Finanse

Jak długo urósł rubel

Timur Nigmatullin

FINAM Investment Holding analityk

Głównymi trzema czynnikami kształtującymi kurs walutowy, które wpływają na rubla, są dynamika cen ropy, sankcje i spekulacje wokół polityki pieniężnej Fed. Najważniejsze to ceny ropy. Teraz dla wszystkich trzech pozycji poprawia się dynamika. Wczoraj marka Brent przebiła poziom 60 USD za baryłkę - powinno to znacznie zwiększyć napływ waluty na rosyjski rynek finansowy. To jest na korzyść rubla. Teraz na Ukrainie następuje deeskalacja konfliktu, partie są gotowe wycofać wojska. Jeśli sankcje zostaną zniesione, rosyjskie firmy nie będą mogły gromadzić zapasów w obcej walucie, aby spłacać kredyty, i będzie możliwe refinansowanie, co również doprowadzi do umocnienia. Tendencje te będą kontynuowane w średnim okresie.

W Stanach Zjednoczonych spada liczba aktywnych platform wiertniczych, firmy ograniczają inwestycje w poszukiwania, OPEC może zmniejszyć produkcję - to sugeruje, że trend naftowy może być wzrostowy. W ciągu roku rubel może się umocnić w stosunku do dolara i euro. Nastąpi zwiększona zmienność: notowania ropy naftowej mogą się zmieniać o 10 punktów procentowych dziennie, a wydarzenia na Ukrainie mogą się rozwijać na różne sposoby. Ale jeśli zignorujemy codzienną zmienność, tendencja zostanie wzmocniona.

W obecnej sytuacji rubel nie wydaje się niedoceniany. Ale jeśli ceny ropy będą nadal rosły, rubel zacznie się umacniać. Jeśli średnia roczna cena ropy może osiągnąć 80 USD za baryłkę, rubel może się wzmocnić o 30% po prostu z powodu napływu waluty na rynek rosyjski.

Aleksiej Minajew

Szef działu badań, Rye, Man & Gor Securities

Umocnienie rubla wiąże się z osłabieniem napięć we wschodniej Ukrainie i niewielkim wzrostem cen ropy po ich ponad dwukrotnym spadku wcześniej. Jeśli te tendencje się utrzymają, możemy spodziewać się dalszego wzrostu rubla.

Sytuacja jest bardzo upolityczniona, więc zdecydowanie nie mogę nic powiedzieć zgodnie z prognozami. Moim zdaniem presja polityki zagranicznej na Rosję będzie się utrzymywać. Jeśli chodzi o ceny ropy, prędzej czy później nadwyżka opuści rynek, a ceny będą stale rosły. Ale do tej pory nie mam mniej lub bardziej jasnych terminów na wdrożenie tego.

Anastasia Silantieva

analityk w Aton Management

Z jednej strony obserwowane umocnienie waluty krajowej można wyjaśnić przywróceniem notowań ropy. Ropa Brent, po dodaniu ponad 3,5 dolara za baryłkę pod koniec wczorajszego handlu, dziś nadal rośnie, a obecnie cena przekracza 62 dolary za baryłkę. Z drugiej strony rubel jest wspierany przez okres płatności podatków. Teraz rubel kosztuje prawie 60 rubli za dolara.

Prawdopodobnie po zakończeniu okresu podatkowego w pierwszej połowie marca nastąpi nieznaczne osłabienie rubla. Ponadto nie zapominaj, że w pierwszym kwartale 2015 r. Przypada maksymalna łączna kwota płatności z tytułu zadłużenia zewnętrznego o wartości szczytowej 19,705 mld USD w marcu (17.021 mld USD kwoty głównej i odsetki w wysokości 2,684 mld USD), co z kolei może również naciskać na rubla. Niemniej jednak cena ropy będzie nadal odgrywać decydującą rolę w dynamice kursu rubla: dalsze ożywienie cen ropy wpłynie korzystnie na walutę krajową.

Popularne Wiadomości

Kategoria Finanse, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej