Liczby pierwsze

Ile naprawdę kosztuje bukiet kwiatów

Tulipany, chryzantemy, zawilce, ranunculi, eukaliptus i kolejne 200 rodzajów kwiatów wpadają w bukiety do 8 marca z krajowych gospodarstw państwowych i centrów ogrodniczych, a także z Holandii, Ekwadoru, Kenii i Kolumbii. Marża na kwiaty zaczyna się już na etapie holenderskiej aukcji kwiatowej i trwa na wszystkich etapach odsprzedaży. Życie wokół już zgadło, ile kosztuje bukiet kwiatów. Tym razem postanowiliśmy ustalić, jaka jest marża dla róż, piwonii, tulipanów i od czego zależy ostateczny koszt bukietów.

Koszt (średni)

Tulipany

Róże

Piwonie

Jaskier

Mimoza

Dodatkowa opłata za bukiet - 100-150%

Gdzie kwiaty są przynoszone do Moskwy?

Katerina Golovkova

„Kup kwiaty swojej żonie”

Kwiaty są uprawiane przez producentów na całym świecie, hurtownicy sprowadzają je do Moskwy, kupując bezpośrednio od producenta (rzadziej) lub na aukcji w Holandii (częściej), gdzie producenci je wystawiają. Ponieważ jest to aukcja, a popyt powoduje wyższą cenę, zmienia się również cena hurtowego dostawcy. Wszystko zależy od tego, ile kupił te kwiaty i ile powinien tu przynieść.

Transport ma również duży wpływ na ostateczny koszt. Te same kwiaty, takie jak piwonie, można przynieść na różne sposoby: na sucho, to znaczy bez wody, lub na wodzie, to znaczy w zbiornikach wodnych, można je dostarczyć samochodem lub samolotem. Oczywiście transport wodny będzie kosztował więcej, podobnie jak transport samolotem. Dlatego te same piwonie w jednym tygodniu mogą kosztować dostawców warunkowo 100 rubli, aw innym - 300 rubli.

Wzrosty cen zaczynają się od producentów, kontynuują aukcję (ponieważ rośnie popyt), a następnie idą wzdłuż łańcucha od dostawców hurtowych. Średnio marża każdego uczestnika wynosi około 30%.

Co decyduje o cenie

W naszym warsztacie raczej zapewniamy kompleksową obsługę niż tylko sprzedaż kwiatów i bukietów. Obejmuje wszystko: serwis, rzadki asortyment, tworzenie naprawdę interesujących bukietów, powiązane drukowanie i pakowanie.

Margines dla większości kolorów jest dość standardowy i wynosi około 100-150%. Obejmuje małżeństwo przychodzącego kwiatu, anulowanie, przetwarzanie, przechowywanie i utrzymanie świeżości. Mamy wysokie wymagania jakościowe, a zatem dość wysoki odsetek odpisów: nie sprzedajemy kwiatów, które umierają następnego dnia w wazonie.

Najtańsze kwiaty w salonie i są najtańsze kwiaty w zakupie. Najczęściej im droższy kwiat, tym jest ciekawszy i niepowtarzalny. I to jest naturalne, ponieważ znacznie trudniej jest wyhodować i przynieść takie kwiaty. Ale są wyjątki: są niesamowite kwiaty w niskich cenach. Na przykład goździki - teraz są niesamowite odmiany, a kosztują od 100 do 150 rubli.


Jurij Dudarenko

Moskiewska Szkoła Kwiatów

Bukiet jest raczej skomplikowanym produktem i pod pewnymi względami można go porównać do dania w restauracji: ma również wiele składników (średnio 10-12 odmian kwiatów i zieleni plus opakowanie), a te składniki łatwo się psują.

Dodatkowa opłata jest pobierana za każdy składnik z kompozycji osobno. Im droższy w zakupie, tym niższa marża. Dlatego trudno jest wypłacić jeden procent. Najłatwiejszy sposób obliczenia kosztu monobuques, które stają się obecnie popularne. Weź bukiet 25 tulipanów. Cena sprzedaży popularnych studiów na taki bukiet wynosi średnio 2,5 tysiąca rubli. Koszt samych tulipanów (biorąc pod uwagę anulowanie, ponieważ nie wszystkie kwiaty przetrwają do bukietu) wyniesie 40% ceny sprzedaży, materiałów eksploatacyjnych (opakowania, wstążki, pocztówki) - kolejne 3% ceny sprzedaży, wynagrodzenia kwiaciarni i stałych kosztów studio - 8%. Okazuje się, że koszty stanowią prawie 51% kosztu bukietu.

Nawiasem mówiąc, oszczędzanie na kwiatach jest teraz bardzo proste. Coraz więcej młodych studiów otwiera się w Moskwie, wiele z nich pracuje tylko przez Internet, a tym samym obniża koszty. Aby się promować, często organizują wyprzedaże, rabaty, a nawet grają w bukiety za darmo.

Do 8 marca zarówno dostawcy, jak i - lustrzane - kwiaciarnie podnoszą ceny średnio o 20–25%. Ale teraz tendencja do zamawiania bukietów na święta nabiera tempa, dzięki czemu klienci mogą uniknąć podnoszenia cen, dbając o kwiaty z góry.

Kto podnosi ceny do 8 marca

Maria Kuzniecowa

Kwiat słonia

Koszt bukietu składa się z kosztu kwiatów, wstążek i opakowania. Nie mamy osobnej linii „praca kwiaciarni”. Dodatkowa opłata za kwiaty wynosi dokładnie 100%. Mnożymy cenę zakupu kwiatów przez dwa, dodajemy koszt wstążek (50-100 rubli) i opakowania (150-200 rubli) - i otrzymujemy końcowy koszt bukietu. W rzeczywistości koszt ten obejmuje wynagrodzenie, zapasy i inne składniki. Zbieramy bukiety od 3 tysięcy rubli, odpowiednio, ich koszt wynosi około 1400 rubli.

Ceny zakupu kwiatów są niestabilne. Jeden i ten sam kwiat może przyjść za 150 rubli, a może 180 rubli za łodygę. W związku z tym cena w naszym warsztacie może wynosić od 300 do 360 rubli. Teraz najdroższymi kwiatami spośród popularnych są kwiaty bzu i piwonie. Cena hurtowa łodygi wynosi około 250 rubli.

Nie podnosimy cen specjalnie przed 8 marca, nie naliczamy już żadnych dodatkowych opłat. Ale hurtownicy podnoszą ceny (prawdopodobnie również nie z własnej woli). Jeśli przed świętami kupiliśmy tulipany po 30 rubli, a 8 marca przynieśliśmy je po 60 rubli, to sprzedamy je po cenie dwukrotnie wyższej. Pod tym względem jesteśmy bardzo zależni od dostawców.

Jak sprzedawcy ustalają cenę

Lena Romanova

Greenmay

Ceny bukietów zależą od miejsca ich sprzedaży - online lub offline. Zamówienia online często nie wymagają wynajmu oddzielnego pokoju, wynagrodzeń dla pracowników, ponieważ jedna kwiaciarnia może je zrealizować w domu. Mali sprzedawcy mają minimalną marżę 100%. Jeśli bukiet kosztuje 5 tysięcy rubli, wówczas kwiaty w nim wyniosą 2,5 tysiąca. Pozostałe 2,5 tys. Pokrywa koszty benzyny, zapasów (kosz, opakowanie, wstążki, pianka kwiatowa, górny opatrunek na kwiaty cięte i więcej). Po tym pozostaje zysk netto, który kwiaciarnia bierze dla siebie.

W sklepach wszystko jest inaczej ułożone. Za każdą pień naliczana jest dodatkowa opłata - średnio 100-130%. Na drogich różach ogrodowych marża będzie niższa (ponieważ niewiele osób kupuje jedną różę za 300 rubli), a na chryzantemach lub tulipanach - wyższa. Marża obejmuje koszty wynajmu, rachunki za media, wynagrodzenia pracowników, transport.

Prawdziwy kosztowy model biznesowy pojawił się teraz w Moskwie i jest mi bardzo bliski. Cena bukietu przy takim podejściu składa się z dwóch składników: stałej płatności za pracę kwiaciarni (tysiąc rubli) i kosztu kwiatów (na życzenie klienta może wynosić 500, a tysiąc i 5 tysięcy rubli). W ten sposób możesz zapisać i uniknąć standardowego narzutu.

