Jak to działa

Pulpit: Vadim Sarap (Bracia Burger)

Zespół Burger Brothers otworzył swój sklep z burgerami w Czerwonym październiku cztery miesiące temu. Oprócz kanapek z pasztecikiem można tam kupić zupy na wynos i bezalkoholowe poncz. Początkujący restauratorzy mają małą kuchnię, którą dostarczyli im „Produkty” Cafe. Między grillem a stolikami kilka osób w fartuchach stale manewruje - założyciele projektu i ci, którzy dołączyli do zespołu natychmiast po uruchomieniu. Wygląda na to, że sami uczestnicy projektu nie wiedzą, ilu dokładnie „ojców” ma firma.

Zdjęcie

Niedawno w kawiarni „Produkty” Remy Martin postawił fotobudkę. Od czasu do czasu jeździmy tam i robimy zdjęcia. Wykorzystamy te zdjęcia do dekoracji wnętrz.

Pakiety

Aby ludzie czuli się dobrze z jedzeniem na wynos, musisz przemyśleć szczegóły.

Sól

Mówią, że sól to biała śmierć. Ale wszystko związane ze śmiercią jest zawsze najfajniejsze. Alkohol i sól są tego dowodem.

Przepis

Jest to partia na kilogram mięsa. Zanim przewiniesz mięso, musisz je marynować. Aby niczego nie zapomnieć, ten kawałek papieru wisi na ścianie. Chociaż teraz robimy to na maszynie.

Przyprawy

To jest pieprz, którego używamy do marynowania mięsa. Używamy specjalnej technologii gotowania, której nauczyliśmy się od jednego angielskiego szefa kuchni. Jest fizykiem od gotowania: nie tylko gotuje jedzenie, ale rozkłada je na części składowe. Specjalnie używa przypraw.

Pieprz

To jest nasz talizman. Jest z nami przez cztery miesiące. Kupiliśmy to, żeby zrobić zupę. Ale był całkowicie energiczny. Nie tylko ostry, ale taki, że nikt nie może go zjeść. Postanowili nie używać pieprzu i zostawić go dla urody. Ponadto w Moskwie jest wiele osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Są wrażliwe na sól i pieprz.

Kotlet

Nasz zespół ma specjalną osobę, która zamawia mięso. Obserwujemy, jak się obraca, jak się smaży, co mówią ludzie i decydujemy, czy kupimy go dalej. Teraz mamy białoruskie mięso, Białorusini są naprawdę znakomici. Co zaskakujące, udaje im się utrzymać produkcję. Nadal mają cudowne mleko.

Pierścienie formujące

Pierścienie te są potrzebne, aby kotlet był idealnie gładki. Ale odejdziemy od nich, aby ręcznie robić kotlety. Będą miały inną formę, a czysto wizualnie jest to przyjemniejsze.

Rękawiczki

Są to specjalne rękawiczki mięsne; wygodnie jest kroić w nich mięso i rzeźbić kotlety. W Rosji, w przeciwieństwie do Europy, konieczne jest gotowanie w rękawiczkach, chociaż wrażliwość dłoni kucharza jest ważna podczas gotowania. Ale rozumiem tych ludzi, którzy chcą gotować w rękawiczkach. Nie wszyscy kucharze są tak schludni jak my.

Nóż do chleba

Ten nóż ma falistą powierzchnię, używamy go do bułek.

Łopata

To jest główna broń na grillu. Jeden z braci już go złamał. Był po prostu emocjonalny i bardzo się starał.

Bochenek

Dzięki wysokiej jakości produktom w Moskwie jest to prawdziwy problem. Nigdy nie możesz znaleźć wszystkiego w jednym miejscu. Najlepszą bułkę znaleźliśmy w piekarni „Bulka”. Ma prawidłową formę, odpowiednią objętość, jest porowaty w środku. Próbowałem wielu burgerów w różnych restauracjach i najczęściej problem tkwi w bułce. Próbując zachować swój wygląd, piekarze zapominają o smaku.

Nóż

Wszystkie nasze noże są problematyczne, jest to jeden z dwóch zawsze zagubionych noży. Nie przeszkadza to w pracy, w rzeczywistości nie musimy dużo ciąć.


Uczestniczyliśmy w festiwalu „Lokalne jedzenie”, a chłopaki z kawiarni „Produkty” zaproponowali współpracę. W tym czasie nie chcieliśmy otwierać restauracji - pomyśleliśmy o zrobieniu dania na wynos w sposób europejski. Mieliśmy szczęście z tego miejsca: w „Czerwonym październiku” ludzie, którzy są nam bliscy w duchowym odpoczynku i pracy. Uwielbiają dobrą historię i wysokiej jakości uliczne jedzenie. To bardzo miłe: przejdź do okna, porozmawiaj ze sprzedawcą, zjedz pysznego burgera i idź dalej. Doradzają nam, dzielą się swoimi opiniami na temat wszystkiego na świecie i wzywają na imprezy.

Na teren wpływ mają warunki pogodowe, ale ogólnie wszystko jest dość nieprzewidywalne. Ludzie chodzą w falach. To nawet niemożliwe do obliczenia. Czasami bułki niespodziewanie kończą się już o 19:00 i trzeba przeprosić za ich brak. Średnio gotujemy 100 burgerów dziennie. Otwarliśmy tutaj cztery miesiące temu, a sierpień był dla nas najbardziej udanym miesiącem.

W ogóle nie projektowaliśmy przestrzeni - nie było na to czasu. Jak dotąd wcale nie mieliśmy weekendu. Wcześniej pracowałam w handlu detalicznym, a kiedy The Burger Brothers zaczęła, rzuciłem pracę. Jestem tu od dziesięciu do dziesięciu od pięciu do sześciu dni w tygodniu. Często sam gotuję.

W Rosji każdy może robić jedzenie - rynek jest prawie pusty. To kawiarnia w Europie na każdym rogu. Nawet w Moskwie musisz szukać gdzie zjeść. Ale teraz boom się rozpoczął. Zwłaszcza ostatnie sześć miesięcy. Teraz chcemy otworzyć drugi punkt - będzie to pełnoprawna restauracja. Do końca roku zostanie otwarty.

Zdjęcie: Timur Anikeev

Obejrzyj wideo: Minecraft : Snapshot 19w02a Co Nowego? Ogniska! Funkcje Stołu Kartografa i Pulpitu! (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak to działa, Następny Artykuł

MIEFF New Holland Film Festival, koncert Pompeya i „Noc światła” w Gatchinie
Weekend w Petersburgu

MIEFF New Holland Film Festival, koncert Pompeya i „Noc światła” w Gatchinie

Na zdjęciu: Salon kolekcjonerski 1. Wystawa przyszłości Salon kolekcjonerski 1. Przyszłość Galeria Anna Nova pokazuje wybrane prace ze swojej kolekcji, połączone ideą przyszłości przez cały sierpień. Geometryczne złudzenia Aleksandra Daszewskiego, pseudobiologia Denisa Patrakeeva, abstrakcyjne malarstwo Vlada Kulkova, obiekty Ilyi Fedotov-Fedorov i futurystyczna rzeźba Dmitrija Kawari sąsiadują z twórczością niemieckiego artysty medialnego Björna Schülke.
Czytaj Więcej
 Wczesna brytyjska fotografia w Rosfoto, Antoha MC Concert and Beat Weekend Festival
Weekend w Petersburgu

Wczesna brytyjska fotografia w Rosfoto, Antoha MC Concert and Beat Weekend Festival

Koncerty Na zdjęciu: Jarboe Antokha MC „Ten, który pali, jest głupcem” Prezentacja albumu oryginalnego moskiewskiego rapera trębacza Antokha MC wydanego pod koniec września. Talerz „Wskazówki dla nowożeńców” poświęcony jest wartościom rodzinnym, zdrowemu stylowi życia i promocji sportu. Jednak ci, którzy nie są blisko takiego podejścia do życia, mogą wziąć udział w koncercie tylko ze względu na muzykę - zabawę i życie.
Czytaj Więcej
Petrov-Vodkin w Muzeum Rosyjskim, Noel Gallagher, Festiwal Innocence i impreza na dachu
Weekend w Petersburgu

Petrov-Vodkin w Muzeum Rosyjskim, Noel Gallagher, Festiwal Innocence i impreza na dachu

Wystawy „Kuźma Siergiejewicz Pietrow-Wódkin. W 140. rocznicę urodzin” Jedna z głównych wystaw sezonu Retrospektywa wielkiej rosyjskiej symboliki na dużą skalę: około 250 prac z kilkudziesięciu muzeów - od programu „Kąpiel czerwonego konia” i „Madonny Piotrogrodzkiej” po rysunki i szkice, które zostały pobrane z magazynów po raz pierwszy od prawie pół wieku.
Czytaj Więcej
Andrei Lanskoy w budynku sztabu generalnego, improwizacja „AHE” i impreza w Peterhofie
Weekend w Petersburgu

Andrei Lanskoy w budynku sztabu generalnego, improwizacja „AHE” i impreza w Peterhofie

Sztuka „Implicit Impacts” z udziałem aktorów „Theater.doc” Eksperymentalny flash mob Władimira Lisowskiego z udziałem aktorów „Theater.doc” po raz pierwszy dotarł do Petersburga w ramach festiwalu „Globe 2.0”, którego większość odbywa się w moskiewskim centrum „Mars”. Eksperyment jest radykalny: publiczność i aktorzy poruszają się po mieście, zgodnie z reżyserem spektaklu Vsevolod Lisovsky; W tym przypadku trasa jest za każdym razem nowa i zależy od początkowej lokalizacji, zgodnie z pomysłem reżysera, widzowie biorą najbardziej aktywny udział: „Jeśli punkt początkowy jest znany, to punkt końcowy będzie nieoczekiwany dla publiczności i aktorów”.
Czytaj Więcej