Styl

Jak to działa: 5 głównych rodzajów dress code

Obowiązkowa forma odzieży wciąż wywołuje u nas wiele negatywności: ci, którzy bez wahania nie zgadzają się z zasadami, przychodzą do baletu w dżinsach, w sukienkach ślubnych na zakończenie studiów i na czołowych imprezach, na których rejestrowana jest Czarna Krawat. Zamieszanie tworzą ludzie przepisujący zasady ubioru i luźne zasady. Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, w co się ubrać, jeśli na zaproszeniu jest biały krawat, czarny krawat lub, na przykład, Smart Casual.

 

Biały krawat

Jeśli zaproszenie mówi „Biały krawat”, to będzie przynajmniej przyjęcie u ambasadora, bal lub nagroda, nie niższa niż Nagroda Nobla, ponieważ nawet przy Oscarach obserwują mniej uroczysty Czarny Krawat. Trudno przypomnieć sobie strój, który pasuje do Białego krawata pod względem surowości i formalności, prawdopodobnie dlatego, że po prostu nie istnieje.

Przebieranie mężczyzny wydaje się nieco prostsze niż porównywanie toalety dla kobiet. Chodzi o surowe przepisy: prawie każda pozycja zamówienia jest zarejestrowana, więc możesz popełnić błąd, chyba że celowo. Mężczyzna, który ma wziąć udział w imprezie, w której zarejestrowano White Tie, musi nosić muszkę i płaszcz. Płaszcz z kolei musi być czarny - inne kolory są niedozwolone. Pod płaszczem zakładają kamizelkę z trzema guzikami, o których musisz pamiętać dwie rzeczy: powinna być tylko biała i zawsze całkowicie zapinana na zamek. Z wymaganych akcesoriów - białego motyla i białej chusteczki, która nadała nazwę kodowi ubioru, pożądanych - zegarka kieszonkowego, białych rękawiczek i, bez względu na to, jak się to żartowało, cienkiej laski.

W przypadku kobiet wszystko jest trochę bardziej skomplikowane, choćby dlatego, że sukienka na podłodze, bez której lepiej nie pojawiać się na imprezie White Tie, ma więcej stylów niż klasyczny męski frak. Jeśli wybór tego stylu nadal przysługuje kobiecie, pozostałe szczegóły są wykluczone: włosy muszą być układane w fryzurę, oczy i usta pomalowane, a ręce pokryte rękawiczkami o maksymalnej długości, odpowiadającej jednak długości rękawa sukienki. Na ramionach może być, ale nie jest wymagana, peleryna z futra. Lepiej nie przychodzić bez biżuterii - możesz je wypożyczyć, jeśli tylko kamienie są prawdziwe. Możesz i powinieneś zabrać ze sobą małą torebkę.

Czarny krawat

Black Tie jest nadal oficjalnym i uroczystym, ale bardziej powszechnym i prostym dress code. To styl wesel, uroczystych przyjęć lub premier teatralnych.

Dla mężczyzn zawsze oznacza smoking - marynarkę z satynowym kołnierzem i klapami, surowe spodnie z tego samego materiału co smoking, a tak naprawdę czarną muszkę pod kątem prostym. Główną zasadą dotyczącą motyla jest to, że powinien on być wiązany, a nie przymocowany do koszuli jako ikona. W przypadku butów wszystko jest proste: musisz wybierać spośród klasycznych butów typu derby lub oxford, jeśli tylko nie były lakierowane.

Kobiety na takich imprezach powinny być ubrane w te same długie suknie wieczorowe lub, w zależności od powagi uroczystości, sukienki koktajlowe nie wyższe niż do kolan. Biżuteria jest tu nadal mile widziana, ale teraz możesz sobie poradzić z drogą biżuterią. Futrzaną pelerynę można również zostawić w domu, podobnie jak modne sukienki z najnowszych kolekcji japońskich projektantów. Wszystko powinno wyglądać tak szlachetnie i elegancko, jak to możliwe, więc jedyną opcją dla butów są buty na wysokich obcasach.

Koktajl

Koktajlowe ubranie nie oznacza tak rygorystycznego jak White Tie i Black Tie, ale jest też pełne niuansów, których nie należy lekceważyć.

Zamiast smokingu mężczyźni mogą nosić klasyczny ciemny garnitur i zastąpić monochromatyczną muszką jaśniejszym lub całkowicie odmówić, prawdopodobnie na korzyść krawata. Nie trzeba już wiązać jedwabnego paska, najważniejsze jest, aby nie zapinać dolnego guzika kurtki, wyciągać białe rękawy z rękawów o nie więcej niż dwa centymetry i zakładać takie skarpetki, które nie pokazałyby nawet milimetra, gdyby zostały rzucone na nogę lub na stół nagie ciało. Fakt, że skarpetki powinny być ciemniejsze o kilka ton od spodni, a krawat powinien dotykać guzika na spodniach, wydaje się niepotrzebne, aby wspomnieć: te zasady mają zastosowanie do każdego ubioru w każdym przypadku.

Sukienka koktajlowa jest najbardziej odpowiednią opcją dla kobiet. Koncentrując się na naturze wydarzenia, możesz nawet nosić sukienkę znacznie dłużej niż kolano, ale ze ścisłą górą kompensującą tę swobodę. Znowu buty - wysokie obcasy.

Inteligentny i biznesowy swobodny

Dość często w zaproszeniach na imprezy firmowe lub spotkania biznesowe można zobaczyć subskrypcję „Dress code: Smart Casual lub Business Casual”. W takim przypadku zasady dotyczące wyglądu są nieco rozmyte i zależą od pory dnia.

Być może trudniejsze niż zasady ubioru podczas spotkań biznesowych, jest tylko wybór pomiędzy Oxfordem a smokingiem Derby. Jednak liberalizacja ostatnich dziesięcioleci wpłynęła również na modę garniturów biznesowych. Dziś nie ma nic złego w tym, że mężczyzna pojawia się na spotkaniu w kurtce z miękką lub nawet naturalną linią ramion, w luźnych podciągniętych spodniach. Klasyczne buty pozostają obowiązkowe (odchylenia są dopuszczalne tylko w kolorze i stopniu lakierowania). Zestaw bliźniaczy - golf i kardigan - jest również całkiem odpowiedni w połączeniu z tym samym, jak gdyby duże, ale lekko zwężone spodnie.

Najbardziej niebezpieczną opcją jest smoking lub bardzo wysokiej jakości kurtka z dżinsami, a nawet spodenkami: możesz na to pozwolić, jeśli nie masz wątpliwości co do własnego gustu i adekwatności partnerów. Najbardziej nudny, ale także najbardziej wygrany - klasyczny, umiarkowanie surowy garnitur w ciemnym kolorze, gładkie lub prawie niezauważalne paski. Z wielkim pragnieniem można podkreślić oficjalność krawatem, niekoniecznie wąskim, ale lepiej zachować muszkę na imprezy rozrywkowe. Jeśli spotkanie zaplanowano na poranek lub popołudnie, lekki dwuczęściowy garnitur odniesie sukces. Znów umiejętność eksperymentowania z kolorem zależy od charakteru wydarzenia i poczucia humoru kolegów.

Dla kobiet istnieje kilka sposobów na urozmaicenie stroju: niezwykły kolor i nietypowe buty. Ubrania nie powinny być pretensjonalne: preferowany jest klasyczny elegancki styl na spotkaniach biznesowych, ale przy braku jasnych detali łatwo wydaje się nudny.

Podczas negocjacji z zagranicznymi partnerami lub ważnych spotkań biznesowych mogą ustalić strój Btr (Business Traditional). Oznacza to, że praktycznie nie masz wyboru: mężczyźni powinni nosić klasyczny zwykły garnitur lub kombinezon, kobiety powinny nosić dopasowany kombinezon lub sukienkę z płaszczem i kurtkę. Jednak dzięki swojej rygorystyczności Btr wciąż pozostawia miejsce na wyobraźnię, w przeciwieństwie do Bb (Business Best). Tutaj wszystko jest niezwykle proste: mężczyzna zakłada ciemnoniebieski garnitur, śnieżnobiałą koszulę, krawat w dowolnym odcieniu czerwieni, klasyczne niepozostawione buty i nie zapomina o spinkach do mankietów; kobietom lepiej jest zrezygnować z pojedynczych spódnic i kurtek i nosić szary, beżowy lub ciemnoniebieski garnitur z pończochami i butami o obcasie 3-5 cm.

Kostiumy

Kostiumy w Moskwie nie są rzadkością. Najczęściej pokrywają się z rocznicami klubów, pojawieniem się nieznanych i wciąż bardzo fajnych grup oraz wydaniem nostalgicznych filmów o minionych dniach. Co więcej, w zaproszeniu mogą dać tylko niejasną wskazówkę, jak wyglądać, a sam będziesz musiał wymyślić strój. Czasami organizatorzy pomagają dostroić się we właściwy sposób za pomocą błotników, podobnie jak w zeszłym roku Solyanka, która obchodziła swoje czwarte urodziny trzydniową imprezą cyrkową. Jeśli boisz się klaunów na śmierć lub nie jesteś gotowy wrócić do domu w nocy z kilogramem makijażu na twarzy, możesz przestrzegać kodu ubioru za pomocą kilku charakterystycznych szczegółów (jeden może okazać się niejednoznaczny, zwłaszcza jeśli masz kontrolę twarzy przy wejściu). Największe ryzyko podczas takich wydarzeń polega na zastosowaniu najczęstszej interpretacji proponowanego obrazu i okazaniu się jedną z setek osób w tych samych pomarańczowych perukach.

Zasady uniwersalne

Jeśli zaproszenie nie mówi nic o satelicie, to znaczy nie mówi o liczbie osób, które obejmuje, lepiej przyjść sam na wydarzenie biznesowe.

Ogólna zasada dla wszystkich gości i wydarzeń: jesienią i zimą ubrania i buty powinny być ciemniejsze niż wiosną i latem.

Na poranne i popołudniowe wydarzenia bardziej odpowiednie są skórzane lub zamszowe torebki, wieczorem - wykonane z brokatu, jedwabiu lub koralików.

Wybierając strój, zawsze preferuj naturalne tkaniny, unikaj materiałów syntetycznych.

Andrey Fomin

Organizator Bal des Fleurs i innych wydarzeń towarzyskich

 

Organizuję wiele wydarzeń, ale najbardziej uderzających i znaczących - Bal des Fleurs. W zaproszeniach piszemy „Riviera style” - taki jest strój Cote d'Azur: lekkie spodnie, jasne kurtki. A tak zwane piłki w Moskwie to fałszywe piłki. Uważam, że znany czarny krawat to najbardziej bluźnierczy strój dla Rosjan, ponieważ bez względu na to, jak bardzo moi koledzy próbują narzucić ten strój w Moskwie, jest tam nieorganiczny. Prawdziwy czarny krawat osobiście widziałem tylko w Wielkiej Brytanii na balu Michaiła Gorbaczowa. Może istnieć dowolny kodeks ubioru, ale, jak powiedział Kirill Serebrennikov o naszych ludziach w frakach, wyglądają jak uciekająca orkiestra. Rosjanin nie jest przyzwyczajony do krawata lub muszki, jest w nim niewygodny, dusi go.

Bez względu na strój, osoba nie powinna wyglądać idealnie: coś powinno być nie tak. Powiedzmy, że widziałem, jak Hugh Grant chodził w doskonałym fraku, niewyobrażalnie czesał włosy, ale motyl zwisał mu z szyi. Bogaci ludzie mają bardzo prostą opcję - przejdź do przejścia Tretiakowskiego i kup płaszcz, ale najprawdopodobniej będą bardziej przypominać kelnera lub kelnera. Najbardziej uniwersalnym strojem na większość moskiewskich wydarzeń dla mężczyzn są drogie dżinsy, trampki Converse (trampki Nike stały się teraz popularne, ale z nimi trudniejsze) i wymagana jest kurtka. Niedawno odwiedziłem bal Strelka, a ludzie tam wyglądali po prostu świetnie. Bardzo podobało mi się podejście dziewcząt do wyboru sukienki i uderzyło mnie, jak wiele z nich wygląda w stylu vintage.Gabriel Egiazarov

Dyrektor wydarzenia

 

Wydarzenia, które kieruję, najczęściej rozwiązują zadania korporacyjne, marketingowe lub public relations. Oczywiście na większości z nich obowiązuje dress code. Samogłoski i niewypowiedziane. Zwłaszcza, gdy są to wydarzenia z udziałem rządu lub po prostu oficjalność z wysokim przywództwem. Podczas spotkań firmowych często stosuje się również strój, ale tylko wtedy, gdy pojawia się jakiś pomysł koncepcyjny.

Jeśli mówimy o oficjalnych wydarzeniach na wysokim poziomie, zaproszenia nie tak często zawierają wymóg: wszystko jest jasne. Ale kiedy chcą podkreślić, że nie można ubierać się bardzo ciasno, piszą „ubrania koktajlowe” lub „eleganckie ubrania codzienne”. Na przyjęciach firmowych podają także strój, w zależności od koncepcji wakacji: „Dzisiaj jest wieczór bajek, wybierz wspaniały obraz” lub „Mile widziany jasny element w kolorze cyklamenu”. Na przyjęciach firmowych te ubrania dla gości można po prostu rozdać lub zająć się wynajmem i ubrać wcześniej.

Podczas wydarzeń, z którymi współpracuję, publiczność jest najczęściej przewidywalna, więc wygląd nie jest zaskoczeniem. Oczywiście spotykają się ci, którzy mogą być w dżinsach lub w wojsku podczas oficjalnej imprezy z udziałem najwyższych urzędników. Ale tak często przedstawiciele mediów są różni. Dziennikarze bardzo lekceważą zasady ubioru.

Jeśli zaproszenie nie mówi nic o stroju, ale dotyczy przyjęcia, prezentacji lub uroczystej kolacji, załóż garnitur, najlepiej nie czarny - nie pomylisz się. Myślę, że dziewczyny nie potrzebują wiele rad: zawsze będzie suknia wieczorowa.

Jeśli pójdziesz na imprezę firmową z określonym motywem, nie bądź leniwy i wymyśl jakiś oryginalny element w ubraniach (ale nie taki, który natychmiast przychodzi na myśl w związku z proponowaną koncepcją). Jeśli przyjdziesz nieprzygotowany do tego, gdzie „wszystko jest w temacie”, sam będziesz żałował, że nie zadbałeś o to z góry.

Ilustracje: Alexander Pokhvalin

Popularne Wiadomości

Kategoria Styl, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej