Fintech

Jak zaoszczędzić pieniądze pomimo kryzysu

Przeprowadzimy klasyczny eksperyment spekulacyjny zwany „czynnikiem latte”. Każdego dnia wydajemy pieniądze na coś, bez czego moglibyśmy się obejść. Na przykład filiżanka latte o wartości 200 rubli. Teraz wyobraź sobie, że odmawiamy porannej kawy i odkładamy te 200 rubli na osobistą rezerwę finansową. W ciągu miesiąca pozwoli to zaoszczędzić około sześciu tysięcy rubli. A po sześciu miesiącach zgromadzone pieniądze można przelać do banku i wpłacić na konto depozytowe już 36 tysięcy rubli. W Sberbanku, najbardziej wiarygodnym rosyjskim banku, stopa wynosi 7,3%. Oznacza to, że nadal oszczędzając na latte, za rok otrzymamy w naszych rękach około 68 tysięcy rubli. Wydaje się, jaki jest haczyk tutaj? Nie ma nawet jednego, ale kilka. Po pierwsze, dyscyplina finansowa. Niewielu ludziom udaje się oszczędzać pieniądze regularnie i bezawaryjnie. Po drugie, odtąd każdy poważny ruch rubla rosyjskiego zrani nas znacznie bardziej niż wcześniej. Rzeczywiście, nasze osobiste samopoczucie finansowe będzie zależeć od liczby w publikacjach biznesowych.

Co z tym zrobić?

Co z tym zrobić? Po pierwsze, jak wielu już wie, warto podzielić oszczędności na trzy równe akcje i przechowywać je w różnych walutach. „Jeśli oszczędności stanowią 10–15% rocznego dochodu, przenieś ich część do innych walut, aby uzyskać stabilność portfela”, radzi Saida Suleymanova, ekspert Instytutu Planowania Finansowego. W przypadku wahań na rynku walutowym elementy koszyka również zostaną dostosowane względem siebie. Po drugie, powinieneś pomyśleć o inwestowaniu w bardziej rentowne instrumenty niż depozyty. Depozyty rubla nie wykazują już tak wysokich zwrotów jak pół roku temu, ponadto wszystkie korzyści są równoważone przez niestabilny kurs walutowy i ogólną niekorzystną sytuację w gospodarce. Rentowność depozytów w walutach obcych jest całkowicie minimalna - w granicach 1-2% rocznie, w zależności od banku. W rezultacie inwestycje w depozyty w najlepszym razie pomogą pokryć inflację, ale jest mało prawdopodobne, aby przyniosły namacalny dochód. Dlatego mając zgromadzony kapitał na rozruch (na początek wystarczy 30 tysięcy rubli), możemy pomyśleć o bardziej złożonych scenariuszach inwestycyjnych.

Gracze krajowi oferują coraz więcej opcji dla tych, którzy chcą z zyskiem zarządzać swoimi oszczędnościami. Tak więc w 2015 r. Rosyjscy brokerzy i firmy zarządzające zaczęli otwierać indywidualne rachunki inwestycyjne, które pozwalają osobom prywatnym inwestować do 400 tysięcy rubli rocznie według własnego uznania, z ulgami podatkowymi i ulgami od państwa.

Do niedawna jedynym brokerem na świecie akcji i obligacji był broker detaliczny. Aby rozpocząć z nim współpracę, musisz odpowiedzieć na wiele pytań, dzwoniąc do firmy maklerskiej, a następnie przyjść do biura i podpisać umowę. Następnie otrzymasz w ręku klucz pamięci flash, dzięki któremu możesz autoryzować swoje operacje w terminalu handlowym - program dla handlowców. Nawiasem mówiąc, terminal również musi zostać zainstalowany i opanowany. Dobry broker nauczy tego wszystkiego za opłatą. Dla tych, którzy uważają ten schemat za archaiczny i skomplikowany, istnieje alternatywa - fintech.

Technologie finansowe to nie tyle narzędzia, co usługi. Ułatwiają dostęp do zasobów, w tym finansowych, i skracają czas autoryzacji bez poświęcania bezpieczeństwa, dzięki czemu możesz zarządzać swoimi inwestycjami dosłownie w drodze. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje niebankowych usług finansowych - są to aplikacje do zarządzania finansami osobistymi i narzędzia do inwestowania. Pierwsze z nich są fintechowym analogiem „czynnika latte”, pomagają oszczędzać i oszczędzać pieniądze: na przykład proste urządzenia do śledzenia pieniędzy, takie jak Mint i Coin Keeper, lub bardziej zaawansowane rozwiązanie LearnVest. Te ostatnie wymagają poważniejszego podejścia i obecności kwoty wejściowej, ale zysk może być bardzo wysoki.

Trzy przykładowe narzędzia dla początkującego inwestora

„Dziesięć najważniejszych zasad dla początkującego inwestora”.

Burton Malkiel.

Klasyczny samouczek członka zespołu Wealthfront krok po kroku wyjaśnia zasady i prawa społeczności gospodarczej początkującym graczom rynkowym. W rzeczywistości Malkiel opracował prostą i stosunkowo bezpieczną strategię inwestycyjną, która pomoże w rozpoczęciu inwestowania niewielkich kwot na pierwsze poznanie papierów wartościowych i innych aktywów.

„Finanse. Podręcznik dla kawalerów”.

Nikolai Berzon, Tamara Teplova, Alexander Arshavsky.

Uniwersalna publikacja akademicka. Język jest trochę wytrawny, ale książka stanowi solidną podstawę pod fragmentaryczną wiedzą finansową, wyjaśniając podstawowe pojęcia i procesy ekonomiczne. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zrozumieć, co naprawdę dzieje się w gospodarce, w co inwestować i o czym mówią na kanale RBC.

„Zasady inwestowania”.

Zvi Body, Alex Kane, Alan J. Marcus.

Kolejny etap zrozumienia nauki o aprecjacji kapitału. Pełny kurs analizy inwestycji. Książka zawiera kluczowe pojęcia, przykłady i zadania.

Investopedia

www.investopedia.com

Pomysłowa strona, która zawiera ogromną encyklopedię finansową na wszelkie tematy, od slangu po prawne subtelności, symulator inwestycji, który wykorzystuje rzeczywiste ceny aktywów, zaawansowane kursy online, które pomagają przyzwyczaić się do złożonego świata inwestycji od zera. I jak wisienka na torcie - doskonały biuletyn wielopoziomowy.

Finanse Quora

www.quora.com/pinned/Finance

Jedna z najciekawszych gałęzi Quora. Tutaj znajdziesz pytania z kategorii „Mam 20 lat, chcę przejść na emeryturę do 35 roku życia” ze szczegółowym programem działań na każdy rok oraz komentarzami wiodących inwestorów i menedżerów (w tym najwyższych urzędników Wealthfront i Betterment). I możesz znaleźć listę interesujących materiałów „na zawsze”.

Zasady wyceny: ryzyko i zwrot

www.coursera.org/course/riskandreturn

Advanced University University of Michigan, rozpoczynający się w listopadzie na Coursera. Podczas szkolenia wykładowcy pokażą, jak obliczyć rentowność niektórych instrumentów i ocenić ryzyko. Wymagania dotyczące wiedzy z matematyki są minimalne, więc humanistyka nie ma się czego obawiać.

Najpopularniejszym doradcą robotycznym na świecie jest Wealthfront. Jak wszystkie podobne narzędzia, pomaga wybrać najbardziej optymalną strategię inwestycyjną w zależności od celów i zadań użytkownika. Aby rozpocząć pracę z doradcą, musisz podać szczegółowe informacje o sobie - od wieku do wielkości portfela i preferowanego poziomu ryzyka. Następnie system automatycznie generuje wielopoziomową listę kontrolną, po której możesz zarobić dużą kwotę, na przykład przez 10-15 lat. Lista kontrolna obejmuje zarówno skuteczne narzędzia do inwestowania, jak i niezbędne minimum i poziomy inwestycji.

Firma zarządza aktywami o wartości dwóch i pół miliarda dolarów. Uruchomiona w 2011 r. Usługa przyciągnęła Burtona Malkiela, autora bestsellerów Dziesięciu kluczowych zasad dla początkującego inwestora, jako dyrektora inwestycji. To spotkanie zapewniło Wealthfront inteligentne przywództwo na rynku. Biuro Wealthfront znajduje się w Palo Alto, a główna baza klientów to Dolina Krzemowa. Według CNN, 20-30-letni pracownicy wiodących korporacji technologicznych są szeroko reprezentowani wśród klientów firmy. W tej chwili wiadomo o kilku rundach otrzymanego finansowania, w tym od Benchmark Capital (który zainwestował na wczesnym etapie w eBay, Twitter, Instagram, Dropbox, Uber, Snapchat).

Główny konkurent stoi na czele Wealthfront - nowojorskiego automatycznego doradcy Betterment. Przy tych samych całkowitych aktywach (dwa i pół miliarda dolarów) średni rachunek klienta w Betterment jest mniejszy. Najważniejszą zaletą tej usługi są niskie opłaty. Wealthfront obsługuje pierwsze dziesięć tysięcy dolarów za darmo, a następnie pobiera 0,25% dochodu z każdej operacji. Betterment pobiera 0,35% kwoty płatności za operacje do dziesięciu tysięcy dolarów, ale wraz ze wzrostem przepływu inwestycji prowizja spada do 0,15% po 100 tysiącach dolarów.

Trzecim liderem na rynku jest brytyjska usługa Nutmeg, która od kilku lat jest uznawana za najlepsze rozwiązanie w dziedzinie inwestycji osobistych i technologii finansowej. Historia założyciela Nutmeg zasługuje na osobną wzmiankę. W 2010 roku Anglik Nick Hungerford, były menedżer portfela Barclays, udał się do Doliny Krzemowej, aby znaleźć pieniądze na swój nowy projekt. Przez pół roku spotkał się z 45 inwestorami, ale 45 razy usłyszał odmowę. Niemniej jednak po raz 46. miał szczęście. Tim Draper, znany z inwestowania w HotMail i Skype, po krótkiej prezentacji powiedział Hungerfordowi długo oczekiwane „Tak”, a rok później rozpoczęła się Nutmeg. Wśród jego zalet jest demokratyczny próg wejścia, około tysiąca funtów. To prawda, że ​​aby pozbyć się opłaty miesięcznej, konieczne jest doprowadzenie wielkości inwestycji do co najmniej pięciu tysięcy funtów. Minusem jest to, że Nutmeg pobiera dość wysoką opłatę za zarządzanie aktywami według standardów doradców robotów - 1%. W przyszłości można go zmniejszyć do 0,3%. Praktyczna orientacja usługi jest bardzo wygodna - użytkownicy mogą powiązać swoją strategię inwestycyjną z osiągnięciem konkretnych celów, takich jak „zaoszczędź na deszczowy dzień” lub „kup dom”.

Ta lista może być kontynuowana przez długi czas, ponieważ tacy giganci amerykańskiego sektora finansowego, jak Vanguard i Charles Schwab, już nabyli swoich zautomatyzowanych doradców, a łączny wolumen aktywów do 2020 r. Ma wynieść dwa biliony dolarów.

Usługi te sprawdziły się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale jest to ich główna wada. Będąc poza Stanami Zjednoczonymi lub Europą, nie możesz zarejestrować się u większości doradców robo, nawet w trybie testowym (jednak strona majątkowa i Gałka muszkatołowa mogą zobaczyć, które portfolio tworzy system). Rosyjscy użytkownicy mogą zadowolić się żywymi konsultantami finansowymi lub poszukać alternatywy.

Do niedawna Rosja nie miała nawet zaawansowanego doradcy inwestycyjnego. „Proste kalkulatory od dawna znajdują się na stronach internetowych wielu banków, ale dają one płytką analizę i wątpliwe wyniki”, mówi Natalya Smirnova, dyrektor generalny firmy „Personal Advisor”. Do tej pory firmy nie są gotowe inwestować w robo-doradców. takie oprogramowanie musi odbudować wszystkie procesy bankowe ”.

Jednak latem 2015 r. Jeden z wiodących banków wydał publiczną usługę beta, aby zapoznać się z wersją rynku Forex na rynku Forex. Prosty interfejs, wielkie nazwiska (użytkownicy mogą kupować akcje Nike, Microsoft, Apple, Starbucks) - na pierwszy rzut oka bardzo fajne. Ale w końcu za atrakcyjną mechaniką - manekin. Zamiast inwestować i posiadać prawdziwe akcje, klient otrzymuje instrument pochodny - CFD (kontrakt na różnicę). Pozwala postawić zakład równy cenie akcji na wzrost lub spadek ceny instrumentu. Jeśli cena wzrośnie, klient osiągnie zysk; jeśli spadnie, stratę. W obu przypadkach nie jest właścicielem akcji, którą „kupił”. Chociaż usługa uczciwie ostrzega wszystkich, że handluje CFD. „Taki instrument dobrze nadaje się do zobaczenia, jak działa rynek, do wyczucia akcji” - mówią jego twórcy. Ale w przypadku pełnej inwestycji nie należy rozważać tej opcji. Po pierwsze, stosunek relacji między bankiem a klientem nie jest jasny, co wyklucza możliwość inwestycji długoterminowych na rok, trzy, pięć lub dziesięć lat. Po drugie, prowizja od operacji z papierami wartościowymi pochłania wszystkie zyski.

Co pozostaje małym rosyjskim inwestorom? Zaoszczędź i zainwestuj w depozyty w oczekiwaniu na moment, kiedy technologia finansowa stanie się powszechna w Rosji. Klasyczna książka „The Path to Financial Independence” autorstwa Bodo Schafera proponuje, aby zacząć gromadzić kwotę równą wydatkom półrocznym - tak zwaną „poduszkę powietrzną”. Do tego czasu doradcy robo mogli się już dobrze zapoznać. W każdym razie na początek należy przede wszystkim dyscyplina finansowa i samokształcenie. Czytanie i ćwiczenia pomogą ci znaleźć drogę do inwestycji i dowiedzieć się, jak osiągnąć swoje cele we właściwym czasie.

Grupa firm FinEx reprezentuje pierwszego rosyjskiego doradcę robo - Financial Autopilot.

Financial Autopilot to zaawansowana technologicznie platforma, która wybierze dla Ciebie optymalny portfel inwestycyjny zgodnie z Twoimi celami. Sercem jego pracy jest algorytm, który przyniósł Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Harry'emu Markowitzowi i Williamowi Sharpowi. Na podstawie dużego zestawu danych Financial Autopilot oferuje najlepszą kombinację produktów inwestycyjnych, która jest obliczana indywidualnie na podstawie wieku, apetytu na ryzyko, kapitału początkowego i pożądanych wyników finansowych.

 

Ustaw cele inwestycyjne

Określ kwotę inwestycji początkowych i inwestycji miesięcznych. Wybierz termin inwestycji.

 

Wybierz portfel inwestycyjny

Financial Autopilot zaoferuje Ci portfel inwestycyjny, który osiągnie zamierzone cele. Portfel składa się z funduszy inwestycyjnych ETF będących przedmiotem obrotu na giełdzie moskiewskiej i zatwierdzonych przez Bank Centralny Federacji Rosyjskiej, a także europejskich regulatorów.

Śledź dynamikę portfela

Złóż wniosek z brokerem, jeśli chcesz od razu zacząć zarabiać, lub zapisz proponowane portfolio i śledź jego dynamikę, aby upewnić się, że działa.

Obejrzyj wideo: Co robić oprócz STUDIOWANIA, aby zapewnić sobie świetną przyszłość (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Fintech, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej