Ciekawe

Elena Masolova (Eduson) kontra Artyom Temirov („Czarny”): Czy firma przyszłości potrzebuje równości i braterstwa

Niedawno, kiedy opublikowaliśmy artykuł „Czerwona zaraza: nowi współpracownicy przeciwko kapitalizmowi”, napisaliśmy: „25 lat temu namiętni obywatele ZSRR otworzyli własną działalność. Nową falę przedsiębiorców przyciąga to, z czego uciekli ojcowie - egalitaryzm. Dlaczego?” Sądząc po reakcji na materiał, idee lewicowe są naprawdę popularne wśród znacznej części startupów.

Aby dowiedzieć się, czy realistyczne jest zbudowanie udanej firmy, wymarzonego biznesu na socjalistycznym zaczynie, zaprosiliśmy do kłótni ideologicznych wrogów - kooperatora i kapitalistę.

Artyom TEMIROV

Współzałożyciel
spółdzielnia „czarna”

Elena MASOLOVA

Założyciel serwisu edukacyjnego Eduson.tv, twórca gier w Pixonic, Groupon Rosja, partner funduszy Addventure

Artyom Temirov:

Wybierzmy podstawowe pojęcia. Jak oceniasz pracę firmy?

Elena Masolova:

Wydajność mierzona jest oczywiście stałym wzrostem zysków firmy.

Temirow:

Nie zgadzam się Nasza piątka otworzyła „czarną” spółdzielnię i porzuciła całą naszą pracę i działania, zdając sobie sprawę, że przez pewien czas będziemy zaangażowani tylko w spółdzielnię, aby osiągnąć określony standard życia, do którego dążymy. Mianowicie: zarobić pewną ilość pieniędzy, wystarczającą na całe życie i możliwość pracy 20 godzin tygodniowo. Ta kwota mieści się w przedziale 60 000-100 000 rubli. Dla nas kryterium sukcesu i skuteczności nie jest ciągły wzrost zysków.

Masolova:

Zostawiłeś jedną pracę, aby stworzyć inną pracę dla siebie, tę samą, tylko trochę ładniejszą. Teraz polecasz milionowi czytelników Nadziei i obaw, aby rzucić pracę, spróbuj stworzyć coś w rodzaju mini-mikroprzedsiębiorstwa, które podobno będzie się utrzymywać, a jednocześnie prawdopodobnie zajmie pół czasu pracy, a nie 24 godziny, ponieważ firma faktycznie zajmuje od każdego przedsiębiorcy. Twój cel nie różni się od celu żadnego właściciela. Czasami chcesz również podnieść standard życia.

Temirow:

Dla zwykłego właściciela jego standard życia jest powiązany z poziomem materialnym.

Elena:

Mylisz się. Nie ma wystarczających środków, aby warunkowo udać się gdzieś kilka razy w roku. Cel jest taki sam - być wolnym. Dlaczego ludzie otwierają niejasną spółdzielnię, skoro można robić normalne interesy?

Temirow:

Różnica polega na tym, że zakładając firmę, stawiasz się w sytuacji, w której właśnie byłeś z innymi ludźmi i zacząłeś wykorzystywać swoich pracowników. Nasza spółdzielnia wyklucza wszelkie podległości i hierarchie zarządcze w sobie.

Masolova:

To hipotetycznie może działać w zespołach 5-10 osób. Gdy tylko grupa się powiększy ...

Temirow:

W demokratycznych spółdzielniach w Anglii po 300 osób. Pracują dzisiaj. Może pracować na poziomie wioski 2000 ludzi. W związku z tym może to hipotetycznie działać na każdym poziomie. Zysk trzystu największych spółdzielni wynosi dziś ponad 1,5 bln USD.

masolova:

Podajesz przykłady, co oznacza, że ​​prawdopodobnie znasz historię spółdzielni jugosłowiańskich.

Temirow:

To bardzo zły przykład.

Masolova:

To świetny przykład, ponieważ jeśli się rozejrzymy, dowiemy się, że spółdzielnie, które dziś działają, to: a) nie spółdzielnie; b) bardzo różni się od idealnego obrazu, który teraz rysujesz.

Zakładając własną firmę, zaczynasz wykorzystywać swoich pracowników. Spółdzielnia wyklucza wszelkie podporządkowanie i hierarchię.

Artem Temirow

Wyrównujesz 8 godzin pracy twórcy firmy i 8 godzin pracy osoby przy maszynie. Ale przedsiębiorca ma cenniejsze kompetencje.

Elena Masolova

Masolova:

Jeśli spółdzielnia jest nierentowna, wszyscy pracownicy będą musieli nie otrzymywać wynagrodzenia za ten miesiąc ...

Temirow:

Nie mamy pensji.

Masolova:

Wynagrodzenie w tym sensie, że podzieliłeś zysk za ten miesiąc i zapłaciłeś sobie nawzajem pieniądze. Jeśli masz problem z miesiącem, pracownicy nie otrzymają pieniędzy. A może będą musieli zainwestować coś proporcjonalnie do akcji.

Temirow:

Tak

Masolova:

Zapewniam cię, że spośród miliona czytelników H&F większość nie zgadza się z takim programem, ponieważ decydują się na pracę dla wuja ze względu na gwarantowany miesięczny dochód, z którego spłacają kredyt hipoteczny. Nie są gotowi podjąć ryzyka. Właściwie to jest umowa. Pracownik nie ponosi ryzyka, ma zagwarantowane wynagrodzenie, aw przypadku upadku firmy będzie również otrzymywać wynagrodzenie przez dwa miesiące. A biznesmen jest nerwowy, nie śpi od tygodni, ma inne kompetencje. Dlatego ma prawo otrzymać więcej. Chociaż, nawiasem mówiąc, od wielu lat nie wypłacałem pensji.

Warunkowo wyrównujesz 8 godzin pracy twórcy i dyrektora generalnego firmy oraz 8 godzin pracy osoby przy maszynie. Ale przedsiębiorca ma cenniejsze kompetencje. Uważam, że czytelnicy nie zgadzają się z twoją propozycją.

Temirow:

I nie oferuję oferty czytelnikom H&F. Proponuję alternatywną teorię struktury społeczeństwa. Wypowiedziałeś główną tezę kapitalizmu: kompetencje niektórych są cenione bardziej, inne mniej. Teza ta jest bardzo kontrowersyjna i pod jej wpływem cała struktura społeczna jest zdeformowana. Sechin otrzymuje 53 miliony dolarów rocznie, czy to uczciwa nagroda?

Masolova:

Mówię o tym, że właściciele są naprawdę bardziej doświadczeni niż CEO, który może być zatrudniony, i jest to normalne. A właściciele powinni uzyskać większy zysk, co jest sprawiedliwe. Właściciel podjął ryzyko i cios.

Ale z urządzeniem społecznościowym bardziej interesujące. Myślę, że czytelnikom nie obchodzi, że pod koniec miesiąca muszą spłacić pożyczkę na mieszkanie, ponieważ potrzebują pewnego rodzaju gwarantowanej pensji. Co więcej, niektórzy z nich są skłonni podjąć ryzyko, ponieważ istnieje potencjalnie wysoki wzrost sprzedaży, czyli możliwość, jak niedawno się zdarzyło, zarobienia 19 miliardów dolarów poprzez sprzedaż prostej aplikacji WhatsApp.

Temirow:

Myślę, że czytelnicy nie mniej przejmują się tym, kto uczy ich dzieci, ile otrzymują ci nauczyciele. Myślę, że jest to ważne dla tych, którzy traktują ich i ich rodziców oraz jaka jest pensja lekarza. Jeśli mówimy, że kapitalizm jest sprawiedliwy i tylko twój system dóbr, mamy na myśli, że pensja nauczyciela wynosi również 20 000 rubli.

Masolova:

Wierzę, a klasyczna ekonomia wierzy, że system daje człowiekowi wybór. Może: po pierwsze - w zasadzie nie wybieraj tego kierunku ścieżki kariery, przejdź do innego obszaru. Opcja druga - równolegle, aby zrobić coś innego, generując dochód. Opcja trzecia - uznać, że ma on określoną misję.

Moja matka jest nauczycielką w szkole podstawowej od 1980 roku. Dla niej misją było nauczanie dzieci. Poczucie wartości, jaką nadajesz społeczeństwu, rekompensuje niskie pensje. Istnieje amerykański system opieki zdrowotnej, istnieje inny poziom wynagrodzeń, amerykańscy nauczyciele również otrzymują różne pieniądze.

Temirow:

Dokładnie ta sama ogromna nierówność, która istnieje w całym systemie gospodarczym i społecznym Ameryki, jest rzutowana na system płatności na uniwersytetach w USA. 250 000–300 000 USD dostaje 1% całej kadry nauczycielskiej, ich praca jest oceniana jako ważniejsza. A praca innych nauczycieli jest oceniana jako mniej ważna i nie wpadają w ten mały panteon.

Masolova:

W twoim systemie jest miejsce na masę przeciętności. Wszyscy więc przyszli i zaczęli dzielić się pensją. Tak dużo, jak to możliwe, jednakowo. Ale czy taki podział jest prawdziwy w odniesieniu do 1% najbardziej produktywnych i najbardziej aktywnych oraz tych, którzy faktycznie są wartościowi? Zawsze jest procent najbardziej produktywnych ludzi i potwierdzam, że nie mogą być motywowani opowieściami o świetlanej przyszłości. Mogą być motywowane tylko przez stronę finansową.

Temirow:

Wydaje mi się, że oprócz kwestii finansowych ludzie interesują się innymi sprawami.

MASOLOVA:

Moja opinia nie jest interesująca.

Temirow:

Jak myślisz, co motywuje osobę?

masolova:

Każdy ma swój własny system wartości. Dla Elona Muska jest to pasja odkrywania, pragnienie bycia pierwszym. Ale dla większości główną motywacją są pieniądze. Ponieważ jest to miara uniwersalna, którą można obliczyć. Jak myślisz, co motywuje osobę w twoim systemie?

Temirow:

Jak już pokazałem na przykładzie kooperantów, motywacja finansowa nie jest ważna. Możemy nadal być pracownikami i zarabiać więcej.

Zakładam, że ludzie coś robią i nie leżą na kanapie, ponieważ nie mogą cały czas leżeć na kanapie, mają pragnienie aktywności. Chcieliśmy parzyć kawę, chcieliśmy zostać rolnikami, rozwijać kulturę kawy w Moskwie i Rosji. I chcemy stopniowo wchodzić w bezpośrednią interakcję z rolnikami, a nie kupować kawy i przynosić ją tutaj.

Jesteśmy w takiej sytuacji, że wciąż musimy płacić za jedzenie i apartamenty. Zatrudniliśmy pracowników, nie podobało nam się to. Opcja z freelancerem jest taka sama. Najbardziej stabilną opcją, która przynajmniej da ci pewność w przyszłości, jest zrobienie czegoś samemu. A potem po prostu zaczynasz myśleć i co byś zrobił, aby było to dla ciebie zabawne, a jednocześnie mogło zapewnić ci zasoby materialne.

Masolova:

Oznacza to, że motywacja jest pewną kombinacją dopuszczalnego dochodu i stylu życia. A ilu takich ludzi?

Temirow:

Jest całkiem sporo takich osób. Spójrz na liczbę niezależnych grup i ile ich członkowie zarabiają na muzyce. Ich pozycja jest podobna do naszej, ponieważ praca nie jest źródłem stale rosnących dochodów materialnych. Można argumentować, że tysiąc młodych ludzi byłoby zadowolonych, gdyby powiedziano im o takim modelu.

masolova:

Być może w wieku od 18 do 28 lat byliby szczęśliwi, a następnie społeczeństwo mocno bierze osobę w rękawiczki i rozumieją, że muszą na przykład dbać o rodzinę i tak dalej.

Suma częściowa. Jestem gotowy zgodzić się, że dla małych grup kreatywne zespoły taki model jest naprawdę interesujący. Ale zanim skończą 28 lat.

Temirow:

Jest to również interesujące dla wszystkich pracowników.

masolova:

Niestety nie sądzę. Pracownicy chcą mieć zagwarantowane wynagrodzenie 15 i 30 każdego miesiąca i nie mogą być zawieszone w powietrzu.

Temirow:

Wydaje mi się, że taka idea ludzi bardzo ich umniejsza. Nie ma nic wstydliwego, że dana osoba jest pracownikiem najemnym, ponieważ żyjemy w potrzebnym społeczeństwie i idziemy do pracy, aby zaspokoić nasze potrzeby. Jednocześnie wiele, setki i tysiące ludzi nienawidzi swojego szefa i swojej pracy. Naprawdę nie można kochać wielu dzieł. W naszej spółdzielni dzielimy się wszystkimi nieprzyjemnymi obowiązkami.

Są miliony ludzi, którzy nienawidzą swojej pracy. I wszyscy ci ludzie mogliby pracować mniej. Mówię im: „Wiesz, możesz odejść, możesz założyć spółdzielnię, zrobić to samo, co teraz, tylko bez szefa, bez przymusu, możesz współpracować z tymi firmami, które wybierzesz”.

masolova:

Co mogą odkryć? Będą mogli założyć niewielką firmę, relatywnie rzecz biorąc, fryzjera.

 

Dla większości główną motywacją są pieniądze. Ponieważ jest to uniwersalny środek.

Elena Masolova

Gdyby etiopskim rolnikom wypłacono dwa razy więcej, to i tak ich pensja w cenie tej filiżanki kawy byłaby groszem, ale na świecie nie byłoby kryzysu żywnościowego.

Artem Temirow

Temirow:

Możesz otworzyć fryzjera lub uruchomić dowolną technologię. Farma wiatrowa Istnieje na przykład Manchester Cooperative Group, której roczny obrót wynosi 3 miliony funtów.

masolova:

Nawiasem mówiąc, czy istnieje pensja? Jestem pewien, że są.

temirov

Tak, oczywiście, są pensje. W większości spółdzielnie są zorganizowane jako spółdzielnie konsumenckie, a nie produkcyjne. Jesteśmy spółdzielnią produkcyjną, to znaczy najpierw produkujemy towary i dzielimy się zyskami. W spółdzielni konsumenckiej pracownicy mogą być członkami spółdzielni.

masolova:

Jest to analogiczny system promocyjny. Pracownicy Norilsk Nickel również uważają, że mają pewne akcje. Gwarantują również podział zysków.

Temirow:

Jednak w przeciwieństwie do systemu promocji członkowie spółdzielni nie mają motywacji, by czerpać jak największe korzyści materialne. Zazwyczaj zyski inwestuje się w rozwój.

Co sądzisz o globalnym kapitalizmie? Zaczęliśmy robić kawę, ponieważ chcieliśmy opowiedzieć ludziom o globalnej gospodarce, w jaki sposób wypita filiżanka kawy wpływa na gospodarkę na całym świecie. Gdyby na przykład etiopscy rolnicy otrzymali dwa razy więcej, ich pensja w cenie tego kubka byłaby nadal warta ani grosza, ale na świecie nie byłoby kryzysu żywnościowego. W Kambodży pracownicy fabryki, w której szyją dla Nike, GAP, Levis, Calvin Klein, zażądali podwyżki z 80 do 160 USD. Poszli na demonstrację, a kambodżańska policja zastrzeliła ich, zginęły cztery osoby.

masolova:

Musisz wybrać innego prezydenta, ponieważ ten nie może normalnie zajmować się swoją policją i gwarantować podstawowych praw i wolności.

Temirow:

A co z globalnymi firmami? W ubiegłym roku sufit fabryki zawalił się, zabijając 1000 osób. Ale globalne korporacje nie opuściły tych krajów, nadal produkują tam swoje towary za grosz, aby wykorzystać miejscową ludność, to jest globalny kapitalizm w najczystszej postaci.

masolova:

Firmy szukają taniej, gdzie jest to normalny proces ekonomiczny. Ale płace stopniowo rosną, weź te same Chiny. Niektóre amerykańskie firmy ponownie zwracają produkcję i rozwój do Stanów Zjednoczonych, ponieważ płace wzrosły w Chinach. To, o czym mówisz - utrata życia - nie należy winić globalnego kapitalizmu, ale nieefektywność lokalnego systemu politycznego.

Temirow:

Jak powinna zachowywać się globalna firma w tej sytuacji? Tam złożyła zamówienia i nadal to robi. I czerpie korzyści z polityki wewnętrznej władz Kambodży, podobnie jak władze korzystają z fabryk tej spółki w ich kraju. I razem są gotowi na wszelkie środki, aby utrzymać sytuację. W tym są one gotowe do stłumienia demonstracji przez egzekucje. Rockefeller zrobił dokładnie to samo 100 lat temu, kiedy nakręcił demonstrację robotniczą.

Oto kolejne pytanie. Dzisiaj jest 827 milionów głodujących ludzi, każdego dnia umiera 18 000 dzieci. Jest jedna dziesiąta światowej populacji, nieco ponad pół miliarda ludzi, którzy codziennie cierpią z powodu braku świeżej wody.

masolova:

Widzisz, kto zajmuje się ich problemami? W tym organizacje pozarządowe finansowane przez Microsoft, Billa i Melindę Gates. Rozwijają małą firmę. Jest to przepis, który oferują na rozwój gospodarki.

Temirow:

Nawiasem mówiąc, Keynes ponownie powiedział, że postęp naukowy i technologiczny uratuje nas od 40-godzinnego tygodnia pracy i wykonamy tę samą ilość pracy w zaledwie 15 godzin.

Masolova:

Laureat Nagrody Nobla się pomylił.

Temirow:

Jest tak, ponieważ kapitalizm zawsze znajdzie nową ekonomię, która będzie okupować ludzi, a zatem nigdy nie będą pracować przez 15-20 godzin. Zawsze będziesz wymyślał nowe branże.

Masolova:

Niektóre prace oczywiście się zmienią, inne nie. Mówi o tym wzrost usług w gospodarce. Tam, gdzie zadania wymagają uwzględnienia inteligencji, kreatywności itd., Wtedy oczywiście nie można ich przekazać żadnym robotom, jest to zrozumiałe, nie może być zautomatyzowane, nie może być powierzone innym krajom. Ale nie ustaliłbym takich ram i takich celów - pracować 15-20 godzin. Właściwie pracujesz cały czas. Inną rzeczą jest to, że tak bardzo ci się podoba, że ​​nie nazywasz go pracą.

Temirow:

Mówię o warunkowej różnicy między gospodarką kapitalistyczną a gospodarką spółdzielczą, którą chcemy zbudować.Nasza gospodarka zakłada, że ​​jeśli istnieje jakaś praca, którą można zautomatyzować, co skraca czas, który spędzamy, to należy to zrobić. Jeśli ustawimy robota na jakąś funkcję, nasz czas pracy zostanie skrócony. W sytuacji gospodarki kapitalistycznej godziny pracy pracowników przedsiębiorstwa, na których umieszczane są roboty, nie ulegną skróceniu. Firma po prostu zwolni część pracowników, jak ma to miejsce w przypadku londyńskiego metra, gdzie chcą zastąpić kasjerów robotami, automatycznymi kasami fiskalnymi. A reszta będzie pracować przez 40 godzin.

Masolova:

Czy uważasz, że to normalne, że na przykład w rosyjskich kolejach jest ponad milion pracowników? Czy uważasz, że ten system jest skuteczny, czy jesteś zadowolony z tak wysokich cen biletów kolejowych w kraju o takich odległościach? Czy masz coś przeciwko zwiększeniu wydajności pociągów, wymianie wyposażenia na bardziej wydajne i zwolnieniu niektórych pracowników?

Temirow:

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że transport powinien być bezpłatny. Przypadek kolei rosyjskich jest ogólnie absurdalny, ponieważ jest to spółka państwowa, która gra w kapitalizmie i mówi: zarezerwowane miejsca nie przynoszą pieniędzy, więc anulujemy zarezerwowane miejsca. Oczywiście, jeśli Rosyjskie Koleje były prywatną firmą, a jej celem było zarabianie pieniędzy, zacząłby grać zgodnie z zasadami skutecznej firmy - automatyzacji, zwalniania pracowników i tak dalej. Pozostaje jednak spółką państwową, której głównym celem jest zapewnienie miejsc pracy. Oto jest - oczywista sprzeczność. Moim zdaniem nie powinno być kas, kasjerów, wszystko powinno być zautomatyzowane, wszystko powinno być ultranowoczesne, a podróże powinny być bezpłatne.

Masolova:

Utopia Więc dobrze, na co się zgodziliśmy? Czy system kooperacyjny może istnieć jako jeden z podgatunków organizacji firmy? Może Czy to może być częścią gospodarki? Może Nie kłócę się.

Temirow:

Wierzę, że kapitalizm to przeszłość, która po prostu walczy o swoje istnienie.

Wierzę, że kapitalizm to przeszłość, która po prostu walczy o swoje istnienie.

Artem Temirow

Redakcja dziękuje zespołowi Powerhouse Dewara za pomoc w kręceniu

Fotograf: Mikhail Goldenkov

Stylistka: Julia Pantyuhina

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Jak otworzyć restaurację za dwa tygodnie
Komentarz

Jak otworzyć restaurację za dwa tygodnie

W grudniu zespół Burger Heroes obiecał otworzyć nowe miejsce w kinie Pushkinsky w zaledwie 14 dni zamiast zwykłych trzech miesięcy. Raporty z pracy wykonywanej każdego dnia pojawiały się na Facebooku na stronach właściciela Burger Heroes Igor Podstreshny i ​​jego partnera, projektu Local Food, z którym zajmuje się Nastya Kolesnikova.
Czytaj Więcej
„W okolicy jest tak wielu toksycznych rodziców”.
Komentarz

„W okolicy jest tak wielu toksycznych rodziców”.

W Rosji ukazał się nowy magazyn internetowy dla młodych rodziców „Nie, w porządku”. Jego twórcy oferują alternatywny pogląd na rodzicielstwo, porównując się z popularnymi forami dla matek i ojców, którzy ich zdaniem ignorują autoironię, zdrowy rozsądek i krytyczne podejście do błędów. Do tej pory na stronie opublikowano skromną ilość materiałów - na przykład tutaj możesz obejrzeć zdjęcia „gównianych rodziców” i zapoznać się z „przebiegiem młodego ojca”.
Czytaj Więcej