Przedmieście

Trawnik lub łąka: Architektura krajobrazu w Irkucku

Usługi projektowania krajobrazu zaczynają nadrabiać zaległości w aranżacji wnętrz pod względem popytu: przedmieścia Irkucka rosną każdego roku, a coraz więcej byłych mieszczan próbuje utorować trawnik na miejscu przed kamienicą lub posadzić własne drzewo przed domem. Anastasia Kozulina, projektantka krajobrazu, opowiedziała Life o tym, o czym myśleć przy planowaniu miejsca, dlaczego myśleć o kwietnikach w lutym i jak sprawić, by wszystko było przyjemne i kłopotliwe.

Anastasia Kozulin

projektant krajobrazu

Obecnie nie ma już stereotypu, że projektowanie krajobrazu jest drogie i jest ono zamawiane tylko przez właścicieli dużych posiadłości, którzy chcą urządzać stawy, skalniaki, zakładać małe formy, sadzić świerki niebieskie i tak dalej. Kontaktują się z nami różni klienci: od tych, którzy potrzebują tylko szczegółowej konsultacji (kosztuje trzy tysiące rubli) lub po prostu projektu, do tych, którzy zamierzają zamówić projekt pod klucz ze wszystkimi nasadzeniami, aranżacje altanek, miejsce do grillowania, kupowanie mebli ogrodowych , a to może kosztować milion rubli za fabułę półtora tysiąca.

O kompromisach

Znaczna część klientów zamierza przeprowadzać prace związane z ulepszaniem gruntów stopniowo i w większości samodzielnie. W tym przypadku przede wszystkim musisz zająć się strefą i zdecydować, co zrobić z ulgą, jeśli jest bardzo wyraźna, zorganizuj drenaż. Często pytają, co sadzić, aby nie wymagało opuszczania i wyglądało pięknie. Oczywiście pierwszą rzeczą, którą polecam, są rośliny naszego regionu: sosny i świerki, bzy, ozdobne jabłonie, piwonie i żywiciele - naprawdę trzeba je sadzić, ale co trzy lata ludzie są w stanie to zrobić. Wciąż głóg i derady - rośnie szybko, bezproblemowo, a jeśli wybierzesz barwny, jest również bardzo piękny.

Innym popularnym pytaniem są tanie żywopłoty. W tym celu można również sadzić derki: dobrze tnie, jeden krzak kosztuje 200-300 rubli, sadzi się 3 sztuki na metr. Klon Ginal będzie dobry. W Gorzelenkhoz nadal możesz kupić ten sam głóg lub dzikie jabłko: na Gagarin Boulevard wszyscy widzimy z niego żywopłot. Co więcej, będzie stać zimą z małymi jabłkami, to jest piękne. Ale żywopłot zdecydowanie nie jest łatwym w utrzymaniu zakładem. Będzie musiała zostać ścięta i nawożona, w przeciwnym razie przy ciasnym dopasowaniu rośliny nie będą mogły czuć się dobrze.

Wstępny projekt, w tym dendroplan i wizualizacja 3D, będzie kosztował od 15 tysięcy rubli. Kompletny projekt obejmujący odwodnienie, oświetlenie, plan lądowań, szkice małych form itp. - do pięciu tysięcy rubli na sto metrów kwadratowych. Projekt jest zdecydowanie potrzebny, jeśli na terenie jest trudny teren lub konieczne jest odwodnienie w miejscu lub klient w zasadzie nie rozumie, jak harmonijnie zorganizować przestrzeń. Jeśli sam poradziłeś sobie z wnętrzem i pasuje ci to, prawdopodobnie będziesz zajmować się ogrodem, w miejscu niuansów będzie wystarczająco dużo konsultacji.

O chaosie

Ale łatwo jest popełniać błędy podczas planowania. Zwykle nie zapewniają drenażu, który prowadzi do stagnacji wody, organizują chaotyczne lądowania, zatłoczone budynki. Na przykład na działce o powierzchni 15 akrów w jednym rogu umieszczono dom, garaż, łaźnię i altanę. Ogólna percepcja: pusta przestrzeń i gęste budynki na małej łatce. Możesz zrównoważyć to miejsce, robiąc duże piękne nasadzenia przy wejściu, sadząc na przykład tasiemca - pojedyncze drzewo z niesamowitym kwitnieniem lub królewską jabłoń, która ma czerwone liście przez cały rok.

Często, gdy ludzie chcą stworzyć działkę w stylu krajobrazu, rośliny sadzi się losowo, jak w naturze. Ale istnieją przepisy dotyczące naśladowania naturalnego krajobrazu: musisz sadzić zasłony, aby zapewnić poziom. Bez tego nie ma poczucia perspektywy - tylko fabuła, na której coś zostało posadzone. Jeśli zamierzasz posadzić ogród owocowy, istnieją również przepisy dotyczące sadzenia drzew w szachownicę w pewnej odległości. Często klient zebrał wiele dobrych zdjęć, ale nie może zrozumieć, jak wdrożyć to samo na swojej stronie. W tym przypadku wystarczą konsultacje.

Jeśli zamówisz projekt w firmie zajmującej się krajobrazem, który następnie wykona pracę, możesz zaoszczędzić na projekcie: wystarczy szkic. Jeśli wykonujesz tylko projekt i planujesz zamówić pracę w innym miejscu lub zrób to sam, lepszy jest pełny pakiet dokumentacji roboczej.

O pieniądzach

W pracach krajobrazowych trudno mówić o średnim koszcie, wszystko jest bardzo indywidualne. W jednej sekcji drenaż wyniesie 50 metrów liniowych, w drugiej ponad 300. Zaczęli kopać, wykopali stary fundament, schemat się zmienił - koszt się zmienił. Jeden metr jeża z pęcherza to jeden, z niebieskiego świerka lub tuja inny. Jakie duże rośliny chcesz sadzić i jaka jest twoja gleba? Koszt jednej choinki może wynosić od 10 do 60 tysięcy rubli. Z dużymi firmami jest osobna historia: specjalny sprzęt w naszych wioskach, a tym bardziej w ogrodnictwie, może po prostu nie działać. Następnie musisz zmniejszyć drzewo do 3,5 metra, które można sadzić ręcznie.

Wszystkie prace można wykonać w sezonie. Jeśli strona jest niewielka i ma szczęście przy pogodzie, czas trwania umowy wynosi 25 dni. Ale możesz zrobić wszystko stopniowo: po pierwsze, układ pionowy, konstrukcja ścian oporowych, drenaż, automatyczne podlewanie, elektryka. Następnie możesz zainstalować małe formy architektoniczne, siać trawnik, wykonywać nasadzenia szkieletowe, rośliny wieloletnie.

Sezon rozpoczyna się 25 kwietnia, do tego czasu z reguły śnieg już pada, można rozpocząć prace ziemne. Lądowania można wykonywać od 1 czerwca, mrozy powrotne nie są rzadkie. Dlatego jeśli chcesz rozpocząć wdrażanie na początku sezonu i cieszyć się ogrodem już na początku lata, lepiej zadzwonić do projektu zimą. Nasz gorący sezon zwykle zaczyna się w marcu.

O modzie

Nie mogę powiedzieć, że w Irkucku istnieją wyraźne trendy w projektowaniu krajobrazu. Sfera jest wciąż nowa, a ludzie nie rozumieją, jak powinna ona wyglądać. Wybór roślin w naszych szkółkach również nie jest zbyt duży. Jestem fanem naturalnej stylizacji, lubię nie używać odmian, ale stylizować trawnik pod łąką. Wygląda bardzo fajnie, gdy jest dom w nowoczesnym lakonicznym stylu - szkło i beton - a obok niego są proste ścieżki, prostokątne stawy, a wszystko wokół pokryte jest chabrami i turzycami. Nasi klienci uważają te rośliny za chwasty i chcą nasadzeń odmianowych. Oto główna sprzeczność: nie można sadzić odmian i uzyskać ogrodu, który nie musi tracić czasu i wysiłku. W tym przypadku jest tylko jedno rozwiązanie: zamówić pielęgnację ogrodu, sezonowe i regularne prace wspierające.

Obejrzyj wideo: Łąka kwietna - genialny pomysł na przydomowy trawnik! (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przedmieście, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej