Projekt hack

Space Organizer and the Cleaner - jak prawidłowo czyścić

Na wiosnę tradycyjne mycie okien jest uzupełniane tylko przez mycie okien, które mogą zostać przekazane specjalistom, czyszczenie tiulu i zasłon oraz mycie drzwi z chemii ulicznej. W przeciwnym razie uporządkowanie rzeczy nie różni się niczym od czyszczenia o innej porze roku. Życie wokół poprosiło profesjonalnych organizatorów przestrzeni i sprzątacza, aby powiedzieli, jak szybko radzić sobie z sezonowymi rzeczami i nie spędzać sprzątania przez cały weekend.

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?


Inessa Zbar

organizator kosmiczny

Pomiędzy koncepcjami „sprzątania” i „sprzątania” jest duża różnica. W pierwszym przypadku oceniamy całą atmosferę domu, pozbywamy się nadmiaru i określamy rzeczy w ich miejscach, w drugim - po prostu sprzątamy dom z brudu. Oto kilka zaleceń, jak radzić sobie z niepotrzebnymi rzeczami i poprawnie organizować przechowywanie w mieszkaniu:

Zaplanuj proces

Lista miejsc do sprzątania i rzeczy do zrobienia pomoże właściwie rozdzielić czas i wysiłek. Bez tego ryzykujemy, że wpadniemy w lawinę przytłaczających zadań i skończy nam się czas z wyprzedzeniem, nie osiągając pożądanego celu. Pamiętaj, aby podać wykonawcę, datę i godzinę każdego elementu, uczciwie oceniając nasze mocne strony i pozostawiając czas na wykonanie z marginesem. Lepiej zacząć od małych obszarów, takich jak garderoby, kuchnia i łazienka. Następnie przechodzimy do większych przestrzeni, które zwykle są mniej zagracone i wymagają mniej czasu do pracy. W dni powszednie zajmuj się małymi zadaniami, w weekendy - dużymi, co zajmie kilka godzin.

Oceń to, co posiadasz

Ocena rzeczy jest obowiązkowym etapem płaszcza przestrzeni. Zbierz wszystkie rzeczy związane z obszarem domu, w którym planujesz posprzątać, i podziel je na trzy grupy: rzucaj, dawaj lub wychodź.

Czego musisz się pozbyć bez żalu?

- przeterminowane produkty, kosmetyki i leki;

- Zepsute rzeczy;

- Przedmioty, które nie podobają się Tobie lub są związane ze złymi wspomnieniami;

- obiekty powielające się;

- Stare kalendarze, czasopisma i gazety;

- Bezcelowy wystrój: magnesy na lodówkę, pamiątki z podróży, wazony, zdjęcia, które nie mają dla ciebie znaczenia;

- Rzeczy, które są starannie przechowywane w oczekiwaniu na „kiedyś” lub „na każdą okazję”: symulatory, zestawy dziewiarskie, ubrania małe / duże, niepotrzebne prezenty i tym podobne;

- Zdjęcia z nieznanymi ci osobami, bez dat i wskazania miejsca;

- Stare zabawki.

Ważne jest szybkie podejmowanie decyzji, a nie „zawieszanie się”, zwłaszcza podczas parsowania książek, fotografii, dziecięcych wyrobów, papierów i innych rzeczy. Aby to zrobić, ustaw minutnik i rób sobie przerwę co godzinę przez 5-10 minut. Jeśli decyzja jest trudna do podjęcia, zadaj sobie pytanie: „Czy kupiłbym ją dzisiaj? Czy mogę się bez niej obejść?” Jeśli odpowiedzieli odpowiednio „nie” i „tak”, to rzecz musi zostać zwolniona lub rozdana. Zwłaszcza jeśli nie używasz go przez rok lub dłużej.

Organizuj pamięć zgodnie z regułami

Teraz, gdy stało się jasne, co dokładnie pozostanie w domu, możemy przystąpić do ich organizacji. Oto kilka prostych zasad:

Na wszystko jest miejsce.Jedną z głównych przyczyn chaosu jest właśnie brak dogodnego stałego miejsca dla rzeczy i nawyk jej przywracania na swoje miejsce. Polecam moim klientom myślenie „cyklami” - techniką pełnego działania znaną w psychologii. Na przykład biorę kubek do picia. Zadanie „picia” nie jest ukończone w momencie, gdy kubek jest pusty, ale gdy stoi na swoim miejscu, to znaczy cykl (początek, środek, zakończenie) jest zakończony.

Przechowuj według kategorii. Grupuj elementy razem zgodnie z logiką. Nie ma uniwersalnego podejścia - logika przechowywania może być inna: najczęściej obiekty są pogrupowane według metody i miejsca użytkowania, według materiałów, koloru, stylu, formatu. To pomaga dokładnie wiedzieć, ile masz rzeczy.

Pokaż rzeczy. Oznacza to, że ich magazynowanie będzie widoczne, a mianowicie użycie przezroczystych lub siatkowych pojemników, pudełek z etykietami lub oznaczenie obrazkami. Poruszanie się po rzeczy powinno być wygodne.

Nie kupuj sprzętu do przechowywania z góry. Polecam klientom korzystanie z tego, co już mają, i nie zagracać nadmiaru pudeł. Tylko poprzez ocenę liczby rzeczy, sposobu ich wykorzystania i wielkości pomieszczenia możesz zaplanować zakup dodatkowych akcesoriów.

Często używane bliżej, rzadko daleko.Jedna z podstawowych zasad, o której często się zapomina. Niemniej jego przestrzeganie pomaga utrzymać porządek w mieszkaniu na bieżąco.

Zdemontować blokady cyfrowe

Zorganizuj nalot na dom w poszukiwaniu nieużywanych gadżetów, ładowarek, przewodów i kabli. Sprawdź ich wydajność i upewnij się, że nie są tak naprawdę potrzebne. Wyślij niepotrzebne urządzenia do specjalnych punktów zbiórki, ponieważ nie możesz ich wrzucić do zwykłych domowych pojemników na śmieci. Oznacz każdy kabel, który chcesz, etykietą - łatwiej będzie go zidentyfikować w przyszłości.

Poświęć trochę czasu, aby znaleźć pliki na komputerze, tablecie i smartfonie. Wymyśl swój system nawigacji i przechowywania. Skorzystaj z okazji, aby przechowywać dane w magazynie w chmurze i regularnie tworzyć kopie zapasowe. Zdemontuj swój e-mail, anuluj subskrypcję niepotrzebnych biuletynów.

Irina Tsyplenkova

Założyciel projektu „Full Order”

Na wiosnę warto nie tylko zdjąć zimowe ubrania i zdobyć letnie, ale przeprowadzić pełny audyt, aby uwolnić dom od niepotrzebnych rzeczy i przygotować się do nowego cyklu życia - wiosną i latem. Jakie rzeczy warto robić? Przede wszystkim: ubrania, buty, akcesoria, kosmetyki, apteczka. W drugim: dokumenty i rzeczy do aktywnego wypoczynku.

Buty i ubrania

Odzież, obuwie i akcesoria to rzeczy, które znacząco wpływają na to, jak się czujemy i jak postrzegają nas inni ludzie. Dlatego zanim zaczniesz je rozkładać, zadaj sobie pytanie: „Jakie cechy chcę rozwinąć w sobie? Jak się czuję?” Następnie, decydując się na każdą konkretną rzecz, zadaj sobie pytanie: „Jaką osobę czuję, gdy ta rzecz jest na mnie? Co to wspiera w moim stylu życia?” Odpowiedzi na te pytania pomogą ci podjąć decyzję: zostaw rzecz lub wyrzuć ją / rozdaj.

Te rzeczy, które zdecydujesz się odejść, zasługują na opiekę. Dlatego zanim wyczyścisz buty, wyczyść je, potraktuj impregnatem i napełnij papierem. Napraw w razie potrzeby. Aby ułatwić zrozumienie, co znajduje się w pudełku, możesz je podpisać, a nawet przykleić zdjęcia. Odzież wierzchnia zwykle zajmuje dużo miejsca, więc do przechowywania można użyć worków próżniowych, z których powietrze jest wypompowywane za pomocą odkurzacza. To prawda, że ​​lepiej jest usunąć nie więcej niż 50% powietrza, aby później ubrania szybciej powróciły do ​​swojej pierwotnej postaci. Worki próżniowe nie mogą być używane do rzeczy wykonanych ze skóry i futra - najlepiej przechowywać je w oddychających pokrowcach. Najważniejsze: spróbuj umieścić wszystkie rzeczy tej samej kategorii w jednym miejscu. Następnie do następnej zimy nie będziesz musiał boleśnie pamiętać, co jeszcze miałeś i gdzie to wszystko poszło.

Zestaw pierwszej pomocy

W przeglądzie zestawu pierwszej pomocy i kosmetyków istnieją dwa oczywiste kroki: wyrzucamy go i kupujemy. Najpierw sprawdź wszystkie daty ważności, odrzuć wszelkie przeterminowane produkty i kosmetyki. Kosmetyki do pielęgnacji zimowej można teraz wyrzucić, jeśli data ważności upłynie przed kolejną zimą. Zwróć także uwagę na warunki przechowywania: niektóre produkty powinny być przechowywane wyłącznie w lodówce. Jeśli znajdziesz takie krople, kremy, świece nie w lodówce, będziesz musiał się z nimi pożegnać - używanie tych leków jest niebezpieczne.

W procesie weryfikacji zapisz wyrzucone środki, abyś nie zapomniał ich później kupić. Pomyśl o tym, co zwykle ty i twoja rodzina chorujecie wiosną i latem. Jeśli na przykład ktoś z twojego domu jest uczulony na kurz lub kwitnie, sprawdź, czy masz leki przeciwhistaminowe. Sprawdź, czy masz krem ​​przeciwsłoneczny i środek odstraszający komary - te rzeczy mogą być potrzebne w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Dokumenty

Osobno warto zwrócić uwagę na weryfikację dokumentów: wiosna jest prawie latem, co oznacza, że ​​przed wakacjami, obozami letnimi i innymi wyjazdami. Przede wszystkim upewnij się, że paszporty nie wygasają, a członkowie Twojej rodziny mają wszystkie niezbędne dokumenty na obóz dla dzieci. Ponadto, jeśli planujesz wakacje za granicą, sprawdź, czy zapłaciłeś wszystkie podatki i zapłacone grzywny, w przeciwnym razie możesz nie mieć pozwolenia na wyjazd za granicę.

Kontynuując temat podróży: podczas wiosennego sprzątania umieść rzeczy na świeżym powietrzu, siatkówkę lub latawiec w miejscu, w którym łatwo je będzie zdobyć. Jeśli takie rzeczy leżą na antresolach pełnych innych przedmiotów, Twoje szanse na grę w badmintona z dzieckiem jakoś w parku lub spontaniczne wychodzenie z przyjaciółmi na piknik są znacznie zmniejszone. Moim zdaniem najlepszym sposobem na przechowywanie rzeczy do aktywnego wypoczynku są haki: możesz zawiesić na nich śpiwór, namiot, rakiety i piłkę. Ale rzeczy z tej kategorii zwykle zajmują dość dużo miejsca, więc możesz bezpiecznie przechowywać je dalej: na balkonie lub w spiżarni. Najważniejsze jest to, że widzisz wszystko od pierwszego wejrzenia i możesz je łatwo wziąć.

Jak czyścić

Anna Zemnukhova-Pivovarova

YouDo.com Online Service Cliner

Zalecam, aby rozpocząć sprzątanie od wietrzenia pokoju i uporządkowania wizualnego. Najpierw rozbierz rzeczy na części, umieść je na swoich miejscach i wyrzuć śmieci. Następnie każdy ma swój własny algorytm. Z reguły jeśli nikogo nie ma w domu podczas sprzątania, daję sobie swobodę i nie sprzątam etapami w każdym pokoju, ale w całym mieszkaniu naraz: najpierw przechodzę przez mieszkanie odkurzaczem, a następnie przystępuję do dokładnego czyszczenia, od góry do dołu - wycieram kurz wszystkie pokoje, potem moje drzwi, lustra i inne powierzchnie. Po zakończeniu czyszczenia powierzchni przystępuję do czyszczenia podłóg.

Możesz być przyzwyczajony do odkurzania po zakończeniu czyszczenia, ale jeśli to zrobisz pierwszy, możesz osiągnąć większy efekt. Faktem jest, że podczas działania odkurzacza kurz przedostaje się do powietrza i osiada na powierzchniach i należy go ponownie wytrzeć. Z tego samego powodu przygotuj łóżka przed rozpoczęciem czyszczenia.

Jakie miejsca są najczęściej zapominane podczas sprzątania?

Z reguły w czyszczeniu nie tyle zapominają o niektórych miejscach, ile w ogóle je ignorują. Takie miejsca to półki z książkami i drobiazgami (nie chcę zmieniać wielu rzeczy), okucia, chromowane nogi mebli, listwy przypodłogowe - wielu nie uważa ich za część podłogi, dlatego często nie wycierają. Gzymsy, żyrandole i blat szafek to zupełnie inna historia. Rzadko do nich przychodzą, więc pył gromadzi się tam przez lata.

Jakie minimalne narzędzie do czyszczenia jest potrzebne w domu?

Do skutecznego czyszczenia wystarczą dwie lub trzy szmaty i specjalne narzędzia. Jeśli czyścisz regularnie, użyj bawełnianej szmatki do czyszczenia plam w łazience (materiał ten doskonale usuwa brud i odciski palców nawet bez użycia specjalnych narzędzi) oraz szmatki z mikrofibry. Z różnych domowych chemikaliów do samoczyszczenia w domu potrzebujesz:

- środek do czyszczenia szkła (pomoże również wyczyścić laminowaną elewację mebli);

- odtłuszczacz;

- produkt na bazie wybielacza lub równoważny do czyszczenia w toalecie i łazience;

- ścierniwo (proszek), które nadaje się do czyszczenia wanien i zlewów.

Jeśli używasz wyłącznie ekologicznych środków czyszczących, pamiętaj, że najczęściej można je zastąpić alternatywnym zestawem środków do czyszczenia domu. Na przykład możesz użyć sody zamiast proszku do czyszczenia, kwasu cytrynowego - zamiast antimir i wódki lub amoniaku - zamiast szklanych detergentów.

Ile czasu zajmuje czyszczenie odkurzacza i jak ułatwić ten proces?

Na przykład sprzątanie dwupokojowego mieszkania zajmuje każdemu inny czas. Średnio jest to 2,5-3 godziny, w zależności od zanieczyszczenia i zagracenia obszaru i powierzchni. Znacząco skrócić czas czyszczenia pomoże zachować zgodność z niektórymi algorytmami. Pierwszy, który został już opisany, polega na stopniowym czyszczeniu całego mieszkania na raz. Oznacza to, że najpierw odkurzasz wszystkie pokoje, a następnie wycierasz kurz wszędzie i tak dalej. Drugim jest czyszczenie sekwencyjne w pokojach (odpowiednie, jeśli ktoś jest w domu): w każdym pokoju trzeba powtórzyć wszystkie etapy czyszczenia zgodnie z algorytmem opisanym powyżej. Na koniec posprzątaj łazienkę i łazienkę.

Możesz także skrócić czas, umieszczając niektóre procesy na autopilocie. Na przykład równolegle uruchom pralkę, wlej środki czyszczące do toalety, łazienki, zlewów, kuchenki lub blatów kuchennych. Podczas czyszczenia pomieszczeń środki czyszczące będą miały czas na działanie - dzięki temu zaoszczędzisz powierzchnie przed niepotrzebnym tarciem i zaoszczędzisz swoją siłę.


Obejrzyj wideo: How to SUPER CLEAN your Engine Bay (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Projekt hack, Następny Artykuł

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności

Wystawa „Performance Now” Studium wystawiennicze na dużą skalę dotyczące wydajności w kontekście kultury zerowej. Kurator wystawy i główny ekspert w tej dziedzinie, Roseley Goldberg, w 2005 r. Zorganizowała w Nowym Jorku Performa Biennale, poświęcone wyłącznie spektaklowi, a teraz, przy pomocy tego projektu, w Moskwie zostaną pokazane dwa tuziny spektakularnych spektakli.
Czytaj Więcej
Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson
Rozrywka

Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson

Kate Atkinson „Życie po życiu” M.: „ABC” Atkinson wie, jak komponować okrutne kryminały, w których można poczuć ludzką skalę, zachować akcję w napięciu, nie zapominając o tym, jak prawdziwy kamerzysta, zmienia bohatera na bohatera i zagłębia się w ich myśli i uczucia jak maniakalny chirurg.
Czytaj Więcej
Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto
Rozrywka

Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto

13 lipca Scena główna „The Red Banner Division nazwana na cześć mojej babci” (Rosja, Moskwa) Czas trwania: 14:30 Grupa gra dobrodusznego pop orkiestrowego i istnieje już od ponad pięciu lat, ale pierwszą długą grę nagrali dopiero pod koniec 2012 roku. Uhonorowany czas album został pozytywnie pochwalony przez prasę, a moskiewski kolektyw jest teraz prawie w pojedynkę odpowiedzialny za wszystko, co jest radosne w rosyjskiej muzyce niezależnej.
Czytaj Więcej