Liczby pierwsze

Mieszkanie lub apartamenty: co kupić?

Coraz więcej mieszkań pojawia się na moskiewskim rynku nieruchomości, ale nie wszyscy kupujący w pełni rozumieją cechy takich mieszkań. Specjaliści serwisu kvartirolog.ru opowiedzieli Life o tym, czym są mieszkania, czym zasadniczo różnią się od mieszkań i co bardziej opłaca się wziąć na kredyt hipoteczny, jeśli masz początkowe oszczędności.

Co to jest mieszkanie

Apartamenty są prawnie niemieszkalnymi lokalami przeznaczonymi na pobyt czasowy. Zazwyczaj znajdują się w przebudowanych budynkach w centrum miasta lub w nowych budynkach, w których deweloper nie mógł lub nie chciał otrzymać pozwolenia na budowę osiedla. Takie budynki są zwykle wydawane jako niemieszkalne - hotelowe, biurowe lub w innych celach. Rodzaj budynku wpływa na wysokość podatku od nieruchomości.

Nowoczesne apartamenty z reguły nie ustępują budynkom mieszkalnym pod względem poprawy terytorium i infrastruktury domu. Ale kupując je, należy zwrócić uwagę na to, czy mieszkania znajdują się tylko w tym budynku i na podłodze, czy też będą biura, a nawet powierzchnie handlowe. Najbardziej wygodną opcją są oczywiście apartamenty w domu, w których apartamenty są również na sprzedaż.

Status prawny lokalu niemieszkalnego nakłada szereg ograniczeń na mieszkania:

Nie możesz się w nich zarejestrować - możesz uzyskać tymczasową rejestrację na pięć lat z możliwością przedłużenia. Jednocześnie Ty i Twoje dziecko będziecie mogli korzystać z klinik, szpitali, szkół i przedszkoli w okolicy.

Jeśli jeden z sąsiadów hałasuje całą noc, nie będziesz mieć podstaw prawnych, aby na to wpływać.

Opłaty za media w mieszkaniach są o 15-20% wyższe niż w mieszkaniach, różnica ta wynika z różnych taryf miejskich na lokale mieszkalne i niemieszkalne. To samo dotyczy podatku od nieruchomości: wynosi 0,5% kosztów obiektów hotelowych i innych nieruchomości, które obejmują większość mieszkań, oraz 2% kosztów biurowych. Podatek od mieszkania dla osób fizycznych wynosi 0,1% jego wartości, jeśli nie przekracza 10 milionów rubli. Stawka dla droższych przedmiotów jest wyższa i może osiągnąć 2%.

Deweloper nie jest zobowiązany do przestrzegania norm przeznaczonych dla lokali mieszkalnych: poziomu nasłonecznienia, rozwoju infrastruktury itp. W rzeczywistości normy te zwykle nie są w znacznym stopniu naruszane, zwłaszcza jeśli w tym samym kompleksie mieszkalnym znajdują się mieszkania.

Jak wygląda rynek mieszkań w Moskwie

 269 ​​nowych budynków był w Moskwie 1 czerwca, 87 z nich ma mieszkania.

 Do 30% przychodzi różnica w cenie między mieszkaniami a mieszkaniami. Mieszkania jednopokojowe są średnio tańsze od porównywalnych o 15%, apartamenty dwupokojowe - o 20%. W miarę oddalania się od centrum różnica cen zwykle rośnie. To prawda, że ​​niektóre apartamenty są droższe niż porównywalne mieszkania.

 Około 50% kompleksy mieszkalne z apartamentami należą do klasy biznesowej, nieco mniej niż 40% - do klasy elit, 10% - do klasy komfortu.

 2,3 miliona rubli są najtańsze apartamenty w obrębie obwodnicy Moskwy (pokój o powierzchni 16 metrów kwadratowych w Marfin z dostawą pod koniec 2018 roku). Za 2,4 miliona rubli możesz kupić mieszkanie o powierzchni 25 metrów kwadratowych. m. w East Biryulev, które obiecują przejść pod koniec tego roku.

Jak różne są ceny mieszkań i mieszkań

Okolice Moskwy

Minimalna cena mieszkania, milion rubli.

Minimalna cena mieszkań, milion rubli.


od Sadovoy do TTK

5,2 (36 m²)

3,2 (17 m²)

blisko TTK

4,1 (22 m²)

4,4 (27 m²)

od TTK do MKAD

2,4 (25 m²)

2,3 (16 m²)

Co bardziej opłaca się wziąć na kredyt hipoteczny?

Załóżmy, że chcesz kupić nieruchomość w pobliżu TTK, nie dalej niż dwie lub trzy stacje od linii Koltsevaya w ciągu 15 minut pieszo od stacji metra. Rozważasz kompleksy mieszkalne klasy biznesowej z oddaniem do użytku w 2018 roku i wybierasz jednopokojowe mieszkanie lub apartamenty o powierzchni około 40 metrów kwadratowych. m. Średnio takie mieszkanie będzie kosztowało 9,1 miliona rubli, a mieszkania - 7,8 miliona rubli.

Załóżmy, że masz 3 miliony rubli w formie zaliczki, resztę można wziąć w formie hipoteki na 11,7% rocznie (średnia stopa kredytu hipotecznego w Moskwie w pierwszym kwartale 2017 r. Według Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej) przez 15 lat. Koszt obowiązkowego ubezpieczenia nieruchomości wyniesie 0,15% (narastająco rocznie od salda pozostającego do spłaty) rocznie. Jednocześnie pożądane jest, aby twój dochód wynosił co najmniej 150 tysięcy rubli, jeśli kupisz mieszkanie, i 180 tysięcy rubli, jeśli kupisz mieszkanie: zaleca się, aby miesięczna spłata kredytu hipotecznego nie przekraczała 40% zarobków.

Ile będzie kosztować kredyt hipoteczny

Wydatki

Mieszkanie, milion rubli

Apartamenty, milion rubli


Wartość nieruchomości

9,1

7,8

Zaliczka

3

3

Kwota pożyczki

6,1

4,8

Całkowite spłaty za cały okres kredytowania

13,1

10,3

Tak więc, przy początkowej różnicy w cenie między mieszkaniem a mieszkaniem wynoszącej 1,3 miliona rubli, całkowita różnica w hipotece wynosi 2,8 miliona rubli.

Ile musisz płacić co miesiąc

Wydatki

Mieszkanie, ruble

Apartamenty, ruble


Spłata kredytu hipotecznego

72 767

57 260

Płatności za media

6 000

7 200

Podatek

758,33

3 250


Razem

79 525,33

67 710

Różnica

11 815

Zaoszczędzone pieniądze można albo skierować na wcześniejszą spłatę pożyczki - spłacasz ją w ciągu 10 i pół roku i oszczędzasz około 2 milionów rubli, albo wpłacasz tę kwotę do banku na odsetki co miesiąc. Po 15 latach, przy miesięcznym uzupełnianym depozycie w wysokości 11,8 tysięcy rubli i stawce 7%, gromadzisz około 3,7 miliona rubli.

Jednocześnie za 9,1 miliona rubli, które w naszym przypadku kosztuje mieszkanie, możesz kupić mieszkania, które zostały już oddane do użytku, o większej powierzchni lub położone bliżej centrum.

W rezultacie apartamenty są bardziej opłacalne niż mieszkanie. Jednocześnie ich główną wadą jest brak stałej rejestracji i prawdopodobieństwo niepożądanego sąsiedztwa, więc jeśli te czynniki są dla Ciebie krytyczne, apartamenty nie będą Ci odpowiadać.


Cover: Sea Wave - Adobe.Stock.Com

Obejrzyj wideo: MIESZKANIE: KUPIĆ CZY WYNAJĄĆ? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej