Weź i zrób

Jak budowniczowie oszukują klientów: 6 wskazówek, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo

Naprawa mieszkania lub domu jest procesem kosztownym i czasochłonnym. Aby zaoszczędzić czas i wysiłek, cały proces lub jego znaczna część jest powierzona wielu przez zespół rzemieślników. Jeśli jednak pozwolisz, aby sprawy same się skończyły, całkiem możliwe, że staniesz się ofiarą oszustwa i poniesiesz poważne straty finansowe. Życie wokół rozmawiało ze współzałożycielem i partnerem zarządzającym serwisu naprawczego Quadrim Timur Abdrakhmanov i dowiedział się, jak zminimalizować ryzyko.

Timur Abdrakhmanov

współzałożyciel i partner zarządzający serwisu naprawczego Quadrim

Instrukcja obsługi

Jak się zabezpieczyć podczas pracy z zespołem?

Wskazówka 1

Ostrożnie wybierz wykonawcę


Wskazówka 2

Prawidłowo oceń przesłaną prognozę


Wskazówka 3

Zawrzyj umowę w celu ochrony swoich interesów

Wskazówka 1. Ostrożnie wybierz wykonawcę

Wśród wykonawców oferujących w Internecie usługi „naprawy pod klucz” jest wielu oszustów - fikcyjne firmy lub fałszywe odpowiedniki znanych firm. Ich zadaniem jest zdobycie telefonu. Ponadto kontakt zostaje odsprzedany konstruktorom niskiej jakości: załogom lotniczym i firmom jednodniowym.

Możesz korzystać z usług i agregatorów prywatnych wykonawców, których jest coraz więcej. Ale nie warto też całkowicie polegać na wiarygodności informacji zawartych w profilach brygadzistów i brygadzistów. Pozytywne recenzje mogą być po prostu magnesami, za pomocą których starają się nawiązać kontakty z potencjalnymi klientami.

Aby nie pomylić się z wyborem wykonawcy za pośrednictwem podobnych usług, musisz upewnić się, że twoje zamówienie dotrze na adres. Postaraj się uzyskać dowody z dokumentów, że wybrany artysta będzie z tobą współpracował, a nie jego krewny lub znajomy. Zapytaj kontaktów prawdziwych klientów i zapytaj ich o kontrahenta. Jeśli pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, lepiej odmówić współpracy.

W drogim segmencie Ty też możesz zostać oszukany. Nie pochwalaj się, że zobaczysz imponujące biuro, kosztowną reklamę z udziałem gwiazd telewizyjnych i elegancką stronę z chwalebnymi odami od klientów. Mogą więc wyłudzić pieniądze, aby drożej sprzedać swoją usługę. Zastanów się, w jaki sposób ta firma pokrywa koszty stworzenia kosztownego wizerunku: być może oszczędności na kontrahentach, zarządzaniu i kontroli technicznej. Może to wpłynąć na jakość naprawy.

Sumienne firmy i sprawdzeni profesjonaliści zachowują się inaczej:

- Po pierwsze, dowiadują się, czego oczekują klienci;

- szczegółowo omawiają zakres pracy, technologię, materiały, aby osiągnąć ten wynik, szczegółowo zapisują wszystkie umowy w zakresie wymagań i obowiązków;

- zawierają oficjalną umowę dla osoby prawnej i są gotowi na przelew bankowy;

- obliczenia szacunkowe są wykonywane na podstawie projektu projektowego;

- nie tylko dają gwarancje, ale także potwierdzają je natychmiastowymi działaniami (przedstawiają lidera zespołu, inżyniera, projektanta lub inną osobę, która będzie kontrolować proces pracy).

- mieć stronę internetową z najbardziej kompletnymi i szczegółowymi informacjami na temat działań i usług;

- ubezpieczają swoje działania i ryzyko od klienta i osób trzecich.

Co robić:

Uważnie przestudiuj kontakty wykonawcy. Oprócz telefonu musi istnieć adres. Odwiedź biuro pod podanym adresem, aby sprawdzić, czy działa i czy firma istnieje.

Przeczytaj recenzje na niezależnych stronach. Negatyw ze strony oszukanych klientów, potwierdzony dokumentami, jest oczywistym czynnikiem zatrzymującym. Ale niepotwierdzoną negatywność mogą pozostawić niepłacący klienci lub nieuczciwi konkurenci. Ważnym wskaźnikiem jest również to, jak odpowiednio przedstawiciele firmy reagują na negatywne recenzje.

Dowiedz się, co dokładnie otrzymasz w wyniku naprawy i zawrzyj umowę. Wymagaj przedstawienia szacunków i gwarancji dla wszystkich prac.

Wskazówka 2. Prawidłowo oceń przesłane szacunki

Szacunki powinny uważać na niską cenę. Najprawdopodobniej w tym oszacowaniu uwzględniono tylko główne rodzaje prac, a wszelkiego rodzaju małe i ukryte rodzaje dekoracji są zapomniane. I jest ich wiele: instalowanie drzwi, parapetów, hydraulika, wykańczanie okien i drzwi, układanie listew i listew przypodłogowych, wywóz śmieci i tak dalej. Nie wahaj się: przy obliczaniu wszystko zostanie przedstawione do zapłaty.

Świadome zaniżanie materiałów naprawczych przez konstruktorów jest również trudną techniką. Gdy okaże się, że materiał filmowy jest większy, spowoduje to zmianę szacunku i znaczną ilość. Takie warunki są zwykle określone w umowie bardzo małym drukiem, ponieważ nie leżą one w interesie klienta. Przy niskim koszcie pracy wykonawca będzie starał się pokryć swoje koszty poprzez zamówienia. Ma swoją zniżkę od dostawców, ale według szacunku milczy na ten temat.

Zbyt wysoka cena również musi zostać rozwiązana. Cena może obejmować dodatkowe prace, które nie są potrzebne, takie jak rusztowania. Nadmiar można zidentyfikować, porównując kilka szacunków różnych wykonawców. Celem jest zrozumienie, czy ta sama ilość pracy jest wskazana dla tego samego rodzaju naprawy, czy nie. Jeśli to możliwe, możesz zrobić jeszcze lepiej - przygotuj to samo zadanie do budżetowania i wyślij je do wszystkich kontrahentów.

Zwróć uwagę na pozycje w szacunkach „Koszty dodatkowe”, „Inne”, „Nieprzewidziane wydatki”, „Inne wydatki” i tym podobne. To tutaj mogą być zawarte skrypty. Lepiej będzie, jeśli nawet przed zatwierdzeniem szacunku wymagane będą dokumenty potwierdzające wydatki poniesione w tych akapitach.

Musisz także zrozumieć, że nie weźmiesz pod uwagę wszystkich szacunków, więc relacje między tobą a wykonawcą będą w każdym razie w dużej mierze oparte na zaufaniu. Właśnie dlatego wstępnej komunikacji z potencjalnym wykonawcą należy poświęcić maksymalną uwagę, abyś mógł sobie spokojnie zaufać.

Co robić:

Dokładnie sprawdź szacunek: czy wszystkie prace zostały wzięte pod uwagę i czy są jakieś dodatkowe.

Oblicz wszystkie kwoty ręcznie na kalkulatorze.

Zmierz obszary, które zostaną naprawione (ściany, podłoga, otwory), sprawdź szacunki.

Nie przesyłaj sobie nawzajem szacunków konkurencji.

Sprawdź rabaty na materiały.

Wskazówka 3. Zawrzyj umowę w celu ochrony swoich interesów.

Nie ulegaj perswazji: „Zacznijmy pracę szybciej, a potem się zgodzimy”. Nie podpisuj pośpiesznie sporządzonej umowy. Tylko dobrze napisana umowa może chronić twoje interesy. Zwracając uwagę na najważniejsze - obszary i kwoty, często pomijają coś, co może znacznie skomplikować życie i wymagać dodatkowych kosztów.

Jakie problemy powinna rozwiązać umowa:

Gdzie będą mieszkać budowniczowie

Za obopólną zgodą budowniczowie mogą mieszkać w obiekcie - przyspieszy to ogólny postęp prac. Ale konieczne będzie określenie zasad ich zachowania. Jeśli sprzeciwisz się pobytowi pracowników przy sobie, koniecznie zgłoś to przed błędnym obliczeniem i określ, kto poniesie koszty utrzymania.

Kto kupi materiały eksploatacyjne i narzędzia

Już w trakcie pracy często okazuje się, że pracownicy nie dysponują niezbędnymi narzędziami ani zapasami. Abyś nie musiał na to wydawać pieniędzy, takie chwile należy z góry omówić i ustalić w umowie.

Kto kupuje i dostarcza materiały budowlane

Aby zaoszczędzić jak najwięcej, musisz zrobić to sam i kupić materiały budowlane w dużych centrach handlowych. Nieuczciwi kontrahenci mogą oszukać cię na etapie zamówienia, otrzymując rabat od znajomego dostawcy i zapewnić fałszywe kontrole. Możesz kupić podstawowe materiały samodzielnie, a resztę należy powierzyć majsterowi w minimalnej ilości, po omówieniu miejsca zakupu i kwoty.

Kto zbiera materiały w mieszkaniu, zbiera i usuwa śmieci

Musisz natychmiast to omówić, w przeciwnym razie dodatkowa praca będzie kosztowna.

Procedura płatności

To ochroni Cię przed niekończącymi się zaliczkami, przedpłatami, dzięki którym inni budowniczowie mogą odparować bez konieczności rozpoczynania naprawy lub jej ukończenia.

Sprawdź historię firmy

Bezpłatnie - zobacz dokumenty składowe, sprawdź otwartą bazę danych wiarygodności prawnej osób prawnych, przeczytaj informacje na stronie, recenzje niezależnych zasobów, porozmawiaj z byłymi klientami. Płatne - zamów wyciąg z Unified State Register of Legal podmiotów, skontaktuj się z kancelarią prawną. Oceń wszystkie fakty. Na przykład, jeśli firma działała od dłuższego czasu, a dyrektor zmienił się ostatnio z nieznanego powodu, powinno to zostać ostrzeżone.

Co robić:

Przed rozpoczęciem pracy zawrzyj umowę z wykonawcą.

Sprawdź kwoty wskazane w umowie, porównaj je z kwotami szacunków, które powinny zostać dołączone do umowy.

Sprawdź, czy powyższe problemy są uwzględnione.

W umowie wyraźnie określ warunki akceptacji wykonanej przez ciebie pracy. Jeśli przeprowadzasz przegląd zbiorczy, podziel go na etapy: demontaż, praca ukryta, obróbka zgrubna, odbiór końcowy.

Wskazówka 4. Sprawdź narzędzia przed zakończeniem pracy

W naprawie istnieje koncepcja „pracy ukrytej”. Obejmują one układanie mediów (ogrzewanie, elektryka i hydraulika) i szorstkie wykończenie. Kontrola tajnej pracy wymaga większej uwagi niż wykończenia. Podczas ostatecznej akceptacji nie zobaczysz małżeństwa zawartego na tym etapie, ale z pewnością wyjdzie ono na jaw później, gdy jego eliminacja może wymagać kwot porównywalnych z wielokrotnymi naprawami.

Problemy z okablowaniem

Konstruktorzy mogą zaoszczędzić na bramkowych ścianach i zamiast układać pionowe kanały do ​​okablowania od sufitu do gniazdka / przełącznika, ułóż je wzdłuż najkrótszej ścieżki. W rezultacie nigdy nie będziesz wiedział, gdzie kable są układane, a każda próba późniejszego wywiercenia otworu w ścianie (na przykład pod lampą) może spowodować zwarcie. A to grozi zmianą całego okablowania.

Konieczne jest również sprawdzenie, jaki drut sekcyjny jest układany w urządzeniach energochłonnych (na przykład w zmywarce i pralce), w przeciwnym razie ich obsługa nie będzie możliwa w przyszłości.

Ważne jest sprawdzenie, czy kable do przełączników przejściowych i zwrotnic są prawidłowo zamontowane. Konstruktorzy często zapominają o funkcjach takiego okablowania i wyjść. Jak również fakt, że takie przełączniki i ramki do nich nie znajdują się we wszystkich kolekcjach akcesoriów elektrycznych. Dlatego sprawdź sam, czy wybrana kolekcja będzie wyposażona we wszystko, co niezbędne.

Problemy z ogrzewaniem

Budowniczowie po wymianie rur nie testują ich, powołując się na brak sprzętu do zaciskania. W takiej sytuacji lepiej powierzyć tę pracę swojej Wielkiej Brytanii. W przeciwnym razie, gdy rozpocznie się sezon grzewczy, rury mogą pęknąć w dowolnym momencie i zalać Ciebie i Twoich sąsiadów gorącą wodą.

Jeśli chcesz zablokować rury w ścianach, przedyskutuj z budowniczymi, który materiał najlepiej zastosować. A następnie sprawdź, czy to on został ułożony, a nie tańsze analogi, które mogą przeciekać.

Problemy z hydroizolacją

Najważniejsze jest wykonanie szczelnej hydroizolacji w łazience. Materiał hydroizolacyjny jest nakładany na ściany na wysokość 10-15 centymetrów, a wysoki próg powinien oddzielić łazienkę od mieszkania. Konstruktorzy często „zapominają” o tym, nawet jeśli zakupili Państwo materiał. Hydroizolacja jest również potrzebna tam, gdzie na podłodze będzie wylewka cementowa. W przeciwnym razie roztwór podstawowy zaleje pokój od dołu.

Co robić:

W przypadku wszystkich ukrytych prac należy sporządzić akty akceptacji i zażądać od fotografa raportów fotograficznych.

Zaakceptuj komunikację inżynierską z przedstawicielami organizacji operującej. Jeśli elektryk i hydraulik podpiszą ze swojej strony certyfikat odbioru, będą odpowiedzialni za konsekwencje w sytuacji awaryjnej, a nie ty.

Wskazówka 5. Wykonaj kontrolę wstępnej obróbki zgrubnej

Jest to również praca ukryta i ostatecznie cała naprawa zależy od ich jakości.

PROBLEM: Tynk tworzy puste przestrzenie, nie pasuje ściśle. Oznacza to, że wkrótce spadnie.


PROBLEM: Tynk jest nierówny; nie można na nim wieszać mebli ani urządzeń. Lub zawiesić się, ale drzwi się nie zamykają / otwierają.


PROBLEM: W miejscach, w których tynk przylega do listew drzwiowych i cokołów podłogowych, widoczne są pęknięcia.


Sprawdź takie tolerancje:

- reguła o długości 2 metrów;

- budowanie kącika elektronicznego;

- poziom.

Co robić:

Wybierz rodzaj tynku przed rozpoczęciem pracy i napraw go w umowie. Im wyższa jakość tynku, tym droższy, więc zdecyduj, jakiego poziomu wyrównania ścian naprawdę potrzebujesz.

Upewnij się, że cement jest używany w wilgotnych pomieszczeniach, a nie gips.

W przypadku stwierdzenia wad należy sporządzić certyfikat odbioru. Wskaż w nim niedociągnięcia i datę ich usunięcia.

Wskazówka 6. Przeprowadź końcową kontrolę w obszarach, na których się skupiasz

Radzimy, aby wykonać go tylko po zakończeniu wszystkich prac, usunięciu śmieci i narzędzi. Nic nie powinno zakłócać kontroli mieszkania po naprawie. Zdecydowanie zalecamy wcześniejsze przygotowanie listy kontrolnej do sprawdzania i przyjmowania ostatecznych prac, aby nie przegapić ani jednej niedokończonej pracy.

Uwaga obszary, w których najłatwiejszym sposobem na pominięcie małżeństwa jest:

Gniazda / przełączniki

Nie mogą być naprawione, zawieszone lub przyklejone do tapety. Konieczne jest również sprawdzenie ich działania, włączenie urządzeń elektrycznych, przełączników kliknięć.

Połączenia powierzchni

Pokrycia podłogowe muszą leżeć płasko. Na przykład przy prawidłowym montażu laminatu złącza nie są widoczne.

Szwy między materiałami

Szwy na stropach dwupoziomowych mogą się nie pokrywać, murowane kafelki mogą mieć szwy o różnych szerokościach. Sprawdź także, czy szwy między płytkami są zakleszczone na pełnej głębokości.

Centrala

Nie wszystkie dźwignie mogą być podłączone. Sprawdź, jak działa każdy z nich i czy maszyny są podpisane.

Malowanie / bielenie

Powierzchnie mogą być słabo wybielone lub pomalowane: z plamami, paskami, pasemkami i innymi wadami. Jakość powłoki powierzchniowej jest oceniana przy równomiernym i dość jasnym świetle.

Drzwi i okna

Nie powinno być skrzypienia, trudności podczas zamykania / otwierania.

TAPETY

Oddzielne szwy i niedopasowanie wzoru - jest to praca niskiej jakości.

Co robić:

Ostateczna akceptacja odbywa się na zaproszenie wszystkich zainteresowanych stron.

W przypadku stwierdzenia wad lub wad należy sporządzić akt prawny. Zapisz ostateczne terminy usunięcia wad i nie podpisuj tego aktu, dopóki wszystkie punkty nie zostaną ukończone.

Świadectwo odbioru końcowego naprawy musi zawierać podpisy obu stron, a data jest wskazana.

Data ta stanowi początek okresu gwarancji określonego w umowie. W tym okresie masz prawo do bezpłatnej naprawy braków wykonanych przez budowniczych.


Cover: Stanisic Vladimir - stock.adobe.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu
Jedzenie

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu

W tę niedzielę 18 sierpnia w Petersburgu po raz drugi odbędzie się „Dzień Restauracji” - gastronomiczne święto, w którym amatorzy kulinarnych mężczyzn z całego świata otwierają jednodniowe restauracje. Już około 180 uczestników zarejestrowało się na stronie i najprawdopodobniej zostaną do nich dodani nowi. Dla restauratorów przygotowaliśmy już szczegółowe instrukcje z przydatnymi zaleceniami.
Czytaj Więcej
Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie
Jedzenie

Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie

HUDSON DELI BURGERY I KANAPKI W UNII Z BORCHEM I KOTŁAMI Hudson Deli otworzył czterech przyjaciół z dzieciństwa, z których każdy miał własną firmę, w tym restaurację, ale którzy po raz pierwszy stworzyli projekt: David Berkovich, Felix Berman, Julian Zinshtein i Matvey Livshits. Spędzili dużo czasu w Ameryce i Europie, co skłoniło firmę do zrobienia miejsca w Rosji ze znanym fast foodem - kanapkami i burgerami.
Czytaj Więcej
Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu
Jedzenie

Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu

Perlotto z kurczakiem w serze i sosem kurkowym w James Cook Waga: 320 gr. Cena: 360 rub. ANNA ANISIMOVA PR Dyrektor sieci James Cook Pubs Network W tym roku postanowiliśmy zrobić perlotto * kurki * z filetem z kurczaka zapiekanym w serze. W perlotto wszystko odbywa się w taki sam sposób jak w risotto, zamiast ryżu stosuje się tylko jęczmień perłowy.
Czytaj Więcej
LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę
Jedzenie

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę

Rolno-gastronomiczny projekt „LavkaLavka” będzie teraz co tydzień organizował „Farmer Sunday” w rezydencji na Armie. Wszystkie produkty można próbować i kupować od dziesiątej rano do drugiej po południu. Ponadto za każdym razem będzie gospodarzem gościnna opowieść kulinarna. Rolnik nie tylko zaprezentuje swój produkt, ale także przygotuje coś z niego, ponieważ na przykład Dmitrij Klimow przygotował swoje perliczki na rożnie.
Czytaj Więcej