Liczby pierwsze

Ile naprawdę kosztuje filiżanka kawy?

Kawa jest uważana za jeden z najbardziej marginalnych produktów, marża na niej w sprzedaży detalicznej wynosi setki procent. W nowym numerze sekcji „Primes” postanowiliśmy dowiedzieć się, ile faktycznie płacimy za kawę, zamawiając espresso, Americano lub cappuccino w kawiarni lub restauracji.

Ile kosztuje kawa?

Koszt filiżanki kawy

20-45 rubli

Co składa się na cenę

20 %

ziarna, mleko, kubek

80 %

wynagrodzenia pracowników, wynajem pomieszczeń, rachunki za media i marżę sprzedawcy


Ile kosztuje kawa w Moskwie

Espresso

123 ruble

Americano

145 rubli

Cappuccino

194 rubli

Latte

216 rubli

* Średni koszt kawy na podstawie analizy cen 1000 moskiewskich zakładów; Dane ankiety firmy Poster Cafe Automation z sierpnia 2017 r

Jak przedsiębiorcy ustalają cenę


Anna Tsfasman

sieć kawiarni Double B

Koszt kawy wynosi teraz od 16 do 30% ceny. Średnio - 19–22%. Aby firma nie zbankrutowała, kawa powinna kosztować od 100 rubli. Reszta zależy od przepływu, czynszu i innych czynników.


Ksenia Mandrik

kawiarnia „Drinkit”

Koszt kawy składa się z kosztów ziarna, mleka (jeśli mówimy o napojach mlecznych), wody, na której przygotowuje się tę kawę, szklanki i pokrywki. Są to minimalne koszty, które są najłatwiejsze do obliczenia. Ale musisz pamiętać o pracy ludzi, którzy sprawiają, że pojawia się napój: pensje są wypłacane bariście i kasjerowi, wróżki czystości, główne na zakupy. I jest prąd, amortyzacja sprzętu, wynajem pomieszczeń. Bez tego wszystkiego kawa nie pojawi się fizycznie.


Alexander Mehrishvili

kawiarnia

Pozostajemy w granicach około 20 rubli kosztem filiżanki kawy. Obejmuje to samo ziarno kawy (co zaskakujące, ma niewielki wkład w strukturę kosztów filiżanki), mleko (większość kupujących bierze latte lub cappuccino, a spożycie mleka jest tam duże), kolejną szklankę, pokrywkę i dodatkowe składniki. Syropy są bezpłatne, a jeden ich dodatek zwiększa koszt o kilka rubli. Łączny margines wynosi tylko 100%.


Julia Gurewicz

pasek stylu życia

Podobnie jak każdy inny koszt posiłku lub napoju, koszt kawy to koszt używanych przez nas produktów, czas, jaki zajmuje pracownikowi gotowanie, prąd, woda i tak dalej. Oczywiście istnieje narzut - to właśnie zarabia restauracja / bar / kawiarnia, aby odzyskać szalenie spuchnięte stawki za wynajem w Moskwie. Nasza kawa kosztuje od 149 rubli za espresso do 299 rubli za latte i nie zmieniamy cen przez 7,5 roku. Razem z syropami, mlekiem i innymi składnikami pierwotny koszt wynosił około 30 rubli. Teraz oczywiście droższe, ale nie mogę powiedzieć dokładnie, co - inflacja, sankcje lub coś innego - zwiększyło koszt kawy i mleka o półtora raza.


Elena Nesterova

firma kawowa Paulig

Kawa jest drugim po oleju najważniejszym towarem na świecie, dlatego koszt zielonego ziarna określa się na aukcji. Dziś światowy kapitał wymiany na sprzedaż ziaren arabiki znajduje się w Nowym Jorku (ICE), a krzewy w Londynie (LIFFE). Podobnie jak wiele lat temu, na giełdzie kawy mierzy się w workach po 60 kilogramów. Cena kawy na giełdzie światowej zależy od prognoz zbiorów w głównych krajach eksportujących: Brazylii, Wietnamie, Indonezji i innych. Zatem najcięższa susza w Wietnamie, największym na świecie producencie robusty, doprowadziła do znacznego zmniejszenia zbiorów w latach 2016–2017, a tym samym do wzrostu cen na giełdzie. Na dzień dzisiejszy w ICEUS jest to około 140,5 USD za funt, czyli 3,1 USD za kilogram.


Obejrzyj wideo: Ile kosztuje kawa? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej