Budżet rodzinny

Na czym żyje rodzina programisty i księgowego

Życie wokół wciąż pokazuje, jak różne rodziny planują swoje dochody i wydatki. W nowym wydaniu - rodzina programisty i księgowego z trójką dzieci. Ponieważ żona ma wykształcenie finansowe, zajęła się budżetowaniem, mimo że jej mąż, programista i szef firmy informatycznej, zarabia więcej. Dowiedzieliśmy się, jak w tej rodzinie rozwiązuje się problemy związane z pieniędzmi i dlaczego rodzice uważają, że powinni kupić mieszkanie dla wszystkich swoich dzieci.


Anton, 43 lata

Programista i szef firmy informatycznej

Dochód: 150 000-220 000

Ekaterina, 43 lata

Niezależny księgowy

Dochód: 30 000-40 000

Główne wydatki


60 000 rubli

Produkty i artykuły gospodarstwa domowego

10 000 rubli

Płatności za media

23 000 rubli

Edukacja dzieci

20 000 rubli

Ubrania

5 000 rubli

Zdrowie

10 000 rubli

Samochód

10 000 rubli

Spontaniczne zakupy

27 000 rubli

Pożyczka

20 000–50 000 rubli

Akumulacje

Od szkoły do ​​rodziny

Anton: Spotkaliśmy się 1 września, kiedy doszliśmy do dziesiątej klasy.

Katarzyna: W tym roku mamy 19 lat oficjalnego małżeństwa, jesteśmy razem od dłuższego czasu. Przez ostatnie dwa lata w szkole uczyliśmy się w tej samej klasie, ale nie poznaliśmy się, ale po prostu zaprzyjaźniliśmy. Po szkole przyjechaliśmy do Petersburga, aby pójść na studia, poszedłem do FINEC, a Anton poszedł na Politechnikę.

Anton: Pewnego razu po wakacjach wróciłem z rodzinnego miasta do Petersburga i zadzwonił do mnie przyjaciel. Przybyłem i była tam Katya. Na początku byłem nawet trochę zaskoczony: okazuje się, że spotkaliśmy się drugi raz.

Katarzyna: Ponieważ byliśmy w obcym mieście i znaliśmy się, kontynuowaliśmy komunikację, a następnie zaczęliśmy się spotykać.

Anton: Po ukończeniu instytutu zdecydowaliśmy, że nadszedł czas, aby rozpocząć dorosłe życie i się spotkać. Wynajęli mieszkanie i przeprowadzili się tam.

Katarzyna: Nawet wtedy rozumieliśmy, gdzie będziemy mieszkać. Niemal natychmiast zainwestowaliśmy w budowę domu; nasi rodzice bardzo nam pomogli. Przez trzy lata wynajmowaliśmy mieszkanie podczas budowy domu, w którym mieliśmy się przeprowadzić. Oczywiście dostawa domu była opóźniona, więc nasz ruch został przełożony, a następnie dokonaliśmy napraw, ponieważ mieszkanie zostało wynajęte bez wykończenia, a w tym czasie urodziła się nasza najstarsza córka. Przeprowadziliśmy się, kilka lat zakończyliśmy remont, ale nadal mieszkamy w tym mieszkaniu.

Anton: Nasza kariera rozpoczęła się na przełomie lat 90. i 2000. Potem uruchomiłem pierwszy na świecie reaktor termojądrowy, pracowałem w instytucie badawczym, chciałem napisać kandydata, ogólnie miałem dość duszy dla nauki. Ale nie płacili mi pieniędzy, a kiedy urodziła się moja córka, musiałam rzucić pracę i poszukać innej pracy. Potem poszedłem do IT. Z mojego pierwszego wykształcenia jestem fizykiem plazmy, mam drugie wyższe wykształcenie, przekwalifikowane na programistę.

Rachunkowość domowa

Katarzyna: Teraz pracuję w domu, prowadzę rachunki kilku firm.

Anton: Otworzyłem własną firmę i zajmuję się tworzeniem oprogramowania.

Katarzyna: Właściwie jedną z firm, z którymi współpracuję, jest firma mojego męża, więc mam świadomość wszystkich finansów. Naprawdę lubię liczyć pieniądze. Mam arkusz kalkulacyjny w programie Excel, który działam od wielu lat. Na początku tworzyłem go dla siebie, z roku na rok jest on przekształcany, ale nadal obejmuje wszystkie nasze dochody i wydatki.

Anton: Kiedy myślimy o zakupie czegoś dużego, oczywiście sprawdzamy nasz budżet. Ponieważ jestem specjalistą IT i ogólnie uwielbiam gadżety i aplikacje mobilne, sam napisałem program na iPhone'a i teraz liczę tam finanse.

Katarzyna: Włączyłem również ten program do telefonu, ale używam swojego stołu jak zwykle. Dla dwóch osób zarabiamy 260 tysięcy miesięcznie. Głównym dochodem jest oczywiście Anton. Ponieważ pracuję w niepełnym wymiarze godzin w domu, nie mam dużo pieniędzy. Po trzecim dekrecie postanowiłem nie podejmować stałej pracy - nie udało się to na czas. Teraz dzieci dorosły, synowie mają siedem i 11 lat. Najstarsza córka ma 18 lat, studiuje na Politechnice w Petersburgu w zakresie inżynierii oprogramowania. Chłopcy są w szkole do pierwszej po południu, a teraz mogę robić interesy. Dalsze prace już trwają sporadycznie.

Anton: Okazuje się, że sprowadzam jelenia z polowania.

Katarzyna: Ale kroję i gotuję tego jelenia. Utrzymuję budżet rodzinny, płacę rachunki, rozdzielam wydatki. Oczywiście omawiamy wszystkie duże zakupy razem, ale staramy się nie ograniczać siebie i dzieci, wydawać pieniądze na hobby, wypoczynek i edukację.

Anton: Zaczęliśmy żyć razem w odległych latach 90. i zero, kiedy absolutnie nie było pieniędzy i nie było się czym dzielić. Jeśli ktoś coś pokazał, podzieliliśmy to na dwie części. W młodości wszystko jest ogólnie postrzegane inaczej.

Katarzyna: Potem przyzwyczailiśmy się do składania wszystkiego w jeden wspólny budżet rodzinny, który jest rozdzielany pod moim kierownictwem i przy udziale Antona.

Anton: Następnie, gdy zaczęły pojawiać się wygodne produkty bankowe, otworzyliśmy jedno konto z dwiema kartami. Jednocześnie prawie odmówiliśmy gotówki, tylko jeśli musisz zamówić jakąś dostawę.

Katarzyna: Używamy również kart kredytowych. Wydajemy środki banku, ale potem zwracamy wszystko w okresie karencji.

Maszyna, futro, osady

Katarzyna: Przede wszystkim wydajemy na jedzenie i na dom - czyli wszystko, co kupujemy w supermarketach. To około 60 tysięcy miesięcznie. Płatności za media - około 10 tys. Wydaje się, że to dużo, ale jest nas pięciu, mieszkamy w trzypokojowym mieszkaniu. Bardzo dużą pozycją wydatków jest edukacja dzieci, zajmuje to około 23 tys. Najstarsza córka studiuje na płatnym wydziale, to 18 tysięcy miesięcznie. Wydział jest prestiżowy, promowany, a zatem drogi. Chłopcy chodzą na kursy języka angielskiego, informatykę, przygotowanie do liceum matematycznego. To około 5 tysięcy miesięcznie.

Anton: Od piątej klasy zaczynają się szkoły specjalistyczne, wszyscy musimy.

Katarzyna: Około 20 tysięcy wydaje się na ubrania, kosmetyki. Średnio na leki i wizyty u lekarzy 5 tys. Młodsze dzieci często muszą być zabrane do dentysty. Wydajemy 10 tysięcy miesięcznie na samochód. Są to ubezpieczenia, konserwacja i benzyna.

Anton: Rozważamy, ile kosztuje używanie miesięcznie, nie ma to znaczenia, gdy trzeba było płacić przez kilka lat za naprawy lub co tydzień wydawać na benzynę.

Katarzyna: Kolejne 10 tysięcy to niespójne wydatki na nasze hobby, prezenty, drobne naprawy, zakupy niedrogiego sprzętu AGD. Posiadamy depozyty i małe inwestycje - udziały w dużych i znanych firmach. Tego odłożyliśmy na deszczowy dzień. Oszczędzamy również na wakacje, choć teraz jest to dla niego trudne. Jest nas pięciu, musimy odpoczywać w częściach lub prowadzić samochód. W zeszłym roku pojechaliśmy do Kazania i bardzo nam się podobało.

Anton: Tutaj mówię do Katyi: „Kupmy ci futro!” - a ona: „Nie ma pieniędzy!”

Katarzyna: Ogólnie jestem pięścią. Kiedy Anton ostatnio zmienił samochód, nasz poprzedni miał zaledwie trzy lata. A potem przychodzi i mówi: „Wyszedł nowy model!”

Anton: Winni są winni - zadzwonili i zaprosili na jazdę próbną, a ja jestem za to zachłanna.

Katarzyna: Długo dyskutowaliśmy na ten temat, ale ostatecznie mój mąż poszedł i kupił. Z drugiej strony, dlaczego więc potrzebujesz pieniędzy, jeśli ich nie wydasz.

Pieniądze dla dzieci

Katarzyna: Dajemy kieszonkowe młodszym dzieciom - 100 rubli tygodniowo.

Anton: Jeśli rozmawialiśmy o sprawach związanych z pieniędzmi z najstarszą córką, to chłopcy uczą się wszystkiego na przykładzie gier komputerowych. Najmłodszy ma grę, w której musi zarabiać pieniądze w pizzerii: kupować składniki, piec pizzę, dostarczać. Za walutę w grze może kupić dodatkowe rzeczy - skuter, motocykle, samochody dla szybszej dostawy. Nauczył się bardzo umiejętnie liczyć, a kiedy mieli kontrolę, szybko policzył w myślach i udzielił odpowiedzi. Czuje się, że będąc w pierwszej klasie, już rozumie wartość pieniądza i nauczył się oszczędzać. Kiedy rodzice, dziadkowie coś mu dają, odkłada wszystko i może ocalić, a nie wydać wszystkiego na drobiazgi.

Katarzyna: Dzieci robią wszystkie zakupy w aplikacji za swoje kieszonkowe.

Anton: W dzieciństwie chciałem wielu rzeczy, ale nie były one dostępne - albo nie były sprzedawane w sklepie, albo moi rodzice nie mieli pieniędzy. A teraz dzieci mają wszystko. Pomyślałem, jak je rozpieścić i zaskoczyć. Dzieci mają dziś nowy świat wbudowanych zakupów gier, które traktują poważnie. Ważne jest, aby dzieci projektowały ceny w grze na prawdziwym świecie: co musisz odmówić w supermarkecie, aby dostać coś w grze.

Katarzyna: Najstarsza córka, podobnie jak ja, ma dość pięści.

Anton: Pieniądze z dzieciństwa były przechowywane w trzylitrowym banku. Aż do 16 roku życia oszczędzała więcej niż wydała. W wieku 14 lat naprawdę chciała iPhone'a, odłożyła go na długi czas, a następnie dostała pewną kwotę na urodziny.

Katarzyna: Dała nam pieniądze, a my kupiliśmy razem z nimi ten sam iPhone. Ale my w rodzinie myśleliśmy, że kupiła to dla siebie.

Anton: Mogła chodzić, wydawać na kawiarnię, ale wciąż je uratowała.

Katarzyna: Teraz córka była już duża i kupiliśmy jej mieszkanie na kredyt. Za to dajemy 27 tysięcy miesięcznie. Bardzo dobrze zainwestowaliśmy w kapitał macierzyński, a od następnego miesiąca nasza wypłata zostanie znacznie zmniejszona. Teraz nie możemy zapisać ani kupić mieszkania bez pożyczki.

Anton: Teoretycznie brzmi to świetnie: wysyłaj dzieci do dorosłości, aby stały się tam niezależne i nauczyły się żyć bez pomocy kogoś innego, jak gdyby wrzuciły je do wody, aby nauczyły się pływać. Ale w praktyce musiałbyś trzymać dziecko przy sobie, aby mieszkał z rodzicami, dopóki nie utrzyma się w swoim mieszkaniu. Uważamy, że należy podać minimalny zestaw - mieszkanie, wykształcenie.

Katarzyna: Mieszkamy w Petersburgu, a apartamenty tutaj są drogie. To będzie początek, a im wyższy, tym łatwiej będzie się wspinać dalej.

Anton: Patrzę na znajomych, naszych rówieśników, którzy zaczęli i co osiągnęli. Rodzicom wiele dali jako dziecko, wszyscy ci ludzie odnieśli sukces. To nie było tak, że upuszczali ręce i mówili: „To mi wystarczy”. Ale ci, których nauczono żyć skromnie, żyją w ten sposób, bojąc się jakoś wychylić z tego zlewu i wykazać swoją wartość.

Katarzyna: Dzieci muszą starać się o przyzwoite wykształcenie, aby osiągnąć sukces i osiągnąć niezależność.

Anton: Ponadto zawody, w których można dużo zarobić, wymagają skomplikowanego wejścia. W kasie fast food możesz dostać 25 tysięcy w wieku 18 lat, ale aby zostać analitykiem w „Wielkiej Czwórce”, musisz pracować przez rok za darmo, dostać staż.

Katarzyna: Wyraziliśmy naszą pozycję na dzieci - dajemy tylko początek. W przypadku chłopców powtórzymy ten sam schemat, co w przypadku najstarszej córki. Trzymamy dzieci tylko podczas nauki. Po ukończeniu nauki dziecko staje się niezależne. Będą mieli mieszkanie, ale będą musieli zadbać o siebie, w co się ubrać, co jeździć, co utrzymać mieszkanie. Oczywiście możemy pomóc, ale tylko na zasadzie zwrotu.

Obejrzyj wideo: The Great Gildersleeve: Leila Returns The Waterworks Breaks Down Halloween Party (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Budżet rodzinny, Następny Artykuł

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji
Chmura wiedzy

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji

Ilościowy umysł Na mózg, jak każda inna część naszego ciała, wpływają czynniki zewnętrzne. Jeśli na przykład spowalniasz oddychanie lub boisz się czegoś, możesz natychmiast zauważyć zmianę w postrzeganiu. Twórca Quantified Mind, Johnny Donner, zasugerował, że wielu chciałoby wiedzieć dokładnie, które czynniki pozytywnie lub negatywnie wpływają na ich zdolności poznawcze.
Czytaj Więcej
Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim
Chmura wiedzy

Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim

Listy stref przybrzeżnych zostały zaktualizowane: Ministerstwo Finansów Rosji wyrzuciło z nich Republikę Cypryjską. Oficjalną datą wykluczenia Cypru z offshore będzie 1 stycznia 2013 r., Ale teraz możemy powiedzieć, że zainteresowanie tym krajem w zakresie optymalizacji podatkowej ponownie gwałtownie wzrośnie. Cypr pozostanie atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, którzy nadal mogą włączać spółki na Cyprze, wykorzystując je do optymalizacji podatkowej swojej działalności.
Czytaj Więcej
5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones
Chmura wiedzy

5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones

Czwarty sezon sagi telewizyjnej Game of Thrones, opartej na powieści George'a Martina Song of Ice and Fire, dobiega końca. Producenci ogłosili, że zostaną wydane jeszcze trzy sezony epickiego dramatu o kandydatach na żelazny tron ​​Siedmiu Królestw. Wiadomo, że George Martin, choć nie ukończył prac nad najnowszymi książkami, już przemyślał losy głównych bohaterów i ujawnił je twórcom serialu.
Czytaj Więcej
Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity
Chmura wiedzy

Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity

Inc.: Jak korzystać z Pinteresta w biznesie Aaron O'Hanlon, dyrektor wykonawczy Footbridge Media Marketing Agency, mówi o tym, jak sieć społecznościowa zdjęć i zdjęć może pomóc w promocji Twojej firmy. Na początek radzi, aby nie postrzegać go jako bezpośredniego kanału zwiększającego ruch: na Pinterest możesz zwrócić uwagę tylko na swój produkt lub portfolio (oczywiście, jeśli wyglądają dość estetycznie).
Czytaj Więcej