Projekt hack

Clean House: Jak szybko posprzątać

Rytm życia w metropolii jest tak intensywny, że wielu po prostu nie ma wystarczająco dużo czasu i energii, aby posprzątać dom. Możesz pomyśleć o wnętrzu, które będzie łatwe do czyszczenia, na etapie projektowania projektu. Życie wokół rozmawiało z projektantem Pawłem Gerasimowem o tym, jak stworzyć praktyczną przestrzeń do życia, w której nie trzeba ciągle sprzątać.

Pavel Gerasimov

projektant wnętrz

współreżyser warsztatów Geometrium

Nowoczesne style wnętrz zawdzięczają swój wygląd naszej szybko zmieniającej się epoce informacji. Dla osób aktywnych, dla których czas jest jednym z głównych zasobów, a dom jest miejscem odpoczynku i relaksu, te style są najbardziej odpowiednie. Nowoczesne wnętrza są zoptymalizowane do czyszczenia: minimum mebli, zamknięte i wbudowane szafy, praktyczne materiały - wszystko to pozwala nam odciążyć naszą uwagę po męczącym dniu.

Jakie materiały wybrać?

W miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu i brudu ulicznym, laminowane i porcelanowe płytki podłogowe i ścienne, tapety z włókniny, farby wandaliczne. To z pewnością świetny i praktyczny wybór, ale nie do domu.

Z kamionką porcelanową nie ma problemów - materiał jest doskonały, całkowicie przyjazny dla środowiska, świetnie wygląda wśród producentów wysokiej jakości. Ale w przypadku laminatu i włókniny rzeczy są inne. Laminat - wióry papieru lub tektury, połączone klejem, który uwalnia formaldehyd. Może to być szkodliwe dla ludzi, zwłaszcza po podgrzaniu. Z punktu widzenia estetyki na pierwszy rzut oka laminat nie różni się od deski do parkietu, ale kiedy chodzisz po podłodze, odczuwasz różnicę.

Wybierając fasady, należy również wziąć pod uwagę łatwość czyszczenia. Uważa się, że błyszczące fasady są mniej praktyczne i pozostawiają ślady. To właściwie stereotyp. Po prostu przejdź do sklepów IKEA i zobacz, co stanie się za dnia dzięki matowym i błyszczącym fasadom. Ile osób otwiera i zamyka drzwi i szuflady szafek, a ja nigdy nie widziałem, żeby ktoś je czyścił w ciągu dnia. W rzeczywistości przy wyborze elewacji ważny jest kolor. Na białym prawie nie widać żadnych śladów, a brud najłatwiej usunąć wilgotną szmatką na błyszczących fasadach. Jeśli wolisz ciemne odcienie, pamiętaj, że odciski palców są bardziej widoczne na błyszczących powierzchniach, więc bardziej praktyczne jest zabranie matowych.

Wybierając fasady mebli, należy również pomyśleć o ich kształcie: gładkie fasady są bardziej praktyczne, a fasady z panelami należy częściej wycierać z kurzu. W rzeczywistości inny teren na elewacjach przypomina mini półki, na których może osadzać się pył.

Jak zorganizować przechowywanie?

Podczas czyszczenia większość czasu i wysiłku poświęca się kontroli pyłu na otwartych półkach i innych powierzchniach poziomych: na przykład, jeśli szafki nie są wbudowane w sufit, wyobraź sobie, ile pyłu gromadzi się u góry. Istnieje kilka prostych zasad:

Pomyśl o tym, co powinno być widoczne. Jest to zwykle to, czego często używasz. Tak często, że otwieranie drzwi szafki za każdym razem będzie trudniejsze niż wycieranie kurzu raz w tygodniu. W przypadku takich rzeczy lepiej zorganizować jedną lub dwie otwarte półki.

W przypadku innych przedmiotów musisz podać zamknięte szafki. Lepiej jest je wbudować: zaplanuj rozmieszczenie i zbuduj niezbędne ściany i nisze. Nie dostajesz więc oddzielnych szafek, które trzeba oczyścić ze wszystkich stron, ale ścianę z drzwiami, w której tylko fasady będą wystarczające do czyszczenia, a potem nie tak często.

Na ubrania potrzebujesz osobnej garderoby. Wygodny jest mały pokój z całkowicie otwartym schowkiem, w którym widać wszystkie ubrania. Często nie jest konieczne czyszczenie szafy, jeśli wyposażymy tę przestrzeń w nawilżacze, system filtracji powietrza i wyciąg.

W jaki sposób systemy filtracji i nawilżania pomagają utrzymać czystość?

W sprzedaży są jako osobne urządzenia, które zmniejszą ilość kurzu w domu. Są to różne nawilżacze, filtry, wentylacja powietrzna, a także wbudowane systemy wentylacyjne z wszystkimi tymi funkcjami. Na przykład nawilżacze obniżają cząsteczki kurzu, co oznacza zmniejszenie ilości pyłu latającego w powietrzu. Filtry przeciwpyłowe stosowane we wnętrzach mieszkalnych mają działanie elektryczne i kontaktowe. Wszyscy są w stanie oczyścić powietrze nie tylko z kurzu, ale także z zapachów, dymu i innych zanieczyszczeń.

Razem te urządzenia pomogą uczynić Twój dom czystszym, i nie musisz stale czyścić. Jeśli kupisz urządzenia osobno, będzie to tańsze, ale będziesz musiał ciągle dodawać wodę do nawilżacza i wymieniać filtry na odpylaczach. Droższym rozwiązaniem jest zainstalowanie kompleksowego systemu z automatycznym ładowaniem wody, filtrów, które należy wymieniać nie częściej niż raz na pięć lat.

Nie zapomnij o gadżetach, które mogą uprościć proces czyszczenia. Większość z nich od dawna jest aktywnie wykorzystywana przez wielu:

Zmywarka to niezbędny gadżet, który powinien znaleźć się w każdym domu. Mycie naczyń nie jest najprzyjemniejszym procesem, dlatego jeśli nie masz zmywarki, koniecznie ją kup.

Odkurzacz robot nowej generacji nie tylko sam się czyści, ale także rozładowuje nagromadzone zanieczyszczenia i rozpoczyna ładowanie.

Odkurzacz parowy to doskonałe urządzenie do czyszczenia płytek, instalacji hydraulicznych, urządzeń kuchennych bez użycia chemikaliów. Para pod ciśnieniem czyści powierzchnie, a nawet radzi sobie z zapachami i bakteriami.

Elektryczne szczotki przeciwkurzowe, które przyciągają pył przez elektryczność statyczną.

Kompaktowe przenośne odkurzacze. Z reguły odkurzanie jest długie, trudne i nieciekawe. Małe podręczne odkurzacze można trzymać pod ręką, aby szybko wyczyścić sofę lub zasłony.

Obejrzyj wideo: CLEAN WITH ME - motywacja do sprzątania (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Projekt hack, Następny Artykuł

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up
Ciekawe

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up

Restauracja Ketch Up Burgers zostanie otwarta na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się Nowe Muzeum. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Nowy burger stanie się czwartym punktem sieci w Petersburgu. Trzej inni pracują przy Liteiny Avenue, Leo Tołstoj i Engels Avenue. Ketch Up Burgers Adres: 6. linia B.
Czytaj Więcej
Oyster Bar otwarty w Gorky Park
Ciekawe

Oyster Bar otwarty w Gorky Park

Oyster Bar, kawiarnia specjalizująca się głównie w ostrygach, została uruchomiona w Pioneer Pond w Gorky Park. Jak powiedział kierownik restauracji Life wokół, Oyster Bar to bar ostrygowy w klasycznym znaczeniu: „Główny nacisk kładziony jest na ostrygi - w restauracji będzie ich około 15 - i ryby”.
Czytaj Więcej
Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca

Wieczorem w piątek, 1 lipca, w Moskwie odbędzie się kilka wykładów, imprez i pokazów filmowych. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Imprezy Grisha Nelyubin, Enthusiast Records, Timur Omar Co: Impreza z nowym programem DJ Grigory Nelyubin, duet KWC92 i zestawy winylowe przedstawicieli Enthusiast Records.
Czytaj Więcej
Nowe miejsce: rynek
Ciekawe

Nowe miejsce: rynek

Właściciele sieci restauracji Meatball otworzyli kawiarnię Marketplace na Nevsky Prospekt z wysokim poziomem kuchni. Na rynku gotują przed gośćmi tylko ze świeżymi produktami, czasem nawet od rolników. Zgodnie z pomysłem twórców nowa instytucja powinna przypominać rynek, na którym można kupić jedzenie z całego świata, od woka po francuskie bułeczki.
Czytaj Więcej