Weź i zrób

Jak wybrać bank

Koniec roku to najpopularniejszy czas na otwarcie depozytu. Ale wybór wiarygodnego banku jest trudny, nawet jeśli jesteś ninja do spraw sprawozdawczości finansowej. Praktyka pokazuje, że bank centralny może cofnąć licencję nawet pozornie prosperującym instytucjom finansowym. Centrum analityczne „Sravni.ru” przez sześć miesięcy badało różne wskaźniki organizacji finansowych w celu oceny wiarygodności banków. A redaktor naczelna witryny, Aleksandra Krasnova, napisała dla Life wokół instrukcji dotyczących wyboru banku.

Komentarz

Alexandra Krasnova, redaktor naczelny Sravni.ru

Instrukcja obsługi

Jak wybrać bank?

Krok 1

Nie wierz w raporty


Krok 3

Spójrz na akcjonariuszy


Nie wierz w raporty

Inspirujące liczby w sprawozdaniach finansowych nie zawsze oznaczają, że bank ma się bardzo dobrze. Niejednokrotnie nawet pozornie prosperujące banki straciły licencje.

Alexandra Krasnova, redaktor naczelna Sravni.ru: Pamiętaj - wszyscy kłamią. Cóż, nie wszystkie. Ale który bank wskazuje na niedokładne dane sprawozdawcze, nigdy nie jest znany z góry. W historii rosyjskiego systemu bankowego często zdarzało się, że według oficjalnych raportów bank był w porządku, a po cofnięciu licencji okazało się, że w rzeczywistości ma on wielką dziurę w bilansie.

Na przykład we wrześniu 2016 r. Duży bank wojskowo-przemysłowy utracił licencję. W przeddzień wycofania jego zeznania wyglądały całkiem przyzwoicie, ale po przybyciu do banku pracowników Banku Centralnego okazało się, że z banku zniknęło prawie 30 miliardów rubli.

Dopóki nie zakończy się przeszukanie banku, warto być trochę paranoikiem. Dlatego pierwszą i najważniejszą radą jest przechowywanie w depozycie tylko kwoty ubezpieczonej przez państwo. Teraz wynosi 1,4 miliona rubli, w tym odsetki.

Nie przywiązuj dużej wagi do rozmiaru

Duże banki, które znajdują się w pierwszej 100 pod względem aktywów, nie zawsze okazują się wiarygodne, więc tutaj wielkość nie jest krytyczna. Relacje są raczej ważne: bank z udziałem państwa i banki o znaczeniu systemowym nie miały jeszcze żadnych problemów.

Alexandra Krasnova: Jak pokazuje praktyka, problemy mogą pojawić się zarówno w małym banku w regionach, jak i dużym banku, który znajduje się w pierwszej 50 pod względem aktywów. Na przykład jesienią tego roku Peresvet Bank borykał się z dużymi trudnościami: przestał emitować depozyty, a Bank Centralny wyznaczył mu tymczasową administrację. Ten bank zajął 43. pozycję pod względem aktywów. Ponadto jednym z jego właścicieli jest rosyjski kościół prawosławny.

Ale stosunki z państwem są ważne. Banki z udziałem państwa są uważane za najbardziej wiarygodne. Największe z nich to Sberbank i jego spółki zależne (Setelem Bank, specjalizujący się w udzielaniu kredytów detalicznych oraz Denizbank Moscow), banki Grupy VTB (VTB, VTB24 i Pochta Bank) oraz Gazprombank. Również we względnym bezpieczeństwie znajdują się banki, które państwo uznało za systemowo istotne.

Ale są niuanse: jeśli bank jest własnością władz regionalnych, stopień wiarygodności jest nieco niższy. Na przykład Kraiinvestbank, który należał do władz Terytorium Krasnodarskiego, musiał zostać wysłany w celu odzyskania środków.

Spójrz na akcjonariuszy

Kolejnym wiarygodnym akcjonariuszem są cudzoziemcy. We współczesnej historii nie było jeszcze przypadków, w których pojawiały się poważne problemy z bankiem z udziałem zagranicznym.

Alexandra Krasnova: Jak mówią, w ogóle pomoże nam zagranica. Do takich banków należy Rosbank, którego właścicielem jest francuska grupa Societe Generale, austriacki Raiffeisenbank, amerykański Citybank, włoski Unicredit, węgierski OTP Bank itp.

Nie wierz w zbyt atrakcyjne oferty

Bądź ostrożny: bardzo często bank mający trudności finansowe podnosi stopy procentowe, aby przyciągnąć więcej deponentów.

Alexandra Krasnova: Bankowcy nazywają ten efekt „odkurzaniem rynku”. Oczywiście stopa znacznie powyżej średniej rynkowej nie zawsze oznacza, że ​​bank ma problemy. Ale to jest podejrzane. Obecnie największe banki oferują średnio otwarcie lokaty na 8,64%. Oznacza to, że stawki od 10,5% i więcej są już alarmem.

Bardzo aktywna reklama banku, który nie był wcześniej reklamowany, może również oznaczać, że bank „włączył odkurzacz”. Jeśli zobaczysz reklamy wysokich stawek na każdym minibusie, powinieneś pomyśleć i przestudiować informacje o banku.

Zwracaj uwagę na niepokojące wiadomości i pogorszenie sytuacji w banku

Czasami cofnięcie licencji poprzedza zła wiadomość, a także przerwy w pracy.

Alexandra Krasnova: Omówiliśmy już, że sprawozdawczość nie zawsze odzwierciedla prawdziwy stan rzeczy. Ale niektóre z nich można zrozumieć. Na przykład, jeśli bank jest bardzo nierentowny lub wykazuje straty przez długi czas, jest to okazja do zastanowienia się nad jego wiarygodnością. Zwłaszcza jeśli nie ma silnego akcjonariusza. Zazwyczaj informacje te pojawiają się w formie wiadomości w specjalistycznych mediach.

Pośrednio problemy w banku mogą wskazywać na pogorszenie jego pracy: bank skraca czas pracy biurowej i liczbę samych biur (usług internetowych nie poprawia się), nakłada ukryte ograniczenia na uzupełnianie depozytów. Na przykład możesz uzupełnić depozyt tylko w jednym biurze. Lub minimalna kwota doładowania dramatycznie wzrosła.


Cover: jwohlfeil - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: KTÓRY BANK LEPSZY? - MBANK, PEKAO, MILLENIUM, BGŻ BNP PARIBAS #2 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej