Przemysł

Nowe centrum mody i wzornictwa D3: Kto i dlaczego chce uczyć projektantów rzemiosła

Dziś w Moskwie otwiera centrum mody i designu D3 na Delegatskaya. Nową przestrzeń zajmuje lewe skrzydło Wszechrosyjskiego Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, Stosowanej i Sztuki Ludowej, a właściwie jest jedną z jego jednostek. Informacja prasowa informuje, że centrum zgromadzi na jednej platformie projekty naukowe, kulturalne, informacyjne, projektantów, marek i branż, w taki czy inny sposób eksplorując temat rosyjskiego stylu: od początków kultury ludowej po współczesne trendy. Jednym z najbardziej ambitnych zadań D3 jest wskrzeszenie rzemiosła i poszukiwanie możliwości ich integracji z nowoczesnymi procesami produkcyjnymi. Rozmawialiśmy z kierownikami projektu o tym, jak zostanie zbudowany dialog między wszystkimi wspomnianymi badaczami i czy kokoshniki i Khokhloma są potrzebne w nowoczesny sposób.

Kto to wymyślił

Kierownictwo muzeum zaakceptowało pomysł utworzenia centrum z Ministerstwem Kultury pięć lat temu. Struktura państwa przeznaczyła środki na uruchomienie programów i renowację pomieszczeń muzeum w ramach D3. Ale w przyszłości finansowanie centrum powinno stać się wielokanałowe - kierownictwo będzie musiało szukać funduszy pozabudżetowych, aby usunąć główne obciążenia finansowe z budżetu muzeum. Ideologicznym inspiratorem projektu jest projektant mody Valentin Yudashkin, a sojusznikami wybranymi przez kierownictwo muzeum do rozwoju centrum są wyspecjalizowane uniwersytety i inne instytucje edukacyjne. Dziś są wśród nich Akademia im. S. Stroganowa, HSE i Brytyjska Wyższa Szkoła Projektowania, uczestnicząc w programach pilotażowych centrum i już w lecie wykorzystując lewe skrzydło muzeum do przyjmowania swoich absolwentów.

Brytyjscy studenci uczestniczyli w tworzeniu logo i tożsamości centrum, a wraz z BHSD wkrótce zostanie tu uruchomiona sala prasowa dla rosyjskich projektantów. Pierwszym partnerem tego projektu centrum będzie Vladimir Tilinin, projektant FreshBlood i kurator BWHS. Zadaniem biura prasowego jest udostępnienie nowego projektu dziennikarzom i blogerom. „W ramach centrum mody i projektowania zespół FreshBlood i specjaliści D3 regularnie wystawiają nowe nowości i kolekcje”, mówi Tilinin. i dekoratorzy ”.

Dlaczego jest to potrzebne

Centrum mody i designu jest jednym ze strategicznych kierunków muzeum, które rozwiązuje dwa zadania jednocześnie. Po pierwsze, przyciąga nowych odbiorców, „nową klasę kreatywną”. Po drugie, wspiera globalną misję Muzeum Tradycji dla Przyszłości. „Naturalnym celem działalności centrum jest nie tylko gromadzenie wiedzy o epokach i stylach przeszłości oraz usystematyzowanie zjawisk współczesnego środowiska artystycznego, ale także poszukiwanie narzędzi do harmonizacji procesów ciągłości w pokoleniach artystów, ideologów i ludzi kreatywnych” - wyjaśnia Elena Titova, dyrektor Muzeum Sztuki Dekoracyjnej sztuka użytkowa i ludowa. Aby ustanowić te procesy, zarząd centrum planuje wiele ambitnych inicjatyw. Wśród nich, według Titova, jest partnerstwo w procesach biznesowych (małe i średnie programy biznesowe), udział w rozwoju i wdrażaniu klastrów kulturowych, a nawet ożywienie sztuki i rzemiosła.


Natalya Loginova

szef centrum mody

i projekt D3

W centrum spotykamy się z projektantami, badaczami, historykami mody, prowadzimy warsztaty. Jako centrum uczestniczymy również w szkoleniu naszych partnerów „Kultura produkcji i konsumpcji odzieży”. Kiedy deklarujemy, że jesteśmy platformą komunikacji, właśnie o tym myślimy - dosłownie zorganizowaliśmy przestrzeń dla różnych rodzajów komunikacji: znajduje się sala wykładowa dla 70 osób i małe audytorium, w których wygodnie jest pracować w grupach, na przykład 10- 15 osób.


Pierwsze projekty

Dla zwiedzających centrum otwiera wystawę „System projektowania w ZSRR” - trzeci projekt Muzeum Designu i pierwszy dla Centrum D3, poświęcony historii sowieckiego designu. Poprzedziła go wystawa „Radziecki projekt lat 50. i 80.” w 2012 r. W Manege, druga wystawa „Discovering Utopia: Forgotten Archives of Soviet Design” reprezentowała Rosję w 2016 r. Na pierwszym londyńskim Biennale Designu i otrzymała główną nagrodę. Nowa wystawa jest bardziej fundamentalnym studium. „Jest to logiczna kontynuacja dwóch poprzednich projektów, w których odtwarzamy system projektowania, który istniał w naszym kraju w latach 60-80”, wyjaśnia Alexandra Sankova, dyrektor Muzeum Designu i kurator wystawy. „Wystawa opowiada o najważniejszych instytucjach, specjalnej sztuce i designie biuro i inne organizacje zajmujące się projektowaniem artystycznym, estetyką techniczną i sztuką dekoracyjną, o tym, jak współdziałały ze sobą oraz z przedsiębiorstwami przemysłowymi. ”

Jego pracownicy sami szukają projektantów i innych uczestników centrum, ale sami projektanci już tu przyjeżdżają ze swoimi pomysłami. Centrum rozpoczęło na przykład współpracę z Olgą Głagolewą, kuratorką wystawy „NEO” (wystawa prac współczesnych projektantów wykorzystujących starożytne rosyjskie techniki pracy z tkaninami), a teraz na stronie prowadzony jest kurs „Kultura produkcji i konsumpcji ubrań”.

W styczniu odbędzie się tutaj wystawa zwycięzców konkursu magazynu Makers Seasons.

Szukaj rosyjskiego stylu

Główny projekt kulturalny i edukacyjny nowego oddziału muzeum - program dyskusji i wykładów „Wszystkie oblicza rosyjskiego stylu” - rozpoczął się w październiku. W jego ramach nowi projektanci tworzący ubrania, akcesoria, meble szukają odpowiedzi na pytanie „jaki jest rosyjski styl?”. Wśród nich na przykład Johann Nikadimus, rektor wystawy historycznej i redaktor FreshBlood, jest projektantem, który tworzy rosyjskie kokoshniki przy użyciu autentycznych materiałów i technologii haftu z XVIII wieku. Jego zdaniem styl rosyjski znajduje odzwierciedlenie w proporcjach i sylwetkach rosyjskiego stroju chłopskiego.


Johann Nicadimus

projektant

Tworzę moich kokoshników, starając się przekazać poczucie starożytności. Staram się zmylić widza, aby nie było jasne, czy jest to stary obiekt, czy nie. Zbieram zdjęcia jednego rodzaju nakrycia głowy z różnych muzeów i tworzę inny na ich podstawie, aby nie było bardzo jasne, kiedy zostało wykonane - wtedy czy teraz. Używam do tego antycznych elementów lub starzę nowy, celowo źle go zszywając.


Pozycja Nikadimusa nie jest podzielana przez wszystkich uczestników projektu. Na przykład Ivan Khodyrev, projektant tematyczny, współwłaściciel studia iM i producent projektu Collection, nie znosi terminu rosyjski styl. „To stabilne wyrażenie z dobrze ugruntowanym blokiem skojarzeń z przeszłości. Jestem optymistą co do przyszłości rosyjskiego designu, więc staram się unikać tego wyrażenia w stosunku do współczesności”, wyjaśnia. „Z przyjemnością myślę o rosyjskim stylu. Nie istnieje, ale wierzę w że nie będzie musiał czekać. Żywy styl może powstać na podstawie lokalnych kodów kulturowych, które pojawią się w rosyjskich podmiotach, gdy projektanci zagrają wystarczająco na strych i skandynawski styl. Gélis ani Khokhloma”.

Co dokładnie ożywi

Aby wybrać rzemiosło, które jest opłacalne w kontekście nowoczesnego przemysłu modowego, centrum organizuje wyprawę artystyczną. Centrum nie zademonstruje pierwszych eksperymentów w tej materii do następnej jesieni. Poszukiwanie rzemiosła i rosyjskich technik to jedno pytanie, a integracja z nowoczesnym designem to drugie i być może ważniejsze. Kiedy szale Pavloposad nagle spadły na wybieg, a potem w moskiewskie garderoby, większość ich właścicieli wyglądała zupełnie absurdalnie.


Natalya Loginova

szef centrum mody

i projekt D3

Nasze centrum planuje między innymi poszukać odpowiedniego sposobu integracji. Będziemy rodzajem pomostu między najlepszymi przykładami przechowywanymi w kolekcjach naszego muzeum, rzemiosłem i nowoczesnymi projektantami. Nawiasem mówiąc, teraz otwarta stała ekspozycja muzeum stanowi wyraźny przykład takiej integracji. Kostiumy Ulyany Sergeenko są tak organicznie zawarte w ekspozycji, że generalnie wydają się niewtajemniczonemu widzowi z czasów rosyjskiego stylu. Interesująca będzie jednak bardziej prowokująca integracja. Przynajmniej chcielibyśmy takich decyzji i na terytorium ośrodka możemy sobie na to pozwolić.


W przyszłym roku w D3 pojawi się sześć warsztatów dla specjalistów pracujących z różnymi materiałami: tekstylia, drewno, ceramika, metal. Aby zostać rezydentem centrum, projektanci będą musieli zgłosić swój projekt do konkursu pomysłów biznesowych. Teraz zespół centrum opracowuje mechanikę wybierania mieszkańców na warsztaty, planuje konkurencyjny program i jego warunki, i nadal wyposaża pomieszczenia we wszystko, co niezbędne. Warsztaty rozpoczną pełną pracę w marcu.

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Mniej znaczy lepiej: gdzie kupić autentyczne trampki Vans
Styl

Mniej znaczy lepiej: gdzie kupić autentyczne trampki Vans

Narzekanie na ceny w Moskwie od dawna jest nawykiem: ktoś obwinia wysoką stawkę czynszu, inni są pewni chciwości właścicieli. Tak czy inaczej, to samo w różnych sklepach może kosztować inaczej, podwoić lub potroić koszt w oryginalnym sklepie za granicą. Life around wprowadza nową serię, w której można kupić bardziej opłacalne.
Czytaj Więcej
Gdzie kupić herbatę Puer
Styl

Gdzie kupić herbatę Puer

Po raz pierwszy dowiedziałem się o chińskiej herbacie Puer niedawno z jakiegoś materiału sieciowego na temat Puer Race - rzekomo ze względu na zawiłości technologii przygotowywania, ta herbata - podobnie jak koniak - starsza, droższa. A świat na ten temat oszalał: obywatele na całym świecie polują, zbierają i zarabiają fortuny.
Czytaj Więcej
Take It Off na noc: Łóżka w hostelach - część druga
Styl

Take It Off na noc: Łóżka w hostelach - część druga

Philip Mironov, szczególnie w Life, spędził tydzień w najtańszych hostelach w Moskwie. Pierwszą część można przeczytać tutaj, a dziś - trzecią i czwartą noc w HM i Napoleon. Trzecia noc HM Hostel Moscow Cena: 20-25 $ Adres: M. Afanasyefsky lane, 33/1, apt. 14 Telefon: +7 495 778-85-01 HM - to duże, poniżej trzystu kwadratowych mieszkań w przedrewolucyjnym budynku.
Czytaj Więcej