aktywną pracę, co oznacza, że ​​oprócz estetyki i ergonomii należy zadbać o trwałość wszystkich elementów. I oczywiście nie możemy zapominać o bezpieczeństwie: wymagane są niezawodne zamki, sejfy, system nadzoru wideo i system alarmowy.

Biżuteria srebrna jest uważana za produkt o wysokiej marży, a przy udanym rozwoju wydarzeń, a mianowicie dobrej sprzedaży od samego początku, tak jak u nas, sklep zwraca się w ciągu 4-6 miesięcy, w zależności od miejsca, sezonu i innych czynników.

Pierwsza wyprzedaż WANNA? BE! pojawiły się za pośrednictwem sieci społecznościowych, my też się nimi przeszliśmy, potem nastąpiły rynki, a potem róg w sklepie młodych rosyjskich projektantów. Moje ambicje zmusiły mnie do dalszego rozwoju, dlatego wybrałem sprzedaż detaliczną jako główny kierunek rozwoju. Od samego początku wiedziałem, jak będzie wyglądać moja „wyspa”. Wpadła na pomysł, aby zrobić z niego wielki diament. Na szczęście zarządowi Afimoll spodobał się mój pomysł, a przed Nowym Rokiem w 2013 roku sklep został otwarty. Od tego czasu te same diamenty pojawiły się w Aviaparku i Metropolis. Pierwszy kiosk zbudowałem bez doświadczenia, więc musiałem go kilkakrotnie modyfikować. Ale na ostatnio otwartej wyspie WANNA? BE! w centrum handlowym Metropolis uwzględniono wszystkie szczegóły. Znalazłem kontrahenta na rekomendacje znajomych, jak za każdym razem. „W końcu zerwaliśmy z tradycją po otwarciu następnego dnia, aby wezwać elektryków i stolarzy, aby dokończyć i naprawić coś”.

Krok 6. Zatrudnij i przeszkol personel

Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie połączyć stałą pracę w kiosku z przygotowywaniem nowych kolekcji i rozwiązywaniem biurokratycznych problemów w urzędzie celnym, więc musisz zadbać o zatrudnienie dobrych sprzedawców.

Zespół

Dwóch sprzedawców, księgowy w niepełnym wymiarze godzin, projektant, specjalista ds. SMM i PR na zlecenie

Irina Burtseva: „Być może ten krok jest jednym z najtrudniejszych. Możesz założyć genialną markę biżuterii, wyprodukować piękną i wysokiej jakości biżuterię, zdobyć upragnione miejsce w najlepszym centrum handlowym, ale jeśli zawiedziesz etap rekrutacji, zawiedziesz cały biznes. Co więcej, sprzedaż - jest to funkcja, której Ty, jako młody przedsiębiorca, nie będziesz w stanie wykonywać samodzielnie (codziennie od 10 do 22 bez dni wolnych i świąt).

Dobry sprzedawca powinien mieć wiele cech: dobry wygląd, pewną charyzmę, umiejętność porozumiewania się, brak ograniczeń, asocjacyjne myślenie, dobry smak i pamięć, odpowiedzialność, uważność, dokładność, umiejętność liczenia. Nie trzeba dodawać, że trudno znaleźć takich ludzi? Poświęcamy dużo czasu na szkolenie sprzedawców, opracowujemy jasne instrukcje na każdą okazję, ale oczywiście najważniejsza jest praktyka. Staramy się unikać rotacji, tworzyć komfortową atmosferę w zespole i utrzymywać sprzedawców w dobrych warunkach. Poszukiwanie sprzedawców jest zawsze trudnym zadaniem, a znalezienie ich za pomocą naszych sieci społecznościowych jest najskuteczniejsze. Po drugie, jest to tradycyjny sposób - przez hh.ru ”.

Obejrzyj wideo: Kurs "Jak założyć własną markę odzieżową?" (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej