Styl

Przewodnik po życiu: Jak wyposażyć salon

Aby właściwie zaplanować salon, musisz sporządzić jasną listę funkcji, które będzie wykonywać pokój. Z nazwy jasno wynika, że ​​tradycyjnie jest to miejsce do przyjmowania gości. W czasach radzieckich pojawiła się bardziej ogólna koncepcja „sali”, która oznaczała wszechstronność pokoju: tutaj jest długa rumuńska ściana z bogactwem zdobytym przez przepracowanie, telewizor z miękkim kącikiem, miejsce pracy i wyskakująca jadalnia na wakacje. Nie przesadzaj, gdy chcesz zmaksymalizować wykorzystanie pokoju: jeśli jest miejsce na szafki, stoły i drobiazgi, nie oznacza to, że są one potrzebne tutaj. Dziś, aranżując meble i wybierając akcesoria do salonu, warto skoncentrować się na angielskiej nazwie salonu - salonu, czyli pokoju do życia.

Zdecyduj, jak często przyjmujesz gości, ile i ile wolisz się dobrze bawić - wyświetli się lista rzeczy, w których nie możesz się obejść w salonie: stojak na gry planszowe, bar, szafka z odtwarzaczem lub projektorem. Równie ważne jest, aby pomyśleć o codziennym korzystaniu z pokoju: jeśli są tu regały z książkami, musisz zapewnić miejsce do czytania obok niego (kanapa lub fotel i lampa); jeśli nie masz oddzielnego biura - kompaktowa stacja robocza i gniazdo na laptopa; jeśli wiesz, że często oglądasz telewizję lub filmy na projektorze, jest miejsce na sprzęt i gniazdko dla niego.

Strefowanie

Ponieważ salon w większości przypadków jest największym pokojem w mieszkaniu, musisz dokładnie rozważyć, jak go maksymalnie wykorzystać. W nowych domach, w których kształt pokoi jest bliższy kwadratowi, jest to prostsze: szeroki salon można łatwo podzielić na strefy (miejsce pracy, kanapa, biblioteka, bar) z wysokim stojakiem, sofą i konsolą lub, jeśli jest miejsce na jadalnię, stół jadalny. A jeśli nie chcesz dzielić kwadratowego pokoju, czy nie, i tak będzie przytulnie. Nieco trudniej z tym w domach z czasów radzieckich: salon w nich jest często długi i wąski, a meble umieszczone wzdłuż ścian, jeszcze bardziej spłaszczają przestrzeń. Takie pokoje muszą być podzielone, a niekoniecznie na pół: w prostokątnym pokoju można odgrodzić kwadratową strefę dla przyjmowania gości, umieszczając na niej niski krawężnik lub sofę, a resztę wykorzystać jako bibliotekę lub gabinet. Podział na strefy można również wykonać za pomocą dywanów lub tapety, na przykład poprzez wyróżnienie jednej ze ścian tapetą o bogatym wzorze.Oświetlenie

Oświetlenie salonu powinno być zgodne z przeznaczeniem na strefy: miękką grupę można oświetlić lampą sufitową lub lampą podłogową z nogą łukową, w miejscach do pracy i czytania należy zapewnić światło kierunkowe - lampy podłogowe lub stołowe. Jeśli okno w pokoju jest małe, staraj się nie zasłaniać go ciężkimi zasłonami i wpuszczać jak najwięcej światła dziennego. Lustra lub meble z fasadami lustrzanymi pomogą rozjaśnić pomieszczenie.Symetria i asymetria

Symetryczny układ jest tradycyjny dla wnętrz w stylu klasycznym, ale nie będzie kolidował z nowoczesnymi przestrzeniami mieszkalnymi. Porządek (na przykład starannie zawieszone grafiki lub fotografie w ramach) i symetria nadadzą jedność eklektycznemu wnętrzu - temu, w którym kredens odziedziczyła moja babcia, sofa z IKEA i lustra z paryskiego pchlego targu. Symetria w ustawieniu mebli nie jest sprzeczna z jego różnorodnością: krzesła można ustawiać symetrycznie, a jednocześnie różnią się kształtem, stylem, kolorem. Asymetryczne wnętrze salonu wygląda harmonijnie, gdy w centrum uwagi znajduje się jakiś wyjątkowy przedmiot - dzieło sztuki lub lampa.

Sztuka i wystrój

Salon jest być może jedynym miejscem w domu, w którym można zawiesić swój ulubiony obraz, kolekcję botanicznych odbitek, umieścić abstrakcyjną rzeźbę lub wystawić w oknie kolekcję porcelanowych psów z lat 50. Nikt nie anulował reprezentacyjnej funkcji pokoju - jeśli gościsz tutaj gości, powinieneś natychmiast umieścić rzeczy, z których jesteś dumny. Nie trzeba chyba wspominać, że koszt tych rzeczy jest nieporównanie mniejszy niż ich komponent emocjonalny: tutaj nie chwalą się, ale dzielą się swoimi zainteresowaniami i hobby z przyjaciółmi. Zastanów się, jak opłacalne jest pokazywanie swojej kolekcji, jeśli w ogóle. Nie tylko witryny meblowe, ale także blogi z wnętrzami sklepów, muzeów, galerii pomogą Ci się zainspirować.

NINA TSELEVA

biuro ArtForma

ANDREI SIDORKEVICH

biuro ArtForma

Salon w mieszkaniu to miejsce, w którym gromadzi się cała rodzina z gośćmi, gdzie spotykają się, leczyć i leczyć, oglądać telewizję, czytać, spędzać długie zimowe wieczory i ozdabiać choinkę. Aby to wszystko było możliwe, abyś nie chciał uciekać z domu, warto zwrócić uwagę na następujące zalecenia.

Jest genetycznie ustanowione w nas, aby zebrać się przy stole. Jeśli mieszkanie ma co najmniej jeden oddzielny pokój, a oryginalny pokój kuchenny ma mniej niż dziesięć metrów kwadratowych, salon można połączyć z kuchnią. Stół w nowoczesnych mieszkaniach jest często jedyny i znajduje się w kuchni, ponieważ grupa sof w salonie zajmuje większość, a osobnej jadalni prawie nie można znaleźć w nowoczesnych układach. W takim przypadku połączenie kuchni i salonu pozwala rozwinąć część konwersacyjną dotyczącą picia, łącząc funkcje grupy sof.

Jeśli jest wybór, lepiej jest umieścić salon bliżej wejścia do mieszkania, w pokoju, którego okna wychodzą na hałaśliwą stronę (pokoje z oknami na dziedziniec najlepiej pozostawić do sypialni lub pokoju dziecinnego).

Stolik kawowy - pełny członek grupy sof

Całkiem możliwe jest uczynienie z salonu punktu kontrolnego, zwiększając go kosztem korytarza lub korytarza. Należy jednak pamiętać, że istniejące SanPiN nie pozwalają na lokalizację lokalu w taki sposób, że drzwi z łazienki otwierają się bezpośrednio do salonu (z wyjątkiem sypialni) - taka przebudowa nie jest uzgodniona i będzie wymagać zmian w projekcie.

Trzon salonu stanowi grupa sof. „Salon” - od słowa „goście”. Goście to ludzie, którzy przychodzą z tobą porozmawiać. Trzy osoby siedzące obok siebie na prostej kanapie nie są wygodne w komunikacji. Zamiast jednej długiej sofy lepiej zaplanować jedną krótszą i fotel, a najlepiej dwie (lub fotel i otomanę). Jeśli w mieszkaniu nie ma pokoju gościnnego, często biorą sofę, na której można również postawić gościa na noc. Obecność mechanizmu składania z reguły sprawia, że ​​sofa jest mniej wygodna. Gość wyjdzie, ale sofa pozostanie - pamiętaj o tym.

Stolik kawowy jest pełnym członkiem grupy sof. Nie zawsze stolik kawowy może mieć taką wielkość, że jest wygodny dla wszystkich, którzy siedzą wokół niego na kanapie i krzesłach. Czasami wygodniej jest postawić kilka stolików kawowych o różnych rozmiarach. Ich wysokość należy wybrać, biorąc pod uwagę wysokość siedzisk i foteli.

Stoły po bokach sofy i konsola za nią są bardzo praktyczne: tutaj możesz umieścić dekoracyjne światło, świece, wazony z kwiatami i innymi elementami dekoracyjnymi, a także ustawić rzeczy, które zwykle powinny być pod ręką: piloty, notebooki i długopisy, telefon, laptop - wszystko muszą mieć swoje miejsce, w przeciwnym razie albo będą ci przeszkadzać, albo zgubią się w trzewiach kanapy.
Telewizor, szeroki i płaski, jest niezbędnym atrybutem typowego salonu, pomimo faktu, że prawie każdy pokój w nowoczesnym mieszkaniu, nie wyłączając łazienki i garderoby, jest również wyposażony w telewizor. Jeśli telewizor jest potrzebny i nie można go ukryć, znajdź miejsce na niego, aby nie zakłócało komunikacji. Niech nie będzie widoczny ze stołu, przy którym zbierają się goście (brzęczący zegar będzie słyszalny nawet wtedy).

Alternatywą dla telewizora, bardziej sprzyjającą komunikacji, może być kominek. Prawie niemożliwe jest ustawienie prawdziwego drewnianego kominka w typowym wieżowcu. Możesz użyć kominka na bioetanol lub po prostu sztucznego kominka. Jak we wszystkim innym, poczucie proporcji i dobrego smaku podczas instalowania kominka dowolnego rodzaju nie będzie niecodzienne. Kontrowersyjne jest umieszczenie w pobliżu kominka i telewizora: na jednej ścianie, jednej nad drugą i tym podobnych. Ale istnieją dobre rozwiązania dla takiego układu.

Jugosłowiańskie ściany należą już do przeszłości, ale wraz z nimi biblioteki zniknęły z salonów. E-książki są wygodne, ale ani jeden tablet nie stworzy atmosfery wygody do czytania, nie pojawi się nagłówek na kręgosłupie i nie przywoła przyjemnego obrazu. Regały lub półki, a także przeszklone gabloty, które oprócz książek mogą pomieścić wiele niezbędnych i interesujących rzeczy, są nieodzowną częścią salonu.

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, większość żyje w warunkach, w których są tylko trzy warunki pogodowe: błoto, wyschnięte błoto, zamarznięte błoto. Buty domowe są używane do domu, zwykle prosimy gości o zdjęcie butów i nie chodzenie po domu w butach ulicznych. Pod wieloma względami dlatego salon powinien mieć dywan. Chodzenie boso po dywanie jest o wiele przyjemniejsze niż chodzenie po gołej podłodze.

Ważne jest również, jaki cień tworzy lampa.

Ważnym elementem aranżacji salonu jest oświetlenie. Powinno to odpowiadać sytuacji: od przyjęcia do spokojnego wieczoru z rodziną. Zastosowanie różnych rodzajów urządzeń oświetleniowych i ich kombinacji stworzy niezbędny nastrój i zapewni pożądany poziom oświetlenia. Lokalne oświetlenie powinno być używane częściej: lampy podłogowe, lampy stołowe, kinkiety. Dzięki temu żyrandol może zająć miejsce nad stołem jadalnym lub kawowym i oświetlić tylko je, a nie cały pokój. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie światło dają te lub te urządzenia. Reflektory są dobre do akcentującego oświetlenia detali wewnętrznych, liniowe oświetlenie LED jest dobre z umiarem. Nie używaj lamp fluorescencyjnych, ponieważ ich spektrum emisji jest dalekie od ideału, a postrzeganie kolorów w nim jest znacznie zniekształcone. To samo dotyczy źródeł światła LED, chociaż istnieją już diody LED o widmie zbliżonym do widma lampy halogenowej. W każdym razie, oprócz samej lampy, dyfuzor odgrywa nie mniej ważną rolę - klosz lampy lub powierzchnia, z której odbija się kierunkowe światło urządzenia. Ważne jest również, jaki rodzaj cienia tworzy oprawa: punktowe lampy halogenowe mogą dawać kontrastowe cienie tam, gdzie nie jest to potrzebne. Urządzenia oświetleniowe można łączyć w grupy, a każdą grupę można włączać za pomocą przełącznika, w tym lamp stołowych i podłogowych, dla których rozmieszczone są specjalne gniazda.

Tatyana Brodach

architekt, pracownia architektoniczna „Akant”

Salon, w przeciwieństwie do innych pokoi w mieszkaniu, nie ma ścisłej funkcji - tutaj powinien być ciekawie! Im więcej salon mówi o mieszkańcach mieszkania, tym lepiej. Zdjęcia rodzinne i nie tylko, malowanie dzieci w duchu rosyjskiej awangardy, a nawet kompozycje rzeźbiarskie - w salonie możesz bezpiecznie urządzić galerię sztuki! Nie bój się dużej formy. Dobrze, gdy w kosmosie coś burzy skalę, na przykład ogromny czerwony kwadrat na ścianie lub figowiec lirat na całą wysokość pomieszczenia.

Ta technika daje wrażenie wyglądu zewnętrznego we wnętrzu. Ponieważ stosunek ludzi do obiektów w mieście jest inny, masz wrażenie małego przytulnego placu miejskiego. Figowiec jest starym platanem, czerwony kwadrat jest fasadą ratusza.Jeśli w salonie nie ma stołu jadalnego i nie przylega on do kuchni, musisz walczyć o publiczność - stwórz wygodne i przytulne miejsce do komunikacji. Spróbuj ustawić sofy i fotele, abyś mógł usiąść naprzeciw siebie. Zamiast stolika kawowego można umieścić pufę, a na nim - dużą tacę. Światło powinno odpowiadać strefom i zadaniom: jeśli nie dostałeś historycznego gniazdka sztukaterii i czterometrowego sufitu w starym domu, z reguły nie ma sensu wieszać żyrandola. Jest to dość odpowiednia niska lampa wisząca nad obszarem sofy i, na przykład, światło techniczne skierowane na przedmioty artystyczne. W przypadku sof dobrze jest umieścić niskie lampy podłogowe z kierunkowym światłem do czytania.

Tekstylia w oknach - trudne zadanie! Wymień zasłony na żaluzje. Do wysokości okna lub podłogi.

Jeśli wkrótce masz lub będziesz mieć dzieci, powinieneś wiedzieć: rozrzucone „Lego” lub korek uliczny w całym pokoju z 200 samochodami jest bardzo modny, piękny, przytulny, ale lalek i pluszowych śmieci lepiej nie wpuszczać do salonu.

Ilustracje: Nastya Yarovaya

Tekst: Ksenia Oshchepkova

Popularne Wiadomości

Kategoria Styl, Następny Artykuł

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour
Cotygodniowe rabaty

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour

Au Pont Rouge Adres: Nab. Moika River, 73 aupontrouge Au Pont Rouge rozpoczął nową fazę sprzedaży online i offline: teraz rabaty na kolekcję letnią osiągają 70% (a na poprzednich - nawet 90%). Na przykład męska kurtka khaki od The New Designers, która jest zdecydowanie przydatna jesienią, kosztuje 5550 rubli zamiast 11100, a koszula damska Isabel Marant - 11940 rubli zamiast 39800.
Czytaj Więcej
W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store
Cotygodniowe rabaty

W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. Nowy numer obejmuje krótką wyprzedaż w Les Lesi Paramonova, specjalną ofertę na Asos, minus 70% w Trends Brands oraz kolejną kolekcję Uniqlo i Ines de la Fressange.
Czytaj Więcej