Liczby pierwsze

Ile naprawdę kosztuje butelka wody

Życie wokół już znało różnicę między wodą z kranu, wodą butelkowaną i filtrowaną. W nowym numerze sekcji „Primes” postanowiliśmy dowiedzieć się, ile faktycznie kosztuje woda w butelce i jaką marżę robi producent, supermarkety i restauracje.

Koszt wody w butelce

od 13 rubli

Dodatkowa opłata w sieciach supermarketów

30-55 %

Narzuty w sklepach z wysokimi cenami

80-155 %

Dodatkowa opłata w restauracji

50-500 %

Co decyduje o cenie producenta

Nasienie Sevostyanov

przedstawiciel marki „Kalinov Rodnik”

„Ludzie mylą się, gdy rozważają koszt butelki wody jako ceny preformy (plastikowej kolby, z której wykonano butelkę), pokrywek, etykiet. W tym przypadku, przy milionach serii rocznie, koszt jednej półlitrowej butelki wody artezyjskiej może wynosić 1,5-2 ruble Ale absolutnie tak nie jest. Koszt butelki wody obejmuje koszt amortyzacji sprzętu do butelkowania wody i jej przygotowania; koszt personelu zaangażowanego w kontrolę butelkowania; koszt laboratorium monitorującego jakość produktu i studni ; Logistyka, która dostarcza produkt z fabryki do magazynu sprzedawcy (ten produkt może osiągnąć 30-40% kosztu produktu). Koszt wsparcia marketingowego produktu jest również wliczony w cenę. W przypadku znanych marek marża ta wynosi 10-30%.

W oparciu o te wskaźniki koszt wysokiej jakości niegazowanej wody artezyjskiej 0,5 litra wynosi co najmniej 13 rubli. Jeśli nie podasz w cenie kosztów jakości uzdatniania wody, wówczas jego koszt będzie kilka razy niższy. Jednocześnie konsument powinien pomyśleć o tym, co znajduje się w taniej butelce na półce sklepowej.

W polityce cenowej dużych sieci supermarketów występuje wiele niuansów: marża może wynosić od 30 do 55%. Sklepy o wysokim segmencie cenowym mogą również uzyskać marżę w wysokości 150 procent. Wielkość dostaw wpływa na cenę wysyłki do sieci: jeśli sieć kupuje milion jednostek miesięcznie, ma prawo poprosić o jedną cenę, punkt sprzedaży sprzedający tysiące butelek miesięcznie za drugą. Wielu konsumentów jest obrażonych, gdy widzą tę samą markę wody po różnych cenach w dużym supermarkecie i zwykłym sklepie. Ale są to proste prawa ekonomii.

Woda w restauracjach jest jednym z najbardziej marginalnych produktów w menu, więc margines może osiągnąć 300-500%. Ta sama butelka wody może kosztować 100 i 450 rubli w menu restauracji. Chociaż cena zakupu jest taka sama - 45 rubli. Tutaj znowu nie wszystko jest jasne: ktoś kupuje wodę bezpośrednio od producenta, a ktoś od dystrybutora, który dokonuje marży ”.


Co mówią restauratorzy

Leonid Litvin

Terytorialny kierownik sieci Resto-Market RestoBufet

„W naszej sieci środków do regeneracji cena wody jest ustalana na podstawie średniej marży za koszt wody - dwa razy w standardzie. Jednak przy ostatecznym utworzeniu metki cenowej zawsze porównujemy ceny wody w sąsiednich zakładach i obniżamy koszty”.


Heinrich Karpin

współwłaściciel il Holding Group Restaurant Holding

„Wszyscy restauratorzy starają się zarabiać na wodzie, a także na innych wysokomarżowych napojach (kawa, herbata, napoje bezalkoholowe). W ten sposób rekompensujemy koszty i pozwalamy sobie na niską marżę na potrawach o wysokich kosztach. Więc balansujemy między niską a wysoką marżą, pokrywając wszystkie koszty wynajem pomieszczeń, wynagrodzenia pracowników i kupowanie produktów. ”


Jurij Jarmołuk

Szef kuchni-barman restauracji „45 ° / 60 °”

„Cena butelki wody, którą gość widzi w restauracji, składa się z jej kosztów, kosztów wynajmu restauracji, wynagrodzeń, rachunków za media. Nasza restauracja importowała wodę, więc między innymi kurs walutowy i cło odgrywają ważną rolę i dostawa. Koszt importowanej wody jest oczywiście również droższy niż koszt wyprodukowany w Rosji. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, koszt wody w restauracji jest zawsze co najmniej dwa razy droższy niż w przypadku zakupu ”.


Alexander Gritsay

szef kuchni i współzałożyciel sieci restauracji „Predator. Steaks & Burgers”

„Narzut na wodę (jak również na każdy inny element menu) zależy w dużej mierze od tego, jak restauracja sama się pozycjonuje: cena za tę samą wodę może zasadniczo różnić się w demokratycznym miejscu i restauracji premium. Warunki są również bardzo ważne, zgodnie z które instytucja współpracuje z dostawcami: wysokość rabatu lub jego całkowity brak wpływa na ostateczną cenę w instytucji.

I oczywiście duży procent narzutów zajmuje koszt samej restauracji: wynajem lokali, wynagrodzenie personelu, prąd i tak dalej. Jak obniżyć cenę ze stratą do restauracji? Na przykład możesz stworzyć system samoobsługowy. Poszliśmy na taką właśnie zasadę ”.


Siergiej Kryłow

współwłaściciel Zotman & Co

„Generalnie sektor wody i restauracji w stolicy jest dość pilnym i kontrowersyjnym problemem. Możesz zobaczyć tę samą butelkę wody pochodzącą z tego samego źródła w bardzo różnych cenach. Dlaczego? Ponieważ wiele zależy od znaczników wody, czasami przekracza 80% kosztów Przyczyny są różne: od cen dostawców, z którymi współpracuje ta lub inna restauracja, po (będziemy realistycznie) koszty wynajmu, poziom wynagrodzeń pracowników i inne cechy korporacyjne.

Ale warto powiedzieć, że nikt nie może odmówić ci w szklance wody. Właśnie ćwiczymy takie doświadczenie. Dlatego wybór należy do Ciebie - pić wodę za wspaniałe pieniądze, za rozsądną kwotę lub całkowicie za darmo ”.

Obejrzyj wideo: HIT Z APTEKI- MAŚĆ Z ŻYWORÓDKI NA TRĄDZIK. Zdrowie 24h (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

Serpentyny - jak zarabiać na transmisjach gier komputerowych
Ludzie w mieście

Serpentyny - jak zarabiać na transmisjach gier komputerowych

Strumienie gier komputerowych - lub transmisje z procesu gry z komentarzami samego gracza w Internecie - od dawna są znane w społeczności graczy, ale stały się stosunkowo popularne wśród szerokiej publiczności. Jednym z katalizatorów popularyzacji tego rodzaju rozrywki w sieci była streamerka Karina, ładna miniaturowa dziewczyna, która zasłynęła w sieciach społecznościowych ze względu na jej surowy, a nawet agresywny sposób komunikowania się z widzami.
Czytaj Więcej
Kto buduje stadion Zenit Arena
Ludzie w mieście

Kto buduje stadion Zenit Arena

W Petersburgu nadal budują stadion na półfinały Mistrzostw Świata 2018. Na tle ogólnego niezadowolenia mieszkańców miasta i masowych zarzutów w mediach, Życie wokół spotkało tych, którzy pracują nad projektem każdego dnia, i zapytało, jak wpływa na nie tło informacyjne i dlaczego mieszkańcy naprawdę potrzebują Zenit Arena.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej