Jak to działa

Winien jest przede wszystkim: 4 główne niedociągnięcia rosyjskich menedżerów

Nadieżda YOFFE

Współzałożyciel firmy Oris

Firma „Oris” specjalizuje się w profilowaniu w zakresie oceny personelu. Procedura profilowania pozwala znaleźć ważne, w tym starannie ukryte, informacje o pracownikach firmy. Metodologia jest w stanie zidentyfikować tendencję do umyślnego naruszania zasad i standardów etycznych, ocenić poziom motywacji, plany na przyszłość, stosunek do organizacji, zarządzania, współpracowników. Najczęściej założyciele firm zwracają się do Oris, aby dowiedzieć się, czy mogą zaufać wynajętym menedżerom wyższego szczebla. Nadezhda Yoffe mówi H&F, jakie błędy jej firma najczęściej znajduje wśród menedżerów i co można z tym zrobić.

Brak wartości

Firma zawsze odzwierciedla wartości liderów. Jeśli pracownicy sobie na to pozwolą, oznacza to, że otrzymali nieświadome pozwolenie na to, podobnie jak ich szef. Pracownicy zawsze dostosowują się do kultury, w której się znajdują, a jeśli wszyscy w firmie mówią prawdę, to za rok nowicjusz przestanie kłamać. Lider przekazuje swoje podejście do podwładnych. Jeśli z łatwością łamie zasady i omija procedury, czytają ten model zachowania i powtarzają, tylko na jeszcze większą skalę. Rosyjscy menedżerowie są bardzo powierzchowni w kwestii transferu wartości i zasad, rzadko przestrzegają surowych standardów.

Wartości zapisane na stronie są postrzegane przez pracowników jako formalne, nawet jeśli sam założyciel naprawdę napisał je całym sercem. Wartości należy wymawiać, przekazywać z ust do ust, aby miały emocjonalny kolor - wtedy będą uwierzone. Oprócz powtarzania wartości ważne jest tworzenie modeli kompetencyjnych, to znaczy ustanowienie jasnych wymagań dotyczących zachowania pracownika, aby on i reszta mogli łatwo zrozumieć, czy robi to, co zostało powiedziane, czy nie. Pracownik musi zrozumieć, jak się zachować, aby spełnić standardy firmy. Prawie nikt nie robi tego w Rosji. Ale ludzie są zwalniani najczęściej właśnie za „jak”, a nie za „co”. Menedżerowie tradycyjnie przekazują pracownikom pomysł, że są przede wszystkim zainteresowani wynikiem, rozwiązaniem problemu biznesowego, zarabianiem pieniędzy, a nie sposobem, w jaki to zostanie osiągnięte.

Radzimy złapać nieodpowiednich ludzi przy wejściu i zabrać tylko tych, którzy ci odpowiadają za ustawienia wartości. Aby to zrobić, możesz wymyślić podczas rozmowy trudne pytanie lub zadanie, które wyjaśni, jak kandydat dyskutuje i czy podoba ci się jego sposób rozwiązywania problemów. Faktem jest, że wartości są bardzo trudne do zmiany. Zwykle wraz z resztą świata tworzą się przed ukończeniem studiów. Jeśli jednak weźmiesz zespół osoby, której wartości są ci obce, możesz spróbować wpłynąć na nie tylko w osobistej rozmowie. Musi wyjaśnić, skąd pochodzą twoje wartości, dlaczego są tak ważne, aby dowiedzieć się, co o tym myśli, i poprosić go o wyrażenie opinii.

Niemożność pracy z informacjami

Według naszych danych 90% rosyjskich menedżerów nie jest w stanie pracować z informacjami. Możliwe jest również i konieczne złapanie na starcie. Jeśli kandydat przyjdzie do ciebie, aby znaleźć pracę, zdecydowanie powinien zostać sprawdzony pod kątem wielu parametrów, które są bardzo trudne do opracowania, ponieważ są one związane z fizjologią. Należą do nich na przykład funkcje poznawcze - pisanie, mowa, myślenie, pamięć. W przeciwnym razie osoby, które źle pracują z informacjami, mają trudności z ich uporządkowaniem i nie mogą wyciągać wniosków, wchodzą do firmy. Często oceniamy lidera i dowiadujemy się, że nie umie przewidzieć, nie widzi rozwoju wydarzeń po swojej decyzji, nie rozumie, że 1% informacji nie wystarcza do podjęcia ważnej decyzji, nie wie, jak zrozumieć, że jest wystarczająca ilość danych. To choroba XXI wieku - ludzie zapomnieli, jak myśleć. Jeśli w młodości dana osoba nie ma nawyku częstego czytania, uczenia się języków i ciągłego uczenia się nowych rzeczy, bardzo trudno będzie mu to rozwinąć w biznesie.

Zalecamy rozwinięcie w pracownikach ciekawości, stworzenie atmosfery inteligencji w pracy i wymyślenie formalnych sposobów na zachęcenie ich do myślenia. Na przykład burza mózgów, prosząc raz w tygodniu o przeczytanie jednej książki biznesowej i opowiedzenie o niej innym, idź na kursy mistrzowskie. Nasi menedżerowie rzadko inwestują w rozwój pracowników, ponieważ nie są przyzwyczajeni do budowania długoterminowych relacji i są gotowi na odejście za półtora roku. Tymczasem, jeśli dana osoba jest stale w gęstym polu informacyjnym, z pewnością znajdzie nowe pomysły i dostosuje je do potrzeb firmy.

Brak zaufania

Ciągle słyszymy od menedżerów, że nie wierzą w swój zespół, dlatego kontrolują każde działanie pracowników i zmuszają ich do ślepej realizacji zleceń. Rosyjskie firmy nie mają zaufania na wszystkich poziomach. Pracowników dręczą pytania, czy zostaną zwolnieni, obawiają się tego, co się dzieje - wszystko to tworzy stałe pole napięcia.

Kiedy osoba jest stale monitorowana, nie czuje się bezpiecznie i nie może się całkowicie otworzyć. Ludzie ciągle czekają na brudną sztuczkę od tych, z którymi pracują, są ubezpieczeni. Zaufanie do zespołu oznacza, że ​​możesz przekazać coś komuś innemu i wiesz, że zrobi wszystko, ponieważ będzie lepiej dla zespołu, a nie dla siebie. Menedżerowie często pytają nas, czy mogą zaufać zatrudnionym menedżerom? Nie, nigdy nie poświęcą swoich interesów ze względu na zespół. Jedyne, co można zrobić w tej sytuacji, to połączyć interesy menedżera z interesami firmy, a następnie, osiągając własne cele, będzie działał na twoją korzyść.

Kłamstwa

Dziewięciu na dziesięciu pracowników kłamie na temat tego, czego naprawdę chce, i robią to od samego początku. Na przykład mają pewne oczekiwania związane z pracą w firmie, aby uzyskać wyższe wynagrodzenie, ale nie mówią o tym. Nawet w trakcie pierwszego wywiadu tworzą obraz siebie, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a następnie starają się go starannie zachować. Możliwość tworzenia obrazu i trzymania twarzy jest bardzo szeroko stosowana w biznesie - menedżerowie nieustannie muszą rozmawiać z maskami, a nie z prawdziwymi ludźmi.

Jest to szczególnie trudne, gdy musi zrozumieć motywację pracowników. Pyta - mówią mu kłamstwo, daje to, o co prosi - ale nie ma rezultatu. Dlaczego tak się dzieje? Zatrudniony menedżer boi się pokazać swoje prawdziwe oczekiwania. Na przykład, jeśli chce szybko zrobić karierę i jest gotowy na to ciężko pracować, obawia się, że będzie to źle zrozumiane, że lider będzie się bał konkurencji. Wymyśla „inne ja” dla firmy, ale musi jakoś zrealizować swoje prawdziwe potrzeby. I szuka sposobu, aby to zrobić cicho i dokładnie, na przykład, aby uzyskać dodatkowy dochód na koszt firmy, aby przyjechać do pracy później, zaczyna otrzymywać to, czego mu brakuje innymi kanałami. 70% pracowników łamie zasady, nie dlatego, że są źli, ale dlatego, że przez to sobie uświadamiają.

Zdjęcie na okładce: Fredrick Broden

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak to działa, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej