Finanse

Jak zaoszczędzić na błędzie linii lotniczych

Skąd pochodzą bilety błędów?

Artur Bolszakow

OneTwoTrip PR Manager

Błędne taryfy są częstym zjawiskiem, raz w miesiącu mogą pojawiać się informacje o super cenach z powodu błędu linii lotniczej. Ostatni przypomina lipcową historię zakupów po błędnych taryfach na trasach Moskwa-Sydney-Petersburg. Petersburg / Petersburg-Sydney-Moskwa z czterema lub pięcioma transferami w Azji. Można było latać w tę iz powrotem od 11 800 rubli. W normalnych warunkach ten lot, nawet z jedną zmianą, kosztuje 60 tys. W takim przypadku zniżka pojawiła się z powodu błędu przy obliczaniu całkowitego kosztu złożonego lotu z dużą liczbą połączeń: system po prostu nie połączył niektórych części trasy w określonych terminach.

Czasami wystarczy dodać lot zawierający błąd, który wpływa na koszt podróży na złożoną trasę. Na przykład zdarzało się, że można było polecieć z dowolnego rosyjskiego lotniska do Azji lub Afryki, ale nie odbyć podróży w obie strony, ale wrócić do Jekaterynburga - to znacznie obniżyło koszt całego lotu. Tak więc podróż Moskwa - Delhi - Jekaterynburg kosztowałaby tylko 8 100 rubli. W zwykłych warunkach koszt takiej podróży zaczyna się od 28 tys. Z kilkoma transferami. Błędne taryfy obejmują również przypadki, gdy system pobiera opłatę za niewłaściwą kwotę dopłaty paliwowej. W takich przypadkach najczęściej linie lotnicze proszone są po prostu o zapłacenie wymaganej kwoty za odpowiednią taryfę.

Informacje o takich błędach są najczęściej przekazywane ustnie. Po pierwsze, kilka osób - często są to zaawansowani podróżnicy - przypadkowo (lub nie przez przypadek) natrafia na bardzo niskie ceny lotów i informuje znajomych. Następnie, po pewnym czasie, informacje są zbierane przez fora i strony specjalizujące się w hakach podróżniczych dla niezależnych podróżników. Zazwyczaj zdarzenia rozwijają się bardzo szybko: od momentu „włamania” się systemu do reakcji linii lotniczej i agentów zajmuje to od kilku godzin do jednego dnia.

Oczywiście, że tak się dzieje co się dzieje i szczęśliwy koniec, kiedy przewoźnik w pełni potwierdza zakup

Jeśli udało ci się kupić bilet z powodu podobnego błędu systemowego, nie pochlebiaj sobie: przewoźnik lotniczy wie wszystko lub wkrótce. Oczywiście reakcja linii lotniczych na takie ataki może być inna. Na przykład w przypadku błędu wskazanego na samym początku na trasach Moskwa - Sydney - St. Petersburg / St. Petersburg - Sydney - Moskwa, przewoźnik poinformował pasażerów, że bilety zostały anulowane, a nieco później wysłał zawiadomienie o anulowaniu.

W innym przypadku Etihad AK na trasie Hiszpania - Australia sprzedał bilety klasy biznes i pierwszej klasy bilety w obie strony za średnio 315 euro, a przy odpowiednich taryfach koszt tylko klasy biznesowej wynosi co najmniej
3000-3 500 euro. Najpierw linia lotnicza potwierdziła wszystkie bilety zakupione po błędnych cenach, a tydzień później wróciła do klientów z kontrofertą. Przewoźnik anulował bilety jednostronnie ze zwrotem wydanych pieniędzy i wydał bonus w wysokości 250 euro. Ponadto zaproponował wymianę błędnego biletu na miejsce w klasie ekonomicznej. Jeśli naprawdę chciałeś latać w biznesie lub w pierwszej klasie, zaproponowano zakup biletów z 35% zniżką.

Czasami linie lotnicze zapisują bilety, ale z pewnymi ograniczeniami. Tak więc, gdy Etihad zaoszczędził podróżnym bilety klasy biznes na trasie Dallas - Colombo, kupione w złej cenie, ale z zastrzeżeniami. W związku z tym linia lotnicza powiadomiła pasażerów, że wszelkie zmiany w biletach są możliwe dopiero po dopłacie za brakującą część pieniędzy. Ponadto bilety zostały wykluczone z różnych programów bonusowych dla przewoźników: nie można było na nich gromadzić mil.

Oczywiście zdarza się, że szczęśliwe zakończenie zdarza się, gdy przewoźnik lotniczy w pełni potwierdza zakup. Ten sam Etihad ubiegłej zimy potwierdził dużą liczbę zakupów przy niewłaściwej taryfie na trasie Nowy Jork-Abu Zabi, kiedy można było latać w obie strony za jedyne 187 USD (przy odpowiedniej taryfie cena jest cztery do ośmiu razy wyższa). Istnieje również kilka takich przykładów na obszarach rosyjskich.

Gdzie szukać takich biletów

Janis Dzenis

PR-manager wyszukiwarki turystycznej Aviasales

Najczęściej błędnie tanie bilety są w momencie sprzedaży, gdy nowe taryfy są wysyłane do GDS - tam pojawia się błąd. Średnio co miesiąc pojawiają się dwa lub trzy tematy, takie jak „Wenecja - Sao Paulo za 187 euro”.
Oprócz forum Vinsky błędne bilety są monitorowane na forum FlyerTalk i na stronach takich jak НolidayPirates. Zazwyczaj takie taryfy pojawiają się na otwartych trasach, takich jak Moskwa - Stambuł - Hongkong - Manila - Hongkong - Stambuł - Berlin. I oczywiście często są to kierunki dalekiego zasięgu.
W sytuacjach, w których sprzedano zbyt wiele błędnych biletów, linie lotnicze zwracają pieniądze. Tak stało się z Etihad Airways i ich słynną Australią za 17 tysięcy rubli. Gdy błąd nie jest tak kosztowny dla przewoźnika, bilety nie są anulowane. Ostatecznie możemy uznać taką taryfę za rodzaj promocji.

Aby wziąć lub nie wziąć taki bilet, zależy od pasażera. Jeśli masz silne nerwy i jesteś gotowy, aby udowodnić swoją sprawę (zasady proceduralne i cały algorytm są opisane na forum Vinsky'ego) - śmiało. Bardzo podobała mi się też rada Piratów: po zarezerwowaniu niewłaściwej taryfy, nie spiesz się, aby zarezerwować wszystko inne (samochód, hotel itp.) - zawsze musisz być przygotowany na to, że pieniądze zostaną Ci zwrócone.

Obejrzyj wideo: Sekrety Lini Lotniczych - JAK MIEĆ TANIE LOTY - Poradnik Analiza Komentator Podróże Wakacje Turysta (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Finanse, Następny Artykuł

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów
Zarządzanie

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów

Sharif Karmo Założyciel GetShopApp Rok temu naszym celem było stworzenie dobrego zespołu technicznego: wymagało to pięciu starszych programistów. Zaoferowaliśmy konkurencyjne warunki: wynagrodzenie rynkowe w wysokości 100 000-150 000 rubli i udział w programie opcji. Zaczęliśmy od tradycyjnej ścieżki: opublikowaliśmy wakat na wyspecjalizowanych stronach i zaczęliśmy przeglądać ciekawe CV.
Czytaj Więcej
Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych
Zarządzanie

Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych

W serii Doliny Krzemowej jeden z bohaterów przyznaje, że pracę z 48 godzinami pracy bez przerwy pomaga zestaw sody Mello Yello, ciasteczka Oreo i garść tabletek Adderal. Psychostymulanty - w tym przypadku kofeina, cukier i różnorodne amfetaminy - są integralną częścią życia wielu pracoholików. Najczęściej są podejmowane impulsywnie, na przykład podczas sesji lub nagłego wypadku w pracy.
Czytaj Więcej