Finanse

Która opłata za taksówkę jest bardziej opłacalna

Koszt przejazdu taksówką to suma kosztu samochodu i taryfy za transport. Istnieją cztery najczęstsze rodzaje cen na rynku moskiewskim: taryfa z opłatą za każdą minutę podróży (używane przez Yandex.Taxi, Gettaxi i City Mobil), stała (taksówka Shara, Lucky i inne), za minutę i kilometr (usługi Uber i Wheely) oraz taksometr. Eksperci serwisowi Wheely modelowali różne rodzaje podróży i dowiedzieli się, która taryfa jest bardziej opłacalna o różnych porach dnia.

Roman Sołowow

Analityk usługi Wheely

Płatność za minutę

Taka taryfa oznacza, że ​​pasażer będzie płacił za każdą minutę po drodze, a odległość nie będzie brana pod uwagę. Do niedawna ta taryfa była najczęstsza wśród taksówek w Moskwie.

Na co powinieneś zwrócić uwagę

- Dość często, ze względu na taniość nocnych podróży, firmy tworzą dodatkowe stawki za noc, dlatego zalecamy przeczytanie sformułowania drobnym drukiem, takiego jak „Wycieczki są dodatkowo płatne: X rubli za kilometr” lub „Minimalny koszt za kilometr Y rubli” w opisie stawek za noc. Ważne jest, aby zawsze uważnie czytać informacje o taryfie.

- Z uwagi na fakt, że przebieg jest już wliczony w cenę jednej minuty, oczekiwanie pasażerów jest najdroższe spośród pozostałych taryf i może nie być wliczone w minimalny koszt podróży.

Kiedy zadzwonić

Według naszych danych najkorzystniejszy czas na zamówienie taksówki o podobnej stawce do obliczenia kosztu to od 3 do 6 rano w dni powszednie. W tym momencie drogi są całkowicie rozładowane, a zatem nawet na dużą odległość można pokonać w krótkim czasie.

Stała cena

Przy obliczaniu kosztu podróży według stawki z zapłatą za każdy przejechany kilometr, tylko rzeczywista przebyta odległość wpływa na koszt. Tę taryfę uważa się za korzystniejszą w przypadku podróży po ulicach o bardzo trudnym ruchu, ponieważ czas spędzony w korkach nie wpływa na ostateczny koszt podróży. Co więcej, pasażer może z góry poznać koszt podróży, wskazując miejsce docelowe. Taryfa ta nie jest bardzo popularna w Moskwie, ale stała się popularna wśród firm działających w Petersburgu.

Na co powinieneś zwrócić uwagę

- Z reguły cena przejazdów na średnie i duże odległości w porównaniu z innymi taryfami jest znacznie wyższa. Wynika to z faktu, że firmy starają się ustalić z wyprzedzeniem czas podróży.

- Dzięki takim cenom wiele podróży pozostaje nieodebranych przez kierowców ze względu na ich niski koszt, z tego powodu istnieje duże prawdopodobieństwo, że kierowca nie otrzyma zamówienia w ogóle, lub czas oczekiwania na dostarczenie samochodu może być bardzo długi.

Kiedy zadzwonić

Według statystyk taryfa o stałej stawce staje się najkorzystniejsza w godzinach szczytu, które zwykle występują w Moskwie między 8:00 a 11:00 oraz od 6:00 do 21:00 w dni powszednie.

Płatność za czas i czas trwania podróży

Taka taryfa staje się coraz bardziej popularna wśród usług online, ponieważ cena jest jedna o każdej porze dnia.

Na co powinieneś zwrócić uwagę

- Taryfa jest trudniejsza do zrozumienia dla pasażera.

- Rozczarowanie czeka na pasażerów, którzy lubią jeździć nocą około połowy Moskwy z klubu w nocy, utrzymując w ciągu 20 minut. Ponieważ taryfa uwzględnia przebieg, hack ratunkowy z szybkimi nocnymi wycieczkami już nie działa i okazuje się, że nie jest tak tani.

Kiedy zadzwonić

Koszt podróży tą samą trasą w ciągu dnia jest bardziej przewidywalny - taryfa jest wygodna w codziennym użytkowaniu.

Taksometrem

Główne obliczenie trasy zależy od prędkości samochodu. Oznacza to, że gdy samochód wpada w korek i podczas oczekiwania na pasażera, taryfa jest obliczana na podstawie spędzonego czasu, a jeśli prędkość progowa zostanie przekroczona, obliczanie odbywa się dla każdego kilometra.

Czego szukać

- Taryfa ta wyklucza możliwość zbyt wysokich i zbyt niskich cen w różnych porach dnia i przy różnych natężeniach ruchu.

- Prawie niemożliwe jest, aby pasażer przewidział z góry kwotę podróży i oszacował, z czego składa się ostateczny koszt.

Kiedy zadzwonić

Taryfa jest najbardziej popularna w Europie - jest znana wszystkim czarnym taksówkom i żółtym taksówkom, które działają na liczniku. Również w Rosji niektóre firmy nadal wolą obliczać koszt podróży taksometrem.

Przykłady podróży taryfowych

Wzięliśmy trzy typowe przykłady podróży w różnych momentach i porównaliśmy ich koszt dla każdej ekonomii i taryfy biznesowej. Pierwsza podróż odbywa się w dzień powszedni, druga - w środku dnia, kiedy drogi są mniej lub bardziej rozładowane, a trzecia podróż to noc do domu z fikcyjnego baru w centrum Moskwy. Obliczyliśmy przybliżony średni koszt każdej podróży według taryf przedsiębiorstw metropolitalnych.

Punkt odniesienia - punkt przybycia
(czas rozpoczęcia podróży)

Taryfa z płatnością
za minutę
(ekonomia / biznes)

Stała stawka
(ekonomia / biznes)

Taryfa mieszana (ekonomiczna / biznesowa)

Taksometr
(ekonomia / biznes)

Novocheryomushkinskaya St., 35 -
Nabrzeże Presnenskaya, 12

09:40

430/1090

ruble

350/900

ruble

390/1015

ruble

369/940

ruble

Orłowski per., 7 -
1st Tverskaya-Yamskaya, 13

15:35

180/460

ruble

178/470

ruble

175/465

ruble

173/460

ruble

Slavyanskaya sq., 2 - Feodosia St., 4

03:35

410/1276

ruble

605/1700

ruble

500/1450

ruble

423/1550

ruble

pokrycie: BestPhotoPlus / Shutterstock.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Finanse, Następny Artykuł

„Wakacje w mieście jako inicjatywa społeczna” - porady mistrza
Ludzie

„Wakacje w mieście jako inicjatywa społeczna” - porady mistrza

Podczas prawie wszystkich gier City of the Future jedna z drużyn zaproponowała projekt organizacji wakacji w mieście. Kiedy wymyślili sposoby wprowadzenia „zielonego” stylu życia w dzielnicy Chhoroshevsky, zasugerowali zorganizowanie edukacyjnego eko-festiwalu. Jesienią, w grze poświęconej dzielnicy Sretenka, jeden z zespołów wymyślił świętowanie dzieł sztuki ze śmieci.
Czytaj Więcej
Wybuchy w moskiewskim metrze
Ludzie

Wybuchy w moskiewskim metrze

Rankiem 29 marca w moskiewskim metrze wybuchło kilka eksplozji. Według doniesień z różnych źródeł, w porannej godzinie szczytu 29 marca w moskiewskim metrze grzmiały dwie eksplozje. Według ostatnich doniesień zginęło 39 osób, a ponad sto zostało rannych. W ciągu dnia centrum miasta było pełne karetek pogotowia i służb specjalnych.
Czytaj Więcej
Łącz i podbijaj
Ludzie

Łącz i podbijaj

Od 26 maja do 30 maja w Moskwie odbędzie się drugie biennale architektury. Chociaż Creative Сities współpracuje bardziej z mieszkańcami miasta, niż z komponentem obiektowym, British Council opracował duży program dla odwiedzających wydarzenie z wideo, zdjęciami, wykładami i kolejną sesją gry „Miasto przyszłości” w „Czerwonym październiku”, która odbyła się w połączeniu z „Strelką”.
Czytaj Więcej
Mowa bezpośrednia: Allen de Botton o żywej architekturze
Ludzie

Mowa bezpośrednia: Allen de Botton o żywej architekturze

Życie wokół mówiło już o projekcie architektonicznym Living Architecture, którego celem jest uczynienie nowoczesnej architektury mieszkalnej zrozumiałą dla społeczeństwa. Aby to zrobić, firma zatrudnia światowej sławy architektów, którzy budują dom rodzinny w pięknym miejscu. Po tych budynkach można wynająć i stać się turystą architektonicznym.
Czytaj Więcej