Chodźmy

Czy warto przenieść się do Czarnogóry?

Czarnogóra oddzieliła się od Serbii dopiero w 2006 roku, ale zdążyła już stać się popularnym kierunkiem wypoczynkowym nad Adriatykiem dla Rosjan i Europejczyków. Kraj zajmuje 80. miejsce pod względem PKB, zajmuje raczej wysokie 49. miejsce w indeksie rozwoju społecznego, biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, jakość i oczekiwaną długość życia. Łagodny klimat śródziemnomorski i stosunkowo niskie ceny przyciągają tu rosyjskich przedsiębiorców i freelancerów. Życie wokół nauczyło się, jak to jest uczyć się, pracować i robić interesy tutaj.


Study

Niedawno rektor Uniwersytetu Czarnogóry Radmila Voyvodich powiedział, że stopnie licencjackie i magisterskie otrzymane przez studentów tego kraju nie spełniają standardów jakości systemu bolońskiego. Jednak miejscowi twierdzą, że istnieją dobre uniwersytety. Wśród nich jest na przykład Instytut Ekonomii i Biznesu w mieście Bar, w którym studiują obywatele rosyjscy. Pierwsze trzy lata będą tu kosztować 1200 euro rocznie, czwarte - 1700 euro. Po przyjęciu możesz uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w kraju.

Ponadto Rosjanie uczą dzieci w Czarnogórze: lokalne świadectwo szkolne jest ważne w całej Europie.


Praca

W Czarnogórze mieszka około 15 tysięcy rosyjskojęzycznych mieszkańców z byłego ZSRR. Ale nie wszyscy żyją na stałe: ktoś przyjeżdża na lato, ktoś woli poza sezonem, wynajmując swoje mieszkania turystom w ciepłym sezonie. Tutaj stale przebywa około 5-6 tysięcy rosyjskojęzycznych użytkowników.
Większość z nich to freelancerzy lub pracownicy zdalni.

Możesz przyjechać do Czarnogóry na miesiąc bez wizy, wtedy albo będziesz musiał opuścić kraj (nowa wiza zostanie wydana natychmiast po wyjeździe), albo pomyśleć o uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy. Wydawany jest osobom, które znalazły pracę w lokalnej firmie. Ponadto kwoty obowiązują przy zatrudnianiu cudzoziemców (z wyjątkiem kierowników wyższego szczebla). Musisz również zatrudnić pracownika GRP dla tych, którzy pracują dla zagranicznej firmy: na przykład w agencji nieruchomości z rosyjskimi założycielami (a jest ich wielu).

Niestety czarnogórscy urzędnicy ciągle zmieniają zasady gry. „Tego lata ludzie byli zmęczeni nerwami: albo otworzyli kwoty, a potem zamknęli, wielu nie mogło odnowić się na czas i jak żyli turyści, raz w miesiącu przekraczali granicę z jakimś krajem graniczącym z Czarnogórą”, mówi Alexey Bozhin, założyciel agencji InterMonte .

W tym roku wymagania dla kandydatów stały się nieco bardziej skomplikowane. Teraz musisz przejść badanie lekarskie (kosztuje 20-30 euro, od otrzymania płatności zajmuje pół godziny, aby otrzymać zaświadczenie), uzyskać od urzędu pracy potwierdzenie, że nie ma u ciebie kandydata z Czarnogóry. Nawet prezesi własnej firmy potrzebują tego potwierdzenia. Jednak spełnienie tego wymogu nie jest trudne: wystarczy wskazać swoje kompetencje, znajomość języków i z reguły nie ma lokalnych kandydatów. Ponadto musisz dostarczyć zaświadczenie o niekaralności w Rosji i pokazać 3650 euro na koncie bankowym.

Elena Medvedeva, Tivat:Moja wizyta w Czarnogórze jest tak samo spontaniczna, jak planowano. Zostałem tu zaproszony przez mojego przyjaciela i jednocześnie szefa. To było mniej więcej tak: „Chodź, odpocznij, zobacz”. Przyjechałem na wszelki wypadek z kostiumem kąpielowym i zimowymi ubraniami (było w październiku). Spojrzała, wypoczęła i zdała sobie sprawę, że morze i ja się lubimy. Teraz pracuję jako menedżer treści, rozwijam projekt edukacyjny Silamedia.

Praca zdalna w Czarnogórze nie jest trudniejsza niż gdziekolwiek indziej. Rynek usług wynajmu tutaj jest dość rozwinięty. Wi-Fi również nie stanowi problemu, tutaj jest nadawany z prawie każdego krzaka. Ale jeśli potrzebujesz szybkiego dostępu do pracy, musisz być mądry, mieć cuda pomysłowości technicznej i odrobić wysiłek finansowy.

Jako taka nie ma żadnej bariery językowej. Znają dobrze angielski tutaj. Ponadto wielu Czarnogórców w wieku mówi po rosyjsku: uczyli się go jako szkoły obowiązkowej. Ci, którzy pracują w turystyce, są dość jasno wyjaśnieni po rosyjsku. Jeśli chodzi o serbski, jest to bardzo żywy język i zaczynasz się go uczyć tylko dlatego, że jesteś zainteresowany. Pozdrowienia, zwroty z gospodarstwa domowego dotyczące kawiarni, sklepu lub podróży środkami transportu publicznego są szybko zapamiętywane. Tak, zdarza się, że ja i moi przyjaciele śmiejemy się z faktu, że czasami mówimy coś takiego: „Ile kosztuje Podgorica”. Zdarza się, że musisz mieszać serbski z angielskim, ponieważ dokładnie wiesz, jak przekazać ten pomysł w języku angielskim, ale aby zrozumieć, lepiej jest dodać synonimy w języku serbskim i poprzeć go gestami. Gesty zawsze pomagają, zwłaszcza gdy nie wiesz, jak powiedzieć „śrubokręt”.

W Czarnogórze istnieje rosyjska diaspora, grupy interesów i interesy, które Rosjanie otwierają i rozwijają niezależnie lub razem z Czarnogórcami. Ktoś pracuje na odległym miejscu, a ktoś po prostu odpoczywa, wychowuje dzieci, kąpie się w morzu i jeździ na kemping. Jest wspaniała rosyjska szkoła, przedszkole, społeczność artystów. Ale najprawdopodobniej nie zadziała przyjechać do Czarnogóry z instalacją, aby znaleźć pracę w ogłoszeniu: najpierw podają wolne miejsca dla siebie, a następnie dla emigrantów. Cóż, jest mało prawdopodobne, że będziesz zadowolony z poziomu lokalnych wynagrodzeń. Więc albo odkryj coś własnego, wcześniej badając rynek i popyt, a także cechy lokalnej mentalności biznesowej, lub pracuj, jak mówią Czarnogórcy, „przez Internet”.


Biznes

Rosjanie otwierają kawiarnie i restauracje w Czarnogórze, wypożyczają samochody, organizują wycieczki łodzią i wycieczki, organizują transfery, zajmują się nieruchomościami. Uzyskanie zezwolenia na pobyt nie jest trudne, wystarczy zarejestrować firmę w Czarnogórze - DOO (analog LLC w Rosji). Dokument ten można również uzyskać, kupując nieruchomość. Nowa ustawa na ten temat weszła w życie dopiero 1 listopada, minimalny koszt nieruchomości nie został jeszcze tam wskazany; powinno to zostać później określone przez Ministerstwo Finansów.

Otwarcie firmy zajmuje około siedmiu dni roboczych, w rzeczywistości wymaga jedynie paszportu: trzeba trochę chodzić po biurach, płacić cła, zamawiać pieczątki i sporządzać statut spółki. Ale bez znajomości języka czarnogórskiego jest to problematyczne, więc zwykle robi to pośrednik z firmy konsultingowej. Sporządza pełnomocnictwo u notariusza i sam zwraca się do władz.

Pod koniec roku czarnogórskie firmy płacą dziewięcioprocentowy podatek dochodowy. Istnieją lokalne podatki, których wysokość zależy od miasta. Istnieją potrącenia socjalne za zatrudnienie pracowników zagranicznych: przy pensji w wysokości tysiąca euro 600 osób trafi do samego pracownika, a 400 do skarbu państwa. W przypadku wynajmu Czarnogóry płatności będą niższe. Czarnogóra ma swój własny analog VAT, PDV, który wynosi 19%. Ale jeśli obroty firmy wynoszą mniej niż 12 tysięcy euro rocznie, to nie jest naliczana.

Alexey Bozhin, Bar:Dlaczego przeprowadziłem się do Czarnogóry, powiedziałem wam. Mieszkam tu od trzech lat, przez lata moje wrażenia na temat kraju się nie zmieniły: życie tutaj jest przyjemne i wygodne. Moja internetowa agencja marketingowa InterMonte aktywnie współpracuje z rosyjskimi, czarnogórskimi i międzynarodowymi firmami: Montenegro Airlines, Atlas Group, Hipo Apple Adria Bank, Opel, Telenor, MasterCard. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Czarnogórze są trudniejsze do zrozumienia możliwości tego samego marketingu internetowego i Internetu jako całości. W Czarnogórze królem Internetu jest Facebook. Rozmawiają, sprzedają i kupują dużo wszystkiego. W Rosji niewiele się przyzwyczailiśmy. Nie ma jednego czarnogórskiego portalu, w którym można czytać wiadomości, kupować coś i rozmawiać. Istnieje kilkanaście stron medialnych i tu kończy się czarnogórski Internet. Istnieje dosłownie kilka sklepów internetowych w całym kraju. Ale, co dziwne, w Czarnogórze są start-upy, jest nawet lokalna społeczność, w której omawiane są pomysły, organizowane są konkursy na start-upy, ktoś wyjeżdża, aby zrobić projekt w jakimś zagranicznym inkubatorze lub akceleratorze.

Jak powiedział niedawno doświadczony rosyjski przedsiębiorca, który otworzył kilka rentownych firm w Czarnogórze: „Rosyjscy biznesmeni w Czarnogórze wolą uczyć się na swoich błędach”. I całkowicie się z nim zgadzam. Przyjeżdżamy do zupełnie innego kraju, ale jednocześnie myśląc, że jest to kraj słowiański, prowadzimy interesy, jak to zwykle bywa w Rosji, ale to nie działa. Im dłużej mieszkasz w Czarnogórze, tym bardziej rozumiesz, jak miejscowi nie wyglądają jak Rosjanie. Zupełnie inne nawyki, zwyczaje, motywacja, wartości.

Nie ma tu prawie dobrych sprzedawców: sprzedaż to trochę agresywny biznes, a Czarnogórcy nie lubią agresji, a to jest dla nich ważne. Ogromną wagę przywiązuje się do takich formalnych oznak sukcesu. Czarnogóra wolałaby raczej otrzymać 600 euro i pójść w garniturze niż tysiąc euro i założyć kombinezon do pracy. Z pozorną prostotą tych ludzi musisz uważać na zobowiązania finansowe. Zdarzają się przypadki, gdy zostaje utworzona wspólna firma z Czarnogórą, a następnie pojawiają się problemy.

Radzę tym, którzy chcą przeprowadzić się do Czarnogóry, aby żyli, najpierw pomyśl o dochodach. Jazda z nadzieją znalezienia czegoś na miejscu nie jest tego warta. Znam wiele przypadków, kiedy ludzie przychodzą i próbują znaleźć pracę. Zasadniczo bez znajomości języka i oczywiście go nie znajdują. Zarabianie zdrowych pieniędzy w Czarnogórze, które wystarczą rodzinie, jest problematyczne. Ale jeśli zdecydujesz się na kwestię pieniężną, życie w Czarnogórze to przyjemność.

Rosja nie uznaje stanu Kosowa

Natalya Shavkunova wzięła udział w przygotowaniu materiału

POKRYWA:Lotnisko Podgorica przez Shutterstock.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Chodźmy, Następny Artykuł

Młodzież i Rostów nad Donem w nowym filmie grupy „Dziękuję”
Premiera

Młodzież i Rostów nad Donem w nowym filmie grupy „Dziękuję”

W październiku 2017 roku moskiewska grupa Thank You wydała swój trzeci album, Forever. To siedem głośnych piosenek o tym, jak znieść kontuzję i żyć dalej, wypełnione cytatami Brodskiego, Gumilyowa, Tsoja, Muratowej, wcześniejszych prac zespołu i innych rosyjskich grup niezależnych. Historia wymagała adaptacji, ale to, podobnie jak nagranie samego albumu, zajęło nieco ponad rok.
Czytaj Więcej
Dokument „Estetyka techniczna: design na Uralu”
Premiera

Dokument „Estetyka techniczna: design na Uralu”

Sieć była gospodarzem wydania dokumentu „Estetyka techniczna: design na Uralu”. Film został opublikowany na YouTube jako wsparcie dla drugiego zdjęcia - 6 listopada w Centrum Jelcyna odbędzie się premiera „Technicznej estetyki” o szkole projektowania w Leningradzie. Life wokół Jekaterynburg publikuje pełną wersję zdjęcia z komentarzami autorów.
Czytaj Więcej