Ciekawe

Proste rzeczy: 7 sekretów prawdziwie innowacyjnych firm

Pracownik ma osobisty wielki cel.

Słowo kluczowe jest „osobiste”. Ogólny wspaniały cel deklaruje nawet stoisko z jedzeniem - zmiana świata w Black Mud lub Kolyubakino. O wiele trudniej jest zbudować firmę, aby ludzie byli zaangażowani w to, co naprawdę ich podnieca i co potrafią najlepiej.

Pomyślna sprawa - twórca gier Valve. Tam pracownicy nie zgłaszają się na zwolnienia chorobowe, mogą spokojnie pozostać na wakacjach, co kilka lat brać dodatkowy urlop - pomyśl o wieczności, uruchom ponownie mózg i wróć z nowymi pomysłami. Dobór personelu jest tak zorganizowany, aby osoba, która ma pasję do swojej pracy, pracowała na każdym stanowisku. Jeśli samorealizacja jest połączona z rozwojem zawodowym - niekoniecznie rozwojem kariery - żaden Google ani Facebook nie zwabi pracownika. Oczywiście, z wyjątkiem przypadków, w których konkurent oferuje jeszcze bardziej atrakcyjne warunki do samorealizacji.

Bez zbędnych operacji i biurokracji

Co było zaskoczeniem dla dziennikarza Businessweek, gdy James Sinegal, założyciel Costco, największego amerykańskiego detalisty o przychodach kwartalnych w wysokości 25 miliardów dolarów i zatrudniającego ponad 120 000 pracowników, podarował mu swój telefon komórkowy i kazał mu zadzwonić, gdyby miał jakieś pytania. Równie łatwy w obsłudze był CEO Craig Jelinek. Brak dyrektorów marketingu, PR i tak dalej - Costco w zasadzie pozbywa się niepotrzebnych pośredników. I to nie tylko w komunikacji ze światem zewnętrznym, ale także w firmie. Nie trzeba dodawać, że sprzedawca przyjechał od wielu lat (wrócimy do jego przykładu).

Czy znasz firmy, w których siedzą chmury niejasnych sekretarek, pozbawionych znaczenia asystentów, nadęte działy, które nie zarabiają, ale hałasują? Założymy się, że są nieskuteczne. Towarzystwo przyszłości przypomina maratończyka, który nie ma ani jednego grama dodatkowej wagi, super lekkich i wygodnych ubrań, organizmu wyszkolonego do przetrwania i wygrywania. Maratończycy pozbywają się wszystkiego, co niepotrzebne, przemyśleć każdą chwilę wyścigu - inaczej nie tylko stracą, ale zepsują swoje zdrowie. I oczywiście przed nimi wyłania się wielki cel.

Kultura szybkiego przyjęciai kontrole decyzji

W zdecydowanej większości przypadków nie minęła nawet minuta, odkąd usłyszałeś nowy pomysł, ale już wiesz, czy ci się podoba, czy nie; Wydaje się obiecujące lub coś jest z nim nie tak. Wszystko, co robi twój mózg, to wiara w siebie. Właściwa decyzja pojawia się prawie w pierwszych sekundach.

To podejście działa dla każdego kierownika dowolnej firmy. Różnica między innowatorami polega na tym, że nie okłamują siebie. Dla nich podejmowanie decyzji jest usprawnionym mechanizmem. Nie podoba się to - odmawiaj i nie szukaj wymówek. Podobnie jak - szybko opracowujemy pomysł i rozwiązujemy go. Przegrani są powolni i wahają się.

Testy są również ważne, aby przeprowadzić je niezwłocznie. Internet umożliwia nie zwoływanie grup fokusowych, ale sprawdzenie wymyślonego ruchu i alternatywnego rozwiązania z wykorzystaniem testów A / B. W przypadku, gdy firma współpracuje z gigantyczną publicznością, możesz przetestować kilka pomysłów na raz - tak robią kuratorzy treści w UpWorthy. Ten wirusowy agregator wideo zdobył wiele kont w sieciach społecznościowych, a kiedy przychodzi czas na wydanie innej historii, jego tytuł jest sprawdzany na kilku rozłącznych grupach czytelników jednocześnie. W rezultacie kurator wybiera sformułowanie, które zostało kliknięte częściej niż inne. Takie testy A / B / C / D / E / F zwiększają skuteczność mediów - a filmy wirusowe rozprzestrzeniają się jeszcze bardziej aktywnie.

Hojnie finansowany przez badania i rozwój, ale naukowcy mają jasny biznesplan

Oto dwa przypadki. Pierwszy z udziałem Dream Industries, o którym napisaliśmy cały dramat produkcyjny z elementami ezoteryki i thrashowego horroru. Z trzech produktów firmy dwa zostały zakupione od założycieli (i zostały opublikowane, mniej więcej generowane przepływy pieniężne). I jeszcze jedno, serwis muzyczny Zvooq, został przerobiony przez cały świat, w pewnym sensie - przez wszystkie działy. Miliony dolarów zostały przeznaczone na badania, które nie były bezpośrednio związane z Zvooq, a produkt nigdy nie został ponownie uruchomiony na rynku globalnym. Jednocześnie firma zainwestowała wiele zasobów w rozwój osobisty i odżywianie pracowników, strasznie zaniepokojonych motywacją i filozofią. Finał: inwestorzy nie czekali na światową premierę Zvooq, usunęli prezesa, zespół rozpadł się, wycena biznesu spadła.

Drugi to Google X, oddział dobrej korporacji pracujący nad technologiami przyszłości. Samochody bez kierowcy, okulary, roboty, balony stratosferyczne dystrybuujące Internet wśród osób dotkniętych chorobą to niepełna lista jej produktów (więcej szczegółów tutaj). Jakikolwiek przełomowy koń w próżni zostanie wynaleziony w Mountain View, rozwój jest wyraźnie związany z biznesplanami. Tak, plany te obejmują dziesięciolecia, ale ich wdrażanie jest monitorowane osobiście przez zarząd i Siergieja Brina.

W pierwszym przypadku dział badań i rozwoju był zaangażowany w kreatywność, przywiązanie do firmy uznano za prawie szkodliwe. W drugim przypadku badacze są wolni w działaniach taktycznych, ale ich strategia jest powiązana ze strategią firmy, która odnosi sukces, ponieważ dba o dodatnie przepływy pieniężne.

Nie trać pieniędzy dla ludzi. Szkoda ichza wszystko inne

Powrót do Costco. Jej konkurent, pomysł Sama Waltona, jest znany na całym świecie. Całe książki zostały napisane o Walmart. Jim Collins przeanalizował elementy jej sukcesu w swojej słynnej serii „zbudowany na zawsze”. Jednak niewiele osób wie, że wynagrodzenia zwykłych pracowników w Costco są wyższe niż w Walmart. I ludzie pracują tam dłużej niż inni detaliści.

Jednak oszczędzanie pieniędzy nie oznacza przebijania się, zwiększania wynagrodzenia na czas nieokreślony. Oznacza to na przykład obcinanie kości pracownikom, pomaganie tym, którzy mają kłopoty, nie odwracanie się od problemów pracowników i udzielanie im pożyczek na korzystnych warunkach. I oczywiście, inwestując w swoją inteligencję, oferując systematyczne szkolenia, seminaria, kursy, wycieczki - wszystko, gdyby tylko ludzie się rozwijali i czuli, że myślą o nich i szczerze o nich dbają. Przeczytaj nasz materiał na temat pięciu rosyjskich firm, których strategie HR są podporządkowane temu celowi.

Bez strachu

To jest bardzo proste. Podejście „wielki musi być przerażający” jest dobre, gdy koncentruje się na wrażeniu emocjonalnym konsumenta. A wewnątrz firmy - tylko wolność eksperymentowania. Błędy są zachęcane - chyba że wynikają one z testowania merytorycznych hipotez, a nie chorej fantazji. Burza mózgów w prawdziwie innowacyjnej firmie wygląda mniej więcej tak.

Firmą zarządza założyciel

A teraz patrzymy na ranking innowacyjnych firm świata od Fast Company - a dokładniej, pierwszych dwudziestu. Z reguły twórca i akcjonariusz zarządzają firmą wszędzie. Nawet Google usunął CEO Erica Schmidta ze swojego posta. Założyciele wiedzą, gdzie prowadzić firmę, ponieważ kieruje nimi wewnętrzna motywacja - to dzieło ich życia. Krytyka w duchu „ważne jest, aby wiedzieć, kiedy założyciel musi przekazać wodze doświadczonemu dyrektorowi generalnemu”, spowoduje, że firmy nie będą miały znaczącej roli w innowacjach.

Paradoks, ale globalny przełom dokonany przez grupę podobnie myślących ludzi jest możliwy tylko wtedy, gdy kieruje nim lider, którego motywacją jest nieodparte pragnienie realizacji jego pomysłów.

Ilustracje: Andrey Smirny

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Zaimponuj stacja kawy otwarta na Furshtatskaya
Ciekawe

Zaimponuj stacja kawy otwarta na Furshtatskaya

Na Furtshatskaya 8 w amerykańskim sklepie obuwniczym The Bootleggers otwarto mini-kawiarnię specjalizującą się w alternatywnych metodach parzenia. Twórcami Impress są barista Andrei Tereshkov i Nikolai Danyushkin, którzy pracowali w miejskich instytucjach, a następnie zaprezentowali pop-up cafe o tej samej nazwie podczas Restaurant Day ubiegłego lata.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: The Kooples in Tsvetnoy
Ciekawe

Nowa lokalizacja: The Kooples in Tsvetnoy

Pomimo skromnego materiału, nowe miejsca w Tsvetnoy otwierają się z godną pozazdroszczenia stałością, a jeśli co sekundę z poprzednich nowych rogów otwierała się platforma przedmiotów, to zespół domu towarowego jest odpowiedzialny za sprowadzenie Francuzów do The Kooples. Życie wokół odwiedzało róg, który zarobił wczoraj podczas Fashion's Night Out na trzecim piętrze Tsvetnoy.
Czytaj Więcej
Co robić w Petersburgu wieczorem 30 czerwca
Ciekawe

Co robić w Petersburgu wieczorem 30 czerwca

W czwartkowy wieczór, 30 czerwca, w Petersburgu odbędzie się kilka koncertów, pokazów filmowych i prezentacji. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Muzyka OQJAV WHO: Dobry i ironiczny rosyjski zespół występuje na dachu Mod. Lokalizacja: Mod (nabrzeże kanału Griboedov, 7) Czas: 19:00 Koszt: 800 rubli Kino „Romeo i Julia” Co: „Klasyczne” dla rosyjskiej adaptacji filmowej tragedii szekspirowskiej z 17-letnim Romeo i 15-letnią Julią.
Czytaj Więcej
Pierwsze osoby: jak wybrać kelnerów w restauracji „In the Dark?!”
Ciekawe

Pierwsze osoby: jak wybrać kelnerów w restauracji „In the Dark?!”

Obsługa w restauracjach i tych, którzy obsługują, jest nie mniej dyskutowanym tematem niż jakość jedzenia, cena czy wnętrze. W Moskwie kelnerzy często pracują jako studenci i ogólnie wszyscy, którzy muszą. W tym czasie kelnerzy w innych krajach spotykają się po pięćdziesiątce, dumnie mówiąc im, że ich praca jest ważna i że można ją poświęcić na całe życie.
Czytaj Więcej