Liczby pierwsze

Ile naprawdę kosztuje pizza

Życie w okolicy wciąż odkrywa, jaki jest prawdziwy koszt znanych rzeczy. W tym numerze postanowiliśmy dowiedzieć się, ile kosztuje pizza Margarita. Jaki jest koszt ciasta, sosu, pomidorów i sera, powiedzieli przedstawiciele głównych marek.

Ile kosztuje pizza Margarita?

Koszt pizzy

120-170 rubli

Co składa się na cenę

Produkty - 25-30%Znaczniki - 65-70%

Jak przedsiębiorcy ustalają cenę


Kirill Vyrypaev

dyrektor finansowy Dodo Pizza

W moskiewskich restauracjach „Dodo Pizzas” duża pizza „Margarita” za dostawę kosztuje 625 rubli. Jego średnica wynosi 35 centymetrów, waga wynosi około 850 gramów, ma około 1500 kilokalorii. Ponieważ stale prowadzimy promocje, a także oferujemy zniżki naszym uczestnikom programu bonusowego, ostateczna cena sprzedaży jest zwykle niższa niż cena pełna - na przykład we wrześniu wynosiła średnio 582 ruble.

Po odjęciu podatku od wartości dodanej od każdej pizzy pozostaje nam 529 rubli dochodu netto. Koszt składników i opakowania wynosi około 121 rubli, ponad połowa to koszt sera mozzarella (używamy wysokiej jakości sera bez tłuszczów roślinnych), reszta jest w przybliżeniu równa: koszt ciasta, pomidorowego sosu do pizzy, świeżych pomidorów i pudełka do pizzy. Całkowity zysk brutto z jednej pizzy wynosi 408 rubli.

Z tych pieniędzy płacimy siłę roboczą pracownikom pizzerii i kurierom, płacimy czynsz i rachunki za media, prowizje bankowe i inwestujemy w reklamę. W rezultacie zysk przeciętnej pizzerii przed amortyzacją i podatkami wynosi około 15-20% przychodów. Aby ustalić ceny, analizujemy ceny rynkowe konkurujących sieci i restauracji oraz koszt produktu. Dokładamy starań, aby koszt składników i opakowań zawierał się w przedziale 25-30% ceny sprzedaży - pozwala nam to dostarczać klientom produkty i usługi wysokiej jakości, płacić pracownikom płace rynkowe, a jednocześnie otrzymywać odpowiedni zysk.


Heinrich Karpin

współwłaściciel i partner zarządzający grupy FORNO

Średnio marża na rynku pizzy jest trzy do pięciu razy. W przypadku „Margarity” w procentach wygląda to mniej więcej tak: 30% - koszt, 70% - marża.

Koszt każdego dania (a pizza nie jest wyjątkiem) jest sumą kosztu jego produktów. Wszystkie produkty są przetwarzane po przybyciu do restauracji. Następnie przygotowywane są z nich półprodukty, które są już zawarte w składzie naczyń. Każdy etap zawiera określony procent odpadów, w niektórych przypadkach może osiągnąć nawet 70% początkowej masy produktu, który trafia do restauracji, co oczywiście zwiększa koszt produktu, który trafia do naczynia. Jeśli chodzi o pizzę w naszych restauracjach (il FORNO, Burger & Pizzetta, FORNETTO, Limonchino), przygotowujemy ciasto i wszystkie sosy na miejscu zgodnie z naszymi przepisami, więc koszt klasycznej pizzy Margarita będzie składał się z ciasta na porcję, sosu pomidorowego, sera przyprawy z mozzarellą i oregano. Współpracujemy z zaufanymi dostawcami, monitorujemy jakość produktów i ich stosunek cenowy, przeprowadzamy ślepe degustacje i robimy wszystko, aby jakość potraw była na wysokim poziomie, a nasi goście są zawsze zadowoleni.


Dmitrij Zotow

Ciasto szefa kuchni Zotman

Koszt pizzy składa się z wielu czynników - od kosztu składników po koszty samej restauracji. Jest to logiczne, ponieważ im droższe surowce, tym droższa pizza - w zasadzie dotyczy to każdego dania. Zawsze musisz pamiętać, że bajki i cuda się nie zdarzają, nigdy nie dostaniesz przyzwoitego dania z tanich produktów niskiej jakości. Koszt obejmuje również opłatę dla personelu zaangażowanego w przygotowanie.

Kupujemy wiele produktów, takich jak mąka i pomidory, do pizzy w Europie. Rosja nie przetwarza jeszcze odpowiednio zboża, ale mamy taką nadzieję, a pomidory nie mogą być tak soczyste jak we Włoszech, ponieważ nie mamy klimatu i warunków, w których powinny rosnąć. A teraz do tego wszystkiego dodaj cła, opłatę za transport, kursy walut - to wynik(w Zotman Pizza Pie pizza Margarita Buffalo kosztuje 460 rubli. - Wydanie ok.).


Maxim Markin

Papa Jones

W przypadku przeciętnej pizzy cena kosztu wynosi plus lub minus 170 rubli (w sieci Papa Jones średnia pizza Margarita w tradycyjnym teście kosztuje 539 rubli. - Uwaga Wyd.).


Obejrzyj wideo: Ile tak naprawde kosztuje remont silnika i DLACZEGO ??? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej