Liczby pierwsze

Ile kosztuje wolne życie w Moskwie?

Rok temu rubel zdewaluował się: rosyjska waluta poważnie osłabła po tym, jak Bank Centralny wypuścił ją w wolnym obrocie, a ropa znacznie spadła. Teraz dolar i euro są prawie dwa razy droższe niż jesienią 2014 roku. Nie może to wpłynąć na koszty utrzymania w Rosji: większość towarów w tym kraju jest importowana. Na ich cenę wpłynęły również sankcje żywnościowe, które zamknęły rynek rosyjski dla europejskich dostawców, co oznaczało ograniczenie konkurencji. Na prośbę Life around „Investment Technology Laboratory” obliczyło, ile kosztuje dzisiaj prowadzenie beztroskiego stylu życia jak rok temu. Wyszliśmy z faktu, że nasz bohater - młody mężczyzna, który mieszka w Moskwie, zapewnia tylko siebie i niczego sobie nie odmawia. Wynajmuje mieszkanie w pobliżu centrum, często jeździ do barów i restauracji, czasem jeździ taksówką i może sobie pozwolić na weekendowy wyjazd do Berlina.

Artem Ginevsky

Dyrektor laboratorium
technologia inwestycyjna ”

W ciągu ostatniego roku życie przedstawiciela klasy średniej w Moskwie stało się znacznie droższe. Młody człowiek wynajmujący jednopokojowe mieszkanie w pobliżu centrum wydaje miesięcznie około 40 tysięcy rubli na wynajem mieszkań. Być może jest to jedyna rzecz, która spadła w ciągu ostatniego roku. Ceny żywności wzrosły: zwykła wycieczka do sklepu będzie teraz kosztować 2 tysiące rubli. Według naszych szacunków rok temu ceny były bardziej umiarkowane, szczególnie w przypadku owoców i importowanych artykułów spożywczych. Jednocześnie ceny w restauracjach wzrosły, ale niewiele: właściciele firm chcą zatrzymać klientów.

Przejazdy metrem i taksówką, a także usługi internetowe i telefoniczne w ciągu roku nie wzrosły. Usługi agencji sprzątających nieznacznie wzrosły: miesiąc pracy jako pokojówki będzie kosztował 8 tysięcy rubli w porównaniu z 7 tysiącami rok temu.

Zakup pary artykułów średniej klasy, takich jak dżinsy i sweter, będzie kosztował 15 tysięcy rubli - z powodu dewaluacji rubla ceny importowanej odzieży wzrosły półtora raza. Chodzenie do kina dwa razy w miesiącu będzie kosztowało tysiąc rubli, jeśli kupisz małą szklankę popcornu z biletem.

Strzyżenie u modnego fryzjera w 2014 roku kosztowało 1500 rubli, teraz kosztuje 1800. Strzyżenie brody kosztuje 700 rubli. Całkowity wyjazd do salonu będzie kosztował 2500 rubli - ceny w tym sektorze nieznacznie wzrosły.

Jednorazowy lot na koncert w Europie w weekend kosztuje 50 tysięcy rubli. Bilet powrotny kosztuje 15 tys. - jest to średnia cena lotu bez zniżki, zależy od tego, kiedy kupić bilet. Za pójście na koncert trzeba zapłacić około 200 euro (14 tysięcy rubli), hotel na dwa dni - 200 euro (14 tysięcy rubli), jedzenie i taksówkę - kolejne 100 euro (7 tysięcy rubli). Rok temu europejska waluta była znacznie tańsza, więc w 2014 r. Taki luksus można było schować za 30 tysięcy rubli.

Wynajem mieszkań w 2014 roku

45 000

ruble

WYNAJEM ZAKWATEROWANIA W 2015

40 000

ruble

Wycieczka do Berlina w 2014 roku

30 000

ruble

WYCIECZKA DO BERLIN W 2015

50 000

ruble

Codzienne wydatki w 2014 r

47 300

ruble

CODZIENNE KOSZTY NA 2015 R.

59 600

ruble

OGÓŁEM NA 2014 r

122 300

ruble

OGÓŁEM NA 2015 r

149 600

ruble

W rezultacie koszt wszystkich towarów i usług wynosi obecnie prawie 150 tysięcy rubli miesięcznie, czyli o 22% więcej niż przed rokiem. Jednocześnie codzienne wydatki wzrosły o 26%, a koszty podróży - o dwie trzecie.

Producent, zdjęcia: Konstantin Mitrokhov
Asystent: Katya Starostina

Obejrzyj wideo: Plusy życia w Moskwie - Rosja 2018 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej