Ciekawe

Miliardy oszustw

Według Bloomberga były szef japońskiej firmy Olympus Tsuyoshi Kikukawa przyznał się do winy, aby ukryć straty w wysokości 1,7 miliarda dolarów. On i jego koledzy, były wiceprezydent Hisashi Mori i audytor Hideo Yamada, grozi do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 128 tysięcy dolarów.

Skandal wybuchł jesienią 2011 r., Kiedy okazało się, że od lat 90. ubiegłego wieku kierownictwo spółki ukryło straty z powodu nieudanych transakcji papierów wartościowych dla akcjonariuszy, aby utrzymać wysoką cenę akcji.

Najlepsi menedżerowie Olympus sprzedali przynoszące straty aktywa do funduszy utworzonych przez samą firmę. Przelewali pieniądze do tych funduszy, kupując aktywa po zawyżonych cenach lub płacąc bardzo wysokie prowizje pośrednikom po przejęciu. Wydatki te maskowały dziury w budżecie wynikające z nieudanych inwestycji w papiery wartościowe.

Zgłaszanie oszustw przez jednego z wiodących światowych producentów sprzętu fotograficznego i wideo doprowadziło do zmniejszenia jego kapitalizacji o 4 miliardy dolarów, czyli o ponad połowę. Ponadto giełda w Tokio poważnie zastanawiała się nad usunięciem Olympusa: firma opóźniła publikację wyników finansowych przez dwa kolejne kwartały.

Tsuyoshi Kikukawa zrezygnował w październiku 2011 r., Kiedy rozpoczął się skandal wokół Olimpu. W lutym on i jego wspólnicy zostali aresztowani. W tym samym czasie Olympus pozwał 19 byłych i obecnych dyrektorów firmy za oszustwa gospodarcze.

Obejrzyj wideo: Miliardy Macierewicza (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu
Chmura wiedzy

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu

„Genius: The Natural History of Creativity” Brytyjski naukowiec Hans Eisenck, autor testu IQ, balansuje na granicy psychopatologicznych cech twórczych osób i geniuszy. Hans przeprowadził wiele badań i doszedł do pewnych wniosków. Po pierwsze, tylko w 15% przypadków genialność wiąże się ze zmianami fizjologicznymi.
Czytaj Więcej