Liczby pierwsze

Które sklepy sprzedają więcej produktów bez opakowania

Greenpeace obliczył, ile rozpakowanych towarów jest sprzedawanych w rosyjskich sklepach. W tym celu 715 wolontariuszy oceniło co najmniej trzy sklepy różnych sieci w 64 regionach. Przetestowali możliwość zakupu na wagę 45 najpopularniejszych produktów od kupujących (warzywa, owoce, artykuły spożywcze i ciastka). Produkt uznano za znaleziony, jeśli został znaleziony w 2/3 zweryfikowanych punktów. Na podstawie tych danych opracowaliśmy ocenę, dzieląc sieci handlowe na trzy kategorie: hipermarkety, supermarkety i sklepy wielobranżowe. Życie wokół jako pierwsze publikuje wyniki badań i wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest kupowanie towarów bez opakowania.

Czego się dowiedziałeś

W sklepach prawie zawsze można kupić na wagę niektóre rodzaje owoców i warzyw, ale trudno jest znaleźć rozpakowane zboża, makarony, orzechy, suszone owoce, cukier i chleb. Trudno również znaleźć brokuły, grzyby i zioła bez opakowania produkcyjnego.

Gdzie więcej produktów jest sprzedawanych bez opakowania *

Punkt sprzedaży

Ilość towaru bez opakowanie


Hipermarkety

Auchan

43

Globe

35

„Taśma”

30

Okej

29

Karuzela

29

Megamart

28

Supermarkety

Eurospar

37

Auchan

31

„Ataki”

30

„Maria Ra”

29

„Victoria”

27

Rozdroże

27

Magnes

27

Sklepy w domu

„Maria Ra”

30

Pyaterochka

27

Dixie

26

„My Auchan”

26

„Tasteville”

26

„Wierny”

25

Magnes

25

„Magnolia”

23

Dźwigar

23

* Oto punkty, które zajęły miejsca w pierwszej piątce

Dlaczego rozpakowane produkty są tak ważne


Aleksander Iwannikow

Ekspert, Projekt Zero Waste, oddział Greenpeace w Rosji

37% wszystkich produktów jest zapakowanych w plastik. Co więcej, często ilość opakowań nie pasuje do wielkości towaru, a my przynosimy do sklepu więcej plastiku niż żywności. Większość opakowań plastikowych jest zużywana tylko raz, 95% traci na gospodarkę światową, a to ponad 100 miliardów euro rocznie. Koszt plastiku zużywanego w przemyśle spożywczym na kapitał naturalny (emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i ziemi, zanieczyszczenie wody i oceanu) szacuje się na 15 miliardów euro. Opakowanie zajmuje 26% wszystkich wyprodukowanych polimerów lub 100 milionów ton plastiku. Jednocześnie tylko 14% produkowanego plastiku jest przetwarzane na świecie.

Nawet te produkty, które mają własne naturalne opakowanie, owoce i warzywa, są pakowane w folię. Odrzucenie nadmiaru opakowań z tworzyw sztucznych może znacznie zmniejszyć globalne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. W Europie sklepy zero śmieci stają się popularne, gdzie wszystkie produkty i towary są sprzedawane bez opakowania w pojemnikach wielokrotnego użytku kupującego. W Rosji działa już sześć sklepów bez opakowań.

Szeroki wybór wagowy produktów w rosyjskich supermarketach pomoże uniknąć tworzenia się tysięcy ton odpadów z tworzyw sztucznych. Oczywiście kupowanie żywności na wagę ma wpływ na środowisko, gdy kupujący używa pojemników wielokrotnego użytku, torebek ekologicznych lub (w przypadku owoców i warzyw) w ogóle nie używa opakowań. Badanie Levada Center pokazuje, że 29% Rosjan jest skłonnych odmówić jednorazowego opakowania, jeśli uznają, że wygodne jest używanie pojemników wielokrotnego użytku w supermarketach i kawiarniach.

Zebraliśmy tę ocenę, w tym w celu poinformowania ludzi w zasadzie: możesz kupić wiele towarów na wagę i zmniejszyć ilość śmieci, które przynosimy ze sklepów. Oczywiście wymaga to zastosowania alternatywnych opcji wielokrotnego użytku. Nie trzeba ich kupować - możesz je uszyć samodzielnie lub dopasować odpowiednie opakowanie, które już masz w domu na zakupy.


Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej