Styl

Broń masowego rozdrażnienia: skąd pochodzi spam telefoniczny

Taksówki, których nie chcesz zamawiać, zniżki na saunę, do której nie chcesz iść, pilne pożyczki, których nie potrzebujesz - te i inne niepotrzebne usługi każdego dnia oferują się w bardzo intymny sposób, którego po prostu nie można zignorować - przez SMS. Według obliczeń firmy MTS, tylko w październiku ich subskrybenci otrzymali 3 miliardy wiadomości reklamowych, każda osoba - 41. Beeline, Megafon i Tele2 powinny mieć podobne statystyki - bez względu na to, który operator Ci służy, jednak ostrożnie nie odnosisz się do swoich danych osobowych, wcześniej czy później osoby trzecie otrzymają Twój numer telefonu. Olesya Shmagun zorientował się, w jaki sposób numery komórkowe dostają się na listy mailingowe, kto wysyła spam i czy można to wszystko zatrzymać.

Kto sprzedaje bazy klientów

Nie wszystkie reklamowe wiadomości SMS można nazwać spamem, ale tylko te, na które dana osoba nie wyraziła uprzedniej zgody. Jeśli jednak nie znasz adresata i pamiętasz dokładnie, że nie wypełniłeś żadnych formularzy w nocnym klubie, salonie piękności lub banku, nie oznacza to, że nie mają one zgody na otrzymywanie newslettera.

Bazy telefoniczne są sprzedawane na dowolnym rynku radiowym i są dość tanie, jest to absolutnie nielegalne, ale istnieją całkiem legalne sposoby tworzenia baz danych osobowych i wykorzystywania ich do celów reklamowych.

4 700 000

kontaktóww moskiewskiej bazie terminali płatniczych

Po otrzymaniu każdej karty rabatowej zostaniesz poproszony o wypełnienie kwestionariusza, w którym musisz podać imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail, będzie klauzula, że ​​wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych oraz na otrzymywanie wiadomości reklamowych od firm. Jeśli firma jest cywilizowana, pozostawi ci wybór: zgodzić się - zaznaczyć pole w specjalnym polu i otrzymać SMS, nie chcę - nie zaznaczać.

To prawda, że ​​wiele firm faktycznie oferuje tylko iluzję wyboru: jeśli chcesz, podpisz umowę i automatycznie zaakceptuj wszystkie warunki, jeśli nie chcesz, nie zostań naszym klientem. Tak działa na przykład Sberbank: jeśli wyciągniesz kartę bankową, musisz się zarejestrować, aby wyrazić zgodę na otrzymywanie od nich biuletynów. Innym całkowicie legalnym sposobem jest zarejestrowanie w umowie zgody na otrzymywanie biuletynów nie tylko od konkretnej firmy, ale także od jej partnerów. W ten sposób wykorzystywane są na przykład mobilne terminale płatnicze Qiwi. Ich baza w samej Moskwie ma ponad 4 miliony subskrybentów. Każda firma może zawrzeć umowę z Qiwi i uzyskać dostęp do milionów pokoi.

Wreszcie, absolutnie legalne jest zamawianie biuletynu na podstawie samych operatorów - w każdej umowie o świadczenie usług mobilnych przewidziano prawo operatora do wysyłania wiadomości reklamowych do subskrybentów.

Jak zostać spamerem

W tym tygodniu pracownicy Life wokół zaczęli otrzymywać dziwny biuletyn SMS: reporterom zaproponowano zaciągnięcie pożyczki. Ponadto nadawca znał nazwiska i miejsce pracy subskrybentów. Następnie zaczęli oferować wszystkim odwiedzanie klubu Manifest, rzekomo na zalecenie redaktora naczelnego. Biuletyn pochodzi z numerów tekstowych lub z nieznanych telefonów stacjonarnych. To byłam ja

Okazuje się, że każda osoba lub osoba prawna może przesyłać spamem prawie dowolną treść i na dowolne numery bez korzystania z telefonu za pośrednictwem tzw. Bram SMS. Takie usługi są świadczone przez specjalne firmy, które hurtowo odbierają miliony SMS-ów od operatorów i odsprzedają je nieco drożej.

Szkolenie dla biuletynów zajmuje 20 minut. „Widzisz trzy okna?” Anna, mój osobisty trener w Info City, pyta mnie czystym głosem. „Wpisujemy numery telefonów, na które chcemy wysłać SMS-a. W następnym oknie tekst wiadomości SMS, ostatnie okno do zmiany numeru. Tutaj wskazujemy, że które adresat zobaczy w polu „nadawca”. Można tutaj używać tylko angielskich liter, najlepiej wpisać nazwę swojej firmy, aby klient wiedział, od kogo pochodzą informacje: jest solidny ”. Możesz wprowadzić numer federalny, aby mogli oddzwonić. „Jest to informacyjny, SMS z nieznanymi numerami otwiera się bardzo dobrze, ponieważ jest interesujący” - wyjaśnia Anna. To prawda, że ​​jej głos słabnie, gdy pytam, czy można napisać Sberbank lub Mama: „Po co ci to? Nie zajmujemy się losowaniem, wysyłamy reklamy”.

Istnieją tylko takie firmy w Moskwie.

Ceny za usługi „Info-city”

1 SMS
dla 48 kopiejek

15 000 SMS
dla 42 kopiejek
(6 300 r.)

30 000 SMS
dla 34 kopiejek
(10 200 p.)

Miliony subskrybentów

W warunkach korzystania z „Info-city”, z którymi zgadzasz się podczas rejestracji w systemie, zastrzegamy, że wymiana numeru powinna być związana z Twoją firmą. Aby jednak wysyłać SMS-y w imieniu „sauny”, nie musisz dostarczać żadnych dokumentów potwierdzających, że jesteś pracownikiem sauny.

Mailing można wykonać zgodnie z bazami klientów lub można to zrobić zgodnie z bazami partnerów, to znaczy gromadzonymi w tych samych terminalach Qiwi. „W bazie w Moskwie jest około 5 milionów subskrybentów,” Anna chce mi się podobać. „Możemy je filtrować według lokalizacji geograficznej, to znaczy, wysłać SMS-a do subskrybentów, którzy wkładają pieniądze na swój telefon w pobliżu twojego klubu nocnego, lub według wypłacalności klienta. istnieją kategorie osób, które włożyły do ​​100 rubli, do 300 i więcej ”. Co więcej, same numery telefonów nie będą przekazywane klientowi: jest to atut firmy, ale co trzeci numer będzie otwarty w raportach doręczenia, dzięki czemu będę mieć pewność, że wszystkie SMS-y zostaną dostarczone.

Pytania o niezadowolonych klientów nie przeszkadzają Annie: „Jeśli do ciebie zadzwonią, to dobrze! Wszystko będzie zależeć od twojego menedżera, czy może przełożyć pytanie na pozytywną płaszczyznę. Możesz zapisać szczególnie oburzonych na liście stop i nie wysyłać im więcej reklam, ale innym wyjaśnij, że informacje giełdowe są przydatne! ”

„Zawsze jest słodka”.

Agregatory SMS zapewniają również dodatkowe usługi: copywriterzy firmowi pomogą Ci skomponować krótką wiadomość SMS, która „działa”. Będą nawet oferować np. „Tygodnie SMS-ów” z następującym tekstem:

„Gdzie świętować Nowy Rok,
myślisz naprzód!

------------------

Czekam na ciebie ... twoje ZNIŻKI! "

„Ludzie zawsze są szczególnie zainteresowani rabatami i promocjami: uwielbiamy, gdy oferują nam coś ze zniżką, zawsze jest smacznie, zawsze jest słodko, wywołuje reakcję”, mówi ponownie wesoło.

Według firmy „SMS nie jest konieczny”, co pomaga zrezygnować z otrzymywania niechcianych maili, 80% osób nigdy nie wykorzystało informacji z SMS do dokonania zakupu. 73% respondentów stwierdziło, że ani jedna wiadomość SMS nie wywarła na nich przyjemnego, „smacznego” wrażenia.

„SMS nie jest konieczny”

Zgodnie z prawem rezygnacja z subskrypcji biuletynu jest równie łatwa jak subskrypcja: firmy muszą zakończyć go na pierwsze żądanie klienta, ale tutaj wszystko zależy od samej firmy. „Procedura jest niezwykle prosta”, wyjaśnia Dmitrij Zaitsev, kierownik projektu „Brak SMS-ów”. „Wystarczy skontaktować się z firmą i powiedzieć, że nie chcesz otrzymywać od niej reklam. Ale niestety czasami wymaga to dużo nerwów, ponieważ połączenia sekretarki lub dziewczyny z call center odpowiadają, które nie zawsze wiedzą, co z tobą zrobić. Trudno jest dotrzeć do odpowiedzialnych osób. Zajmujemy się tą pracą. Jeśli wysyłanie wiadomości jest legalne, firmy skontaktują się z Tobą. Osiągnęliśmy już umowę o rezygnacji z subskrypcji z 3 tysiącami osób firmy ”.

Na stronie internetowej projektu musisz podać tekst SMS, numer, z którego pochodzi, i swój telefon komórkowy. (W zasadach korzystania z projektu oddzielna klauzula stanowi, że firma nie może w żadnym wypadku wykorzystywać telefonu komórkowego do wysyłania reklam).

Usługa rezygnacji z niepotrzebnego reklamowania „SMS nie jest konieczne” została stworzona przez firmę „VendoSoft”, która w rzeczywistości sama świadczy usługi reklamowe. Jak wyjaśnia Dmitrij Zaitsev, „w pewnym momencie sami natknęliśmy się na skargi dotyczące naszych usług. Zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie muszą mieć prosty sposób na rezygnację z otrzymywania wiadomości SMS od naszych klientów. Najpierw stworzyliśmy tę usługę tylko dla nich, a następnie zdecydowaliśmy „Temat jest istotny, a teraz pomagamy każdemu, kto go chce. Praktycznie nic nas to nie kosztuje, jednocześnie staramy się stworzyć cywilizowany rynek reklam SMS, który nie spowoduje wścieklizny i problemów dla naszych klientów”.

Ale cywilizowany rynek reklam SMS w Rosji nie jest tak duży. Są firmy, które w ogóle nie współpracują i pomimo wszelkich próśb nadal spamują klientów. Takie firmy powinny być kontrolowane przez Federalną Służbę Antymonopolową. I są szczerzy oszuści - prokuratura powinna sobie z nimi poradzić.

1 000

trafień dziennie przybywa do serwisu
„SMS nie jest konieczny”

300

firmy wypisz się
od klienta na żądanie

Ustaw FAS

W listopadzie 2012 r. Oddział UFAS w Murmańsku nałożył grzywnę na dom handlowy Hermes. Przez kilka miesięcy mieszkańcom miasta agresywnie oferowano odwiedzanie sklepów House i Intersport. Zmęczeni irytującymi wiadomościami SMS kilku mieszkańców Murmańska zwróciło się do regionalnego departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i OFAS. W sierpniu 2012 r. OFAS w Irkucku złożyło natychmiast sześć skarg administracyjnych dotyczących nielegalnej wysyłki SMS-ów - sieć sklepów Ekonom musiała zapłacić 100 tys. Rubli. Tego samego lata dyrekcje FAS w różnych regionach Rosji wszczęły postępowanie przeciwko Raiffeisenbank.

Według statystyk w pierwszej połowie 2013 r. FAS otrzymała i przeanalizowała ponad dwa tysiące skarg dotyczących spamu, z czego mniej niż 500 trafiło do sądu, jeszcze mniej zostało uznanych za winnych. „Ta usługa nie ma możliwości wykonywania pracy operacyjnej”, wyjaśnia Zaitsev. „Mogą tylko wysyłać zapytania. Wysłali zapytanie do firmy listem poleconym, odpowiedzieli im listem poleconym. W związku z tym, aby dowiedzieć się, kto w rzeczywistości przeprowadził dystrybucję, kto kosztuje w przypadku numeru listu, z którego przychodzi SMS, FAS może spędzić rok. ” Jednak kary za nieuczciwą reklamę są dość duże dla małych firm - od 100 do 500 tysięcy rubli.

Reklamodawcy starają się zmieścić jak najwięcej informacji w jednym SMS-ie, więc jeśli z wiadomości nie wynika jasno, z jaką firmą się kontaktuje, jeśli zostaniesz poproszony o kliknięcie linku w celu uzyskania informacji, najprawdopodobniej są to oszuści. Zgłoszeń takich nie należy już zgłaszać policji antymonopolowej, ale prokuraturze lub policji.

600

skargi otrzymane
w FAS za ostatni miesiąc

2 273

skargi otrzymane
w FAS za pierwszą połowę 2013 r

przy 1784

skrzynie w tym naruszenia
nie zainstalowany

Zatrzymaj słowa:wiec, przyprawa, Putin

Walka ze spamem odbywa się w kilku kierunkach i na różne sposoby. Agregatory SMS w dobrej wierze również mają swoje własne. Przede wszystkim składają się na zestaw słów kluczowych, za pomocą których SMS nie zostanie dostarczony do subskrybenta. Co więcej, nikt nie wypowiada się na tej liście, aby trudniej było ją obejść. Słowa stop można zrozumieć tylko metodą prób i błędów: „Najlepsze imprezy alkoholowe. Pokaż mi SMS, a druga Margarita jest bezpłatna na wieczór” - wiadomość została zablokowana. SMS-y z numeru listu „tvoi bank” są zablokowane.


Same filtry ciągle się zmieniają: „Na przykład podczas kampanii wrześniowej zaczęto masowo wysyłać do nas rozkazy różnych sił politycznych na SMS-y„ przybyć na wiec ”lub„ głosować na takiego i takiego kandydata ”- mówi Dmitrij Zaitsev. Odmówili, a nawet wstawili do filtrów słowa „wiec”, „Putin”, „głosuj”, „partia”.

W porozumieniu z agregatorem SMS osoba w swoich przesyłkach musi spełniać wymogi prawne, na przykład nie może reklamować twardego alkoholu, narkotyków, wezwać do przejęcia władzy i tak dalej. Ale język rosyjski pozwala nam ominąć te filtry na różne sposoby: „W filtrach stopu mamy na przykład słowo„ przyprawa ”. Ale w sylwestra mieliśmy newsletter: metro„ Nowy zapach choinki, słup Oktyabrskoe ”, 500 ruble. „Co ciekawe, co mieli na myśli? Zablokowaliśmy te wiadomości od grzechu”.

Deputowani na ścieżce wojennej

Temat walki ze spamem dla posłów, taki jak przeniesienie świąt noworocznych na maj, pojawia się w Dumie z pewną częstotliwością, jest szeroko dyskutowany w mediach, ale przez wiele lat nie przynosi żadnych rezultatów. Teraz przygotowywane są dwa rachunki do rozpatrzenia w izbie niższej.

Zastępca Ilya Kostunov proponuje utworzenie ogólnopolskiej bazy danych numerów Nie przeszkadzać dla subskrybentów, którzy nie chcą otrzymywać żadnych reklam SMS. Zakłada się, że każdy subskrybent na stronie usług publicznych będzie mógł dodać swój numer do listy. Członek Rady Federacji Ruslan Gattarov obiecuje wprowadzić w najbliższej przyszłości projekt ustawy, który pozwoli operatorom blokować komunikaty reklamowe. Mogą teraz blokować część ruchu - od krótkich i literowych, ale warto wpisać jakikolwiek siedmiocyfrowy numer jako zamiennik, a wiadomość dotrze do adresata.

Jak dotąd Megafon zajął najbardziej aktywną pozycję: od września operator blokuje wszystkie wiadomości przychodzące z krótkich i literowych numerów, nawet banki wysyłające wiadomości informacyjne napotkały problemy. Ale problem z bankami został rozwiązany po prostu: mogą zawrzeć bezpośrednią umowę z Megafon i kontynuować wysyłkę. Jednak wszelkie inne firmy mogą zrobić to samo, aby wysłać swoje wiadomości, tylko teraz zapłacą za nie trochę drożej. Te same technologie są używane w Beeline, tylko wtedy, gdy nie wszystkie zewnętrzne SMS-y z numerów alfabetycznych i krótkich są blokowane, ale tylko na żądanie subskrybenta.

Najbardziej złośliwi spamerzy

30 %

taksówkarze

15 %

kluby nocne

9 %

usługi finansowe

Nie wymieniony

Innym sposobem działania operatorów jest tworzenie czarnych list. Od wiosny tego roku system antyspamowy działa w Megafon, pozwala blokować określone liczby alfanumeryczne zgodnie z życzeniami klientów. Pod koniec listopada należy zarobić jeden numer, aby anulować subskrypcję niechcianych wiadomości. Mechanizm rezygnacji z subskrypcji będzie działał zarówno w przypadku biuletynów, na które subskrybent wyraził zgodę (np. Z sieci handlowych), jak i wysyłek realizowanych z naruszeniem prawa.

Według eksperta antywirusowego z Kaspersky Lab na całym świecie operatorzy komórkowi podążają tą samą ścieżką. Jednak ani w Rosji, ani na świecie nie ma jeszcze uniwersalnego sposobu na odróżnienie biuletynu od spamu, uczciwej reklamy od pozbawionej skrupułów, spamu od oszustwa.

Po kilku niezdarnych próbach reklamowania mocnego alkoholu i pożyczki z banku moje konto w Info City zostało zablokowane. Jednak nikt nie powstrzymuje mnie przed rejestrowaniem się pod inną nazwą i wybieraniem bardziej wyrafinowanych metod reklamy, oszustwa lub loterii.

 

Zdjęcie na okładce: Shutterstock.com

Obejrzyj wideo: Zagrajmy w Grand Theft Auto San Andreas Ale jazda, Tommy (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Styl, Następny Artykuł

Burger Heroes otwarto na placu Triumfalnaya
Ciekawe

Burger Heroes otwarto na placu Triumfalnaya

Na placu Triumfalnaya w jednym ze szklanych pawilonów naprzeciwko wyjścia z metra otwarto burgera Heroes Burger - piąta instytucja sieci. O tym życiu wokół opowiedział swoim przedstawicielom. Nowi właściciele burgerów Heroes Burger, a są nimi twórcy projektu Gyros For Heroes, Igor Podstreshny i ​​Olga Korneeva, zostają uruchomieni przy udziale partnera Teahouse # 1 i przy wsparciu Local Food.
Czytaj Więcej
Irlandzki pub O'Donoghue został otwarty na ulicy Piatnickiej
Ciekawe

Irlandzki pub O'Donoghue został otwarty na ulicy Piatnickiej

Nowy pub z Pub Life Group (Lion's Head Pub, The Tipsy Pub, Tap & Barrel Pub, Punch & Judy Pub), o nazwie O'Donoghue's na cześć jednego z najstarszych pubów w Irlandii, został otwarty na ulicy Pyatnitskaya. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. O'Donoghue's Adres: st. Pyatnitskaya, 29 CZAS OTWARCIA: od 12:00 do 23:45 Przekąski Pikantne skrzydła - 495 rubli Quesadilla z kurczakiem - 395 rubli Glazurowane żebra dzika - 585 rubli Nachos Chili - 495 rubli Burgery Burger z marmurkową wołowiną - 525 rubli Burger z jagnięciną - 525 rubli Steki Filet mignon z papryką i kolendrą - 825 rubli Kruche steki wieprzowe z domowym kawiorem bakłażanowym - 725 rubli Pomysł: dublińska nazwa nowej moskiewskiej O'Donoghue istnieje od 1789 roku i jest jednym z najbardziej znanych pubów muzycznych na świecie, więc autorzy projektu postanowili przenieść tę specjalność fiku do nowej lokalizacji.
Czytaj Więcej
Ludzie w mieście: kto uprawia nordic walking?
Ciekawe

Ludzie w mieście: kto uprawia nordic walking?

Rower i bieganie w Moskwie już się zakorzeniły, ale niewielu słyszało o nordic walking - ludzie z kijkami spacerującymi po parku w pośpiechu wyglądają co najmniej dziwnie w oczach otaczających ich osób. A jednak w ciągu zaledwie kilku miesięcy w mieście otwarto kilka szkół, w których wszyscy uczą się bezpłatnego nordic walking: w Parku Gorkiego, Sokołnikach, Izmailovsky, Fili i Serebryany Bor.
Czytaj Więcej
Na ulicy Kazańskiej otworzy się bar 26/27
Ciekawe

Na ulicy Kazańskiej otworzy się bar 26/27

Na ulicy Kazańskiej, w miejscu kawiarni Smalldouble, otworzy się bar 26/27. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Koncepcja miejsca zmieni się całkowicie, chociaż zespół pozostał ten sam. Założycielami nowego baru są Stanislav i Daria Alexandrova (Smalldouble, Julia Child Bistro) i Alexander Avakumov, współzałożyciel grupy reklamowej SOWA i biznesmen Sergey Krasnyakov, którzy postanowili wesprzeć projekt.
Czytaj Więcej