Projekt hack

Microtrends: Co jeśli styl skandynawski jest zmęczony?

Trendy w aranżacji wnętrz zawsze odzwierciedlają nastrój w społeczeństwie, a jest to zauważalne przez zmianę wiodących kolorów roku lub produktów w sklepach wewnętrznych. Jeśli wcześniej IKEA lub H&M Home promowały lekkie i minimalistyczne meble i akcesoria, podczas gdy Pantone ogłosił Rose Quartz i Serenity jako kolor roku, teraz sofy stają się droższe i luksusowe, a kolory są głębsze i bardziej nasycone.

Projektanci łączą te trendy z chęcią ukrycia się przed zewnętrznymi wstrząsami i zorganizowania osobistego schronienia, tak zamkniętego i wygodnego, jak to możliwe. Życie wokół mówi, jak przerobić neutralne skandynawskie wnętrze farbą do ścian, tekstyliów i kilku akcesoriów.

Tekst: Nina Voinova

Co zastępuje znudzoną Skandynawię?


Marina Novikova

projektant, założyciel Smart Interior Design

Nowoczesne wnętrze to zawsze eklektyzm, który odważnie łączy tradycje, prawa architektury oraz nowe technologie i materiały. Stylistyka wnętrza jest często wybierana na podstawie możliwości przestrzeni i preferencji klienta. Na pierwszy plan wysuwa się wyjątkowość, wnętrza stają się wizualnie droższe zarówno z powodu faktur, jak i odcieni. Dekoracja ma mniej szare, głębsze odcienie: ciemnoniebieski i zielony, musztardowy. Sądząc po trendach, wartościami współczesnego człowieka są komfort i podróżowanie, a główną ideą wnętrza jest niezawodna i przytulna forteca.

Odziedziczona elegancja

Wnętrza w 2018 roku stają się coraz bardziej złożone, wizualnie bogatsze i bardziej indywidualne i przypominają liczbę butikowego hotelu: głębokie kolory i odcienie, drewno, skóra, aksamit, welur i miedziane akcesoria. W sercu odziedziczonej elegancji (w tłumaczeniu - „dziedzictwo elegancji”) wciąż znajduje się ten sam nowoczesny styl z połowy wieku, a nowa lektura jest raczej korektą i uzupełnieniem już ustalonej estetyki piękna i szyku.

Indywidualność jest tym, co wyróżnia wnętrze w odziedziczonym stylu elegancji: projektanci oferują zwracanie uwagi na detale i przedmioty przypominające ważne punkty. Inną umiejętnością niezbędną do stworzenia eleganckiej przestrzeni jest umiejętność harmonijnego łączenia starego z nowym: odziedziczone krzesło i nowy stół, spektakularna komoda i stare ramki do zdjęć i tak dalej.

Istnieje zrozumiałe wytłumaczenie tego trendu: otaczając się głębokimi kolorami i bogatymi fakturami, ludzie dążą do stworzenia wygodnej, otaczającej przestrzeni, która ochroni ich przed zmiennymi warunkami złożonego świata zewnętrznego.

Normcore i japanordic

Szare i całkowicie białe wnętrza stopniowo schodziły na dalszy plan. Ale to nie znaczy, że era skandynawskiego stylu i minimalizmu się skończyła, tylko kierunek otrzymał nową rundę, która nazywa się normcore (od słów „normalny” i „rdzeń”). Łatwość i zwięzłość stały się klasykiem, którego nikt nie anulował. Normcore to zjawisko estetyczne, które wyraża się nie tylko we wnętrzu, ale także w garderobie nowoczesnego człowieka. Ogólnie rzecz biorąc, jest to powściągliwy, spokojny styl, wystarczający dokładnie w swojej normalności.

W rzeczywistości projekt wnętrz rozwija się w dwóch globalnych kierunkach - komórce wewnętrznej i gablocie wewnętrznej. Tendencję do projektowania przestrzeni w spokojny, zrelaksowany i przyjazny dla środowiska sposób można określić jako japanordic - połączenie skandynawskiej i japońskiej filozofii we wnętrzu. To prawda, że ​​po modernizmie z połowy wieku moda na lata 70. weszła do wnętrz: aksamit, grzywka, bogate odcienie. Skandynawowie jako pierwsi zmęczyli się dominacją monochromatycznych i malowali stoiska na międzynarodowych wystawach w bogatych odcieniach niebieskiego, szmaragdu i łososia.

Duża płytka

W tym roku prawie wszyscy wiodący producenci skupili się na dużych płytkach. Najbardziej odpowiednią teksturą jest wciąż jasny marmur. Jednocześnie mała sześciokątna płytka jest nadal w modzie, ale już jako dodatek do dużej: możesz ułożyć akcentowaną część za pomocą wielościanów - na przykład parawan przy wannie lub podłodze.

Panele ścienne i wysokie drzwi

Kolejnym trendem są panele ścienne i sztukaterie na ścianach: drewniane i dekoracyjne listwy zapewniają komfort i sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej komorowa. Ogólnie rzecz biorąc, jest to kolejne narzędzie, które prowadzi ze skandynawskiego stylu do dorosłego, wytrawnego wnętrza.

Kompozycja w nowym, odważniejszym i droższym wnętrzu z aksamitnymi sofami i miedzianymi lampami pomaga wytrzymać drzwi bez platformy, sięgające do sufitu. Wizualnie rozciągają przestrzeń, podkreślając ducha nowoczesności we wnętrzu.

Bawełna i len

W przeciwieństwie do aksamitnej i welurowej tapicerki sof i foteli, bawełna i len stały się głównymi tkaninami dekoracyjnymi: tekstylia stołowe, pościel, poduszki i zasłony są modne, lekkie, ciepłe, naturalne odcienie. Duże, nieporęczne pledy wydają się stopniowo zanikać w tle, ustępując miejsca cieńszym opcjom ze szczotkami i bez nich.

Grzywka, duże kwiaty, efektowne nadruki.

Jeśli mówimy o szczegółach, nacisk kładziony jest na złoto i miedź, witraże, frędzle, spektakularne kwiatowe nadruki i duże egzotyczne kolory. Piękny zakurzony różowy kwiat protea z Południowej Afryki wszedł w modę. W połączeniu z liśćmi palmowymi świetnie prezentuje się w wazonie na kominku, stole jadalnym lub przy łóżku - szczególnie jeśli wnętrze jest zaprojektowane w kolorze kaszmiru różowym, brzoskwiniowym lub w innych delikatnych kolorach.

Jeśli chodzi o złoto i miedź, metale te można prześledzić w akcesoriach: od trumny lub kieliszka świecy do korka na butelce w postaci miedzianej głowy lamparta.

Istotne przedmioty

Wśród projektantów polowanie na konkretne modele urządzeń jest dosłownie otwarte. To na przykład seria Flos autorstwa projektanta Michaela Anastasiadisa, Branching Bubble Lindsay Adelman, marka One King Lane's Bistro, Favreby autorstwa Stilnovo, a także Modo, zaprojektowane przez współczesnego amerykańskiego projektanta Jasona Millera - wszystkie doskonale odzwierciedlają ducha nowoczesnego stylu z połowy wieku. Również w nowoczesnym wnętrzu nie można obejść się bez foteli Minotti lub Ottiu w aksamitnym wykończeniu.

Jak Szwedzi zmieniają wnętrze?

Ekaterina Oleinikova

projektant studia design point

Coroczne targi meblowe w Sztokholmie w tym roku zaskoczyły swoim bogactwem i niezwykłą prezentacją skandynawskiego designu. Wystawę otworzył pawilon Paoli Navone, włoskiej projektantki i twórczyni trendów, całkowicie odbiegający od skandynawskiej minimalistycznej estetyki. Oto kilka pomysłów, które uznałem za interesujące.

Połączenie przemysłowe i ręczne

Pragnienie połączenia pracy przemysłowej i fizycznej w jednym wnętrzu było wyraźnie widoczne na stoisku Paoli. Na przykład lampy nad jadalnią składały się nie tylko z plastikowych części, ale także z drewnianych gałęzi, a do dekoracji użyto niezwykłych afrykańskich masek.

Zdolność rzeczy i materiałów do starzenia się z upływem czasu pięknie

Dotyczyło to głównie materiałów, które mogą zmienić ich wygląd, takich jak metalowe fasady mebli lub elementy dekoracyjne. Na jednym ze stojaków znalazłem kolekcję wazonów składających się z różnych pierwiastków, z których jednym był metal, który z czasem utleniał się i zmieniał.

Złożone kolory i ich kombinacje

Gdyby kilka lat temu na wszystkich wystawach można było spotkać różnorodne pastelowe i pudrowe odcienie, tak charakterystyczne dla skandynawskiego designu, teraz globalne trendy, wręcz przeciwnie, wypełniają skandynawski design kolorem. Odcienie musztardy, różu, bordo, zieleni są łączone we wnętrzach w różne kombinacje, a różnorodność faktur i powierzchni tkanin tworzy grę półtonów nawet wśród obiektów tego samego koloru.

Florystyczna dekoracja wnętrz

Jeśli wcześniej tropikalne rośliny i sukulenty były modne, teraz teraz w wystroju zastosowano więcej kompozycji kwiatowych w różnych odmianach. Istnieją również obszerne kompozycje kwiatowe w połączeniu z minimalistycznymi gałęziami drzew. W tym przypadku prawie nie akcentuje się wazonów: najprawdopodobniej będą one wykonane z przezroczystego szkła i będą miały lakoniczną formę.


Obejrzyj wideo: Mark Penn: "Microtrends Squared: The New Small Forces Driving the Big . .". Talks at Google (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Projekt hack, Następny Artykuł

Jak zarabiać na starych zdjęciach
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na starych zdjęciach

Dziennikarz Anastasia Sukhomlinova i fotograf Georgy Keimakh zaprzyjaźnili się podczas studiów na Wydziale Historycznym RSUH. Obaj lubili amerykańską historię i fotografię, a kiedyś zobaczyli prace słynnego afroamerykańskiego fotografa z początku XX wieku - Jamesa Van Der Zee, który był właścicielem popularnego studia fotograficznego Harlem.
Czytaj Więcej
Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA
Wykonane przeze mnie

Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA

Urodzona w Petersburgu Alexander Efimov przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w wieku 16 lat, aw wieku 20 lat zarejestrowała rosyjską firmę Pointe, która specjalizuje się w butach baletowych, ubraniach i akcesoriach. Zaczęła od zakupów od rosyjskich producentów, ale potem zaczęła tworzyć własne kolekcje. Rynek amerykański został już zdobyty, teraz zmierza do Europy.
Czytaj Więcej