Jak to działa

Jak działa kobiece centrum kryzysowe

Problem przemocy w Rosji jest bardzo istotny i występuje w co czwartej rodzinie. 70% wszystkich ofiar wykorzystywania w rodzinie to kobiety i dzieci. Około 12 000–14 000 kobiet umiera rocznie z powodu przemocy domowej, co stanowi 30–40% ogólnej liczby poważnych przestępstw z użyciem przemocy w kraju. Niemniej jednak społeczeństwo nadal przymyka oko na ten problem, nawet ustawodawstwo nie opracowało jeszcze ustawy o zwalczaniu przemocy domowej. Centrum kryzysowe dla kobiet w Niżnym Nowogrodzie zajmuje się zapobieganiem przemocy w rodzinie i społeczeństwie - pracownicy organizacji są przekonani, że można i należy z tym walczyć. Życie wokół rozmawiało z dyrektorem NLCC Anastasią Ermolaevą i poznało specyfikę ich pracy.

Anastasia Ermolaeva

Dyrektor NLCC


Jak to się wszystko zaczęło

Z zawodu jestem pediatrą, a następnie psychiatrą dziecięcą i psychoterapeutą. Od mojego pierwszego nauczyciela, ucząc się psychoterapii, dowiedziałem się o problemie przemocy domowej. W wieku 30 lat studiowałem w Ameryce i już zacząłem uczestniczyć w różnych seminariach na temat przemocy w rodzinie. Ten problem bardzo mnie uderzył, ponieważ było to rodzaj wyzwania społecznego, z którym ludzie nie chcieli się zmierzyć. Zdecydowałem więc, że ten temat należy przedstawić masom i zacząć pomagać dotkniętym chorobą kobietom. Po przyjeździe do mojego ojczystego kraju w końcu pogrążyłem się w pracy i odtąd robię swoje ulubione rzeczy.

Pewnego razu spotkaliśmy się przy okrągłym stole z przedstawicielką Rady Federacji Ekateriną Filippovną Lakhovą i zaczęliśmy dyskutować o problemie przemocy seksualnej w rodzinie. Nominowała mężczyznę, który w swojej kampanii postanowił zorganizować centrum kryzysowe dla kobiet. W związku z tym potrzebowali ludzi. Zaproponowano mi pracę i zgodziłem się. W dniu 5 marca 2003 r. Centrum Kryzysu Kobiet w Niżnym Nowogrodzie zostało otwarte przy wsparciu oddziału Wszechrosyjskiego Społecznego Ruchu Kobiet Rosji w Niżnym Nowogrodzie.

Minęło 15 lat od otwarcia, w tym roku obchodzimy rocznicę. W tym czasie pytano nas niejednokrotnie: „Nadal pracujesz?” Ludzie nie mogli uwierzyć, że nadal możemy wykonywać tę ciężką i często niewdzięczną pracę, i bardzo często na zasadzie wolontariatu. Bardzo poważnie podeszliśmy do sprawy: zorganizowaliśmy grupę wolontariuszy na infolinii i zaczęliśmy ich szkolić. Mamy własnego specjalistę, który wciąż szkoli początkujących konsultantów. Potem znaleźliśmy psychologa i prawnika. Dali nam biuro, zaczęliśmy pracować. Do 2010 r. Byliśmy przedstawicielami Rosyjskiego Ruchu Kobiet, ale potem zdecydowaliśmy się od nich oddzielić i już pracować jako niezależna organizacja z własną kartą, pakietem dokumentów, faktury, czynszu i nie tylko.

Główna działalność

Nasze centrum działa dla kobiet, w tym dzieci, które znajdują się w sytuacjach kryzysowych i przeżyły przemoc. Działamy jednak na żądanie, więc jeśli mężczyzna się z nami skontaktuje, jesteśmy otwarci na współpracę z nim osobiście i telefonicznie. Naszą główną działalnością jest pomoc ofiarom przemocy domowej i seksualnej. Okazuje się, że my sami w regionie Niżnego Nowogrodu pracujemy właśnie w tym obszarze, podczas gdy inni odmawiają. Temat jest bardzo złożony, nie wszyscy chcą z nim pracować, ludzie na ogół nie chcą uznać przemocy. Wielu myli przemoc z konfliktem, ponieważ w obu przypadkach wyjaśniono związek. Na przykład niektórzy mężczyźni uważają za normalne kołysanie kobiety, jeśli mu to przeczyta. Co możemy powiedzieć o dzieciach, które często znoszą bicie w celu edukacji. Tłumaczenie takich zachowań w społeczeństwie odbywa się regularnie, dlatego staje się akceptowalne.

Ważną częścią pracy ośrodka jest organizacja programów edukacyjnych dla specjalistów, psychologów i pracowników socjalnych. Czasami staramy się dotrzeć do policji, służby zdrowia, szkół. Ale teraz niektórzy ludzie myślą, że nie możesz chodzić do szkoły (mówienie o przemocy przed ukończeniem 18 roku życia jest uważane za niedopuszczalne), dlatego staramy się przekazywać dzieciom informacje za pośrednictwem wychowawców społecznych. Obecnie mamy projekty w Okręgu Federalnym Wołgi, przeprowadziliśmy już osiem seminariów na temat zapobiegania przemocy domowej i pomocy ofiarom. Często współpracujemy z początkującymi psychologami i pomagamy im zaangażować się w problem, ponieważ po opuszczeniu uniwersytetu osoba nadal nie ma wystarczającej wiedzy, aby pracować jako praktyczny psycholog.

Pomoc, którą zapewniamy, może być psychologiczna i legalna. Początkowo zajmowałem się doradztwem wraz z Natalią, naszą psychologiem i trenerem w niepełnym wymiarze godzin. Natalia prowadzi różne grupy szkoleniowe i osobiście przyjmuje psychologa i psychoterapeutę. Wszyscy nasi wolontariusze pracujący na infolinii przeszli jej szkolenie. Z reguły są żywymi i otwartymi ludźmi, którzy chcą pomagać innym, gotowi poszerzyć swoje granice. Co więcej, nie tylko psycholog może zostać wolontariuszem. Na przykład mieliśmy matematyków i biologów. Ludzie mogą być zainteresowani psychologią jako okazją do zrozumienia siebie. Drzwi są otwarte dla wszystkich, ale psychologowie przybywają więcej, ponieważ mają motywację, aby zacząć doradzać i spróbować swoich sił w praktyce.

Anna i Marina są naszymi psychologami, konsultantami ogólnorosyjskiej linii pomocy. Możesz skontaktować się z nami codziennie od 07:00 do 21:00 pod numerem 8-800-700-0600, połączenie jest bezpłatne z dowolnego telefonu. Zgodnie z tym systemem konsultant jest wzywany z dowolnego miejsca w Rosji, jeśli konieczne jest uzyskanie pomocy od osoby z Niżnego Nowogrodu, pracownik podaje numer telefonu naszego centrum: +7 (831) 415-76-71, gdzie nasi specjaliści otrzymują połączenia od 09:00 do 18:00. Następnie przekażemy pomoc prawną lub psychologiczną, która doradzi w jakiej kolejności.


Naszym głównym zadaniem jest pomoc ofiarom przemocy seksualnej w rodzinie. Temat jest bardzo złożony, nie wszyscy chcą z nim pracować, ludzie na ogół nie chcą uznać przemocy


Nasza prawniczka, Elena, całkowicie zakorzenia się w sprawie kobiet i zawsze stara się je chronić. Działa jako przedstawiciel ofiary w sądzie, jeśli chodzi o postępowanie sądowe. Bardzo często strachu kobiet nie można pokonać: boją się gwałciciela, boją się o swoje życie, o dzieci. Z tego powodu nasz prawnik często musi badać sytuację z punktu widzenia psychologii. Zdarzała się sytuacja, gdy kobieta była pod silną presją męża, który od czasu do czasu zmieniał swój stan agresywny na elastyczny. Zręcznie manipulował żoną poprzez dzieci, oferując im różne prezenty. Jeśli zaczęła być oburzona i w jakikolwiek sposób pokazać jej charakter, na próżno nazwał ją niezrównoważoną. Elena musiała przekonać kobietę do napisania oświadczenia do sądu, aby przynajmniej mogła zacząć bronić swojej niewinności w stosunku do męża.

Emisja pieniędzy

Zapewniamy pomoc za darmo, ale nie mamy ciągłego wsparcia finansowego. Zasadniczo istniejemy sami. Żebym wiedział, że każdego dnia będę miał jakąś pensję i zapłatę za wynajem pokoju pracy - to nie jest. Oznacza to, że sam muszę znaleźć pieniądze, uczciwie je zarobić i zainwestować w pracę centrum. Oczywiście staramy się prowadzić projekty edukacyjne, na które możemy otrzymywać dotacje i dotacje, brać udział w konkursach, współpracować z innymi organizacjami oraz ubiegać się o dotacje i dotacje na bieżące działania. Wszystko to są sposoby opłacania naszej pracy. Jeśli dotację można wykorzystać na opłacenie czynszu, wykorzystujemy to. Ale działania projektowe nie są wypłacane natychmiast, dlatego w bieżącym okresie ludzie muszą sami zarabiać.

Aktywnie współpracujemy z organizacjami non-profit, takimi jak ośrodek rodzinny Łada, fundacja charytatywna Life Without Borders, regionalny szpital psychiatryczny, ministerstwo polityki społecznej, ministerstwo polityki wewnętrznej, Rada Kobiet w Niżnym Nowogrodzie, telewizja, centrum ochrony środowiska Dront i inne. Baza partnerów jest realizowana w następujący sposób: piszemy wspólne projekty i podróżujemy z nimi do różnych miast, organizujemy spotkania i seminaria. Pieniądze i osobiste zarobki sponsorów przeznaczane są na utrzymanie centrum. Najczęściej sponsorzy są fundacjami charytatywnymi. Otrzymujemy również pomoc od obywateli w formie darowizn na cele charytatywne, które można przekazać na dane wskazane na stronie internetowej NLCC. Możesz także pomóc naszym oddziałom bezpośrednio, przekazując żywność lub podstawowe artykuły pierwszej potrzeby.

Mamy także mieszkanie kryzysowe wraz z regionalnym ministerstwem polityki społecznej dla ofiar przemocy domowej. Może tam mieszkać od ośmiu do dziesięciu osób, w tym dzieci. Mieszkanie znajduje się w Niżnym Nowogrodzie (adres jest sklasyfikowany z oczywistych powodów). Kobiety mogą zadzwonić i powiedzieć, że ich mąż ich pobił lub wyrzucił, nie mają dokąd pójść lub boją się wyjechać. W takim przypadku oferujemy im tymczasowe zakwaterowanie w mieszkaniu kryzysowym. Zwykle kontaktują się ze mną w tej sprawie i mówię o wszystkich etapach. Najpierw musisz napisać oświadczenie w sprawie zabezpieczenia społecznego, które zawiera szczegółowy opis sytuacji. Następnie musisz wykonać testy na HIV, RW, przejść fluorografię, badanie przez pediatrę, ginekologa i terapeuty. Jeśli kobieta z dzieckiem, obie są badane. Po tym czasie ochrona socjalna skontaktuje się z tym schronieniem i zostaną tam zabrani. Jak widać, ten system ma swoje własne trudności i mam nadzieję, że rozwiążemy je w najbliższej przyszłości.

Jeśli mówimy o długości pobytu, to zasadniczo zawieramy umowę na dwa do trzech miesięcy. W razie potrzeby możliwe jest przedłużenie o kolejne trzy miesiące. W tej chwili prowadzimy rehabilitację, zapewniamy kobietom pomoc prawną i psychologiczną, zapraszamy ją do grup wsparcia, ale wszystko to jest dobrowolne, nie ma tam przymusu. Ludzie są inni: niektórzy są zmotywowani, inni nie, inni muszą tylko czekać. Często zależy to od poziomu materialnego i emocjonalnego. Takie wsparcie jest wymagane bardzo często, ale nie do końca dochodzi z powodu analiz i trudności w napisaniu wniosku.

Przestępcy i ich ofiary

Według statystyk przychodzą do nas przede wszystkim osoby z przemocą domową, fizyczną, psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Kobiety mogą jednak zachowywać się inaczej. Najprawdopodobniej doświadczają strachu, zawstydzenia, wstydu, poczucia winy - zwykle tak się dzieje. Częściej dzwonią ci, którzy mają odpowiednio męża lub partnera, sprawcę. Pracujemy tylko z dorosłymi, ale matki mogą przyjść do nas z dziećmi lub powiedzieć nam, że ich dziecko cierpi. Ponieważ nadal pracuję w regionalnym szpitalu dziecięcym, dzieci przechodzą przeze mnie, które mogą wykazywać oznaki przemocy domowej. Czasami lekarze zdają sobie z tego sprawę i wysyłają je do mnie, czasem po prostu narzekają, że dziecko ma gorączkę, nerwicę i inne szczególne stany psychosomatyczne lub zaburzenia zachowania przez kilka miesięcy. Musisz zrozumieć, że dzieci jako świadkowie przemocy domowej doświadczają tego samego cierpienia, co bici. Nasza pomoc państwa nie jest skierowana do tych, którzy są niewidzialnym świadkiem, ponieważ fizycznie nie cierpią. Jednak badania wykazały już, że ich trauma psychiczna jest identyczna, dlatego potrzebna jest pomoc dla obu kategorii, tylko druga kategoria jest ukryta, ukryta, podobnie jak sytuacja przemocy domowej w ogóle. I nie chcą robić brudnej bielizny z chaty; i myślą, że to uderza - to znaczy, że kochają i tak dalej. Dlatego ludzie starają się nie myśleć, mówić o możliwej przemocy, a ostatecznie mogą jej wcale nie zauważyć.

Ważne jest, aby być przygotowanym na poszukiwanie pomocy i przyjęcie jej. Pomoc jest potrzebna, gdy dana osoba znajduje się w sytuacji presji psychicznej, gdy wszystkie czynności, które wykonujesz, są wykonywane w celu uzyskania władzy i kontroli. Ten punkt jest trudny do zrozumienia, ponieważ bardzo często przemoc jest mylona z konfliktem i wyraźnie staramy się rozróżniać te pojęcia. Konflikt ma początek i koniec, jest powód i równe strony, nie ma strachu i tłumienia, to znaczy ludzie po prostu rozwiązują problem. I jest przemoc domowa, która działa w cyklu: stres, gwałtowna przemoc i spadek przemocy lub cykl miodowy. Może być w dowolnym stosunku w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca lub roku.

Trudność polega na tym, że ludzie cierpiący z powodu przemocy domowej znajdują się w sytuacji syndromu sztokholmskiego lub syndromu przymusowej bezradności, syndromu pobicia kobiety, kiedy ofiary są całkowicie stłumione, ich wola jest prawie złamana, identyfikują się z przestępcami i całkowicie żyją według swoich potrzeb, oraz nie rozumieją swoich potrzeb i nie dokonują wyboru, nie podejmują decyzji. Z punktu widzenia społeczeństwa jest to często postrzegane jako normalna sytuacja w życiu rodzinnym, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Jeden błysk może wystarczyć, aby zrozumieć, że dana osoba potrzebuje pomocy. Ale najprawdopodobniej nawet przed wybuchem była presja psychiczna, ofiara po prostu tego nie zauważyła. W rzeczywistości istnieją niebezpieczne oznaki przestępców, na których ludzie mogą polegać: zazdrość, izolacja ofiary, zakaz komunikowania się z innymi ludźmi, zwiększona kontrola, ich pewna nadwrażliwość, wysoka emocjonalność, gdy mówią: „Kocham cię, jesteś stworzony tylko dla mnie Nie będę mógł żyć bez ciebie, umrę ”, a jednocześnie agresja na dzieci, zwierzęta, osoby starsze, użycie brutalnej siły podczas skandalu. Taka ciągła presja jest niebezpiecznym znakiem nawet podczas spotkań potencjalnych przestępców i ich ofiar, kiedy są na etapie randek. Możesz przewidzieć te rzeczy, ale niestety, ponieważ ofiara znajduje przestępcę, a przestępca znajduje ofiarę, nie zawsze jest to rozpoznawane.


Trudność polega na tym, że ludzie cierpiący z powodu przemocy domowej identyfikują się z przestępcami i żyją zgodnie z ich potrzebami, ale nie rozumieją ich potrzeb i nie dokonują wyboru, nie podejmują decyzji


Zasada leczenia

Mamy program interwencji kryzysowej, zgodnie z którym zapewniamy pomoc. Składa się z czterech metod. Pierwszą metodą jest zaakceptowanie doświadczenia chorej kobiety. Drugim jest potrzeba nauczenia ją panowania nad swoim życiem i samodzielnego podejmowania decyzji. Trzeci ma dojść do wniosku, że musi znaleźć wyjście z tej sytuacji. Po czwarte, kobieta akceptuje fakt, że nie należy jej winić, że inna osoba jest winna przemocy, a jest to przestępstwo przeciwko prawu, za które przestępca musi zostać ukarany. Cała terapia odbywa się na podstawie porad psychologicznych. Zwykle przeprowadzamy od trzech do pięciu konsultacji w ramach interwencji kryzysowej. Taka pomoc jest bezpłatna.

Ludzie wstydzą się szukać pomocy, jest to moralnie trudne. Istnieje wiele barier, z których jedną jest odrzucenie tego problemu przez społeczeństwo. Kobiety mogą bać się aplikować, bać się, że ich mąż lub partner będą bardziej agresywni, boją się rozbić rodzinę, ponieważ istnieje stereotyp, że rodziny nie należy niszczyć. Istnieje wiele innych obaw. Zasadniczo składają wniosek, gdy sytuacja osiągnęła już skrajność. Zaczynamy z tym walczyć: mówimy o konsekwencjach dla nich, dla dziecka, o cyklu przemocy, mówimy o tym, w jakiej fazie się znajdują, co może się zdarzyć. W rzeczywistości najczęściej kiedy kobieta opuszcza partnera, jest to najniebezpieczniejszy okres zaostrzenia, w którym kobieta ryzykuje jeszcze bardziej obrażenia ciała od mężczyzny. Opracowujemy plan bezpieczeństwa: co zrobić, jeśli pozostanie lub odejdzie, jak zabrać niezbędne rzeczy i dokumenty, uzyskać walizkę bezpieczeństwa, z kim zadzwonić, co ukryć lub odebrać.

Relacje z kobietami poddanymi terapii są bardzo złożone.Mogą nawet nie podziękować, mogą zaprzeczyć, że potrzebowali pomocy, mogą odmówić jej na różnych etapach na różne sposoby. Po prostu kobieta może wrócić od 7 do 14 razy, a kiedy wraca, naturalnie zaprzecza wszystkiemu, potem przychodzi i woła o pomoc lub czuje się zirytowana i zła. W rzeczywistości ofiary mają dużo gniewu na przestępców, których muszą stłumić. Na szczęście istnieją pozytywne osoby, które mogą napisać do nas pozytywną recenzję (niezbędną do naszej pracy) lub powiedzieć coś dobrego. Staramy się utrzymywać kontakt ze wszystkimi, a nawet z tymi, którzy dzwonili tylko raz. Umieszczamy wszystkich w bazie danych i zapraszamy do grupy wsparcia.


Ludzie wstydzą się szukać pomocy, jest to moralnie trudne. Istnieje wiele barier, z których jedną jest odrzucenie tego problemu przez społeczeństwo.


Naszym celem nie jest rozwód z tymi ludźmi i zniszczenie ich rodzin, ale zmniejszenie nasilenia przemocy i poprawa jakości ich życia. Kontaktujemy się z Tobą tylko dobrowolnie, nie infiltrujemy rodzin i nie powodujemy ich. Ktoś mówi, że niszczymy rodziny - to nieprawda. Po pierwsze, sama kobieta decyduje, czy się rozwiedzie, pozostawi czy pozostanie. Po drugie, jak mówili nasi uczniowie podczas seminariów, nie ma już rodziny, więc nie ma nic do zniszczenia.

Obejrzyj wideo: KIEDY SKORZYSTAĆ Z POMOCY SEX COACHA? (Marzec 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak to działa, Następny Artykuł

Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Nie pracuj w weekendy
Dobry nawyk

Nie pracuj w weekendy

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem wyjaśniamy, dlaczego nie jest to konieczne bez szczególnej potrzeby odwrócenia uwagi od odpoczynku w weekend. Anna Sokolova Życie wokół redaktora Wysyłanie listów biznesowych, wiadomości w rozmowach roboczych i komunikatorach, a także narzekanie na znajomych o potrzebie ukończenia projektu w niedzielę jest rutyną powszechną dla wielu pracowników biurowych.
Czytaj Więcej
Zabierz lunch do pracy
Dobry nawyk

Zabierz lunch do pracy

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Rozmawialiśmy już o tym, które dania nie zajmą dużo czasu i spokojnie przetrwamy transport do pracy, a teraz rozumiemy, dlaczego w ogóle gotować, jeśli możesz po prostu iść do jadalni.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej