Liczby pierwsze

Ile kosztuje impreza firmowa

Dlaczego posłowie nie będą już obchodzić Nowego Roku w Dumie Państwowej? Ponad dwa miliony rubli, które zarząd Rusnano wydał na zeszłoroczną imprezę firmową - czy to dużo, czy trochę? Ile zarabiają artyści krajowi w przeddzień Nowego Roku? Z pomocą ekspertów Life wokół postanowiło dowiedzieć się, jak zorganizowana jest organizacja imprez firmowych, jakie formaty są popytu, ile to kosztuje i co zmieniło się od zeszłego roku.

Grafika

Taya Strizhakova

Jakie są imprezy korporacyjne

Dyrektor ds. Rozwoju agencji eventowej C4Group Alena Penner przypomina, że ​​w ciągu dziewięciu lat pracy firmy preferencje klientów zmieniały się kilkakrotnie. „Do 2008 r. Klienci kierowali się pragnieniem luksusu. Nie wiadomo dokładnie, kto podejmował decyzje budżetowe, ale nikt nie próbował się ograniczyć”, mówi Alena. „W 2008 r. Nastąpiła przerwa - praktycznie nie było wydarzeń. Potem pojawił się nowy format„ Zrób to sam ”- super budżetowa wersja imprezy firmowej ”. Penner uważa, że ​​tego formatu nie można nazwać udanym: nie pozostawia pracowników z poczuciem, że firma je docenia i dba o nich.

„Po 2010 roku klienci chcieli jasności. Przebieranie było trendem kilku lat. Ile projektów mieliśmy dla Mafii i Dandies się nie liczyło!” Mówi Penner. „Trend zmienia się od pięciu lat, kultura korporacyjna się pogłębia, a HR „Menedżerowie, którzy z nami współpracują, są zaskoczeni produktem, który ostatecznie wyjdzie. Pojawiają się indywidualne żądania”.

Partner agencji eventowej SuperTeam Evgenia Studenikina zauważa, że ​​na trendy może wpływać niedawno wydany film lub popularna gra wideo. „Moim zdaniem popyt na teatralność nastawioną na surrealizm jest obecnie pożądany. Można to wyrazić zarówno w scenariuszu imprezy firmowej, jak iw scenerii witryny” - mówi. Ale wśród konserwatywnej części klientów popularne są standardowe opowieści ze świątecznym stylem.

„Dla kogoś ważne jest, aby dać pracownikom emocje i pokazać, że firma jest wdzięczna wszystkim za ich osiągnięcia”, kontynuuje Alena Penner. Jeśli pracownicy firmy są aktywni i uwielbiają występy amatorów, program opiera się na ich prezentacjach. Jeśli dyrektor HR nie może zorganizować wielu wydarzeń w ciągu roku, partia korporacyjna jest również wykorzystywana do budowania zespołu. „W tym roku po raz pierwszy nie otrzymaliśmy ani jednego wniosku o organizację sylwestrowej imprezy z fabułą„ Hipsters ”. To tylko potwierdza, że ​​organizatorzy zaczęli bardziej słuchać swoich kolegów” - powiedział Penner.

Jak zmieniają się ceny

Eksperci branży eventowej zauważają, że noworoczne imprezy firmowe są droższe niż podobne imprezy jesienią lub wiosną. „Logistyka wpływa przede wszystkim na koszty: podróżujemy samochodem w korkach zimowych, a czas, jak wiadomo, to pieniądz”, mówi Trosa Sokol z Bros Catering. „Ponadto wiele produktów, nawet sezonowych, staje się droższych do Nowego Roku, chociaż różnica jest taka, że nie więcej niż 10%. ”

Ceny usług prowadzących do popularnych dat rosną dwa do trzech razy. „W drugiej połowie grudnia - w najgorętszym czasie - biorę cztery wydarzenia tygodniowo, a jeśli oferują piątą, podnoszę cenę”, mówi prezenter Stas Holidays.

Według ekspertów „inflacja” cen skupu w ciągu roku wyniosła 10–20%. Wszystko stało się droższe: krajobrazy, występy artystów i produkcja. W tych warunkach firmy próbują oszczędzać. „Wielu naszych klientów zdecydowało się porzucić gwiazdy. Zauważyliśmy, że we wrześniu ubiegłego roku potwierdziliśmy zamówienia, a w tym roku pierwsze aplikacje dotarły dopiero w październiku”, mówi Alena Penner. Sugeruje, że wynika to z niezdecydowania liderów - rok jest niestabilny, a wszyscy odkładają podejmowanie decyzji na termin.

„Zorganizowanie imprezy firmowej w tym roku było o 30% droższe niż w ubiegłym roku. Wykonawcy znacznie podnieśli ceny, aw tym roku będziemy mieli bardziej zróżnicowaną treść programu: potrzebowaliśmy więcej rekwizytów i dodatkowych prezentów dla uczestników”, mówi Valentina Ignatieva z agencje Comunica.

Pomimo inflacji, istnieje coraz bardziej zrównoważona oferta pod względem ceny i jakości. „Ludzie zaczęli poruszać się po tym rynku - wiedzą, ile to kosztuje i ile można zrobić dobrze. Teraz wszyscy myślą o pieniądzach, ale myślę, że to normalny proces. Każdy zdobywa doświadczenie i może dokładnie określić, czego chce i ile jest na to gotowy wydawać ”, mówi Evgenia Studenikina.

Co będzie pasować w tym roku

Pierwszymi, którzy ogłosili zniesienie tradycyjnej uroczystości, byli deputowani Dumy Państwowej. Według przewodniczącego izby niższej, Wiaczesława Wołodina, napięty harmonogram nie pozwoli posłom na zorganizowanie noworocznej imprezy firmowej w sali konferencyjnej. Posłowie będą mogli zaoszczędzić 5 tysięcy rubli, które w zeszłym roku przekazali na stół noworoczny. Senatorowie Rady Federacji nie zamierzają odmawiać wakacji: przekazali już ponad 4 tysiące rubli za „skromny przyjazny bufet”. Chór Turecki zgłosił się na ochotnika, by pogratulować urzędnikom.

„Tym razem, przygotowując się do wakacji noworocznych, wybraliśmy 12 ofert”, mówi Alexander Krasavin z firmy deweloperskiej Barkli. „Wykonawca przygotowuje program rozrywkowy, a my sami zorganizujemy miejsce, wsparcie techniczne i stół w formie bufetu. 26 grudnia podłoga drapacza chmur w Moskwie. Będzie to uroczystość w stylu europejskim ze stołem w formie bufetu w towarzystwie zespołu muzycznego. Będą także gry zespołowe i coroczna nagroda Barkli Stars. ”

Budżet tradycyjnej noworocznej imprezy dla pracowników Nestle w tym roku jest mniejszy niż w przeszłości, ale impreza firmowa tradycyjnie odbędzie się w Teatrze Bolszoj. „Każdego roku wybieramy różne przedstawienia, tym razem pracownicy zobaczą operę Iolanta”, powiedziała Natalia Kovaleva, starszy specjalista ds. Komunikacji wewnętrznej w Nestle Rosja. Oświadczenie o zaangażowaniu stanowi większość budżetu na wydarzenie. Inne wydatki obejmują catering i świąteczne dekoracje.

Kaspersky Lab będzie świętować Nowy Rok w fantastycznym formacie - impreza firmowa odbędzie się na Igrzyskach Olimpijskich w połowie grudnia. „Orki i gnomy, elfy i wróżki, hobbici i krasnoludy, nuhlery i syreny będą pod ochroną naszej firmy” - mówi przedstawicielka firmy Tatyana Elfimova. Nazwa kolektywu muzycznego, który stanie się główną gwiazdą programu pokazowego, nie została ujawniona, dla pracowników będzie to niespodzianką.

W Svyaznoy impreza noworoczna nie odbywa się od kilku lat. „Uważamy, że Nowy Rok jest przede wszystkim świętem rodzinnym i wolimy wspólnie świętować wydarzenia związane z historią marki” - mówi Marina Taran, przedstawiciel Svyaznoy. Zamiast tradycyjnej imprezy firmowej firma prowadzi kursy mistrzowskie i targi charytatywne.

Na co pójdą pieniądze

Pozycje kosztowe zależą od pomysłu i formatu partii korporacyjnej, a on z kolei w dużej mierze zależy od odbiorców. „Jeśli średni wiek pracowników firmy wynosi 40-50 lat, to jest to standardowy zestaw: siedzenia przy stolikach, artyści, dyskoteka, fajerwerki. Jeśli jesteś młodszy, możesz się czegoś spodziewać. Najczęściej grupy osłonowe są zaproszone na rozrywkę, ale oczywiście wakacje nikt nie odwołał z grupą Leningradu ”- mówi Maria Zakharevskaya, dyrektor generalny Friends Events.

Prywatne firmy podejmują wszystkie najodważniejsze decyzje, więc jakość wydarzenia zależy w dużej mierze od klienta. Evgenia Studeniki zauważa, że ​​wielu klientów rozumie trendy i prosi o zorganizowanie imprezy firmowej ze składnikiem gry, gdy uczestnik jest zaangażowany w proces tworzenia wydarzenia. „Organizujemy przygodowe gry przygodowe, w których każdy gość staje się bohaterem opowieści z książki lub filmu. Nasze misje najczęściej odbywają się w restauracjach lub biurach. Oznacza to, że nawet nie trzeba wynajmować witryny” - powiedział Mark i Natasha Minsky z Questime. Koszt zadań zaczyna się od 1500 rubli na osobę. Ale większość nadal nie chce przejść na format europejski - stół w formie bufetu, żywa komunikacja, deformacja całego procesu. „Przede wszystkim starają się zaspokoić podstawowe potrzeby, a samo znaczenie często schodzi na dalszy plan” - mówi Studenikina. Dlatego, podczas gdy strony internetowe agencji eventowych są pełne ofert dotyczących budowania zespołu na świeżym powietrzu, zawodów sportowych, lekcji mistrzowskich i zadań, główne elementy wydatków pozostają niezmienione: wynajem witryny, jedzenie i program. Wydatki mogą obejmować również wyposażenie techniczne i koszty logistyczne - dostarczenie gości na miejsce, bezpieczeństwo, sprzątanie.


Plac zabaw

Mała firma może zorganizować imprezę noworoczną w restauracji. „W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wydarzenie terenowe, łączące wyniki roku z zajęciami na świeżym powietrzu. W tym roku wszystko jest bardziej prozaiczne: nasza impreza firmowa odbędzie się w jednej z restauracji w Moskwie na uroczystej kolacji”, mówi Anton Mordvintsev, dyrektor generalny firmy płatniczej InPlat. Na imprezę firma musiała zrezygnować z niektórych zagranicznych podróży w ciągu roku.

Restauracje zazwyczaj nie wystawiają dodatkowych rachunków za wynajem lokali. Na imprezy firmowe dla 100-250 osób wynajmuje lofty, sale koncertowe, sale i parki technologiczne. Cena wynajmu w dni powszednie w grudniu zaczyna się od 10 tysięcy rubli za godzinę. „W tym roku wiele firm postanowiło nie wynajmować lokali, ale organizować imprezy noworoczne w biurze”, zauważa Sergey Tkachuk z Media Event.

Duże firmy zaczynają organizować imprezę firmową i wybierają miejsce z wyprzedzeniem - około sześć miesięcy przed wydarzeniem. Z reguły wykonawcę określają wyniki przetargu. W Kaspersky Lab konkurs na wybór dostawców do stałej puli agencji odbywa się co dwa lata. „Ponadto na każde duże święto organizujemy osobne zawody między wieloma agencjami - nie tylko wśród tych, z którymi już współpracujemy. To pozwala na świeże spojrzenie na tradycyjne święta”, mówi przedstawiciel firmy Tatyana Elfimova.

W przypadku firm z zespołem około tysiąca osób w Moskwie nie ma wielu obiektów: mogą to być hale Crocus City Hall lub pawilony VDNH. „W najpopularniejszych terminach tego roku - 16, 23 i 30 grudnia - wynajem takich witryn kosztuje od 500 tysięcy do 1 miliona rubli”, mówi Tkachuk.


0–1 000 000 rubli

Jedzenie

Wielkość grudniowego czeku w restauracjach zaczyna się od 5 tysięcy rubli na osobę. Jeśli impreza firmowa odbywa się na stronie bez własnej kuchni, organizatorzy zamawiają catering. „Skontaktujemy się z Tobą przez półtora do dwóch miesięcy”, mówi Valentina Oleinikova, przedstawiciel firmy gastronomicznej ChanteCler. „Wtyczka cenowa zależy od formatu, platformy i życzeń klienta”. Średnio bankiet kosztuje 4-5 tysięcy rubli na osobę, bufet - 3-4 tysiące rubli.

Oleinikova dodaje, że popularne są dania z karty i kuchnia molekularna. Trosa Sokol z Bros Catering zauważa, że ​​w sylwestra klienci zamawiają dużo szampana i przekąsek. „Nikt nie zamawia u nas bankietu z miejscem do siedzenia, zwykle są to przyjęcia na nieformalne przyjęcie. Koszt jedzenia osoby bez gorąca zaczyna się od 1500 rubli, a gorący - od 2500 rubli”, mówi Tofa.


1500–7000 rubli na osobę

Infrastruktura

Według szacunków dyrektora generalnego ArtKolesa Aleksandra Kolesnikowa koszt technicznego komponentu imprezy - światła, dźwięku, sceny i scenerii - stanowi od 50 do 80% całkowitego budżetu (z wyłączeniem programu pokazowego).

„Nie mamy standardowych próśb o dekoracje. Chociaż istnieje ogólny trend: jest mniej dekoracji, zamiast tego używają dużych ekranów LED i nowoczesnych rozwiązań, w których wszystko się porusza i porusza”, powiedział Kolesnikov. Nie ma niższej linii budżetowej, z którą firma będzie współpracować, ale zwykle taki sprzęt jest potrzebny na imprezy o budżecie 500 tysięcy rubli lub więcej.


0-3 000 000 rubli

Program

„Jest wśród nas powiedzenie -„ Grudzień karmi cały rok ”- mówi prezenter Stas Holidays. Najpopularniejszymi dniami dla gospodarzy i artystów są przedostatni piątek i sobota grudnia, ale każdy dzień ostatniego miesiąca roku jest inny. „Nie ma ceny, takiej jak produkt w sklepie. Każdy prezenter sam określa koszt usług” - mówi. Średnia cena za utrzymanie noworocznej imprezy firmowej wynosi 40-50 tysięcy rubli. „To nie jest cena osób medialnych, ale koni roboczych, które są imprezami firmowymi dla firm średniego szczebla” - powiedział.

Program imprez korporacyjnych prawie na pewno zawiera gratulacje od urzędników i nagrody dla najlepszych pracowników. Praca gospodarza może ograniczać się do ogłaszania liczb i może obejmować organizację wszystkich działań - w przypadku, gdy klient zdecyduje się zapisać. „Nawet jeśli pierwotnie była to akcja alkoholowa, klient wyznacza zadanie budowania zespołu” - mówi gospodarz.

Jeśli budżet imprezy jest niewielki, cały program koncertowy polega na wykonaniu jednego zespołu. „Przy większym budżecie możesz zrobić kilka występów artystów średniego szczebla i zaprosić znany zespół jako headliner” - powiedział Kolesnikov. Duże korporacje zapraszają od trzech do czterech najlepszych artystów. Oprócz nich istnieją zespoły coverowe i DJ-e. Według ekspertów ankietowanych przez Life wokół, w tym roku było mniej zamówień na dużą skalę od przedsiębiorstw państwowych - wielu nie chce przyciągać uwagi.

Dokładny koszt zaproszenia znanych artystów na wydarzenie jest niemożliwy do ustalenia - zależy to od ich obciążenia, formatu korporacyjnego i innych czynników. Wszystkie ceny można wywołać tylko z błędem 10-20%. Tak więc za utrzymanie partii korporacyjnej Siergiej Swietłakow otrzymuje około 50 tysięcy dolarów, Iwan Urgant - 50 tysięcy euro, a Dmitrij Chruszczow - jeden milion rubli. Wyniki grupy Leningrad kosztują około 100 tysięcy euro, a Polina Gagarina - 2 miliony rubli. Promowani soliści projektu Golos będą kosztować mniej - od 100 do 500 tysięcy rubli.


40 000–5 000 000 rubli


Razem

Dla firmy zatrudniającej 50 pracowników

Opcją ekonomiczną jest do 300 000 rubli. Najbardziej opłacalna będzie wycieczka do restauracji i samoorganizacja rozrywki. Za te same pieniądze możesz zorganizować program interaktywny, ale wtedy goście pozostaną bez bankietu.

Średnia opcja wynosi 400 000 rubli. Dodaj do kosztu obiadu opłatę gospodarza i grupy ubezpieczeniowej.

Drogie rozwiązanie - od 500 000 rubli. Tyle jest bankietu i programu pokazowego z gospodarzem i kilkoma artystami dla małej firmy.

Dla firmy, w której pracuje 100–250 osób

Opcja ekonomiczna - od 500 000 rubli. Do ceny wynajmu przestronnego miejsca należy doliczyć wyżywienie. Format „zrób to sam” dla takiej liczby osób nie będzie działać, co oznacza, że ​​cena imprezy firmowej powinna obejmować hosta i minimalny program rozrywkowy.

Średnia opcja wynosi od 1 000 000 rubli. Zaproszenie jednej osoby medialnej podwoi budżet firmy.

Droga opcja - od 1 500 000 rubli. Bardziej zróżnicowany program z występami gwiazd.

Dla firmy zatrudniającej 500 pracowników

Opcja ekonomiczna - od 2 000 000 rubli. Wynajęcie dużej witryny będzie kosztowało kilkaset tysięcy rubli, połowa budżetu zostanie wydana na catering, reszta na infrastrukturę i skromny program rozrywkowy.

Średnia opcja wynosi 5 000 000 rubli. Mając na stanie kilka milionów rubli, możesz zadzwonić do gwiazdy z telewizji na imprezę firmową.

Droga opcja - od 12 milionów rubli. Impreza firmowa dla dużej firmy bardziej przypomina festiwal, a budżety tutaj są odpowiednie. Eksperci twierdzą, że noworoczna impreza firmowa nie ma pułapu finansowego. Najważniejsze jest, aby zarezerwować Iwana Urganta, który według plotek jest zajęty od sierpnia.

Obejrzyj wideo: Impreza firmowa? Wieczór kawalerskipanieński? Strzelnica Gorzów Lubuskie (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego
Chmura wiedzy

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego

Początek Jeśli z jakiegoś powodu nie uczysz się angielskiego w szkole i na studiach, warto zacząć od kilku podstawowych kursów. Na przykład najpierw posłuchaj kursu opracowanego zgodnie z metodologią słynnego amerykańskiego językoznawcy Paula Pimslera, a następnie przejdź przez kilka poziomów kursów Assimil. Dzięki wstępnemu kursowi audio Pimslera możesz nauczyć się 500 podstawowych słów niezbędnych do codziennej komunikacji (łącznie 2000), położyć podwaliny pod poprawną wymowę i przyzwyczaić się do techniki powtarzania interwałów, której prawie wszystkie usługi używają do nauki języka.
Czytaj Więcej
Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat
Chmura wiedzy

Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat

Dokładnie 25 lat temu, w marcu 1989 roku, specjalista techniczny CERN Tim Berners-Lee, pracując nad wewnętrznym systemem wymiany danych instytutu naukowego, zaproponował koncepcję rozproszonego systemu hipertekstowego, który zapewnia dostęp do powiązanych dokumentów na różnych komputerach. Ta technologia, która później zostanie nazwana World Wide Web, radykalnie zmieniła nasze pomysły dotyczące dostępu do informacji, komunikacji, prowadzenia działalności gospodarczej i po prostu życia we współczesnym świecie.
Czytaj Więcej
15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”
Chmura wiedzy

15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”

Wspomnienia o oszustach napisane w więzieniu są idealnym materiałem do scenariusza filmowego. Jest tu wszystko: spowiedź „małego człowieka” i refleksje na temat prawdziwej natury „ciasta” oraz kpina z iluzorycznej stabilności systemu gospodarczego. Wszystko to doprawione jest naprawdę intensywną akcją w postaci chaotycznego ruchu indeksów giełdowych w górę i w dół.
Czytaj Więcej