Liczby pierwsze

Emerytury w różnych krajach

Rosyjscy urzędnicy coraz częściej mówią, że sami obywatele muszą zadbać o wielkość przyszłych emerytur. Po pierwsze, należy samodzielnie oszczędzać na emeryturę, powiedział minister finansów Anton Siluanov. Teraz jego pomysł opracowuje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, które wprowadziło program dobrowolnych oszczędności obywateli. Jednocześnie finansowana część emerytury, która stanowiła 6% z 22% płatności dokonywanych przez pracowników na rzecz funduszu emerytalnego, została zamrożona na kilka lat, a wszystkie pieniądze przeznaczane są na wypłaty dla obecnych emerytów. Nie ma jednak wystarczających środków na indeksowanie emerytur. Życie wokół badało, jak sprawy mają się z emeryturami w różnych krajach, i porównywały ich systemy z rosyjskim.

USA

Wiek emerytalny

67 lat

Średnia emerytura

1500 dolarów miesięcznie

Jak zdobyć

- płacić 15% podatek od wynagrodzeń przez dziesięć lat za emeryturę socjalną

- pracować w firmie przez pięć do sześciu lat w ramach emerytury korporacyjnej (maksymalna kwota składek wynosi 18 000 USD rocznie)

- samodzielnie zaoszczędź dowolną kwotę na koncie emerytalnym


Funkcje systemu emerytalnego

Łączna kwota aktywów emerytalnych w 2015 r. Wyniosła 24 bln USD. Pieniądze inwestuje się w instrumenty finansowe, w tym akcje. Zaangażowane są w to zarówno prywatne fundacje, jak i administracja zabezpieczenia społecznego (zarządza 2,8 bln USD składek na ubezpieczenia społeczne). Zatrudnia 65 tysięcy osób w całym kraju, a koszt jego utrzymania wynosi około 0,39% kwoty socjalnych aktywów emerytalnych rocznie.

Izrael

WIEK WYCOFANY

60-62 lata (daje prawo do świadczeń z tytułu starości)

ŚREDNIA EMERYTALNA

1500 dolarów (po przekazaniu pieniędzy do funduszu emerytalnego przez 30 lat)

JAK UZYSKAĆ

- przekazać z urzędu ubezpieczeń społecznych od 6,95% do 18,5% wynagrodzenia za zasiłek emerytalny w wysokości 370 USD miesięcznie

- wypłacaj potrącenia do funduszy emerytalnych przez co najmniej dziesięć lat (wtedy możesz liczyć na emeryturę od 700 $ miesięcznie)


Funkcje systemu emerytalnego

Według pierwszej połowy 2016 r. Łączne aktywa emerytalne w kraju wyniosły 170 mld USD. W Izraelu istnieje kilka rodzajów funduszy emerytalnych. Stare fundusze były spółdzielniami nienastawionymi na zysk i mogły wypłacać emerytury nie tylko pieniędzmi, ale także w naturze. Ale wraz ze wzrostem liczby deponentów w latach 90. rozwinęli deficyt, który na początku nowego wieku osiągnął 25 miliardów dolarów. Państwo zaangażowało się w reorganizację funduszy, a ich deponenci podnieśli wiek emerytalny do 64-67 lat. W 2000 roku zaczęły pojawiać się nowe fundusze, pieniądze, w które mogą inwestować zarówno pracownicy, jak i firmy. Średni wkład do takich funduszy wynosi 11% wynagrodzenia. Ponadto wielu imigrantów przybywa do Izraela, którzy nie wpłacili pieniędzy na fundusze - Ministerstwo Finansów wypłaca im świadczenia z tytułu starości.

UK

Wiek emerytalny

60-65 lat

Średnia emerytura

1590 funtów miesięcznie (około 2000 $)

Jak zdobyć

- przelać pieniądze do funduszu ubezpieczeń społecznych przez co najmniej dziesięć lat, aby otrzymać podstawową emeryturę państwową

- samodzielnie oszczędzaj na koncie emerytalnym w funduszu niepaństwowym


Funkcje systemu emerytalnego

W tym roku zmieniły się zasady obliczania emerytur. Ci, którzy przeszli na emeryturę przed 6 kwietnia tego roku, mieli możliwość otrzymania od państwa podstawowej emerytury w wysokości maksymalnie 119,3 funta, a także dodatkowej emerytury, jeśli odliczyli nadwyżkę pieniędzy w ramach państwowego systemu emerytalnego związanego z dochodami (maksymalnie 160 funtów na tydzień ) Ci, którzy przeszli na emeryturę w tym roku, będą mogli otrzymać od państwa tylko jedną emeryturę - maksymalnie 155,65 funta na tydzień. Średnia emerytura państwowa wynosi 130 funtów tygodniowo. Ale w rzeczywistości emeryci uzyskują więcej dzięki niezależnym oszczędnościom. Tak więc w latach 2013-2014 średnia emerytura przekraczała średni dochód pracującego Brytyjczyka.

Francja

Wiek emerytalny

60-62 lata

Średnia emerytura

1000 euro

Jak zdobyć

- miesięczny przelew do funduszu emerytalnego 16,35% dochodu w celu otrzymania emerytury podstawowej

- płacić składki ubezpieczeniowe do kas Arrco i Agirc, aby otrzymać dodatkowe punkty, które zwiększą wysokość emerytury


Funkcje systemu emerytalnego

Wszyscy Francuzi mają prawo do emerytury, ale wskazane jest wypracowanie ponad 40 lat. Jeśli doświadczenie to nie wystarczy, osoba otrzymuje emeryturę solidarności. Zazwyczaj emerytura jest obliczana na podstawie płatności na rzecz funduszu emerytalnego i punktów uzyskanych z dodatkowych składek. Ponadto system emerytalny ma charakter dystrybucyjny: pieniądze są wypłacane emerytom z dochodów pracujących obywateli.

Chiny

Wiek emerytalny

50-60 lat

Średnia emerytura:

1000 juanów (około 150 USD)

Jak zdobyć

pracować w służbie cywilnej lub przemyśle przez co najmniej 15 lat, odejmując 11% wynagrodzenia


Funkcje systemu emerytalnego

Początkowo tylko urzędnicy mieli prawo do przejścia na emeryturę, ale potem system został rozszerzony również na pracowników, a teraz otrzymuje go ponad połowa emerytów. Wielkość emerytury zależy od wynagrodzenia i miejsca zamieszkania: obywatele otrzymują więcej niż mieszkańcy wsi.

Rosja

Wiek emerytalny

55–60 lat

Średnia emerytura

12 406 rubli (około 200 dolarów)

Jak zdobyć

- odliczyć 22% wynagrodzenia od funduszu emerytalnego
(stawka dla dochodów przekraczających 711 tysięcy rubli rocznie - 10%)

- sam oszczędzaj na emeryturę


Funkcje systemu emerytalnego

Obowiązkowymi składkami emerytalnymi zarządza rosyjski fundusz emerytalny, który zatrudnia 130 tys. Osób. Budżet funduszu na 2015 r. Wyniósł 7.126 bilionów rubli (113 miliardów dolarów), z czego połowa to potrącenia od obywateli, a druga z budżetu federalnego. Deficyt budżetowy PFR wyniósł około pół biliona rubli. Do 2014 r. Odliczenia obywateli były podzielone na części wspólne i finansowane. W tym obywatele mieli możliwość przekazania tych pieniędzy do funduszy niepaństwowych. Obecnie 31 milionów Rosjan ma konta w niepaństwowych funduszach emerytalnych, w sumie jest ich około 2 bilionów rubli. W ostatnich latach, z powodu braku funduszy, wszystkie pieniądze trafiają do części solidarnościowej, aby wypłacać emerytury obecnym emerytom.

Varvara Gryaznova wzięła udział w przygotowaniu materiału

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej