Projekt hack

W nowym miejscu: Jak zaplanować i przetrwać ruch

Tekst: Anastasia Vernaya

Aby stres związany z przeprowadzką nie zabił całej radości życia w nowym miejscu, musisz odpowiednio zorganizować proces i zaplanować czas. Życie wokół mówi, od czego zacząć, jeśli nie pozostało więcej niż tydzień przed ważnym dniem, a eksperci i guru podróży dzielą się przydatnymi wskazówkami i osobistymi doświadczeniami.

Wszyscy przewidują

Pierwsze pytanie: zrób to wszystko sam lub deleguj? Wiele firm transportowych oferuje usługi nie tylko w transporcie rzeczy, ale także w ocenie ich ilości i przygotowaniu do wysyłki. Tak, rzeczy osobiste, ubrania i książki nadal będą musiały zostać odebrane przez ciebie, ale przynajmniej nie będziesz musiał się martwić o meble i duże urządzenia gospodarstwa domowego. Przewoźnicy mają również usługi dostarczania pudeł i innych niezbędnych narzędzi - nie będziesz musiał tracić czasu i nerwów na wyścigi zakupowe. Alternatywą jest połączenie krewnych i przyjaciół z procesem: dzięki temu będziesz mieć więcej czasu i zyskasz moralne wsparcie. Lepiej wysłać dzieci do ich krewnych, aby wrócili do nowych domów.

Najłatwiej jest wybrać firmę transportową za pomocą rekomendacji znajomych i banalnego wyszukiwania w Internecie. Prywatni handlowcy z samochodami dostawczymi również oferują swoje usługi - jest to tańsza opcja, ale różne ryzyko tutaj jest wyższe. Zamawiając maszynę, zwróć uwagę na jej wyposażenie. Furgonetka powinna nie tylko odpowiadać ilości ładunku pod względem pojemności, ale także być przygotowana wewnątrz: mieć prowadnice do elementów złącznych do mebli i same elementy mocujące (pasy), podłogę antypoślizgową, miękkie uszczelki na ścianach, idealnie podnośnik hydrauliczny do szybkiego załadunku ciężkich przedmiotów.

Trzeźwo oceń liczbę rzeczy do transportu i skontaktuj się z wybraną firmą: gdzieś trzeba zamówić samochód z wyprzedzeniem, gdzieś w dniu przeprowadzki. Będą oni również mogli powiedzieć, ile czasu może zająć załadunek / rozładunek i ile potrzebnych jest przeprowadzek. Jeśli martwisz się, że nie dotrzymasz ograniczonej czasowo taryfy firmy transportowej, a dodatkowa opłata za dodatkową godzinę Ci nie odpowiada, wybierz złożone taryfy, które ma wielu przewoźników: ceny zwykle zależą od liczby pokoi w mieszkaniu. Chroni to również przed nieuczciwymi pracownikami, którzy mogą specjalnie wydłużyć czas, a następnie przekonać cię do zapłacenia nowej godziny taniej przy kasie.

Dokładna znajomość „katastrofy” jest konieczna nie tylko do porozumienia z pracownikami transportu: jeśli nie jesteś minimalistą, prawdopodobnie nie będziesz miał wystarczającej liczby obozów szkoleniowych kilka wieczorów po pracy (kiedy jesteś już zmęczony) - lepiej wziąć dzień wolny na kilka dni.

Kup materiały

Będziesz potrzebował różnych opakowań, aby bezpiecznie i bezpiecznie dostarczyć rzeczy do miejsca docelowego. Zestaw podstawowy: pudełka o różnych rozmiarach, taśma klejąca, nożyczki i folia bąbelkowa. Do pakowania mebli i dużego sprzętu potrzebujesz tektury falistej, folii stretch i bloków piankowych, do drobiazgów i przedmiotów łamliwych - toreb plastikowych, spienionego polietylenu i papieru pakowego, a do ubrań i tekstyliów - worków próżniowych. I nie zapomnij znacznika do podpisywania pól.

Dzięki tej liście możesz przejść do sklepu ze sprzętem lub budową. Jeśli nie jest to twoja opcja, pomogą sklepy internetowe i witryny firm spedycyjnych. Liczba pudeł bez doświadczenia jest trudna do obliczenia, więc dowiedz się, ile ich będzie potrzebować i weź to z przyzwoitym marginesem.

Aby zbierać rzeczy

Istnieją dwa podejścia do zbierania rzeczy: według miejsca przechowywania lub według rodzaju przedmiotów (najpierw cała sypialnia lub najpierw wszystkie książki ze wszystkich pokoi). Lepiej zacząć od rzeczy, które są używane rzadziej i na pewno nie będą potrzebne przed przeprowadzką; w następnej grupie skrzynek, aby załadować bardziej potrzebne rzeczy, i zostaw kilka ostatnich skrzynek ostatniego dnia - tam umieścisz najbardziej potrzebne z tego pokoju. Na przykład, jeśli dziecko odwiedza babcię przed przeprowadzką, możesz zacząć od pokoju dziecinnego i zebrać wszystko. Często nie najbardziej potrzebne są przechowywane w salonie i biurze. Obejmuje to również rzeczy sezonowe: odzież, sprzęt sportowy. Apteczka i ulubiona patelnia przejdą do ostatniej partii.

Ponadto przeprowadzka jest najbardziej odpowiednim czasem na pozbycie się nadmiaru: motywowanie, że nie musisz płacić za transport wyrzucony lub oddany. Odłóż na bok niepotrzebne i zorganizuj coś w rodzaju sprzedaży garażowej: rzuć okrzyk w grupach specjalizujących się w przesyłaniu rzeczy w sieciach społecznościowych - pozwól ludziom przyjść i odebrać to, czego potrzebują. Istnieją usługi, które są gotowe, aby zebrać niechciane luzem, a następnie odsprzedać na pchlim targu, takie jak Locus Solus lub Dump. Odsłoń najcenniejsze rzeczy na Avito lub Yule, a to, czego nie zabrano w czasie przeprowadzki - włóż do pudełka i wyślij do wejścia do skrzynki pocztowej. Te rzeczy, o których wątpisz, czy je opuścić, czy nie, są łatwiejsze do złożenia: łatwiej będzie podjąć decyzję w nowym mieszkaniu.

Istnieje kilka prostych zasad pakowania rzeczy:

Zbieraj pudełka w małe partie, bezpiecznie przymocowując je taśmą. Najważniejsze przy pakowaniu rzeczy w pudełka jest bezpieczeństwo, na drugim miejscu jest zwartość, na trzecim jest wygoda późniejszej analizy. Ważne jest monitorowanie ciężaru pudła, ponieważ przeciążone pudło łatwo upuszcza się lub uszkadza.

Pola muszą być podpisane z kilku stron. Idealnie powinien to być numer skrzynki, pomieszczenie, w którym powinien być przypisany do ładujących oraz rodzaj zawartości. Korzystając z numeru pudełka, możesz pomalować jego zawartość bardziej szczegółowo w notatniku lub zrobić mu zdjęcie i podpisać na telefonie - ułatwi to wyszukiwanie właściwych rzeczy w nowym miejscu. Skrzynie z łamanymi przedmiotami są oznaczone dużym wykrzyknikiem. Z pól zawsze powinno być jasne, gdzie mają górę i gdzie dół.

Ubrania można układać w duże pudełka lub torby. Podczas pakowania ubrań, najpierw umieść je w workach próżniowych - to ochroni ubrania przed brudem i pozwoli zaoszczędzić miejsce.

Pokonaj przedmioty, takie jak delikatne naczynia, owiń szczelnie folią bąbelkową i przewiń taśmą. Wypełnij wszystkie puste przestrzenie w naczyniach, takie jak szklanki lub miski, zmiętym papierem siarczanowym, a także wszystkie puste przestrzenie w pudełkach. Bardziej wytrzymałe naczynia można po prostu owinąć w całość w Kraft, a pomiędzy warstwami produktów w pudełku leży piankowy polietylen. W przypadku naczyń weź małe pudełka lub szuflady, których dno jest mocniejsze.

Włóż małe rzeczy do worków, aby się nie pomieszały i zgubiły, i zawiń je w rzemiosło.

Owiń duże przedmioty i małe urządzenia kilkoma warstwami folii bąbelkowej lub spienionego polietylenu i przewiń taśmą klejącą, również składając je w duże pudełka.

Duży sprzęt nie zawsze jest transportowany w skrzyniach, ale lepiej jest grać bezpiecznie. Jeśli oryginalne pudełka pozostały od momentu zakupu - świetnie. Jeśli nie, wybierz odpowiedni rozmiar. Przymocuj stałe przewody do skrzynki za pomocą taśmy, elementy otwierające, takie jak drzwi lodówki, również uszczelniają. Owinąć obudowę spienionym polietylenem i umieścić w pudełku, wypełniając puste przestrzenie piankowymi blokami. Ekrany i monitory telewizyjne wymagają dodatkowej ochrony za pomocą tektury falistej i folii bąbelkowej.

Meble należy całkowicie opróżnić przed transportem i zaleca się zabranie ich tak daleko, jak to możliwe: przynajmniej wyciągnij wszystkie szuflady i półki, odkręć drzwi i wyjmij wystające elementy, takie jak uchwyty - zapakuj je osobno. Nieusuwalne elementy (na przykład nogi) są owinięte folią stretch, to samo dzieje się z meblami tapicerowanymi i materacami, aby chronić je przed brudem i wilgocią. Szklane drzwi i błyszczące powierzchnie należy dodatkowo ułożyć arkuszami z tektury falistej. Same meble są całkowicie owinięte folią bąbelkową.

Dzień X: jak się zachować

W dużych miastach lepiej poruszać się późnym wieczorem, w nocy, bardzo wcześnie rano lub w weekendy, aby uniknąć korków. W takim przypadku następnego dnia lub dwóch pożądane jest pozostawienie swobodnej analizy. Sobota jest najbardziej popularnym dniem na przeprowadzkę, więc zdecydowanie powinieneś zadbać o dostępność samochodów z wyprzedzeniem. Ważna jest także pogoda w dniu przemieszczania się, szczególnie jeśli poruszasz się jesienią lub zimą: lepiej, jeśli prognoza nie przewiduje opadów atmosferycznych i lodu, co może skomplikować załadunek i rozładunek rzeczy.

Upewnij się, że wszystko jest gotowe w nowym domu: winda działa, zamki są w dobrym stanie, przejścia nie są zasłonięte, kryształowe żyrandole nie zwisają niebezpiecznie nisko. Wskazane jest również zabezpieczenie ścian w korytarzach kartonem, aby naprawy nie zostały zepsute. Zwierzęta najlepiej przewozić osobiście lub pozostawić na jakiś czas z kimś. Jeśli przewozisz zwierzęta ze sobą, zaopatrz je w klatkę lub przenieś w nowe miejsce - bez nich zwierzęta nie tylko zaplątują się pod ich stopami, ale także mogą uciec lub zranić się.

Osobiste doświadczenie

Valery Mayorov

rekruter w projekcie „Nauczyciel dla Rosji”, 10 przeprowadzek, 3 z nich - do innego miasta

Najważniejszą rzeczą jest radzenie sobie z pudełkami. Obliczenie kwoty najlepiej przeprowadzić na oko, ale zawsze zwiększaj tę liczbę o półtora razy. Na przykład naczynia (jeden zestaw) zajmują jedno całe pudełko i nie ma znaczenia, czy w pudełku jest jeszcze miejsce. Tam możesz umieścić stare koszulki lub skarpetki, aby naprawić naczynia. Pamiętaj, aby podpisać wszystkie pudełka i paczki, aby nie spędzać godzin w nowym miejscu i szukać łopaty do butów lub ulubionej poduszki do spania.

Zebranie zajęło mi dwa dni (mieszkałem sam w mieszkaniu przez około dwa lata). Przeprowadziłem się z psem. Jest spokojny i cierpliwy wobec mnie. Cały czas czekał, aż spakuję pudła, po czym spokojnie usiadł ze mną z tyłu samochodu i pojechał w nowe miejsce. Potem, kiedy przyszedłem odebrać wszystkie małe rzeczy ze starego mieszkania, czekał na mnie w nowym miejscu.

Parsowanie to inna historia. Tutaj musisz tylko zebrać się i zrobić to na raz, w przeciwnym razie ryzykujesz życiem z pudełkami do następnego ruchu. W rzeczywistości możesz zaoszczędzić dużo czasu, podpisując te cholerne skrzynki.


Oleg Amursky

Zastępca Dyrektora Departamentu w Rostelecom, 10 przeprowadzek

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy się dwa razy. Oba - nie w ciągu jednego dnia, ale w ciągu dwóch tygodni. Radzę ci zrobić to samo, jeśli to możliwe. Najpierw sami zebraliśmy i przetransportowaliśmy cenne i delikatne rzeczy oraz wszystkie małe rzeczy, a dla dużych i ciężkich przedmiotów nazwaliśmy samochód.

Jednocześnie wydaje mi się, że pudła bardziej dotyczą przeprowadzki biurowej lub czegoś z amerykańskich filmów, ponieważ noszenie i zbieranie ich jest bardzo niewygodne. Użyliśmy dużych kraciastych toreb - zawierają wiele rzeczy, wygodnie jest spakować zarówno książki, jak i ubrania.

Studiowałem wcześniej rynek i zdałem sobie sprawę, że istnieje kilka opcji. Pierwszym z nich jest złożenie zamówienia w firmie, która profesjonalnie zajmuje się przeprowadzką. To jest najdroższy sposób. Drugim jest zatrudnienie uniwersalnej firmy transportowej: zapewniają również przeprowadzki, ale nie będą mieli dodatkowych usług. W tym przypadku opcja jest również dość droga. Trzecim, który odkryłem dla siebie i z którego korzystam od tego czasu, są usługi YouDo i Lucky Everyone. Są to prywatni handlowcy, których można wybrać na podstawie recenzji w ich profilu, a ich ceny są dość przystępne. Jednocześnie istnieje konkurencja, pojawiają się różne oferty, które można porównać. W moim przypadku nie było tak wielu odpowiedzi, ale było wiele do wyboru.

Najbardziej wyniszczające były działania przygotowawcze. Sam ruchomy dzień był spokojny: po prostu staliśmy i patrzyliśmy, jak ludzie przenoszą swoje rzeczy, i upewnialiśmy się, że nikt nie ukradł niczego z ulicy. Jeśli chodzi o późniejszą analizę rzeczy, nie udało nam się nie żyć na belach. Pierwszy ruch, który mieliśmy, był pośredni, więc nie sortowaliśmy niektórych przedmiotów. Po drugim posunięciu rozebrali wszystko na miesiąc: czekali na nowe meble, na których można by je umieścić.


Alexander Shubin

freelancer, 6 ruchów

Przeprowadzałem się kilka razy z jednego wynajmowanego mieszkania do drugiego. Z mojego doświadczenia, idealna sekwencja działań jest następująca:

Zaopatrz się w torby, pudła, materiały opakowaniowe, ludzi (ważne jest, aby przynajmniej się spotkać i mieć pod ręką, a moralne wsparcie w tym przypadku jest bezcenne).

Zbieraj rzeczy na terenie, obchodząc je jeden po drugim. Nie zapomnij o parapetach, wbudowanych szafach, antresolach, schowkach pod sofą, balkonie, lodówce z zamrażarką i tym podobnych.

Większość czasu poświęca się na przybory kuchenne i przybory kuchenne: wymagają starannego pakowania.

Niezbędne rzeczy: artykuły higieniczne, ręczniki, niezbędne rzeczy, akcesoria do spania - muszą być pakowane osobno.

Ważne dokumenty i kosztowności należy zapakować do plecaka i zabrać ze sobą.

Transportowanie kwiatów, zwłaszcza dużych, jest raczej niewygodne: po pierwsze, są one stosunkowo ciężkie; po drugie, musisz przykryć doniczki, aby się nie biły i owinąć same rośliny (aby się nie złamały, a jeśli poruszają się zimą, aby nie zamarzły). Przydatne są mocne plastikowe lub drewniane pudełka.

Kilka razy zamówiłem ładunek. Z reguły wystarczały standardowe trzy godziny z jednym ładowaczem: około godziny na załadunek, drogę i rozładunek (było od połowy do pełnego samochodu dostawczego). Na niektórych stronach jest niewygodny system rezerwacji: wydaje się, że zamawiasz samochód z ładowaczem, a przyjeżdża kierowca, który nie spodziewał się, że będzie ładowaczem - kilka razy się z tym spotkałem.


Marina Bogoda

trener, konsultant, 10 przeprowadzek

Jeśli nie pojedziesz do innego kraju, w którym każdy centymetr odgrywa pewną rolę, nie musisz próbować przesuwać skrzynek. Po prostu złóż. Pełna, ale nie zatłoczona. Oznacz pola delikatnymi przedmiotami, aby nie trzeba było czytać tekstu na pudełku, ale możesz go od razu zobaczyć. Na przykład użyłem żółtej lub biurokracji.

Dla tych, którzy nie radzą sobie dobrze z pudełkami, możesz użyć tej techniki: napisz datę w dużych pudełkach na niezmontowanych pudełkach - powiedzmy, za miesiąc. I zgódź się ze sobą, że jeśli do tej daty nie rozłożysz pudełka i nie umieścisz rzeczy na ich miejscach, to zostanie ono wysłane do znajomych lub umieszczone na podwórku dla innych. Ponieważ jeśli nie korzystałeś z rzeczy przez miesiąc, prawdopodobnie ich nie potrzebujesz.

Opinia eksperta

Shakko hyung

założyciel Safebox

Zdjęcia przed obozem szkoleniowym to sposób na wypróbowanie projektu istniejącego mieszkania, jeśli trzeba go naprawić, aby nic nie stracić podczas zbiórki i transportu i zaoszczędzić nerwy. Na zdjęciach przedmioty, które nie pasują (lub już nie pasują) do wnętrza będą wyraźnie widoczne - i możesz rozstać się z szafką nocną, wazą lub kolekcją okularów podróżnych bez sentymentu, pozostawiając zdjęcia jako pamiątkę.

Kluczem do udanego ruchu są odpowiednio zapakowane rzeczy. Waga jednego pudełka nie powinna przekraczać 12 kilogramów, w przeciwnym razie jego ruch będzie problematyczny, a sam karton raczej nie wytrzyma większego ciężaru. Wszystkie detergenty, łatwopalne lub trujące ciecze muszą być starannie zamknięte i zapakowane w polietylen, najlepiej hermetycznie. Ponadto skorzystaj z drukarki i arkuszy naklejek, aby wydrukować szczegółowy opis zawartości pudełka. Zaprojektuj swój własny system tagowania. Na przykład pierwsza to nazwa pokoju, następnie nazwa zawartości, a następnie, w razie potrzeby, lista obiektów. Po przeprowadzce znacznie zaoszczędzisz czas na wyszukiwanie sztućców lub kosmetyków.


Damir

prywatny przewoźnik, YouDo.com

Przeprowadzający mogą świadczyć dodatkowe usługi: z reguły cena ich usług obejmuje pakowanie, demontaż / montaż mebli i pomoc przy załadunku. Za dodatkową opłatą mogą zabrać stare urządzenia gospodarstwa domowego, meble, odpady budowlane do recyklingu. Omów z wyprzedzeniem te zadania.

Przeprowadzając się do nowego mieszkania, warto z góry pomyśleć o umiejscowieniu mebli i urządzeń, aby szybko zorientować przeprowadzki i skrócić czas pracy. Nie oszczędzaj na pakowaniu rzeczy, które są ci bliskie, zwłaszcza jeśli czas podróży jest długi.

Rozłóż pudełka z tyłu ciężarówki w blokach, w zależności od pomieszczenia, do którego są przeznaczone. Na przykład ubrania i wieszaki - w pudełku do sypialni, naczynia i obrus - w pudełku kuchennym.

Obejrzyj wideo: Poród naturalny: część I. Jak krok po kroku Lidia urodziła Zachariasza : (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Projekt hack, Następny Artykuł

Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Nie pracuj w weekendy
Dobry nawyk

Nie pracuj w weekendy

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem wyjaśniamy, dlaczego nie jest to konieczne bez szczególnej potrzeby odwrócenia uwagi od odpoczynku w weekend. Anna Sokolova Życie wokół redaktora Wysyłanie listów biznesowych, wiadomości w rozmowach roboczych i komunikatorach, a także narzekanie na znajomych o potrzebie ukończenia projektu w niedzielę jest rutyną powszechną dla wielu pracowników biurowych.
Czytaj Więcej
Zabierz lunch do pracy
Dobry nawyk

Zabierz lunch do pracy

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Rozmawialiśmy już o tym, które dania nie zajmą dużo czasu i spokojnie przetrwamy transport do pracy, a teraz rozumiemy, dlaczego w ogóle gotować, jeśli możesz po prostu iść do jadalni.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej