Finanse

Dokąd teraz lecą Rosjanie

Jeśli w styczniu wielu Rosjan nie zrezygnuje z planowanych podróży noworocznych, w lutym zmiana sytuacji rynkowej stała się bardziej zauważalna. Na prośbę Life around usługa wyszukiwania biletów Tutu.ru śledziła, które miejsca docelowe były najbardziej poszukiwane wśród pasażerów lotniczych w lutym tego roku, i porównała te dane z danymi sprzed roku.

Badanie ujawniło, że w ubiegłym miesiącu Soczi, Symferopol i Petersburg były popularne wśród miejsc docelowych. Ponadto Symferopol wyparł Sankt Petersburg z drugiego miejsca, awansował na tę pozycję z 38. miejsca i zwiększył dziewięciokrotnie udział zakupionych biletów w porównaniu do lutego ubiegłego roku. Jednocześnie znacznie spadły średnie ceny biletów do kurortów nad Morzem Czarnym: z Moskwy do Symferopola można latać za 4 tysiące rubli (zamiast 6 300), w Soczi - za 5 tysięcy (zamiast prawie 7 tysięcy). Kiszyniów i Kijów stały się liderami popytu wśród miast WNP. W ciągu roku wymieniali się miejscami. Ponadto liczba osób pragnących polecieć do stolicy Mołdawii w całkowitej masie pasażerów wzrosła z 7,4% do 18,6%.

W kierunkach zagranicznych lider zmienił się i nastąpił znaczny wzrost cen z powodu dewaluacji rubla. Teraz Rosjanie wybierają takie miasta na wyjazdy zagraniczne.

Kierunek

Udział biletów lotniczych

Cena biletu w jedną stronę (ruble)

(14 *) Moskwa → Stambuł

4,7 % (1,5 %)

9 538 (6 151)

(1) Moskwa → Tel Awiw

3,8 % (6,2 %)

8 749 (6 433)

(5) Moskwa → Monachium

3,7 % (2,8 %)

8 749 (6 874)

(9) Moskwa → Praga

3,5 % (2 %)

9 310 (8 429)

(10) Moskwa → Berlin

2,6 % (1,9 %)

7 135 (5 274)

(6) Moskwa → Wiedeń

2,2 % (2,7 %)

7 389 (5 243)

(66) Moskwa → Tivat

2,2 % (0,3 %)

10 692 (5 987)

(4) Moskwa → Mediolan

2 % (2,9 %)

9 575 (7 526)

(8) Moskwa → Londyn

2 % (2,2 %)

11 849 (9 764)

(2) Moskwa → Paryż

2 % (3,7 %)

10 307 (8 192)

* miejsca, akcje i ceny za luty 2014 r. podano w nawiasach

Dmitrij Chrapow

Dyrektor generalny serwisu turystycznego „Tutu.ru”

W lutym tego roku 10 najpopularniejszych miejsc w obcych krajach kierowały dwa kraje bezwizowe - Turcja i Izrael. Ale jeśli udział zakupionych biletów do Stambułu zwiększy się ponad trzykrotnie, to udział w Tel Awiwie zmniejszy się o 1,6 razy. Kolejny obszar bezwizowy wykazał znaczny wzrost: udział Czarnogóry Tivat zwiększył się ponad siedem razy. Uważamy, że zmiany te nie są związane z kryzysem. W styczniu i marcu ubiegłego roku aktywność miejsc docelowych z Moskwy do Stambułu i Tivat była porównywalna z bieżącym rokiem. W lutym tego roku nie był to wzrost Tivat i Stambułu, ale powrót do normalnych pozycji.
W zeszłym roku ludzie, którzy wybrali wakacje w Turcji i Czarnogórze, woleli Olimpiadę niż latanie do innych miejsc.

W lutym ubiegłego roku drugie miejsce w rankingu Tutu.ru zajęła trasa Moskwa - Paryż. W tym roku kierunek ten przesunął się na ostatnią, dziesiątą pozycję, z 1,8-krotnym zmniejszeniem udziału zakupionych biletów. W porównaniu z lutym 2014 r. Loty z Moskwy do Pragi, Monachium i Berlina stały się bardziej popularne. Na innych europejskich trasach (Moskwa → Wiedeń, Moskwa → Mediolan i Moskwa → Londyn) udział biletów zakupionych na Tutu.ru zmniejszył się w porównaniu do lutego ubiegłego roku.

Jeśli średnie ceny biletów lotniczych w Rosji nie wzrosły znacząco (a nawet spadły w niektórych obszarach), to loty do krajów spoza WNP stały się znacznie droższe. Średnia cena biletu z Moskwy do Stambułu wzrosła o 55%. Średni koszt lotu za granicę wzrósł o około 35–40%.

Obejrzyj wideo: KęKę - Desant prod. SherlOck (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Finanse, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej