Rzeczy tygodnia

Iset, Dynamo and Saw: Constructivist Jewellery Lookbook, X-Ray

Marka Chu Ka to biżuteria inspirowana architekturą konstruktywizmu ze Swierdłowska. Marka została założona w 2015 roku przez projektantów Marię Churkinę i Anastasię Kandoba. Fotograf Maxim Loskutov porównał budynki w stylu konstruktywistycznym z ludzkim szkieletem i usunął biżuterię za pomocą aparatu rentgenowskiego. Życie wokół mówi o stworzeniu lookbooka i nowej kolekcji marki, która zostanie wydana w kolorze srebrnym.

Tekst: Sasha Novikova

Kompleks sportowy „Dynamo”

bransoletka, 1500 rubli

Architekt: V. Sokołow

Data budowy: 1934

Miejsce: Jekaterynburg, wschodni brzeg Stawu Miejskiego

Sokolov zaprojektował kompleks podobny do statku: okna przypominają iluminatory, wydłużone balkony są pokładami. Podobieństwo to podkreśla ostro oszklone szyby, które tworzą dziób tego statku.

Hotel Iset

naszyjnik, 1500 rubli

Architekt: I. Antonow

Daty budowy: 1926-1928

Miejsce: Jekaterynburg, Lenin Ave. 69

Budynek został zaplanowany jako schronisko dla pracowników małych rodzin NKWD. W 1962 roku przekształcił się w hotel. Apartamenty KGB były wykorzystywane jako pokoje hotelowe do 2013 roku. Budynek był pusty przez prawie dwa lata, aw 2015 r. Stał się głównym miejscem II Biennale Przemysłu w Uralu.


Maxim Loskutov, fotograf

Biżuteria Chu Ka Brand to jedna z niewielu lokalnych pamiątek, które szczerze lubię. Ciekawym pomysłem jest przekształcenie rozpoznawalnych zabytków konstruktywizmu w Jekaterynburgu w biżuterię. U podstaw konstruktywizm jest nieosiągalną funkcją, aw formie biżuterii ta, która pierwotnie była funkcjonalna, staje się dekoracyjna. Bardzo jakościowo okazało się wywrócenie znaczenia konstruktywizmu na lewą stronę.

Pomysł strzelania powstał zupełnie przypadkowo. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że biżuteria Chu Ka Brand musi zostać usunięta na zdjęciu rentgenowskim. W samej koncepcji istnieją dwie główne linie: po pierwsze, konstruktywizm jako funkcja. Konstruktywizm często sugeruje, że funkcjonalne elementy budynku nie są ukryte za stylistyką architektoniczną, ale wręcz przeciwnie, są wydobywane i same są elementami stylistycznymi. Dla osoby prześwietlenie szkieletu jest również rodzajem demonstracji budowy osoby. I tutaj, będąc dekoracyjnym, na ludzkim szkielecie pokazano konstruktywizm.

Drugim punktem strzelania jest alegoria skały na kościach. Sverdlovsk jest uważany za stolicę rocka i konstruktywizmu, a moim zdaniem los tych zjawisk jest w dużej mierze podobny. Na swój czas zjawiska te były radykalnie różne pod względem ostrości, innowacyjności, ideologii, a nawet odwagi. Obaj mieli własną filozofię, sugerowali pewne podejście do życia, ale nie zostali natychmiast zaakceptowani. W obu przypadkach entuzjazm dla tych obszarów miał charakter ogólny. Jedynie konstruktywizm w Swierdłowsku na pewnym etapie musiał zostać spowolniony, a rock, przeciwnie, przeniknął wszędzie pomimo zakazów. Muzyka została nagrana na płytach ze zdjęć rentgenowskich - niedrogiego i niedrogiego materiału. Zewnętrznie takie zapisy były dokładnie „kośćmi”.

Fotografia rentgenowska jest interesująca i niezwykła, ponieważ musisz zmusić się do myślenia inaczej. W zwykłej fotografii obiekt znajduje się przed tobą i wychwytujesz odbite od niego światło, które przechodzi przez obiektyw i uderza w światłoczułą powierzchnię. Tutaj promieniowanie przechodzi przez obiekt znajdujący się między źródłem promieniowania a płytą światłoczułą. Obraz jest dublowany.

Do tego zdjęcia musiałem zrozumieć anatomię: to, co widzi oko i co jest widoczne na zdjęciu, nie ma praktycznie nic wspólnego. W przeciwieństwie do zwykłej fotografii objętość na zdjęciu nie zależy od przejścia światłocienia, ale od gęstości materiału, przez który przechodzi promieniowanie. Im cieńszy materiał, tym ciemniejszy obraz na negatywie. Kości są gęstsze - w związku z tym okazują się znacznie lżejsze, podobnie jak sama biżuteria.


Dom „Piła”

kolczyki, 800 rubli

Architekt: P. Oransky

Data budowy: 1934

Miejsce: Jekaterynburg, ul. Ordzhonikidze, 12.

Ten budynek mieszkalny stał się jednym z pierwszych kamiennych domów krajobrazowych w Uralmash. W ramach projektu miasteczka socjalnego na północ od Uralmashzavod architekt otrzymał zadanie budowy sześciu kamiennych budynków mieszkalnych przy ulicy Osewoja (Aleja Ordzhonikidze). Aby sześć identycznych budynków stojących obok siebie nie wyglądało monotonnie, postanowili zbliżyć je i ustawić względem siebie pod kątem 90 stopni. Dzięki temu rozwiązaniu architektonicznemu okna i balkony otwierają się na małe kieszenie, kwadraty, a plan domu przypomina zęby piły, stąd pojawiła się jego popularna nazwa „Dom„ Piła ”.

Biała Wieża

pierścienie, 500 i 350 rubli

Architekt: M. Reisher

Daty budowy: 1928-1931

Miejsce: Jekaterynburg, ul. Komisarze z Baku

Zapotrzebowanie na wieżę ciśnień pojawiło się pod koniec lat dwudziestych w związku z budową zakładu inżynierii ciężkiej Ural (Uralmash). Projekt Reisher opierał się na przecięciu dwóch ciał geometrycznych - pryzmatycznej płyty schodów i cylindra podniesionego zbiornika. Na szczycie wieży miał wyposażyć dwa obszary widokowe.


Maria Churkina, projektant

Całe strzelanie zostało całkowicie wymyślone i wykonane przez Maxima bez mojego udziału. Idea samej biżuterii przyszła mi do głowy, kiedy byłem w Londynie, w pierwszym roku istnienia w Istituto Marangoni London w kierunku Fashion Styling. Zadanie polegało na stworzeniu projektu opartego na dowolnym temacie, zainspirowanego nim, studiującego książki i archiwa. W rezultacie konieczne było przedstawienie układu papierkowej roboty. Zdecydowałem, że skoro mam takie fajne miasto, muszę o tym opowiedzieć kolegom z klasy i nauczycielom. Podczas wakacji poleciałem do Jekaterynburga i zrozumiałem ten pomysł.

Pierwsza kolekcja z Nastya Kandoba została wydana na otwarcie III Ural Industrial Biennale of Contemporary Art przy wsparciu oddziału Ural NCCA. Składał się z dwóch pamiątek - pierścienia Białej Wieży i naszyjnika Iset. Produkty zostały wykonane z tworzywa sztucznego przy użyciu nowoczesnych technologii: cięcia laserowego i drukowania 3D. W drugiej kolekcji do pierścionka i naszyjnika dodano kolczyki i bransoletę, zainspirowane kształtem piły znajdującej się na Uralmash i budynku kompleksu sportowego Dynamo. Produkty zostały wykonane z bardziej wytrzymałego materiału - stali nierdzewnej.

Teraz przygotowujemy nową kolekcję biżuterii, którą planujemy wydać do maja. Tym razem odchodzimy od wyraźnego powtarzania obrazów budynków do ich symboliki. Cała biżuteria zostanie wykonana w kolorze srebrnym. Jest to cięższy i droższy metal niż stal, dlatego ograniczymy i rozjaśnimy produkty. Na przykład pierścień Białej Wieży jest podzielony na dwie części - osoba będzie mogła zdecydować, jak go nosić i co z nim połączyć. Bransoletka Dynamo - nasz największy produkt - stanie się mniejsza i będzie wyglądać inaczej. Nie będziemy już produkować biżuterii ze starych kolekcji, więc możesz je kupić tylko teraz. Zostawimy naszyjnik Iset jako sztandarowy produkt ze stali, ponieważ w srebrze nie można go powiększyć.


Obejrzyj wideo: Yekaterinburg: An open-air architecture museum (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzeczy tygodnia, Następny Artykuł

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show
Weekend

Urodziny Rabitsy, Life at regatta i Claude Lantsman's Napalm show

Film Olgi Darfi „I Am Gagarin” Pokazy filmowe „Napalm” Dokument o miłości sprzed pół wieku, który został zebrany krok po kroku przez autora „Shoa” Claude'a Lantsmana. To historia krótkiego spotkania, które zmieniło życie dwóch osób - Francuza i pielęgniarki Koreańskiego Czerwonego Krzyża. Film został po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku na festiwalu filmowym w Cannes i zebrał wiele entuzjastycznych odpowiedzi.
Czytaj Więcej
Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files
Weekend

Retrospektywa Wima Wendersa, wystawa Pepperstein, powrót The X-Files

Dokąd pójść „Łowcy marmurowych głów (Archeologia przyszłości)” Kiedy: 28 stycznia - 28 lutego Gdzie: Muzeum badań Rosyjskiej Akademii Sztuki (nasyp Universitetskaya 17) Koszt: 200 rubli Pierwsza wystawa wpływowego rosyjskiego artysty Pavla Peppersteina w Petersburgu od dziewięciu lat, który w zeszłym roku ustanowił osobisty rekord, gdy jego praca opuściła aukcję za 165 tysięcy euro.
Czytaj Więcej
Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”
Weekend

Koncerty Zemfiry i „Talnika”, wystawa sztuki odwilży i „targu Lambada”

Wystawa „Odwilż w Moskwie: 1953–1968” Wielkoskalowy projekt Muzeum Moskiewskiego na temat sztuki i kultury odwilży. Obrazy i rysunki, projekty architektoniczne, plakaty filmów Kozintseva i Tarkowskiego, pierwsze wydania poetów lat sześćdziesiątych i przedruki zrehabilitowanych modernistów współistnieją z artefaktami, które przenoszą obraz czasu - plakaty na temat eksploracji przestrzeni, mebli, urządzeń i odzieży.
Czytaj Więcej