Ile kosztują kwiaty

Musisz zrozumieć, że kwiaty były i pozostają elementem luksusu. I nie mogą być tanie. Najdroższe kwiaty do kupienia to tak zwane egzotyczne, przywiezione z daleka lub hodowane w specjalnych warunkach. To, na przykład, piwonia ogrodowa wzrosła. Również kwiaty znacznie zwiększają cenę, gdy są sprzedawane poza sezonem. Są to konwalie, bzy lub piwonie w zimie.

Aby uzyskać pełny bukiet, potrzebujesz około siedmiu odmian kwiatów. Są to nie tylko duże róże, ale także małe kwiaty na zmianę i zielenie. Biorąc pod uwagę, że przy zakupie jednej łodygi mniej niż 60 rubli zwykle nie jest tego warte, bukiety są dość drogie.

Tulipany sprzedawane są w opakowaniach po 50 sztuk. Kosztują od 20 do 45 rubli, w zależności od odmiany i producenta. Są to jedne z najtańszych kwiatów wraz z goździkami, hiacyntami i irysami. Koszt róż zaczyna się od 40 rubli za kwiat z krajowych gospodarstw państwowych do 200 rubli za złożone odmiany zagraniczne. Koszt zależy od wielkości (długości łodygi) i koloru pąka. Popularne ranunculi kosztują teraz od 80 do 150 rubli. Zielone na bukiety są również dość drogie. Pęczek eukaliptusa może kosztować 150-450 rubli i wystarczy na jeden lub dwa bukiety. Ogromna wiązka żółtego, jak kurczak, mimozy kosztuje 600 rubli. Można go podzielić na pięć pełnoprawnych bukietów.

Do 8 marca emocje rosną. Zaczyna się na etapie aukcji, kiedy rośnie popyt na kwiaty. Ten szum zyskuje każdy, od producenta róż w Ekwadorze po sprzedawcę w dowolnej kwiaciarni.

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji
Chmura wiedzy

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji

Ilościowy umysł Na mózg, jak każda inna część naszego ciała, wpływają czynniki zewnętrzne. Jeśli na przykład spowalniasz oddychanie lub boisz się czegoś, możesz natychmiast zauważyć zmianę w postrzeganiu. Twórca Quantified Mind, Johnny Donner, zasugerował, że wielu chciałoby wiedzieć dokładnie, które czynniki pozytywnie lub negatywnie wpływają na ich zdolności poznawcze.
Czytaj Więcej
Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim
Chmura wiedzy

Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim

Listy stref przybrzeżnych zostały zaktualizowane: Ministerstwo Finansów Rosji wyrzuciło z nich Republikę Cypryjską. Oficjalną datą wykluczenia Cypru z offshore będzie 1 stycznia 2013 r., Ale teraz możemy powiedzieć, że zainteresowanie tym krajem w zakresie optymalizacji podatkowej ponownie gwałtownie wzrośnie. Cypr pozostanie atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, którzy nadal mogą włączać spółki na Cyprze, wykorzystując je do optymalizacji podatkowej swojej działalności.
Czytaj Więcej
5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones
Chmura wiedzy

5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones

Czwarty sezon sagi telewizyjnej Game of Thrones, opartej na powieści George'a Martina Song of Ice and Fire, dobiega końca. Producenci ogłosili, że zostaną wydane jeszcze trzy sezony epickiego dramatu o kandydatach na żelazny tron ​​Siedmiu Królestw. Wiadomo, że George Martin, choć nie ukończył prac nad najnowszymi książkami, już przemyślał losy głównych bohaterów i ujawnił je twórcom serialu.
Czytaj Więcej
Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity
Chmura wiedzy

Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity

Inc.: Jak korzystać z Pinteresta w biznesie Aaron O'Hanlon, dyrektor wykonawczy Footbridge Media Marketing Agency, mówi o tym, jak sieć społecznościowa zdjęć i zdjęć może pomóc w promocji Twojej firmy. Na początek radzi, aby nie postrzegać go jako bezpośredniego kanału zwiększającego ruch: na Pinterest możesz zwrócić uwagę tylko na swój produkt lub portfolio (oczywiście, jeśli wyglądają dość estetycznie).
Czytaj Więcej