Instrukcja obsługi

Od Noworosyjska do Los Angeles: jak wyjechać do USA na wizie talentów

Często kreatywni ludzie, pasjonujący się swoją pracą, nie przywiązują dużej wagi do swojej pracy, ponieważ są pochłonięci procesem tworzenia od świtu do zmierzchu, a czasem od nocy do rana. Wszystkie myśli obracają się wokół projektów, a podczas przerw - snu, jedzenia i poszukiwania inspiracji. Dotyczy to nie tylko artystów, ale także specjalistów w dziedzinie projektowania, muzyki, sportu, nauki, fotografii, przemysłu filmowego, turystyki, przedsiębiorczości, gotowania lub fryzjerstwa, a nawet blogowania. W wielu krajach stworzono warunki do przyciągnięcia specjalistów w tych obszarach. Od wizy pracowniczej na kilka lat po zezwolenie na pobyt z kolejnymi perspektywami obywatelskimi. Jednym z takich krajów są Stany Zjednoczone.

Projektantka i dyrektor artystyczny Yana Grischuk przeprowadziła się z Noworosyjska do Los Angeles z wizą O1, aby poprowadzić kreatywną produkcję By Sashatattooing. W tych instrukcjach - osobiste doświadczenie dziewczyny, którą podzieliła się z naszymi redaktorami.


Oczywiście jeden talent nie zajdzie daleko. Potrzebujesz pragnienia, odrobiny wytrwałości i dobrego prawnika. W listopadzie 2018 r. Przeprowadziłem się do Los Angeles w Kalifornii z mężem, psem i czterema walizkami.


Wiza O1 to trzyletnia wiza pracownicza dla wyjątkowych specjalistów w swojej dziedzinie zawodowej, bez zamiarów imigracyjnych, wśród ludzi - wiza talentów.

Kryteria uzyskania tej wizy

Prasa Wskazane jest, aby mieć zarówno artykuły bezpośrednio o sobie (wywiady, notatki, wzmianki wraz z projektami), jak i publikacje napisane przez ciebie osobiście na Twój profesjonalny temat. Im bardziej znana publikacja, tym lepiej dla Ciebie. Ale witryny o małym zasięgu są również przydatne do zwiększania głośności. Wygodniej jest używać w przypadku nie wydań papierowych, ale czasopism internetowych. Łatwiej i szybciej zapisują i tłumaczą.

Członkostwo w jury lub w składzie sędziów. Ten przedmiot był i pozostaje dla mnie na zero. Ale jeśli chcę zmienić O1 na EB1 nieco później (ta sama wiza, ale poważniejsza i z zieloną kartą), to zdecydowanie muszę gdzieś kogoś osądzić. Patrząc w przyszłość, powiem, że jest 8 kryteriów wizowych, musisz przekonująco przejść 3 z nich. Ale każdy próbuje pokryć co najmniej 5 - na wszelki wypadek.

Nagrody Idealnie, oczywiście, warto mieć nagrodę Nobla, Pulitzera lub Olimpijską. Ale jeśli ich nie ma, możesz wziąć udział w dowolnych wystawach, konkursach, grantach. Miałem wiele szkolnych nagród, które, jak się okazało, nie liczyły się. I jeszcze kilka listów z muzeów, w których w latach studenckich wystawiałem przedmioty artystyczne podczas Muzeów i innych wydarzeń. Przygotowując sprawę, przeglądałem wszystkie witryny z konkursami, a nawet udało mi się uzyskać certyfikat na zdjęcia w niektórych miejscach, ale nic poważnego, ponieważ znaczące konkursy muszą być wcześniej monitorowane. Mieć czas na przekazanie pracy w terminie i czekać na wyniki, które można ogłosić za sześć miesięcy. Na stronie internetowej organizatorów jest to zawsze wskazane.

Członkostwo w organizacjach. Istnieje wiele organizacji i klubów zrzeszających osoby tego samego zawodu lub przynajmniej obszary działalności. Ale spiesząc się, aby dołączyć do wszystkich klubów z rzędu za opłatą warunkową, nie warto. Mogą mieć zerową wartość dla prawnika, dlatego najlepiej najpierw skonsultować się z nim. Zeszłej wiosny dołączyłem do AIGA (American Institute of Graphic Arts). A latem prawnik poprosił o list od nich, który załączyła do sprawy. Ale jeśli jesteś członkiem Związku Artystów Rosji lub jakiegoś znanego klubu przedsiębiorców, jest to również dobre i przydatne.

Wysokie wynagrodzenie w swojej dziedzinie. Powinien być wysoki w porównaniu ze średnią krajową. Może to być jednorazowa praca projektowa lub do wynajęcia.

Wiodąca rola w znanej firmie. Miałem wiodącą pozycję w firmie dobrze znanej w Rosji i krajach WNP. I w ogóle o tym nie myślałem, dopóki nie zacząłem przygotowywać sprawy. Więc w tej kwestii musiałem zebrać całą prasę na temat naszych marek, przedstawić dowody, że produkty tych marek są sprzedawane za pośrednictwem głównych partnerów i poza Federacją Rosyjską (franczyza, Wildberries, Lamoda, Ozon) i zebrać produkty, nad którymi pracowałem w portfolio.

Znaczący wkład w przemysł. Odkrycie, wynalazek, patent lub inna forma dowodu, że przyniosłeś korzyści lub innowacje w swoim środowisku zawodowym.

Autorstwo prac naukowych. Dotyczy to najczęściej naukowców, ale kolumnę przedsiębiorcy można również sklasyfikować w Forbes i coś podobnego w innych obszarach.

Autoprezentacja

Po pierwsze, na samym początku zdałem sobie sprawę, że miałem dużo czasu na spotkanie z różnymi nowymi ludźmi i przedstawienie się. Przed dziennikarzami i redaktorami mediów, przed studentami moich wykładów, przed potencjalnymi partnerami do współpracy. Wystarczy jedno zdanie, które będzie opisywać Cię w pełni i w najlepszy możliwy sposób.

W moim przypadku było tak: „Yana Grischuk, projektant, fotograf, wynalazca, założyciel studia prezentów ShoobaDooba design, dyrektor artystyczny fabryki Kawaii i dyrektor produkcyjny Monoroom”. I to wszystko prawda, po prostu nie wyobrażam sobie tego w zwykłym życiu. Wydaje mi się nawet, że większość moich przyjaciół nie może powiedzieć, kim jestem i co robię.

Po drugie, nakręciłem film o sobie. Miałem szczęście, że Rita była w pobliżu, że wszystko było fotogeniczne na Butelce i że w Moskwie były słoneczne dni w sierpniu. Napisałem scenariusz pewnego wieczoru. Tekst, który chciałbym powiedzieć o sobie i mojej pracy oraz przykładowe ramki, które mogą odpowiadać tym słowom. Nagrywaliśmy wszystko na iPhone SE w ciągu trzech dni. A potem zamontowałem go tam, w iMovie. Głównym problemem, jaki napotkałem, jest głos. Nie udało mi się znaleźć normalnej muzyki, której YouTube nie zablokuje. Byłem dręczony przez dwa tygodnie, a potem zdecydowałem się zakończyć bez perfekcjonizmu. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie ciągniesz się w pogoni za ideałem, możesz zastygać przez bardzo długi czas. Na pewno nigdzie się nie przeprowadziłbym, gdybym nie odważył się działać w okolicznościach, które miałem, zamiast czekać, kiedy wszystko zabłyśnie z perfekcją.

Po trzecie, wreszcie stworzyłem stronę internetową. Zarejestrowałem się na wix.com 7 lat temu, ale moje ręce nigdy nie dotarły, nie było motywacji. A teraz potrzebowałem go desperacko i wypełniłem go w jeden wieczór. Później oczywiście sfinalizowałem informacje, dodałem zdjęcia i strony. Coś jest jeszcze niedokończone. Ale z nim wyglądałem już znacznie solidniej. Kosztowało mnie to około 5000 rubli (nazwa domeny i rok na knoty bez reklam).

Prasa

Jeśli nie masz Nagrody Nobla ani medalu olimpijskiego, prasa jest dla Ciebie wszystkim! Mój prawnik od razu powiedział, że mierzy ilość prasy według wagi. Na przykład trzy artykuły Forbes są fajne. Ale to nie wystarczy, aby udowodnić swoją sławę. Dlatego oprócz dużych publikacji potrzebne są również niektóre małe. Najważniejsze, że w wyniku tego podczas drukowania pojawia się porządny stos papieru z wzmianką o twoim nazwisku i projektach.

Od czego zacząć Napisz w kolumnie, dlaczego jesteś wyjątkowy, jakie informacje możesz zaoferować, jakie masz kompetencje, jakie ciekawe projekty wykonałeś. Ta wiza nie jest dla wszystkich. Ale jeśli jesteś naprawdę utalentowany w swojej dziedzinie, na pewno możesz wymyślić, co zaoferować z istniejących mediów (lub konkretnie zaplanować nowy projekt).

Dobrze mnie zastrzelili: świetlisty księżyc, który wymyśliłem, moje doświadczenie jako projektanta i dyrektora artystycznego, moją pasję do fotografii, doświadczenie przedsiębiorcze i ogólnie moje spojrzenie na życie. Przynajmniej dwa dni w tygodniu monitorowałem nowe strony, na których mogłem zamieścić artykuł o mnie, o niektórych moich projektach lub napisany przeze mnie jako eksperta, wysłałem listy do redakcji z propozycją i czekałem na odpowiedzi. Kiedy dostałem odpowiedź, pisałem w nocy teksty, zbierałem zdjęcia, starałem się robić wszystko tak szybko, jak to możliwe. I tak od grudnia do czerwca. W końcu przez cały czas też pracowałem. Wrócił do domu o 8 wieczorem, zjadł obiad, 15-minutową przerwę i usiadł, żeby studiować wizę.

Wykłady i kursy mistrzowskie

Ta wiza popchnęła mnie do tego, czego zawsze chciałem. Zacząłem dzielić się swoimi przemyśleniami, wiedzą i doświadczeniem z ludźmi. Co więcej, nie jest łatwo uczyć przedmiotu na uniwersytecie, dla którego połowa obecnych nie dba o to. Nie! Zacząłem dzielić się ważnymi z początkowo zainteresowanymi słuchaczami. Prowadzone wykłady w School of Art and Design w Krasnodar, na temat projektu edukacyjnego „Charging”, poleciały do ​​Kazachstanu do przyjaciółki w jej Domu Talentów „Maison des talents”, udały się do Jarosławia, aby przemawiać w „Conversations for Design 3.0”. Intuicyjnie zawsze tego chciałem, ale byłem nieśmiały. Wiza dała mi prawo i odwagę do wszystkiego! Ogólnie rzecz biorąc, jestem raczej skromną osobą, tak cichym introwertykiem w kącie pokoju, naprawdę lubię milczeć. Ale natychmiast się zapalam, kiedy mówię o wszystkim, co dotyczy pracy i sfery zawodowej, więc dla mnie to wielka miłość i magia. Oczywiście martwiłem się, czy mogę dać materiał wysokiej jakości, czy słuchacze by go chcieli. Ale na szczęście nie miałem wyboru. Kiedy termin przekazania sprawy mija w tobie, plujesz z zażenowaniem i obawami i po prostu idź naprzód, spróbuj, eksperymentuj, nie ma odwrotu.

Listy polecające

Wyobraź sobie watę cukrową, posypaną czekoladą i bitą śmietaną, namaszczoną dżemem truskawkowym i miodem, posypaną cukrem pudrem i kulką lodów na wierzchu. Oto niektóre z tych listów polecających. Nie osiągnąłem pożądanej słodyczy, a prawnik skończył dla mnie wszystko do właściwego poziomu. Bierzesz takie listy od dużych profesjonalistów z twojej okolicy, z którymi (najlepiej) miałeś wspólne projekty lub dotknąłeś przynajmniej niektórych boków. W tych listach jest napisane najpierw o wielkich zasługach samego rekomendatora lub jego firmy, a następnie o pracy zespołowej lub pracy dla niego (na przykład może być dużym klientem), a następnie jest najbardziej elegancko zgłoszone, że tylko dzięki tobie i wyjątkowemu profesjonalizmowi projekt ogólnie odbywały się / rozwijały / startowały w kosmosie i tak dalej.

Listy współpracy

Kiedy wydawało mi się, że sprawa jest w 99% gotowa i ma zamiar ją obsłużyć, dowiedziałam się o końcowym etapie. Musiałem zebrać co najmniej trzy listy od amerykańskich firm, które chciałyby ze mną współpracować w przypadku zatwierdzenia wizy. Nawet oferta pracy, ale list zaręczynowy. A firma powinna być nie tylko adresem IP twojego znajomego, ale jakimś wybitnym i znanym. Zrozumiałem, że jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Ich odnalezienie zajmie dwa, trzy, cztery miesiące, wyjaśnienie problemu, negocjacje itp. Na początku napisałem nawet listę wszystkich startupów i firm założonych przez rosyjskojęzycznych ludzi w Stanach Zjednoczonych. I zaczęła wysyłać listy wyjaśniające jej sytuację, że sprawa została już złożona, pozostały tylko te Listy. We śnie napisałem nawet list do Ilona Mask. Okazało się dobrze, ale go nie wysłałem. W tym czasie byłem tak zmartwiony zmartwieniem, że całkowicie się uspokoiłem i potulną królą czekałem na jakikolwiek wynik.

A potem wszystko wirowało, tak że nie mogłem śnić. Niektórzy z moich znajomych i przyjaciół już wiedzieli, że przygotowuję się do O1. Pomoc przyszła od nich.

Po pierwsze, Julia Peskova (wówczas moja reżyserka) pomogła mi w pisaniu listów, przedstawiając między innymi Sashę Masyuk (lepiej znaną jako SashaTattooing). Sasha to światowej sławy utalentowany artysta i tatuażysta. Pod jej marką powstają studia tatuażu w Petersburgu, Moskwie, Barcelonie, a teraz w Los Angeles. Jest stale zapraszana do współpracy przy tworzeniu odzieży, obuwia, biżuterii i różnych marek, ale od dawna marzyła o rozwijaniu własnej w tym kierunku. Tutaj się spotkaliśmy. Mam duże doświadczenie w organizowaniu i zarządzaniu produkcją kreatywną, zarówno moją, jak i mojego partnera. Byłem projektantem, dyrektorem artystycznym, kiedy potrzebowałem pakowacza, kierownika sprzedaży i kierownika. Znam sekwencję i ból każdego linku w tym długim łańcuchu, gdy pomysł zamienia się z głowy w namacalny produkt i pojawia się na półce w salonie wystawowym lub na stronie sklepu internetowego. Dlatego teraz jestem w LA i już zaczęliśmy z Sashą planować tyle pyszności, że nie wiadomo, jak ten świat zniesie takie piękno.

Firma lub petishner

Aby nie być związanym z żadnym pracodawcą, oprócz tych trzech listów musiałem albo otworzyć swoją firmę, albo znaleźć obywatela USA, który podpisałby moją petycję, ponieważ ja sam nie mogłem jej podpisać. Zdalne otwarcie firmy nie stanowi problemu, rejestracja, stworzenie strony internetowej dla tej firmy i wymyślenie, jakie usługi byłyby potrzebne, zajęłoby przynajmniej miesiąc. Zrobiłbym to, gdyby nie mój drogi przyjaciel z dzieciństwa, który przyleciał w interesach do Moskwy. Aija dowiedziała się o moich poszukiwaniach i przedstawiła mi wspaniałego Amerykanina, z którym kiedyś pracowała na uniwersytecie. Okazał się niewiarygodnie wspaniały, dobroduszny i z cudownym poczuciem humoru. Więc teraz mam ulubionego profesora z Południowej Dakoty.

Ogólnie rzecz biorąc, tak wiele osób w ten czy inny sposób uczestniczyło w moim procesie! Ktoś z dobrym słowem, ktoś z konkretnym działaniem. To naprawdę mnie zainspirowało i zachęciło.

Prawnik

Wiza O1 to zagadka: z miliona sztuk musisz wybrać swój tysiąc i zebrać odpowiednią kombinację. Wszystkie przypadki są różne nawet dla osób z tego samego obszaru działalności. Aby nie zgubić się w niuansach i zrobić jak najlepiej dla siebie, musisz zaufać doświadczonemu prawnikowi, który prześle instrukcje i plan działania, odfiltruje niepotrzebne rzeczy, odpowiednio zaakcentuje i powie z czasem, czego brakuje. On jest twoim dyrygentem. Bez niego w jakiś sposób grasz psiego walca, a wraz z nim - trzecią sonatę Beethovena. Dlatego wybierz zaufanego specjalistę.

I wreszcie

Gdyby zaproponowano mi, żebym poszedł jeszcze raz w tę stronę, ale pod warunkiem, że ostatecznie nie będę zatwierdzony, nadal się zgodzę! Był to czas nowych przemian, rozwoju umiejętności i pewności siebie, niesamowitych znajomości, które przerodziły się w silne przyjaźnie i partnerstwa. Główna idea, która nie opuszczała mnie przez cały rok: „Cóż, dlaczego wcześniej tego nie robiłem?” Przepisałbym tę sprawę bez wyjątku wszystkim, którzy chcą się rozwijać w kosmicznych prędkościach, niezależnie od tego, gdzie planują mieszkać.

Zdjęcia: Masza Goltsvard.

Popularne Wiadomości

Kategoria Instrukcja obsługi, Następny Artykuł

Rzeczy tygodnia: Szaliki
Styl

Rzeczy tygodnia: Szaliki

Uniqlo, 399 s. 60% akryl, 40% wełna atrium, Zemlyanoy Val, 33 +7 (495) 970-15-55 Topman, 359 str. 100% akrylowy „europejski” plac stacji Kijów, 2 +7 (495) 980-51-72 Penfield, 1500 str. 100% bawełny Fott Stoleshnikov per., 7, str. 5 +7 (926) 082-84-85 Henrik Vibskov, 5,200 str. 60% jedwab, 40% bawełna "Kuznetsky Most 20" Kuznetsky Most, 20 +7 (495) 623-78-88 Johnstons, 2900 str.
Czytaj Więcej
Wszystko związane: czapki, rękawiczki, szaliki na lodowisku
Styl

Wszystko związane: czapki, rękawiczki, szaliki na lodowisku

W tym roku znacznie łatwiej było znaleźć ciekawe rzeczy do jazdy na łyżwach: w samym Parku Gorky pojawiły się jednocześnie trzy linie zimowych ubrań i różnych akcesoriów: czapki, mitenki, skarpetki, szaliki, a nawet swetry. Wokół życie odkryło, kto produkuje rzeczy na lodowiska, ile kosztują i z czego są wykonane.
Czytaj Więcej
Rzeczy dla domu: wybór projektanta Nikolai Nikitina
Styl

Rzeczy dla domu: wybór projektanta Nikolai Nikitina

Życie wokół kontynuuje rubryka poświęcona wnętrzom i wyposażeniu domu. Projektanci wybierają w sklepach internetowych dziesięć rzeczy, które mogą być przydatne na farmie lub po prostu stać się częścią wnętrza, a także wyjaśnić, co im się podobają. W nowym numerze - architekt i projektant Nikolay Nikitin, który kieruje Story Store.
Czytaj Więcej
Wystąpienie: Sveta Bekasova, kurator
Styl

Wystąpienie: Sveta Bekasova, kurator

Co tydzień redakcja prosi jednego ze znajomych mieszkańców Petersburga, aby robił zdjęcia na ulicy i powiedział im, jakie marki ma na sobie, gdzie je kupił i gdzie zwykle woli kupować ubrania. W nowym numerze - kurator i dyrektor artystyczny przyszłego baru w „Piętro” Sveta Bekasova, którego życie sfotografowano na dachu Ligowskiego, 74.
Czytaj Więcej