Jak to działa

Uspokój się: jak się zachować w stresującej sytuacji

Pracoholizm, niestabilny reżim dnia i potrzeba istnienia w stanie ciągłej niepewności są integralną częścią życia ludzi biznesu i powodem ich stresu. Badania na Uniwersytecie Yale wykazały, że ciągły stres nie tylko szkodzi zdrowiu, ale także prowadzi do degeneracji obszarów mózgu odpowiedzialnych za samokontrolę i podejmowanie decyzji. Z jednej strony przydatny jest łatwy, krótkotrwały stan stresu, który sprawia, że ​​poruszamy się bardziej aktywnie i promuje koncentrację, z drugiej strony jego nadmiar prowadzi do utraty kontroli nad sytuacją. H&F wymyślił, co można zrobić, aby utrzymać niezbędną równowagę.

Autor sukcesu w stresie Sharon Melnik mówi, że jesteśmy zestresowani, gdy wydaje nam się, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Nie wszystko na świecie zależy od nas, ale zawsze jest coś, co możemy zmienić. Melnik zaleca podkreślenie rzeczy, na które możesz wpływać, i skoncentrowanie się wyłącznie na nich. Wszystko inne można zapomnieć.

W stresującej sytuacji osoba zwykle zaczyna się zamykać - negatywne myśli nakładają się na siebie, tworząc wrażenie, że koniec świata jest blisko. Psycholog Travis Bradbury zaleca zatrzymanie przepływu nieproduktywnych, katastrofalnych obrazów poprzez ich zapisanie. Pozwoli ci to zatrzymać się na chwilę, przestać panikować i skoncentrować się na sporządzeniu listy swoich oczekiwań i obaw. Słowa „nigdy”, „na zawsze”, „najstraszniejszy”, „koniec wszystkiego” zapisane na kartce papieru wyglądają mniej przekonująco niż gdy pędzą przez głowę, tworząc potworne obrazy. Prawda jest taka, że ​​naprawdę ważne wydarzenia w naszym życiu zdarzają się bardzo rzadko i najprawdopodobniej twoja sytuacja nie jest tak warta martwienia się o konsekwencje.

Aby odwrócić uwagę od przyczyny martwienie się o coś innego jest możliwe na wiele sposobów. Jeśli to możliwe, poświęć dziesięć minut medytacji, przedstawiając się w spokojnym, chronionym miejscu podczas niej. Istnieją badania potwierdzające, że „kontrolowane fantazje” obniżają poziom hormonu stresu, kortyzolu we krwi. Jeśli nie jest to możliwe, możesz po prostu narysować.

Najłatwiejszy, najszybszy a skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem jest oddychanie. W sytuacjach krytycznych możesz wypróbować dwie opcje. Pierwszy - najczęstszy - głęboki, spokojny oddech żołądkiem przez kilka minut. Najważniejsze jest, aby móc się na tym skoncentrować, krótko zapominając o wszystkim innym. Aby to zrobić, możesz spróbować policzyć oddechy od jednego do pięciu. Drugą opcją jest chłodny oddech. Aby to zrobić, spokojnie wdychaj przez usta i powoli wydychaj przez nos.

Pod wpływem stresu wzrastaciśnienie krwi, serce zaczyna bić dziko, czujesz się gorąco. Istnieje punkt akupunktury, po silnym naciśnięciu ciśnienie krwi spada. Znajduje się po wewnętrznej stronie środkowego palca. Zaleca się kliknięcie go kciukiem tej samej ręki.

Psycholog Alison Brooks mówiże rada zachowania spokoju nie jest najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie ze stresem, ponieważ głowa nie może „nakazać” ciału zaprzestania uwalniania hormonów lub braku czucia. Lepiej przełożyć stan podniecenia na radosne emocje emocjonalne, których doświadczamy na przykład na kolejce górskiej. Faktem jest, że na poziomie fizjologicznym w obu sytuacjach to samo dzieje się z ciałem, zmienia się tylko nasza interpretacja tego doznania.

Wiele osób wie, poziom stresu można zmniejszyć poprzez regularny sen, aktywność fizyczną i częste zajęcia na świeżym powietrzu w ciągu dnia. Możesz także jeść żywność „antystresową”: chleb zbożowy, płatki zbożowe, warzywa skrobiowe (ziemniaki i kukurydza). Zwiększy to ilość serotoniny we krwi. Czerwone mięso i warzywa zawierają witaminę B12, która łagodzi depresję. Tłuszcze omega-3 robią to samo i znajdują się w siemieniu lnianym, awokado i łososiu. Wśród ziół warto zwrócić uwagę na rumianek, walerianę, chmiel, lawendę, marakuję. Zielona herbata zawiera L-teaninę, która łagodzi (jest to udowodnione).

Wyobraź sobie, jak to zrobić Twoja babcia zareagowała. Po pierwsze, jest zabawny, a śmieszne myśli rozładowują atmosferę. Po drugie, zwykle z wiekiem uspokajamy się, ponieważ już wiele przeszliśmy i niewiele może nas martwić. Spróbuj zastosować ten punkt widzenia do siebie. Jeśli uczucie strachu utrzymuje się, znajdź w pobliżu dziecko lub kota - zabawa z nimi pozwoli ci się zrelaksować i zobaczyć świat oczami.

Kolejny sposób na przygotowanie do stresującej sytuacji - mieć własne rytuały. Może to być kąpiel przed snem, spacer z psem, ulubiona muzyka, której słuchasz podczas przerw w pracy. Okazuje się, że takie codzienne nawyki poprawiają zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem, ponieważ pozwalają kontrolować przynajmniej niewielką część swojego życia. Jak tylko zaczniesz się martwić, pamiętaj, że bez względu na to, co się stanie, nadal będziesz robić to, co zwykle. Spowoduje to powrót do strefy komfortu.

Zdjęcie na okładce: Felix Haeffner

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak to działa, Następny Artykuł

Jak oszczędzać za pomocą kart bankowych
Hack życia

Jak oszczędzać za pomocą kart bankowych

Życie wokół członków społeczności z entuzjazmem omawia tajemnice oszczędzania. Wśród ogłaszanych hacków na życie jest wykorzystanie premii, które banki dają za płacenie kartą. Takie programy bonusowe są bardzo zróżnicowane: pozwalają ci zjeść za darmo, uzyskać ekspres do kawy, ubezpieczenie podróżne, a także wiele zniżek.
Czytaj Więcej
Jak zorganizować imprezę domową
Hack życia

Jak zorganizować imprezę domową

Życie wokół wciąż zbiera porady ekspertów, które mogą być przydatne dla obywateli. Wraz z chłodzeniem cała rozrywka została przeniesiona do ogrzewanych pomieszczeń, Halloween odbędzie się 31 października, a za kilka miesięcy będziemy mieli główne święto domowe - Nowy Rok. Aby wydarzenie, które zaplanowano jako zabawne przyjęcie, nie przerodziło się w nudne spotkanie przy stole z sałatkami lub niekontrolowanym upijaniem się, trzeba wcześniej przemyśleć rozrywkę i wybrać odpowiednie napoje.
Czytaj Więcej
Programiści - jak dbać o kondycję
Hack życia

Programiści - jak dbać o kondycję

Życie wokół jest kontynuacją serii materiałów, w których eksperci z różnych dziedzin dają użyteczne wskazówki na temat tego, w czym są bardzo dobrzy. W nowej wersji - programiści. W pracy zmuszeni są spędzać dużo czasu przy komputerze, a aby zachować swój kształt i zdrowie, muszą szukać sposobów i motywacji do rozgrzania się w ciągu dnia.
Czytaj Więcej
Jak nauczyć się języka, dobrze go wydawać i dobrze się odżywiać
Hack życia

Jak nauczyć się języka, dobrze go wydawać i dobrze się odżywiać

W ubiegłym roku Life around nauczyło się od przedstawicieli różnych zawodów, jak nauczyć się robić to, co wiedzą. Interesowały nas praktyczne umiejętności, które mogą być przydatne dla wszystkich: jak wyczyścić pliki, nauczyć się języka obcego lub pokonać nieśmiałość. Przywołujemy najciekawsze materiały. Osobisty asystent O tym, jak zrobić wszystko Osobiści asystenci pomagają w organizacji pracy bardzo zapracowanych ludzi, ustalają harmonogramy i upewniają się, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Czytaj Więcej