Chodźmy

Czy warto przenieść się do Hiszpanii?

Życie wokół kontynuuje serię materiałów o tym, gdzie możesz opuścić Rosję, aby rozpocząć nowe życie. W nowym numerze - Hiszpania. Kraj o populacji 46 milionów ludzi znajduje się w południowej Europie i zajmuje 17 miejsce pod względem PKB. Stopa bezrobocia wynosi tutaj 22,3%, a inflacja - 0,2%. W ostatnim roku kraj powoli wychodzi z przedłużającego się kryzysu - wzrost gospodarczy mierzony jest jednak w dziesiątych procentach. Trudne czasy wpływały na nastrój w społeczeństwie: wielu młodych ludzi nawet nie próbuje szukać pracy. Niemniej jednak kraj pozostaje atrakcyjny dla emigracji (często wymieniano go w dyskusji członków naszej społeczności). Ludzie przyjeżdżają tu głównie po łagodny klimat i odmierzony styl życia w Europie Południowej.

Wśród mieszkających tu cudzoziemców dominują Rumuni i Marokańczycy (odpowiednio 751 i 749 tys.). Są to głównie migranci zarobkowi, którzy wolą osiedlać się w prowincjach, gdzie mieszkania są tańsze. Przeciwnie, Brytyjczycy i Niemcy mieszkają na wyspach i wybrzeżu Morza Śródziemnego (taniej i przyjemniej jest spędzać tu czas na emeryturze). Rosjanie, z których około 70 tysięcy w Hiszpanii, robią to samo. Wśród nich wielu właścicieli nieruchomości nad morzem: kupując dom o wartości ponad pół miliona euro, możesz uzyskać pięcioletnie pozwolenie na pobyt dla całej rodziny. Hiszpania jest również popularna wśród studentów z Rosji: jest drugą co do wielkości diasporą studencką po Indiach. W przybrzeżnych szkołach Rosjanie stanowią 5% ogólnej liczby osób przybywających po wiedzę. Życie w okolicy zorientowało się, czy trudno jest przeprowadzić się do Hiszpanii i czego można się tam spodziewać.Study

Edukacja w Hiszpanii jest zorganizowana zgodnie z modelem bolońskim: pierwsze cztery lata są licencjackie, a następnie, po otrzymaniu stopnia grado, możesz kontynuować edukację i uzyskać tytuł magistra. Absolwenci uniwersytetów mają wtedy możliwość pójścia do szkoły wyższej (doctorado) i napisania pracy magisterskiej przez rok.

Do najważniejszych uniwersytetów należą stanowe Complutense de Madrid, Autònoma de Barcelona i Autónoma de Madrid, a także prywatny Universidad de Navarra w Pampelunie i Pontificia Comillas w Madrycie. Wydział Uniwersytetu w Salamance jest uważany za najlepszy spośród wydziałów filologicznych, a wśród wydziałów sztuki najbardziej ceniony jest ten w Politècnica de València.

Ale we wszystkich tych miastach studia są dość drogie: pełny kurs na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Barcelońskiego będzie kosztował ponad 8 tysięcy euro, będziesz musiał zapłacić ponad 27 tysięcy euro na studia w Complutense w Madrycie. Jednocześnie dużo taniej jest uczyć się w Kadyksie, Sewilli, Kordobie, Maladze lub Andorze. Tam możesz znaleźć programy za 700-800 euro rocznie.

Po wejściu na uniwersytet musisz uzyskać wizę studencką typu D. Wymaga to potwierdzenia zapisania się i wynajmu domu, zaświadczenia lekarskiego, ubezpieczenia oraz zaświadczenia o niekaralności. Już na miejscu musisz złożyć wniosek policyjny o zezwolenie na pobyt studencki.

Kuba Snopec, urbanistka: Studiowałem architekturę na Universidad Politècnica de València w roku akademickim 2007/2008 (jeszcze przed kryzysem!). Walencja jest miastem studentów, jest proporcjonalnie więcej studentów niż w innych miejscach, i jest to odczuwalne. Wybiera go wielu uczestników programu Erasmus - jest wielu cudzoziemców.

Wybrałem naukę w języku hiszpańskim, chociaż można było uczyć się w języku angielskim, ale w Hiszpanii to nie działa. To nie jest Amsterdam ani Kopenhaga, gdzie wszyscy mówią po angielsku. W każdym razie warto uczyć się hiszpańskiego, ale to nie jest problem: język jest prosty, piękny i użyteczny.

Warunki nauki są najlepsze na świecie. Najbardziej imponujący był sam kampus uniwersytecki: było wszystko, co można sobie wyobrazić, a może nawet więcej. Niedaleko plaży, pośrodku - długi trawnik z Wi-Fi (2007!), Doskonała biblioteka. Wszystko jest stale dostępne dla studentów. Był nawet jeden budynek (casa del alumno - dom studenta), który był otwarty 24/7 - można było usiąść i uczyć się w nocy.

Studia na samym Wydziale Architektury bardzo różniły się od tego, co miałem w domu w Polsce: szkoła w Walencji jest o wiele bardziej techniczna, nacisk położono na konstrukcję, a nie na komponent artystyczny. Ale potem mieli bardzo liberalne podejście do wyboru przedmiotów: sam wybrałem 30% przedmiotów z innej szkoły (Bellas Artes, Academy of Arts).


Praca

Praca w Hiszpanii jest znacznie trudniejsza niż studiowanie. Bezrobocie młodzieży w tym kraju sięga 50%. Pośrednim czynnikiem potwierdzającym trudną sytuację na rynku pracy jest prawie całkowity brak odpowiednich statystyk na ten temat. Ponadto istnieje wiele najnowszych danych na temat systemu edukacji.

Średnia pensja w Hiszpanii wynosi co najmniej 1300 euro bez podatków, a minimum 650 euro. Większość Hiszpanów zajmuje się rolnictwem i przetwórstwem spożywczym, a następnie przemysł chemiczny i hotele.

Rosjanie znajdują pieniądze w miejscach turystycznych: pracują jako przewodnicy, sprzedawcy i kelnerzy. Wielu z nich przybyło do Hiszpanii pod przykrywką turystów, a następnie pozostało tutaj, aby żyć nielegalnie. Faktem jest, że lokalne przepisy dają prawo pobytu osobom, które mieszkały tu przez trzy lata bez przerwy. Aby potwierdzić, musisz przejść rozmowę kwalifikacyjną, dostarczyć dokumenty dotyczące wynajmu mieszkania i umowy o pracę - co zaskakujące, osoba nielegalna może to zrobić bez deportacji. To prawda, że ​​teraz mówimy o zniesieniu takiego programu legalizacji. Aby legalnie znaleźć pracę, możesz spróbować uzyskać wizę typu D, ale ze względu na wysoką stopę bezrobocia jest to dość trudne.

Prawo do pracy daje także niebieską kartę. Jest ważny w wielu krajach UE, podany przez okres do czterech lat, a za około rok możesz zmienić kraj i spróbować szczęścia w innym miejscu. Po trzech latach życia z niebieską kartą możesz ubiegać się o zezwolenie na pobyt. Aby otrzymać kartę, musisz znaleźć pracę z wynagrodzeniem półtora razy wyższym niż średnia w branży. Potwierdzenie kwalifikacji jest dyplomem ukończenia studiów wyższych lub pięcioletniej pracy w pożądanej specjalności. Zainteresowany pracodawca musi złożyć wniosek do zagranicznej agencji zatrudnienia. Za jego zgodą będzie mógł cię zatrudnić. Cała procedura może potrwać około dwóch do trzech miesięcy. Ale taki program jest najbardziej odpowiedni dla pracowników branży IT i nie rozwija się tak aktywnie w Hiszpanii, jak na przykład w Niemczech.

Daria Gavrilova, specjalna korespondentka Kommersant-FM w Hiszpanii: Trudno jest znaleźć pracę, wielu pracuje nielegalnie za 500 euro miesięcznie. Nie można pracować na dokumentach pobytowych dla studentów: pracodawca musi uzyskać specjalne zezwolenie. Niektóre firmy obiecują to zrobić, zatrudniają studentów na pełny etat, ale ostatecznie ich nie uzupełniają. Jest to ważne, ponieważ mieszkając w Hiszpanii przez dziesięć lat na wizie pracowniczej, możesz uzyskać obywatelstwo, ale nie wizę studencką. Obywatelstwo można także uzyskać, żyjąc przez rok w jednym małżeństwie z Hiszpanem, ale Hiszpania prosi Rosjan o zrzeczenie się obywatelstwa.

Kariery zdecydowanie nie powinny tu przyjeżdżać, jeśli ich praca nie jest związana z projektowaniem lub architekturą. Warto jechać do Hiszpanii, żeby mieć wygodne życie i dobrą pogodę. Wszystko jest dla ludzi tutaj, spokojnie i morze.


Biznes

Oprócz zakupu domu za pół miliona euro, zamożni ludzie mogą inwestować w akcje lokalnych firm co najmniej milion euro lub kupować obligacje skarbowe za dwa miliony - za to wszystko dają zezwolenie na pobyt inwestorski w Hiszpanii. To prawda, że ​​niewiele osób może sobie pozwolić na taką metodę emigracji.

Status stałego rezydenta mogą także uzyskać przedsiębiorcy. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt, potrzebujesz potwierdzenia, że ​​Twoja firma działa od co najmniej roku, ma co najmniej dwóch lub trzech pracowników i regularnie płaci podatki. Firma będzie musiała zorganizować pracę nad wizami krótkoterminowymi.

Jednak indywidualni przedsiębiorcy (autónomo) mogą również liczyć na miejsce zamieszkania. Aby się przenieść, biznesmen musi najpierw uzyskać trzymiesięczną wizę - wymaga to biznesplanu, wyciągów z konta i dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Na tej wizie musisz wjechać do kraju i dopełnić wszystkich formalności.

Valentina Solomeina, specjalista ds. Zasobów ludzkich, Mango Barcelona: Aby otworzyć firmę, Rosjanie preferują przemysł turystyczny (przewodniki, fotografowie, hotele i restauracje). Często otwierają agencje nieruchomości i pracują jako nauczyciele języków obcych. Aby założyć małą firmę, musisz zarejestrować się jako autónomo - jest to odpowiednik rosyjskiego przedsiębiorcy indywidualnego.

Pierwszą rzeczą, którą początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć, jest koncepcja „podstawy składek” (base de cotización). Na podstawie tej kwoty określa się wysokość miesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne (Seguridad Social), a także wysokość przyszłej emerytury. Jak tylko zaczniesz pracować, będziesz musiał poinformować Seguridad Social o wybranym rozmiarze podstawy składek. Jego minimalna wartość w 2015 r. Wynosi 844,4 euro miesięcznie, maksymalna to 3660 euro. To prawda, że ​​istnieją pewne osobliwości (jeśli 1 stycznia 2015 r. Wiek rejestrującego się autónomo wynosił 48 lat lub więcej, wówczas wybór podstawy odliczeń będzie ograniczony do 953,70 i 1 945,80 euro).

Standardowa wielkość składek w sieciach społecznościowych wynosi 29,8% wybranej wielkości podstawy do składek: przy wyborze minimalnej podstawy składki będą równe 264,44 euro; jeśli wybrana zostanie maksymalna baza, odpowiednio 1075 euro miesięcznie. Oczywiście zdecydowana większość autónomo minimalizuje wielkość odliczeń. Należy jednak pamiętać, że w zależności od wysokości płaconych składek zostanie również określona kwota przyszłych świadczeń i pomocy, o które możesz się ubiegać.

Konieczne jest również wniesienie do ubezpieczenia społecznego danych bankowych (wypłacalności) i dokumentów tożsamości; obywatelom krajów spoza UE należy przedstawić dokument pobytowy. Rejestracja trwa jeden dzień i odbywa się w formie rozmowy z pracownikiem Seguridad Social. Po rejestracji w ubezpieczeniu społecznym przedsiębiorca udaje się ze wszystkimi dokumentami do urzędu skarbowego. Nie zajmuje to również więcej niż jeden do dwóch dni.

W przypadku nowo zarejestrowanych indywidualnych przedsiębiorców obowiązuje tryb „tarifa plana”, czyli pojedynczy wkład do zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z tym systemem wielkość minimalnych potrąceń w ubezpieczeniach społecznych jest zmniejszona. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy obowiązywania autónomo składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą jedynie 53 euro miesięcznie zamiast 264,44 euro. Następnie czas korzystania z tego świadczenia zależy od wieku przedsiębiorcy: jeśli rejestrujący autónomo ma mniej niż 30 lat, będzie mógł wnieść opłatę ulgową przez kolejne 24 miesiące (lub do osiągnięcia wieku 30 lat). Starsze autónomo nadal korzystają z tej korzyści przez kolejny rok. Należy również pamiętać, że aby otrzymać świadczenia, nie wystarczy zarejestrować nowego autónomo. Nie powinieneś również mieć autónomo przez ostatnie pięć lat i nie możesz mieć pracowników.

Przedsiębiorcy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych (Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas, IRPF). W przypadku autónomo istnieją trzy podstawowe stawki tego podatku: 9%, 15% i 19%. Ponadto autónomo jest płatnikiem VAT, tj. Podatkiem od wartości dodanej (Impuesto al Valor Agregado, IVA). Ogólnie stawka podatkowa w Hiszpanii wynosi 21%, ale istnieją korzyści. Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi w dziedzinie medycyny i edukacji, działalności organizacji kulturalnych i sportowych, transakcji finansowych, ubezpieczeń, a także wynajmu mieszkań, są zwolnieni z podatku VAT.

Zakładając firmę w Hiszpanii, należy pamiętać, że banki pracują wyłącznie od 08:00 do 14:00, a raz w tygodniu od 08:00 do 18:00, a sobota i niedziela są dniami wolnymi. W sierpniu wszyscy wyjeżdżają na wakacje, a życie zamarza. Utracony będzie w połowie kwietnia, co stanowi Semana Santa. To samo można powiedzieć o grudniu: w drugiej połowie miesiąca wszyscy wyjeżdżają na wakacje. Tutaj, w zasadzie, jest wiele świąt (państwowych, autonomicznych i miejskich), z powodu których terminy mogą być przekroczone, płatności mogą być opóźnione i tak dalej. Jednocześnie Hiszpanie uwielbiają narzekać i kłócić się bardziej niż praca. Tutaj obowiązuje zasada pantoflowa, która może znacząco wpłynąć na biznes.

POKRYWA: Shutterstock.com/Philip Lange

Uczestnicy pracy nad materiałem: Kuba Snopek, Natalya Shavkunova

Obejrzyj wideo: VLOG : FUERTEVENTURA. WYSPY KANARYJSKIE HISZPANIA (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chodźmy, Następny Artykuł

Rzeczy tygodnia: Szaliki
Styl

Rzeczy tygodnia: Szaliki

Uniqlo, 399 s. 60% akryl, 40% wełna atrium, Zemlyanoy Val, 33 +7 (495) 970-15-55 Topman, 359 str. 100% akrylowy „europejski” plac stacji Kijów, 2 +7 (495) 980-51-72 Penfield, 1500 str. 100% bawełny Fott Stoleshnikov per., 7, str. 5 +7 (926) 082-84-85 Henrik Vibskov, 5,200 str. 60% jedwab, 40% bawełna "Kuznetsky Most 20" Kuznetsky Most, 20 +7 (495) 623-78-88 Johnstons, 2900 str.
Czytaj Więcej
Wszystko związane: czapki, rękawiczki, szaliki na lodowisku
Styl

Wszystko związane: czapki, rękawiczki, szaliki na lodowisku

W tym roku znacznie łatwiej było znaleźć ciekawe rzeczy do jazdy na łyżwach: w samym Parku Gorky pojawiły się jednocześnie trzy linie zimowych ubrań i różnych akcesoriów: czapki, mitenki, skarpetki, szaliki, a nawet swetry. Wokół życie odkryło, kto produkuje rzeczy na lodowiska, ile kosztują i z czego są wykonane.
Czytaj Więcej
Rzeczy dla domu: wybór projektanta Nikolai Nikitina
Styl

Rzeczy dla domu: wybór projektanta Nikolai Nikitina

Życie wokół kontynuuje rubryka poświęcona wnętrzom i wyposażeniu domu. Projektanci wybierają w sklepach internetowych dziesięć rzeczy, które mogą być przydatne na farmie lub po prostu stać się częścią wnętrza, a także wyjaśnić, co im się podobają. W nowym numerze - architekt i projektant Nikolay Nikitin, który kieruje Story Store.
Czytaj Więcej
Wystąpienie: Sveta Bekasova, kurator
Styl

Wystąpienie: Sveta Bekasova, kurator

Co tydzień redakcja prosi jednego ze znajomych mieszkańców Petersburga, aby robił zdjęcia na ulicy i powiedział im, jakie marki ma na sobie, gdzie je kupił i gdzie zwykle woli kupować ubrania. W nowym numerze - kurator i dyrektor artystyczny przyszłego baru w „Piętro” Sveta Bekasova, którego życie sfotografowano na dachu Ligowskiego, 74.
Czytaj Więcej