Liczby pierwsze

Ile kosztują wizy Schengen?

Tekst: Valeria Belova

Układ z Schengen zrzesza 26 krajów, a także kilka państw karłowatych, które de jure go nie podpisały, ale faktycznie go przestrzegają (Monako, Watykan, San Marino i Andora). Nic więc dziwnego, że każdego dnia tysiące ludzi stara się o wizę Schengen. Konieczne jest złożenie wniosku w konsulacie kraju, który zamierzasz odwiedzić. A podczas podróży do kilku stanów - w celu wybrania kraju głównego miejsca zamieszkania, czyli tego, w którym spędzasz najwięcej czasu.

Według statystyk krajami najbardziej lojalnymi wobec Rosjan są Włochy, Grecja, Słowacja, Hiszpania i Finlandia. Prawdopodobieństwo niepowodzenia jest minimalne, a nawet można uzyskać wizę na wiele lat. W życiu odkryto ceny i cechy uzyskania wizy Schengen z różnych krajów.

Włochy

W 2014 r. Włochy oficjalnie ogłosiły, że jeśli mają jedną wizę krótkoterminową Schengen (niekoniecznie włoską), są gotowi wydać wizę roczną, a jeśli mają dwie lub więcej wiz krótkoterminowych lub rocznych - dwuletnią. Pomimo tego, że wtedy zrobiono to w ramach roku turystyki, dziś trend się utrzymuje.

Włochy są również jednym z niewielu krajów, które wydają wizy na rezerwacje. Dlatego wielu podróżnych korzysta z tej okazji i otrzymuje włoską wizę, nawet nie zamierzając więcej odwiedzać ojczyzny Dantego.

Grecja

Grecja jest jednym z tych państw, które prawie zawsze wydają wizy Rosjanom. Dlatego możesz bezpiecznie kupić wycieczkę lub zaplanować niezależną wycieczkę na wybrzeże Morza Egejskiego bez obawy o niepowodzenie.

Jeśli jest to twoje pierwsze „Schengen”, najprawdopodobniej otrzymasz wizę na sześć miesięcy. Jeśli jednak byłeś już w Grecji i zamierzasz ją odwiedzić ponownie, możesz liczyć na roczną wizę, a jeśli masz szczęście, to przez kilka lat.

Słowacja

Pomimo faktu, że w 2012 r. Słowacja obiecała wydać wizy ważne przez okres do pięciu lat Rosjanom, którzy odwiedzili kraje Schengen, w praktyce władze lokalne nie były tak hojne. Po pierwszym złożeniu wniosku zazwyczaj wydawane są tylko wizy półroczne lub roczne, a przy ponownym składaniu wniosku na okres nie dłuższy niż dwa lata.

Słowacka polityka wizowa jest bardzo niespójna. I bardzo często podróżni, po zapewnieniu tego samego zestawu, mogą otrzymać różne wizy: krótkoterminowe (tylko na czas podróży) lub pięcioletnie. Dlatego radząc sobie z tym stanem, warto być przygotowanym na wszystko.

Finlandia

Możesz uzyskać wiele „Schengen” od naszego północnego sąsiada. Centra składania wniosków wizowych w Petersburgu są szczególnie hojne. Chętnie wydają miesięczne wizy mieszkańcom regionu północno-zachodniego przy pierwszym wniosku i wizy roczne przy wielokrotnym wniosku. Mieszkańcy stolicy mają trochę mniej szczęścia, ale w Moskwie można również uzyskać wizy długoterminowe.

Hiszpania

Hiszpania jest kolejnym państwem lojalnym wobec Rosjan. Jeśli masz jedną wizę krótkoterminową, chętnie wydadzą ci wizę półroczną lub roczną. Ale jeśli masz szczęście, a twój paszport ma już hiszpańskie „Schengen”, możesz liczyć na wizę wieloletnią - to nie jest reguła, ale w praktyce zdarza się to dość często.

Ile musisz zapłacić

W przypadku zwykłej wizy turystycznej kategorii C opłata wizowa wynosi 35 euro za regularne korzystanie i 70 euro za aplikacje przyspieszone. Jednak ostateczny koszt uzyskania wizy może się znacznie różnić, nawet jeśli wniosek o Schengen zostanie złożony z tego samego kraju. Wynika to z metody archiwizacji dokumentów. W konsulacie uiszczana jest tylko opłata wizowa, ale musisz się tam zarejestrować z wyprzedzeniem (czasem nawet na kilka miesięcy).

Centra wizowe, które są niezależnymi firmami, również pobierają opłatę za obsługę swoich usług. Jego rozmiar dla każdego stanu jest inny. W zamian akceptują bez umówionego terminu, mają dłuższy dzień pracy i oferują różne dodatkowe płatne usługi pod ich dachem (mobilna biometria, dostawa, SMS informujący o statusie dokumentów, ubezpieczenie medyczne itp.).

Niestety obniżenie kosztów poprzez przesyłanie dokumentów za pośrednictwem konsulatu nie zawsze jest możliwe. Na przykład Włochy i wiele innych państw akceptuje dokumenty tylko za pośrednictwem swoich centrów wizowych, więc powinieneś być przygotowany na zapłacenie ponad 35 euro.

Opłaty za usługi dla popularnych krajów

Kraj

Polska

Niemcy

Grecja

Hiszpania

Szwajcaria

Szwecja

Finlandia

Włochy

Francja

Jakie dokumenty przynieść

Aby uzyskać wizę, musisz złożyć dokumenty w konsulacie i przejść procedurę gromadzenia danych biometrycznych, która została wprowadzona dokładnie rok temu. Obejmuje skanowanie linii papilarnych i fotografię cyfrową. Dlatego będziesz musiał osobiście przesłać dokumenty. Jednak dla bardzo zapracowanych obywateli centra wizowe oferują płatną mobilną usługę biometryczną. Specjalista przychodzi do Ciebie w dogodnym czasie i w dogodnym miejscu i zbiera wszystkie niezbędne dane. W konsulacie lub centrum wizowym należy złożyć:

Paszport ważny przez co najmniej trzy miesiące po wygaśnięciu wizy.

Wypełniony kwestionariusz (najczęściej można go znaleźć na oficjalnej stronie internetowej centrum wizowego lub ambasady kraju przeznaczenia).

Zdjęcie 3 x 4 lub 3,5 x 4,5 wykonane wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem (w praktyce nikt nie sprawdza wieku zdjęcia).

Zaproszenie lub rezerwacja hotelu.

Bilet w obie strony (niektóre kraje, takie jak Włochy, wydają wizy i rezerwują bilety). Aby podróżować samochodem, musisz przedstawić dokumenty, międzynarodową polisę ubezpieczeniową, prawo jazdy i trasę planowanej podróży.

Międzynarodowe ubezpieczenie medyczne z minimalną ochroną ubezpieczeniową w wysokości 30 tysięcy euro (czasami kraje żądają minimalnej kwoty 50 tysięcy euro).

Zaświadczenie o zatrudnieniu, nauce lub kopia zaświadczenia emerytalnego.

Gwarancja finansowa (oświadczenie o statusie rachunku, książeczka oszczędnościowa lub kopia karty bankowej z czekiem z bankomatu). Jego wielkość zależy od długości podróży. Na przykład na wyjazd do Włoch na 15 dni musisz potwierdzić dostępność 602 euro, a na miesiąc odpoczynku - 1050 euro. Bliscy krewni mogą ograniczać się do listu sponsorskiego. Jest to prosty dokument, w którym rodzice lub małżonkowie zobowiązują się zapłacić za podróż.

Jak zwiększyć swoje szanse na wizę długoterminową

Podaj wyciąg z banku, z którego będzie jasne, że na Twoim koncie znajduje się kwota przekraczająca minimalną kwotę gwarancji finansowej.

Odwiedzając ten sam kraj kilka razy - jest prawdopodobne, że następnym razem jej konsulat wyda ci wizę długoterminową.

Wyjaśnij potrzebę częstych wizyt w kraju (na przykład potwierdź obecność krewnych, do których często wybierasz się, lub wydarzenia, w których regularnie uczestniczysz).

W formularzu wniosku możesz wskazać, że chcesz uzyskać wizę długoterminową.

Gdzie jeszcze mogę uzyskać wizę Schengen?

Jeśli jednak udało ci się zostać wielokrotnym posiadaczem „Schengen”, masz prawo nie tylko do swobodnego przemieszczania się po krajach strefy Schengen, ale także do odwiedzania innych państw bez ubiegania się o wizę krajową.

Cypr, Bułgaria, Chorwacja i Rumunia zezwalają na przekraczanie ich granic w ramach obecnego „Schengen”. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że możesz pozostać w tych krajach tylko w okresie ważności i nie więcej niż 90 lub 45 dni (w zależności od wizy) co sześć miesięcy.


pokrycie: Dan Talson - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: CO Z NASZĄ WIZĄ DO INDII? HAMBANTOTA, SRI LANKA #452 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej